Προς το περιεχόμενο

NAS ή home server και γιατι?


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παρηγγειλα το wrt1200ac τελικα και το περιμενω... οταν ερθει πως το κανω αυτο με το brigde που ελεγες παραπανω φιλε karaLRS?
και γενικα ολα αυτα που λεγαμε παραπανω για να δουλευει ως σερβερ πως τα κανω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλοριζικο και καλοδουλευτο.

 

Θα πρεπει να βαλεις σε bridge mode το modem του παροχου ή το TP-Link 9980 που εχεις.

 

 

9980_1483.png

 

 

Θα κλεισεις τα DHCP, Firewall και WiFi στο modem (αν κλεισεις τον DHCP θα σε πεταξει εξω, οποτε δωσε static IP στην καρτα δικτυου). Επισης αν εχουν δημιουργηθει τυχον αλλα προφιλ συνδεσης, θα πρεπει να τα σβησεις και να αφησεις μονo το προφιλ του bridge. 

 

Μετα θα συνδεσεις ενα καλωδιο ethernet απο μια LAN θυρα του modem, στην WAN θυρα του WRT.

Θα πας στις ρυθμισεις του WRT και θα φτιαξεις μια νεα PPPoE συνδεση, με τα στοιχεια που εχεις στον provider (username/password).

 

Με αυτον τον τροπο, θα κανει την κληση το router και το modem απλα θα ειναι "ο απαραιτητος ενδιαμεσος".

 

Το εργοστασιακο firmware εχει επιλογη για να συνδεσεις σκληρους πανω στο router, τα υπολοιπα που εχει περιγραψει ο karaLRS προυποθετουν οτι θα φλασαρεις το router και θα βαλεις openwrt. Προς το παρον δεν στο συνιστω, θα σε μπερδεψει η ολη φαση.

 

Επισης το openwrt σταματησε να αναπτυσσεται και πλεον εχει μετανομαστει σε LEDE project. Θα σου προτεινα να περιμενεις μεχρι να βγει η πρωτη stable/final εκδοση του, και μετα να ασχοληθεις μαζι του.

 

Το φλασαρισμα σε openwrt/LEDE ειναι πανευκολο, πας στο μενου του WRT για firmware update και δινεις το αρχειο που εχεις κατεβασει και ταιριαζει στο μοντελο που εχεις, το οποιο πρεπει να ειναι το factory εφοσον μιλαμε για φλασαρισμα απο το εργοστασιακο firmware στο LEDE.

 

Αυτα τα λιγα προς το παρον, δεν γραφω περισσοτερα για να μην σε μπερδεψω.

Θα τα πουμε και στην πορεια... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικο και καλοδουλευτο.

 

Θα πρεπει να βαλεις σε bridge mode το modem του παροχου ή το TP-Link 9980 που εχεις.

 

 

9980_1483.png

 

 

Θα κλεισεις τα DHCP, Firewall και WiFi στο modem (αν κλεισεις τον DHCP θα σε πεταξει εξω, οποτε δωσε static IP στην καρτα δικτυου). Επισης αν εχουν δημιουργηθει τυχον αλλα προφιλ συνδεσης, θα πρεπει να τα σβησεις και να αφησεις μονo το προφιλ του bridge.

 

Μετα θα συνδεσεις ενα καλωδιο ethernet απο μια LAN θυρα του modem, στην WAN θυρα του WRT.

Θα πας στις ρυθμισεις του WRT και θα φτιαξεις μια νεα PPPoE συνδεση, με τα στοιχεια που εχεις στον provider (username/password).

 

Με αυτον τον τροπο, θα κανει την κληση το router και το modem απλα θα ειναι "ο απαραιτητος ενδιαμεσος".

 

Το εργοστασιακο firmware εχει επιλογη για να συνδεσεις σκληρους πανω στο router, τα υπολοιπα που εχει περιγραψει ο karaLRS προυποθετουν οτι θα φλασαρεις το router και θα βαλεις openwrt. Προς το παρον δεν στο συνιστω, θα σε μπερδεψει η ολη φαση.

 

Επισης το openwrt σταματησε να αναπτυσσεται και πλεον εχει μετανομαστει σε LEDE project. Θα σου προτεινα να περιμενεις μεχρι να βγει η πρωτη stable/final εκδοση του, και μετα να ασχοληθεις μαζι του.

