Προς το περιεχόμενο

Στις 5 Οκτωβρίου ξεκινούν οι διαφημίσεις στο App Store της Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α. Αν δεν έχεις κάνει εφαρμογή, και δεν έχεις ξοδέψει πάνω της 1800 ώρες (ναι μετρημένες) δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει να μην έχεις exposure στο App Store επειδή υπάρχουν 70000 άλλες shitty εφαρμογές που κάνουν κάτι παρόμοιο. Φωνάζουμε χρόνια οτι η Apple διαφημίζει στη πρώτη σελίδα αποκλειστικά εφαρμογές απο μεγάλες εταιρίες. Αυτό ειναι η καλύτερη ευκαιρία να γίνουν γνωστά προιόντα μικρότερων developers. 

 

β. Ο άλλος φωνάζει ότι πήρε κινητό 800 ευρώ και πρέπει να δουλεύουν οι developers free. Έλα εσύ μάστορα να δουλέψεις για μένα 1800 ώρες free. 

 

γ. Δεν θα είναι άσχετες διαφημίσεις. Είναι προτάσεις για να κατεβάσεις μια εφαρμογή. Αν γράψεις Photoshop στο Search και η εφαρμογή σου κάνει επεξεργασία εικόνας έχεις μια ελπίδα να βγεις στα πρώτα αποτελέσματα, αυτό είναι όλο. Πριν δεν είχες καμιά ελπίδα, απλό. Αν θες την κατεβάζεις, αν θες όχι.

 

δ. Οι developers δεν θα ανεβάσουν τις τιμές για να βγάλουν το κόστος της διαφήμισης, αν δεν το έχετε καταλάβει, οι τιμές των εφαρμογών είναι FREE, ή $0.99. Το CTR κοστίζει περίπου 2-5 ευρώ! Εγώ που εχω 5 ευρώ εφαρμογή είμαι στις ελάχιστες εξαιρέσεις, γιατί η αγορά μου είναι πολύ περιορισμένη (το σκέφτομαι ωστόσο να την κάνω τζάμπα, γιατι ο άλλος πήρε 800 ευρώ τηλέφωνο...)

 

ε. Τα AdWords ενοχλούν κανέναν στο Google; Η μήπως έχει σταματήσει κάνεις να το χρησιμοποιεί εξ' ετίας τους; Αυτό είναι όλο, καμιά διαφορά.

 

Μακάρι να δουλέψει. Εχω καμπάνια ετοιμη ήδη...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω όλη την σειρα της Apple ,πρόσφατα πούλησα το iPhone 6s και πήγα σε σαμμυ σ7,τωρα ενα ενα θα πουλήσω τα παντα της Apple γιατι δεν αντέχετε πια η κοροϊδία τους ,η μετά εποχή job ειναι τραγική ,και ναι και πρόβατα (ημουν και εγω )και απο το άλλο

Καππα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνο εμένα μου φαίνεται καλό; Αφού δεν θα βομβαρδίζεται ο χρήστης με διαφημίσεις και όσες θα προβάλλονται θα είναι σχετικές με την αναζήτηση, γιατί να μην μπορεί ο developer να διαφημίσει την εφαρμογή του και αντίστοιχα εμείς να μπορούμε σαν χρήστες να την δοκιμάσουμε;

γιατι το μονο που θα βλεπεις ειναι διαφημισεις απο μεγαλες εταιριες και οχι μικρουε μεμονομενους  ντεβελοπερς !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω όλη την σειρα της Apple ,πρόσφατα πούλησα το iPhone 6s και πήγα σε σαμμυ σ7,τωρα ενα ενα θα πουλήσω τα παντα της Apple γιατι δεν αντέχετε πια η κοροϊδία τους ,η μετά εποχή job ειναι τραγική ,και ναι και πρόβατα (ημουν και εγω )και απο το άλλο

"Η μετά εποχή job"

 

Κάθε φορά που το βλέπω αυτό παρέα με "αποχώρηση" από το reality show γελάω πάρα πολύ

