Προς το περιεχόμενο

Technicolor TD5136 V2 bridge mode


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα, εχω το ρουτερ που γραφω στον τιτλο απο τον παροχο μου. και θελω να το κανω bridge με ενα wrt1200ac που πηρα ωστε να δουλευει ως ρουτερ το wrt1200ac και να δινει τις ταχυτητες και ολα το wrt. και απλα να δουλευει σαν μοντεμ το technicolor...γινεται αυτο? και αν ναι πως? γιατι δεν βρισκω κατι και ισα ισα googlaρωντας το διαβασα πως ειναι κλειδωμενη η λειτουργια bridge στο technicolor αυτο? ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά μπαίνει, έτρεξε το wizard;; από εκεί είχε την επιλογή να μπει σε bridge σε ένα forthnet που είχα το δούλευα bridge χωρίς κάποιο πρόβλημα.

δεν μου βγαζει καπου wizard....το εψαξα. αλλά καπου διαβασα οτι και παλι μπορει να μην παιξει.διαβασα περιστατικο απο αλλον που ειχε το 5130...οτι ετρεξε wizard αλλα μετα τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να μπεις σαν admin για να τρεξεις τον wizard.υπαρχει θεμα για το 788 που λεει πως να τρεξεις το wizard εστω και χωρις admin.

http://www.insomnia.gr/topic/472170-technicolor-tg788vn/

δεν νομιζω να μην παιζει.σε πιο παλια μοντελα μια χαρα επαιζε το bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να μπεις σαν admin για να τρεξεις τον wizard.υπαρχει θεμα για το 788 που λεει πως να τρεξεις το wizard εστω και χωρις admin.

http://www.insomnia.gr/topic/472170-technicolor-tg788vn/

δεν νομιζω να μην παιζει.σε πιο παλια μοντελα μια χαρα επαιζε το bridge.

μα δεν εχει καποιο wizard απο οτι ειδα το δικο μου το ρουτερ....περαν αυτου πηρα τηλ. το πρωι στη hol και μου ειπαν οτι λογο firmware δεν κανει το συγκεκριμενο ρουτερ που μου εδωσαν bridge mode. εχω κανει ενα θεμα για να εχω και κατι σαν file server και πηρα το wrt1200ac.... το θεμα ειναι αυτο : http://www.insomnia.gr/topic/621275-nas-%CE%AE-home-server-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B9/page-7

στις 2 τελευταιες σελιδες (στην τελευται κυριως λεω για το τεχνικολορ οτι δεν γινεται bridge τελικα) και θα δοκιμασω σε ενα zte ZXHN H108N που εχουν οι γονεις μου, μηπως κανει αυτο bridge....ετσι και αλλιως αν κανεις bridge ολα το καλο ρουτερ δεν θα τα ρυθμιζει? εννοω ταχυτητες και ολα θα τα τραβαει απο το wrt1200ac...σωστα?

edit: μολις τοποθετησα το zte zxhn h108n v2.3 και στην καρτελα wan connection διπλα στο type που λεει route δεν σε αφηνει να το επεξεργαστεις ωστε να επιλεξεις το bridge....παταω και το modify απο κατω αλλα παλι τα εχει με σκουρη αποχρωση και δεν σε αφηνει να τα επεξεργαστεις....αρα να υποθεσω ουτε σε αυτο γινεται bridge? ή υπαρχει καποιος τροπος να το ξεκλειδωσω και να μπορεσω να επιλεξω το bridge mode ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-228235-0-59322500-1475746360_thumb.jpg φωτο απο το zte που φενεται οτι ειναι κλειδωμενο και δεν μπορω να αλλαξω κατι.

post-228235-0-20130700-1475746130_thumb.jpg  φωτο απο τεχνικολορ.

 

post-228235-0-06960300-1475746159_thumb.jpg εδω επισης δεν μπορω να αλλαξω κατι....αμα πατησω configure εχεις δυνατοτητα να αλλαξεις την ωρα.... -_-

 

 

υ.γ για το τεχνικολορ που πηρα εχθες τηλ. οσον αφορα το bridge μου ειπε δεν γινεται σε αυτο το ρουτερ λογο firmware. τωρα πηρα και για το zte γιατι και αυτο απο hol ηταν και μου λεει ενας αλλος πως αφου τα βλεπω κλειδωμενα δεν θα γινεται επισης.... τι να πω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να επιλέξεις το pppoe pass-through στο zte και βάλε το ρουτερ που πήρες να κάνει δεύτερη κλήση PPP, στον ΟΤΕ που είχα μπορούσες να το κάνεις αυτό. Έτσι θα φτιάξεις δύο ανεξάρτητα δίκτυα.