 

Το φλασαρισμα σε openwrt/LEDE ειναι πανευκολο, πας στο μενου του WRT για firmware update και δινεις το αρχειο που εχεις κατεβασει και ταιριαζει στο μοντελο που εχεις, το οποιο πρεπει να ειναι το factory εφοσον μιλαμε για φλασαρισμα απο το εργοστασιακο firmware στο LEDE.

 

Αυτα τα λιγα προς το παρον, δεν γραφω περισσοτερα για να μην σε μπερδεψω.

Θα τα πουμε και στην πορεια... :)

Καλησπέρα φιλέ μου,

Γνωρίζεις αν αυτά μπορούν να εφαρμοστούν και σε modem/router που είναι VoIP?

Θα παιζει το VoIP μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικο και καλοδουλευτο.

 

Θα πρεπει να βαλεις σε bridge mode το modem του παροχου ή το TP-Link 9980 που εχεις.

 

 

9980_1483.png

 

 

Θα κλεισεις τα DHCP, Firewall και WiFi στο modem (αν κλεισεις τον DHCP θα σε πεταξει εξω, οποτε δωσε static IP στην καρτα δικτυου). Επισης αν εχουν δημιουργηθει τυχον αλλα προφιλ συνδεσης, θα πρεπει να τα σβησεις και να αφησεις μονo το προφιλ του bridge. 

 

Μετα θα συνδεσεις ενα καλωδιο ethernet απο μια LAN θυρα του modem, στην WAN θυρα του WRT.

Θα πας στις ρυθμισεις του WRT και θα φτιαξεις μια νεα PPPoE συνδεση, με τα στοιχεια που εχεις στον provider (username/password).

 

Με αυτον τον τροπο, θα κανει την κληση το router και το modem απλα θα ειναι "ο απαραιτητος ενδιαμεσος".

 

Το εργοστασιακο firmware εχει επιλογη για να συνδεσεις σκληρους πανω στο router, τα υπολοιπα που εχει περιγραψει ο karaLRS προυποθετουν οτι θα φλασαρεις το router και θα βαλεις openwrt. Προς το παρον δεν στο συνιστω, θα σε μπερδεψει η ολη φαση.

 

Επισης το openwrt σταματησε να αναπτυσσεται και πλεον εχει μετανομαστει σε LEDE project. Θα σου προτεινα να περιμενεις μεχρι να βγει η πρωτη stable/final εκδοση του, και μετα να ασχοληθεις μαζι του.

 

Το φλασαρισμα σε openwrt/LEDE ειναι πανευκολο, πας στο μενου του WRT για firmware update και δινεις το αρχειο που εχεις κατεβασει και ταιριαζει στο μοντελο που εχεις, το οποιο πρεπει να ειναι το factory εφοσον μιλαμε για φλασαρισμα απο το εργοστασιακο firmware στο LEDE.

 

Αυτα τα λιγα προς το παρον, δεν γραφω περισσοτερα για να μην σε μπερδεψω.

Θα τα πουμε και στην πορεια... :)

καταρχην ευχαριστω!

 

δεν εχω πλεον το tplink 9980 μιας και το εδωσα στον αδερφο μου και το εχουμε ως κυρια δουλεια για ip καμερες. οποτε εχω ενα technicolor του παροχου, αλλά ετσι και αλλιως παιζει ρολο τι modem θα εχω? ολα το wrt δεν θα τα κανει? απο κει και περα οταν το παραλαβω θα αρχισω να κανω αυτα που μου εγραψες και οπου μπλοκαρω θα ρωτησω γιατι ειμαι ασχετως με αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φιλέ μου,

Γνωρίζεις αν αυτά μπορούν να εφαρμοστούν και σε modem/router που είναι VoIP?

Θα παιζει το VoIP μετα?

Δεν εχω καμια επαφη με VoIP (και ελπιζω να μην εχω και στο μελλον), αλλα εφοσον υπαρχει επιλογη να μπει σε bridge mode το modem, δεν βρισκω τον λογο να μην δουλευει οπως ενα μη-VoIP modem. Παρολαυτα, αν θες ανοιξε ενα νεο thread στα δικτυα ή στα routers για να σου απαντησει καποιος που παιζει με VoIP ή που ξερει τελοσπαντων.

