Προς το περιεχόμενο

κατασκευή vanity mirror


johnieXoX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ζήτησαν οι δικές σας αυτό το πράμα? Πολύ κακόγουστο μου φαίνεται. Σαν καθρεύτης από καμαρίνι σε ελληνική ταινία του 70.

+1

ασε που πιστευω οτι δε βολευει αυτος ο καθρεφτης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thank you fubar!

η αλήθεια είναι πως την πρώτη συνδεσμολογία είχα στο μυαλό μου (αν και δεν είναι σε σειρά όπως είπα.. πάνε πολλά χρόνια από όταν έκανα ηλεκτρισμό  :P )

 

θα εφαρμόσω όμως τη δεύτερη μιας και λες πως είναι καλύτερη.

 

ντουί θα ναι σαν το μαύρο που έχω επισυνάψει μερικά post πιο πάνω

 

 

Αυτό το ντουι μάλλον συνδέεται με spade terminals.

 

ouo412.jpg

 

Προσωπικά θα έπαιρνα εύκαμπτο καλώδιο 1,5 mm^2, θα το έκοβα στα σημεία που είναι να γίνουν οι ενώσεις, θα απογύμνωνα και θα έστριβα μαζί τις δύο άκρες και θα έβαζα τα spade connectors με την κατάλληλη πρέσα, όπως στην παρακάτω φωτογραφία:

 

post-296988-0-02190300-1496240111_thumb.jpg

 

Δηλαδή ουσιαστικά θα είναι ένα συνεχόμενο καλώδιο με τα terminals στα σημεία των ενώσεων με τα ντουί.

 

Θα πρέπει να φτιαχτούν δύο τέτοια, ένα καφέ και ένα μπλέ, εγώ χρησιμοποιησα κίτρινο γιατι αυτό είχα πρόχειρο.

 

Φυσικά όλες οι συνδέσεις θα πρέπει να είναι σφιχτές και καλά μονωμένες με ταινία ή θερμοσυστελόμενο. Καλό θα είναι επιπλέον να μπεί ένα κάλυμα απο την πίσω πλευρά του καθρέφτη, ωστε ακόμα και αν κάτι πάει στραβά να μήν μπορεί κάποιος να αγγίξει απευθείας τα καλώδια.

Δεν σε τυφλώνει το φως στη μάπα έτσι όπως είναι οι λάμπες?

 

Οι λάμπες είναι πολύ λιγα βάτ η καθεμία, 10 με 15. Η λογική αυτού του καθρέφτη είναι οτι αντί να έχεις μία μεγάλη κεντρική λάμπα που εκπέμπει πολύ φώς απο ένα σημείο, με τις μικρές απλώνει ομοιόμορφα το φώς και δέν κάνει σκιες στο πρόσωπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...