Προς το περιεχόμενο

Θρομβοφλεβίτιδα και εγχείρηση


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη γνώμη (όσων έχουν ασχοληθεί με το θέμα) με τις διάφορες μεθόδους εγχειρήσεων που καταργούν κάποια φλέβα.

Είναι καλύτερα πλέον να πηγαίνουμε σε μεθόδους χωρίς τομές;(π.χ laser)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη γνώμη (όσων έχουν ασχοληθεί με το θέμα) με τις διάφορες μεθόδους εγχειρήσεων που καταργούν κάποια φλέβα.

Είναι καλύτερα πλέον να πηγαίνουμε σε μεθόδους χωρίς τομές;(π.χ laser)

Ευχαριστώ.

Σε ντοκιμαντέρ που είδα με laser χωρίς ολική νάρκωση είχε μεγάλη επιτυχία (θέλει κάποιο χρόνο η αποθεραπεία δεν βλέπεις την επομενη ημέρα το τελικό αποτέλεσμα).

Θέλει έμπειρο γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για επιπολής θρομβοφλεβίτιδα; Αν ναι επιπλεγμένη με κιρσούς; Ή απλά τώρα την εμφάνισες;

Δε μπορώ να σου πω τι είναι καλύτερο για εσένα. Γενικά είναι κάτι που απαιτείται να το συζητήσεις με τον αγγειολόγο που σε είδε. 

Δεν υπάρχει πανάκεια και κοινή θεραπεία για όλους και σαφέστατα παίζει ρόλο και η επάρκεια του θεράποντος στην κάθε μέθοδο. 

Με όλες υπάρχει μικρή η μεγαλύτερη περίοδος αποθεραπείας και όλες έχουν + και -. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανίστηκε πριν 10 μέρες στην γάμπα.

Γίνανε 10 ενέσεις ηπαρίνης και πήγα τώρα που ξεπρήστηκε να το δει.

Στο μηχάνημα βρήκαμε ένα σκοτεινό σημείο σαν τρύπα (κάπως μου το είπε).

Μου είπε ότι είναι καλό που το βρήκαμε αυτό και που είναι η αιτία και δεν θα ψαχνόμαστε να δούμε από που προέρχεται γιατί τότε σοβαρεύει το πράγμα.

Επίσης μου είπε ότι δεν μπορεί να μπει αφρός σε αυτήν την περίπτωση (ενώ στο αριστερό πόδι που έχω κάποιες επιφανειακές φλέβες μπορεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλών ειδών καταστάσεις, άλλες παίρνουν λέιζερ άλλες θέλουν χειρουργείο, αλλα απο αυτο συνήθως υποφέρουν οι γυναίκες

 

Τεσπα όπως και να έχει θέλει μία επίσκεψη σε ένα αγγειοχειρουργό

 

 

https://www.google.gr/search?q=σπυρος+βασδεκης&oq=σπυρος+βασδεκης&aqs=chrome..69i57j0l2.7848j0j4&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο καταλαβενω η θρομβοφλεβίτιδα με την φλεγμονη σχετιζονται. Και τα δυο ειναι παθησεις του αιματος απλα ισως διαφορα σταδια?

 

Το λεω αυτο γιατι εχω μια μικρη επιφανιακη φλεγμονη στο πισω και κατω μερος του κεφαλιου.

 

Επισης. Κοψε τη ζαχαρη, τελειως. Νομιζω θα δεις διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίσκεψη σε δεύτερο γιατρό μου απέφερε και ολόκληρο έγγραφο που περιγράφει την κατάσταση.

Λόγω μεγάλης διατομής των φλεβών μου όμως δεν μπορεί να γίνει laser οπότε θα πάω χειρουργικά μόνο.

Αν ενδιαφέρεται κάποιος από τον χώρο να διαβάσει τη γραπτή διάγνωση ας μου στείλει PM να του τη στείλω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο διατροφη πως παμε? μηπως κανεις καταχρησεις?

 

Καλά η διατροφή παίζει ρόλο στα πάντα, οπότε θα έχει παίξει ρόλο και σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η διατροφή παίζει ρόλο στα πάντα, οπότε θα έχει παίξει ρόλο και σε αυτό.

 

H διατροφη ειναι το πιο ισχυρο εφοδιο εναντια στις αρρωστιες φιλε , ο ανθρωπος καταστρεφεται απο τα μεταλλαγμενα που τον ταιζουν και απο αυτα που αναπνεει βεβαια. Τα φάρμακα κάποιες φορές σώζουν αλλα αμα γινει η ζημια μετα απλα ειναι δεκανικι. Πχ στην ΓΟΠ σου λενε προσεξε τα γευματα σου μην τρως σαν γουρουνι γιατι το στομάχι θα ξεχειλισει και θα χαλάσει ο σφιγκτηρας που κρατάει τα γαστρικα υγρα μακρυα απο τον οισοφαγο. Αν την πάθεις μετά θα εισαι μονιμως με φάρμακα εξουδετέρωσης του γαστρικου υγρου για να μην σου κάνει ζημια στον οισοφαγο. Δεκανικι ειναι σε αυτη τη περιπτωση τα φαρμακα δεν διορθωνουν ποτε το προβλημα.

 

Απο τοτε που εκοψα το καπνισμα , ξεκινησα συστηματική γυμναστική , σταματησα να τρώω σκουπιδια δεν με πιάνει ουτε γριπη το χειμωνα. Εξετάσεις αιματος άψογες , καρδιογραφηματα επισης. Το 2014 ειχα κανει τέστ κοπώσεως και δεν εμφάνισε ουτε μια αρρυθμια επι 20 λεπτά που με αφησε να τρέχω πανω στο διαδρομο.

 

Αυτο που επαθες πιστευω θα το ξεπερασεις αλλα ειναι μια προειδοποιηση απο τον οργανισμο οτι δεν κινεισαι καλά. Οποιος φροντιζει τον εαυτο του δεν έχει αναγκη απο γιατρους να του πουνε τι να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...