καταρχην ευχαριστω!

 

δεν εχω πλεον το tplink 9980 μιας και το εδωσα στον αδερφο μου και το εχουμε ως κυρια δουλεια για ip καμερες. οποτε εχω ενα technicolor του παροχου, αλλά ετσι και αλλιως παιζει ρολο τι modem θα εχω? ολα το wrt δεν θα τα κανει? απο κει και περα οταν το παραλαβω θα αρχισω να κανω αυτα που μου εγραψες και οπου μπλοκαρω θα ρωτησω γιατι ειμαι ασχετως με αυτα....

Ισχυει το ιδιο που εγραψα πιο πανω, εφοσον δηλαδη υπαρχει η επιλογη για bridge, ισχουν τα ιδια και κανεις τα ιδια (κλεινεις DHCP, Firewall, WiFi.), χωρις να σε ενδιαφερει ποιο modem εχεις. Απο το modem εξαρταται μονο η ταχυτητα που θα συγχρονισει η γραμμη, ολα τα αλλα τα κανει το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παρηγγειλα το wrt1200ac τελικα και το περιμενω... οταν ερθει πως το κανω αυτο με το brigde που ελεγες παραπανω φιλε karaLRS?

και γενικα ολα αυτα που λεγαμε παραπανω για να δουλευει ως σερβερ πως τα κανω?

 

καλορίζικο!

το server δεν είναι κάτι. Server τι; εννοείς fileserver;

 

είναι σχετικά απλά τα πράγματα.

 

όταν έρθεις θα μπεις και θα φλασαρεις το caiman image από εδώ

https://wiki.openwrt.org/toh/linksys/wrt1x00ac_series#davidc502

 

μετά από λίγο θα έχεις ένα openwrt router.

 

στην συνέχεια θα πρέπει να κάνεις το technicolor bridge mode και να συνδέσεις καλώδιο από το technicolor στην wan port του wrt1200ac ...εκεί μετά στο menu θα επιλέξεις pppoe σύνδεση και θα βάλεις τους κωδικούς οπότε είναι καλό να τους βρεις από τον παροχό σου.

 

τέλος συνδέεις και τον σκληρό σου πάνω και ενεργοποιείς το share να φαίνεται στο δίκτυο σου. αν χρειαστεί στα κάνω και μια γρήγορη μέσω teamviewer αλλά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα προτεινα να ασχοληθει με openwrt, τουλαχιστον οχι ακομα.

 

Πρεπει να εχει ssh προσβαση, να μαθει τα βασικα οπως console commands, package managment, luci settings, να σεταρει samba και γενικα να μπει σε μια διαδικασια που -ειδικα αν δεν εχει ασχοληθει με linux-, θα του φανει δυσκολη. Δεν γινονται ολα απο webif, δυστυχως ή ευτυχως...

 

Επισης, δεν υπαρχει λογος να βαλει ουτε snapshot release, ουτε release απο χρηστη η οποια αυριο θα γινει updated και αρα expired και αν θελει καποια στιμγη στο μελλον να βαλει καποιο module δεν θα μπορει, οποτε και θα πρεπει να ξανα-φλασαρει το εργοστασιακο firmware και ξανα μανα μετα το openwrt.

 

Επιπροσθετα, ειδικα τα firmwares για τα  wrt* routers ειναι συνεχως σε αναπτυξη απο τους devs και δεν εχει σταθεροποιηθει -ακομα- μια final εκδοση που να ειναι οσο το δυνατο bug free. Οποτε δεν χρειαζεται να βιαζεται.

 

Το εργοστασιακο firmware τον καλυπτει για file sharing, αν εχει διαθεσει να αφιερωσει χρονο για να μαθει τα περι openwrt καποια στιμγη, ας το κανει συνειδητα και απο επιλογη και οχι αναγκαστικα.

 

Το να μπεις με teamviewer και να του κανεις τις ρυθμισεις, μονο κακο θα του κανει αφου δεν θα εχει καταλαβει πως δουλευει το ολο πραγμα, οποτε αν του τυχει κατι δεν θα μπορει να το λυσει μονος του.

 

Γνωμη μου παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλορίζικο!

το server δεν είναι κάτι. Server τι; εννοείς fileserver;

 

είναι σχετικά απλά τα πράγματα.