 

Χαμός έτσι μετά τον Jobs. Τίποτα δεν δουλεύει σε αυτή την εταιρία χωρίς τον Jobs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α. Αν δεν έχεις κάνει εφαρμογή, και δεν έχεις ξοδέψει πάνω της 1800 ώρες (ναι μετρημένες) δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει να μην έχεις exposure στο App Store επειδή υπάρχουν 70000 άλλες shitty εφαρμογές που κάνουν κάτι παρόμοιο. Φωνάζουμε χρόνια οτι η Apple διαφημίζει στη πρώτη σελίδα αποκλειστικά εφαρμογές απο μεγάλες εταιρίες. Αυτό ειναι η καλύτερη ευκαιρία να γίνουν γνωστά προιόντα μικρότερων developers. 
 
β. Ο άλλος φωνάζει ότι πήρε κινητό 800 ευρώ και πρέπει να δουλεύουν οι developers free. Έλα εσύ μάστορα να δουλέψεις για μένα 1800 ώρες free. 
 
γ. Δεν θα είναι άσχετες διαφημίσεις. Είναι προτάσεις για να κατεβάσεις μια εφαρμογή. Αν γράψεις Photoshop στο Search και η εφαρμογή σου κάνει επεξεργασία εικόνας έχεις μια ελπίδα να βγεις στα πρώτα αποτελέσματα, αυτό είναι όλο. Πριν δεν είχες καμιά ελπίδα, απλό. Αν θες την κατεβάζεις, αν θες όχι.
 
δ. Οι developers δεν θα ανεβάσουν τις τιμές για να βγάλουν το κόστος της διαφήμισης, αν δεν το έχετε καταλάβει, οι τιμές των εφαρμογών είναι FREE, ή $0.99. Το CTR κοστίζει περίπου 2-5 ευρώ! Εγώ που εχω 5 ευρώ εφαρμογή είμαι στις ελάχιστες εξαιρέσεις, γιατί η αγορά μου είναι πολύ περιορισμένη (το σκέφτομαι ωστόσο να την κάνω τζάμπα, γιατι ο άλλος πήρε 800 ευρώ τηλέφωνο...)
 
ε. Τα AdWords ενοχλούν κανέναν στο Google; Η μήπως έχει σταματήσει κάνεις να το χρησιμοποιεί εξ' ετίας τους; Αυτό είναι όλο, καμιά διαφορά.
 
Μακάρι να δουλέψει. Εχω καμπάνια ετοιμη ήδη...

 

Τα είπες πραγματικά όλα αυτά που είχα στο μυαλό μου, επίσης σαν Individual που έχω εφαρμογή στο AppStore και χρειάζομαι έκθεση.  Να σε ρωτήσω, τι κάρτα έβαλες για την καμπάνια; Πιστωτική, Debit ή προπληρωμένη; Γιατί εγώ έχω Debit και δεν την δέχεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω όλη την σειρα της Apple ,πρόσφατα πούλησα το iPhone 6s και πήγα σε σαμμυ σ7,τωρα ενα ενα θα πουλήσω τα παντα της Apple γιατι δεν αντέχετε πια η κοροϊδία τους ,η μετά εποχή job ειναι τραγική ,και ναι και πρόβατα (ημουν και εγω )και απο το άλλο

 

iAds υπήρχαν και επί Jobs...

Οι περισσοτεροι μαλλον εχουν καταλαβει πως θα βλεποφν διαφημισεις κι οχι προτεινομενες εφαρμογες στις τοπ θεσεις, οι οποιοες βρεθηκαν εκει λογω της 'διαφημισησ',

Με λιγα λογια κατι σαν τις αναζητησεις στο google, που τα 2-3 πρωτα αποτελεσματα ειναι biased προιον πληρωμενης καμπανιας.