Η άλλη λύση είναι να βρεις κάποιο άλλο μόντεμ που να μπαίνει σε bridge Mode

Δοκίμασε στο zte να μπεις σαν root.

user:root

Password :ZTE$Extra,Opti0ns1234$%

 

ή

 

User:root

Password : Extra,Opti0ns4321%$

 

Αν μπεις τότε μπαίνει σε bridge Mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή

 

User:root

Password : Extra,Opti0ns4321%$

 

Αν μπεις τότε μπαίνει σε bridge Mode

ΩΡΑΙΟΟΣΣΣΣ! ΜΠΗΚΕΕ! και γινεται επεξεργασια τωρα! ευχαριστω φιλε να σαι καλα!

 

υ.γ γινεται κατι παρομοιο και στο technicolor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μα δεν εχει καποιο wizard απο οτι ειδα το δικο μου το ρουτερ....περαν αυτου πηρα τηλ. το πρωι στη hol και μου ειπαν οτι λογο firmware δεν κανει το συγκεκριμενο ρουτερ που μου εδωσαν bridge mode. εχω κανει ενα θεμα για να εχω και κατι σαν file server και πηρα το wrt1200ac.... το θεμα ειναι αυτο : http://www.insomnia.gr/topic/621275-nas-%CE%AE-home-server-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B9/page-7

στις 2 τελευταιες σελιδες (στην τελευται κυριως λεω για το τεχνικολορ οτι δεν γινεται bridge τελικα) και θα δοκιμασω σε ενα zte ZXHN H108N που εχουν οι γονεις μου, μηπως κανει αυτο bridge....ετσι και αλλιως αν κανεις bridge ολα το καλο ρουτερ δεν θα τα ρυθμιζει? εννοω ταχυτητες και ολα θα τα τραβαει απο το wrt1200ac...σωστα?

edit: μολις τοποθετησα το zte zxhn h108n v2.3 και στην καρτελα wan connection διπλα στο type που λεει route δεν σε αφηνει να το επεξεργαστεις ωστε να επιλεξεις το bridge....παταω και το modify απο κατω αλλα παλι τα εχει με σκουρη αποχρωση και δεν σε αφηνει να τα επεξεργαστεις....αρα να υποθεσω ουτε σε αυτο γινεται bridge? ή υπαρχει καποιος τροπος να το ξεκλειδωσω και να μπορεσω να επιλεξω το bridge mode ??

α.για αυτο σου ειπα πηγαινε στο πιο πανω θεμα γιατι κατεβαζεις απο εκει καποιον wizard.ναι αν γινει bridge ολο το ζορι το τραβαει η συσκευη απο πισω.το bridge router θα κανει μονο τον συγχρονισμο.και το zte θα ειναι κλειδωμενο λογικα.δες αν μπορεις να φτιαξεις νεο Pvc και μετα να σβησεις το υπαρχον αλλιως πρεπει να μπεις σαν admin.oti sto firmware του technicolor δεν υπαρχει το wizard δεν σημαινει οτι δεν γυρναει bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
6 hours ago, partblah1990 said:

Επισης μπορω να το κανω flash μεσα απο την θυρα usb ;

οσο ξερω οχι. επισης τα sites με τα firmware δεν λειτουργουν πλεον οσα ηξερα.πολυ παλιο router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, partblah1990 said:

τελικα στο technicolor γινεται bridge ??

λογικα αν πας απο το wizard θα πρεπει να σoυ δινει επιλογη για bridge. rfc 1483 αν θυμαμαι σωστα μετα απο τοσα χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2023 στις 5:29 ΠΜ, partblah1990 είπε

Επισης μπορω να το κανω flash μεσα απο την θυρα usb ;

εγω λεω ΝΑΙ. Εαν εχεις usb stick στην θυρα του modem/router και απο πριν εχεις ρυθμισει το modem/route να δινει προσβαση στα windows στο usb stick, οταν θα πας να δηλωσεις το σημειο που υπαρχει το νεο firmware, μεσα απο την web page στον browser, τοτε δωσε το σημειο του usb stick.

στα δικα μου μηχανημα το βλεπει. Δεν προχωρισα το update, δεν ειχα λογο για δοκιμες

αν καταλαβα σωστα, τo μηχανημα ζηταει το αρχειο, τα windows το κατεβαζουν στο pc και το pc το δινει ξανα πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...