 

όταν έρθεις θα μπεις και θα φλασαρεις το caiman image από εδώ

https://wiki.openwrt.org/toh/linksys/wrt1x00ac_series#davidc502

 

μετά από λίγο θα έχεις ένα openwrt router.

 

στην συνέχεια θα πρέπει να κάνεις το technicolor bridge mode και να συνδέσεις καλώδιο από το technicolor στην wan port του wrt1200ac ...εκεί μετά στο menu θα επιλέξεις pppoe σύνδεση και θα βάλεις τους κωδικούς οπότε είναι καλό να τους βρεις από τον παροχό σου.

 

τέλος συνδέεις και τον σκληρό σου πάνω και ενεργοποιείς το share να φαίνεται στο δίκτυο σου. αν χρειαστεί στα κάνω και μια γρήγορη μέσω teamviewer αλλά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο

file server εννοω για να κανει αυτοματα τα backup (γιαυτο το λογο το πηρα κυριως δηλαδη) και να κατεβαζει torrent χωρις να εχω pc ανοιχτο....οταν λες συνδεεις το σκληρο σου επανω τι εννοεις? οτι πρεπει να παρω και εξωτερικο σκληρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file server εννοω για να κανει αυτοματα τα backup (γιαυτο το λογο το πηρα κυριως δηλαδη) και να κατεβαζει torrent χωρις να εχω pc ανοιχτο....οταν λες συνδεεις το σκληρο σου επανω τι εννοεις? οτι πρεπει να παρω και εξωτερικο σκληρο?

 

οκ εύκολα είναι αυτά.

 

ναι πρέπει να πάρεις σκληρό δίσκο εξωτερικό. τι θα βάλεις για file server?

εγώ έχω πάνω 2.5άρι που τρέχει χωρίς έξτρα ρεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ εύκολα είναι αυτά.

 

ναι πρέπει να πάρεις σκληρό δίσκο εξωτερικό. τι θα βάλεις για file server?

εγώ έχω πάνω 2.5άρι που τρέχει χωρίς έξτρα ρεύματα.

για αρχη να πω πως παρελαβα σημερα! αυριο μεθαυριο θα το βαλω γιατι δεν εχω χρονο αυτες τις μερες και οταν γυρναω ειμαι πτωμα. θελω αν μπορειτε και εσυ και ο realizer πως μπορω ακριβως να το κανω βημα βημα για αρχη το bridge που λεγαμε. για να μην κανω καμια βλακεια. να δουλευει αυτο ως ρουτερ μονο δηλαδη και οχι και τα δυο μαζι. μου εγραψε ηδη ο realizer δηλαδη παραπανω απλα πειτε μου αν πρεπει να προσεξω κατι αλλο. αλλα ας πουμε τα DHCP, Firewall και WiFi που λεει να κλεισω πως τα κλεινω στο τεχνικολορ? to dhcp που το βρισκω?

 

οσον αφορα το σκληρο. απο οσο ξερω γινεται να παρω 3.5 σκληρο κανονικο και να τον βαλω σε θηκη εξωτερικου (που κανει κανα 20αρικο) και αυτο πρεπει να ειναι καλυτερο απο τις ετοιμες λυσεις γιατι συνηθως οι ετοιμες λυσεις εχουν τους seagate που στο ακυρο μπορει να μην δουλευουν μια μερα. ετσι την επαθα και προσφατα και απο τοτε ψαχνομαι. αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και θα το κανω μεχρι τελος του μηνα για να κανω και file server που λεγαμε. για αρχη πειτε μου αυτο, πως θα κανω το bridge για να δουλευει το wrt ως μοναδικο ρουτερ και οχι το σαπιο το technicolor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το technicolor, θα σου πει καποιος που το εχει και ξερει τα μενου του για το πως να το βαλεις σε bridge mode, αν και φανταζομαι αν ψαξεις λιγο μονος σου, θα το βρεις.

 

Αυτο που ξεχασα να σου γραψω, ειναι οτι εκτος απο τα υπολοιπα (dhcp/wifi/firewall), θα πρεπει να αλλαξεις και IP στο technicolor, δωσ'του για παραδειγμα την 192.168.1.254

 

To WRT θα εχει την 192.168.1.1, μπορεις αν θες να του δηλωσεις να μοιραζει διευθυνσεις απο 192.168.1.2 εως 192.168.1.253 ετσι ωστε να μην υπαρξει περιπτωση να γινει conflict με την IP του modem.

