Προς το περιεχόμενο

Pixel, το νέο desktop περιβάλλον για το Raspberry Pi


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν καποιος δεν καταλαβαινει την υπολογιστικη ισχυ ας δει https://www.youtube.com/watch?v=i_r3z1jYHAc

 

αυτο που με τρομαξε ειναι οτι θα χασει το CLI αν καταλαβα καλα.

 

RIP rasPi τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σε πρώτη φάση μου φαίνεται ενδιαφέρον και πολλές φορές σκέφθηκα να πάρω ένα για πλάκα, αλλά μετά δεν βλέπω τι θα μπορούσα να κάνω με αυτό. Δηλαδή πες φτιάχνω προγράμματα που τρέχουν σε αυτό και μετά τι; Δεν είναι καλύτερα να τα τρέξω στο κανονικό μου PC; Μαζόχας είμαι; Άρα στο πι και φι θα το αφήσω στην άκρη. Αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με το kodi και δουλεύει καλά, μπορεί να το σκεφθώ μελλοντικά. Επίσης θα ήθελα ένα υπολογιστή με πολύ μικρή κατανάλωση να παρακολουθεί 24/7 τις κάμερες ασφαλείας που έχω. Αλλά που, δεν έχει την υπολογιστική δύναμη. Ακόμη κι αν έχω ένα για κάθε κάμερα (μπελάς!). Επομένως; Ξέχνα το. Κανά μικρό παιδί να παίζει και να μαθαίνει, μπορεί. Αλλά δεν είμαι σε αυτή την ηλικιακή κατηγορία. Αλλά ομολογώ ότι έχει μια γοητεία, ένα αίσθημα ελευθερίας σχετικά με υπολογιστική ισχύ εντελώς προσιτή. Αλλά την ίδια αίσθηση μου δίνει τελικά και το κινητό μου τηλέφωνο και το κουβαλώ παντού, πολύ πιο ισχυρό επίσης. Άκρη δεν βγάζω. Γιατί στο καλό έχει την οποιανδήποτε επιτυχία αυτό το πράγμα; Μήπως γιατί θυμίζει σε μερικούς εκείνες τις ηρωικές εποχές με το γκαράζ του Βόσνιακ και του Τζομπς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα μηχανακια ειναι πολυ καλα και για αυτοματισμους. Αν καποιος ενδιαφερεται πχ να ελεγχει ενα αισθητηρα απο αποσταση το οποιο εχει πολλες εφαρμογες στην βιομηχανια και την γεωργια, ενα μηχανηματακι χαμηλης καταναλωσης με σχεδιασμενη ευκολη συνδεσιμότητα αισθητηρων ειναι ιδανικο. Το internet of things αναμενεται να εχει μεγαλη αναπτυξη τα επομενα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην βιομηχανία δεν μπαίνει εύκολα. Οι προδιαγραφές είναι σκληρές. Για αυτοματισμό για το σπίτι είναι μια χαρά (αν και το arduino είναι καταλληλότερη επιλογή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα Raspberry Pi3 για kodi φαση και δυο zero(Το ενα ειναι για emus και το αλλο για συνδεεται το Dreamcast online).
Κατα τα αλλα σαν μηχανακια μου αρεσουν και με βολεψαν παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν με $70 παιρνεις tablet που ειναι δυνατοτερο(πολυ δυνατοτερος επεξεργαστης, διπλασια ram, εχει ηδη 32gb rom), εχει κ οθονη, full windows license και που μαλιστα παλιοτερα ειχε office 365 license αξιας $80(το οποιο πουλαγες κανα $40 και ετσι το tablet σου κοστιζε ~$30), δεν υπαρχει σοβαρος λογος να πας στο raspberry.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ haHa είναι για τελείως διαφορετικές δουλειές το καθένα.

Οχι ιδιαίτερα, απλα το raspberry δεν μπορει να κανει αυτα που κάνει ενας πιο δυνατός υπολογιστής, που εχει κ το εξτρα της οθόνης, μπαταριας κλπ.

 

Το δυνατοτερο tablet κανει σχεδόν τα παντα που κανει κ το raspberry.

 

Ενδεικτικα, οι χρησεις που κανουν οι συμφορουμιτες που ποσταραν σε αυτο το thread γινονται καλύτερα με το tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ haHa είναι για τελείως διαφορετικές δουλειές το καθένα.

 

Το 90% που τα παίρνουν είτε τα βάζουν στο ντουλάπι, είτε τα κάνουν media players.