 

Βασικά αυτό γινόταν πάντα. Δεν είναι κάτι καινούριο. Θυμάμαι άρθρο πριν χρόνια που έλεγε χαρακτηριστικά για κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες εφαρμογές στο app store (αντίστοιχο νούμερο και στο play) που δεν είχαν κατεβαστεί ούτε μία φορά, επειδή οι χρήστες δεν μάθαιναν ποτέ για την ύπαρξή τους, αφού πάντα στις αναζητήσεις τα αποτελέσματα ήταν συγκεκριμένα όσον αφορά την κατάταξη...

Έχετε μπερδέψει τα πάντα όλα εδώ

 

ΔΕΝ βάζει διαφημίσεις στο Apple Store.

 

Δηλαδή δε θα μπεις να κατεβάσεις το Retrica και θα εμφανίσει φτηνά πακέτα για να πας διακοπές (όπως για παράδειγμα κάνει το gmail που σε τόσα post αναφέρεστε )

 

Έτσι είναι τώρα. Δεν υπογράφεις κανένα συμβόλαιο ότι έτσι θα είναι για πάντα. Άλλωστε, όταν θα έρθει η ώρα να αλλάξει, δεν θα σε ρωτήσει κανείς αν συμφωνείς, όπως δεν σε ρώτησαν και τώρα.

 

 

α. Αν δεν έχεις κάνει εφαρμογή, και δεν έχεις ξοδέψει πάνω της 1800 ώρες (ναι μετρημένες) δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει να μην έχεις exposure στο App Store επειδή υπάρχουν 70000 άλλες shitty εφαρμογές που κάνουν κάτι παρόμοιο. Φωνάζουμε χρόνια οτι η Apple διαφημίζει στη πρώτη σελίδα αποκλειστικά εφαρμογές απο μεγάλες εταιρίες. Αυτό ειναι η καλύτερη ευκαιρία να γίνουν γνωστά προιόντα μικρότερων developers.

 

Ίσως θα πρέπει κάποια στιγμή να εξετάσεις το σενάριο να έκανες κάτι λάθος. Σκέψου το.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπες πραγματικά όλα αυτά που είχα στο μυαλό μου, επίσης σαν Individual που έχω εφαρμογή στο AppStore και χρειάζομαι έκθεση.  Να σε ρωτήσω, τι κάρτα έβαλες για την καμπάνια; Πιστωτική, Debit ή προπληρωμένη; Γιατί εγώ έχω Debit και δεν την δέχεται.

Αν κανείς sign up σου δίνει 100€ κουπόνι μέχρι Δεκέμβρη.

Έβαλα πιστωτική αλλα ζω εξωτερικό. Σορρυ δεν ξέρω τι παίζει με ελληνικές κάρτες.

 

Ίσως θα πρέπει κάποια στιγμή να εξετάσεις το σενάριο να έκανες κάτι λάθος. Σκέψου το.

Yep,

 

rGcoOdU.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Επειδή για μερικούς το insomnia έχει κ καλά γίνει i-Insomnia μια ακόμα σημαντική είδηση (μετά την είδηση με τις ενεργοποιήσεις νέων συσκευών στις εορτές που η Apple πάλι μόνο με premium συσκευές ξεπέρασε την samsung) που πέρασε απαρατήρητη.....

 

Το App Store της "Doomed Apple" σημείωσε νέο ιστορικό ρεκόρ δίνοντας μέσα στο 2016 περισσότερα από $20 δισ. πίσω στους developers, ποσό που είναι κατά 40% αυξημένο σε σχέση με το αντίστοιχο νούμερο του 2015! Την 1η Ιαν. 17 η Apple κατέγραψε την πιο κερδοφόρα ημέρα του App Store από την στιγμή έναρξης λειτουργίας του 2008.... οι πωλήσεις έφτασαν τα $240 εκ.

 

Super_Mario_Run.png

 

Apps_for_Earth_Games_for_RED.jpg

 

H κατάρρευση της Apple είναι θέμα ημερών.... είπε ο Έλληνας φορουμάς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...