 

Αν -και οταν- βαλεις openwrt (που αν το κανεις φροντισε να ειναι σε μερα που να εχεις αρκετο ελευθερο χρονο), και επειδη το default setup του openwrt οσον αφορα τον DHCP server ειναι να δινει απο .100 εως .254, εκει λοιπον, ή αλλαζεις το ευρος του DHCP στο openwrt ή δινεις IP στο modem, μια κατω απο .100

 

Οσον αφορα τον δισκο, παρε !! 2.5αρη !! και μια θηκουλα USB 3.0 και εισαι μια χαρα, θα παιρνει ρευμα απο την USB και δεν θα χρειαζεται να τον εχεις σε πριζα. Ειναι και τεραστιος, ογκωδης και βαρης ο 3.5αρης σε σχεση με τον 2.5αρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το technicolor, θα σου πει καποιος που το εχει και ξερει τα μενου του για το πως να το βαλεις σε bridge mode, αν και φανταζομαι αν ψαξεις λιγο μονος σου, θα το βρεις.

 

Αυτο που ξεχασα να σου γραψω, ειναι οτι εκτος απο τα υπολοιπα (dhcp/wifi/firewall), θα πρεπει να αλλαξεις και IP στο technicolor, δωσ'του για παραδειγμα την 192.168.1.254

 

To WRT θα εχει την 192.168.1.1, μπορεις αν θες να του δηλωσεις να μοιραζει διευθυνσεις απο 192.168.1.2 εως 192.168.1.253 ετσι ωστε να μην υπαρξει περιπτωση να γινει conflict με την IP του modem.

 

Αν -και οταν- βαλεις openwrt (που αν το κανεις φροντισε να ειναι σε μερα που να εχεις αρκετο ελευθερο χρονο), και επειδη το default setup του openwrt οσον αφορα τον DHCP server ειναι να δινει απο .100 εως .254, εκει λοιπον, ή αλλαζεις το ευρος του DHCP στο openwrt ή δινεις IP στο modem, μια κατω απο .100

 

Οσον αφορα τον δισκο, παρε !! 2.5αρη !! και μια θηκουλα USB 3.0 και εισαι μια χαρα, θα παιρνει ρευμα απο την USB και δεν θα χρειαζεται να τον εχεις σε πριζα. Ειναι και τεραστιος, ογκωδης και βαρης ο 3.5αρης σε σχεση με τον 2.5αρη.

αυτα με την ip που λες πως τα κανω?? σκληρο ελεγα απλα οτι αμα φτιαξω εγω εξωτερικο θα ναι καλυτερος απο τις ετοιμες λυσεις αλλα το βλεπω αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως... μηπως λεω... να αρχισεις να το ψαχνεις και λιγακι απο μονος σου... ? :P

 

Αυτα που θελεις να κανεις θελουν λιγο δουλιτσα, καλο ειναι να ψαχουλεψεις λιγο τα μενου του technicolor (μπες στο http://192.168.1.1 και προηγησου λιγο στα μενου του), θα σε διευκολυνει και για την συνεχεια. Οσα και να σου γραψουμε, αν ο ιδιος δεν το ψαξεις λιγο δεν θα γινει -τουλαχιστον ευκολα- η δουλιτσα.

 

Για δισκο, το ιδιο πραγμα λεμε.

Παρε εναν εξωτερικο 2.5 ιντσων και μια αναλογη USB 3.0 θηκη για να τον τοποθετησεις, και εισαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ψαξει ολο το μενου του τεχνικολορ αλλα δεν βρηκα κατι απο ολα αυτα...μονο το firewall βρηκα το οποιο δεν εχει δυνατοτητα να βγαινει απο οτι ειδα. εκτος και αν πρεπει να κανω κατι αλλο....τελος παντων θα το ψαξω και θα δω...ελπιζω να μην μου βγαλει την πιστη ολη αυτη η ιστορια τελικα.


εντομεταξυ τωρα διαβασα ενα θεμα στο φορουμ και λεει οτι δεν δεχεται bridge mode το συγκεκριμενο ρουτερ της hol..... την κατσαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...