 

Ως concept είναι πολύ ωραίο και με πολύ καλή συνδεσιμότητα για IoT εφαρμογές όταν το arduino δεν επαρκεί, ωστόσο αν οι μέχρι στιγμής πωλήσεις του βασίζονταν μονάχα σε αυτές τις περιπτώσεις, δύσκολο τόσα χρόνια να είχαν ξεπεράσει τις μερικές εκατοντάδες χιλιάδες.

 

Ευτυχώς είναι και αυτό το 90% die-hard linux κοινό ή αυτοί που όταν στήνουν κάτι μόνοι τους, όπως έναν τυπικό media player, νοιώθουν ηθική ικανοποίηση και διατηρείται ζωντανό ένα project που πραγματικά έχει αρκετές χρήσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε όλες αυτές τις αίθουσες που έχουν στα σχολεία και τα ιδρύματα είχαμε Raspbery αντί να καίμε 100W-150W θα καίγαμε 10! 90% οικονομία στο ρεύμα! Αλλά άντε να εξηγήσεις στη μάνα μου τι είναι στον π...ο είναι αυτό.

 

Εγω θεωρώ τον συνδιασμό Pi με Arduino τον καλύτερο δίδυμο για DIY έξυπνο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% που τα παίρνουν είτε τα βάζουν στο ντουλάπι, είτε τα κάνουν media players.

 

Ως concept είναι πολύ ωραίο και με πολύ καλή συνδεσιμότητα για IoT εφαρμογές όταν το arduino δεν επαρκεί, ωστόσο αν οι μέχρι στιγμής πωλήσεις του βασίζονταν μονάχα σε αυτές τις περιπτώσεις, δύσκολο τόσα χρόνια να είχαν ξεπεράσει τις μερικές εκατοντάδες χιλιάδες.

 

Ευτυχώς είναι και αυτό το 90% die-hard linux κοινό ή αυτοί που όταν στήνουν κάτι μόνοι τους, όπως έναν τυπικό media player, νοιώθουν ηθική ικανοποίηση και διατηρείται ζωντανό ένα project που πραγματικά έχει αρκετές χρήσεις...

Είναι αυτό που είπε και ο haHa παραπάνω και θα συμφωνήσω, αν είναι να το αγοράσει κάποιος μόνο για σερφάρισμα και ταινίες ας πάει σε tablet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ιδιαίτερα, απλα το raspberry δεν μπορει να κανει αυτα που κάνει ενας πιο δυνατός υπολογιστής, που εχει κ το εξτρα της οθόνης, μπαταριας κλπ.

 

Το δυνατοτερο tablet κανει σχεδόν τα παντα που κανει κ το raspberry.

 

Ενδεικτικα, οι χρησεις που κανουν οι συμφορουμιτες που ποσταραν σε αυτο το thread γινονται καλύτερα με το tablet.

 

Πως θα ανοιγοκλείσεις ένα ρελέ με το tablet; Πως θα συνδέσεις ένα αισθητήριο, ή πως θα το προγραμματίσεις να τρέχει ένα cron job ανά διαστήματα για να ελέγχει το οτιδήποτε, ή πως, ...

 

Το RPi είναι υπολογιστής με διασύνδεση στο φυσικό κόσμο (GPIO). Καμία σχέση με ένα tablet.

 

To RPi μπορεί να κάνει τα πάντα που κάνει ένα tablet (ίσως ένα κλικ χειρότερα, λόγω πιο αδύναμου hardware, ή με πιο μεγάλο κόστος, αλλά τα κάνει) ενώ ένα κοινό tablet δε μπορεί με τίποτα να κάνει αυτά που είναι ικανό να κάνει το RPi. Ο καλύτερος AVR / PIC είναι άχρηστος σε δύναμη ή μνήμη μπροστά σε ένα φτηνιάρικο tablet, αλλά για κάνε με το tablet αυτά που μπορείς να κάνεις με τον μικροελεγκτή. 

 

Αυτός που γράφεις είναι σα να λες ότι, well, το Ibiza πάει πιο γρήγορα και άνετα απ' το Bobcat, οπότε γιατί να πάρω το δεύτερο; Ε, άμα το θες για βόλτες (ίντερνετ και ταινίες) πάρε το Ibiza (tablet). Το άλλο είναι για άλλα πράγματα. Δε κρίνουμε ένα ψάρι απ' την ικανότητά του στο σκαρφάλωμα... δε φτιάχτηκε γι' αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα ανοιγοκλείσεις ένα ρελέ με το tablet; Πως θα συνδέσεις ένα αισθητήριο, ή πως θα το προγραμματίσεις να τρέχει ένα cron job ανά διαστήματα για να ελέγχει το οτιδήποτε, ή πως, ...

 

Το RPi είναι υπολογιστής με διασύνδεση στο φυσικό κόσμο (GPIO). Καμία σχέση με ένα tablet.

 

To RPi μπορεί να κάνει τα πάντα που κάνει ένα tablet (ίσως ένα κλικ χειρότερα, λόγω πιο αδύναμου hardware, ή με πιο μεγάλο κόστος, αλλά τα κάνει) ενώ ένα κοινό tablet δε μπορεί με τίποτα να κάνει αυτά που είναι ικανό να κάνει το RPi. Ο καλύτερος AVR / PIC είναι άχρηστος σε δύναμη ή μνήμη μπροστά σε ένα φτηνιάρικο tablet, αλλά για κάνε με το tablet αυτά που μπορείς να κάνεις με τον μικροελεγκτή. 

 

Αυτός που γράφεις είναι σα να λες ότι, well, το Ibiza πάει πιο γρήγορα και άνετα απ' το Bobcat, οπότε γιατί να πάρω το δεύτερο; Ε, άμα το θες για βόλτες (ίντερνετ και ταινίες) πάρε το Ibiza (tablet). Το άλλο είναι για άλλα πράγματα. Δε κρίνουμε ένα ψάρι απ' την ικανότητά του στο σκαρφάλωμα... δε φτιάχτηκε γι' αυτό!

 

Δεν διαβασες μαλλον προσεκτικα:

 

Το δυνατοτερο tablet κανει σχεδόν τα παντα που κανει κ το raspberry.

 

Ενδεικτικα, οι χρησεις που κανουν οι συμφορουμιτες που ποσταραν σε αυτο το thread γινονται καλύτερα με το tablet.

 

 

Το 90% που τα παίρνουν είτε τα βάζουν στο ντουλάπι, είτε τα κάνουν media players.

 

Είναι αυτό που είπε και ο haHa παραπάνω και θα συμφωνήσω, αν είναι να το αγοράσει κάποιος μόνο για σερφάρισμα και ταινίες ας πάει σε tablet.

 
Εδω μερικες χρησεις("ψαρι για ικανοτητα σε σκαρφαλωμα" οπως λες):

 

Εχω ενα Raspberry Pi3 για kodi φαση και δυο zero(Το ενα ειναι για emus και το αλλο για συνδεεται το Dreamcast online).

Κατα τα αλλα σαν μηχανακια μου αρεσουν και με βολεψαν παρα πολυ.

 
 

Με Οpenelec και πλέον με Libreelec κάνει μια χαρά και για ταινίες, σειρές, αθλητικό live streaming κλπ. Δυο χρόνια τώρα του έχω βγάλει τα συκώτια.

 
 

Και για ταινιες εμενα με εχει βολεψει παρα πολυ με OpenELEC.

Αν βαλουμε πανω και κανα HiFiBerry, απογειωνουμε και την εμπειρια του ηχου.

 

Μια χαρα γνωριζω τι χρησεις μπορεις να κανεις με αυτοματισμους κλπ, αλλα οπως βλεπεις αρκετοι το παιρνουν για χρησεις που ενα παρομοιου κοστους tablet θα ηταν καλυτερο.

 

Ναι, ειναι ωραιο οτι μπορεις να παιξεις μαζι του ή να παρεις την ευχαριστηση οτι "εστησες μονος σου" ενα media center, αλλα για πολλους καταληγει σε αυτο που ειπε πιο πανω ο jimex : "είτε τα βάζουν στο ντουλάπι, είτε τα κάνουν media players."

 

Και εσυ που το αγορασες , ειπες οτι μαλλον θα καταληξει να ειναι media center:

 

Αν και το πήρα για να... "παίξω" πιο πολύ, μάλλον θα καταλήξει να γίνει αυτό ο αντικαταστάτης του WD TV. Εννοείται πως λειτουργεί και με Plex (RasPlex) ή άλλα παρόμοια, ενώ με ένα τηλεχειριστήριο και ένα όμορφο κουτί θα μπορεί να μπει και κάτω από την τηλεόραση.

 

 

Για αυτες λοιπον τις χρησεις , που τελικως πολλοι αγοραστες καταληγουν και κανουν τετοιες, ειναι προτιμοτερο ενα ικανοτερο tablet. Αυτο ηταν το point. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...