Προς το περιεχόμενο

[fake 99%] 6GB EVGA GeForce GTX 1060 SC Gaming


isBlackNWhite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μέσα σε λίγο χρόνο μπορείς και την ακυρώνεις από το μενού... Πήγαινε και βάλε ότι το παρήγγειλες κατά λάθος, το έχει σαν δικαιολογία και θα σου βάλουν τα λεφτά... Αν θες ακύρωση, αλλιώς παίρνεις τα ρισκα σου.. Δεν ξέρω τι παίζει μετά, διαδικασίες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι δυνατόν στο amazon να είναι μούφα;;;Μην λέμε και ότι να'ναι.Το ότι είναι καινούργιος δεν σημαίνει ότι δεν σε καλύπτει το amazon.

Εχει γεμισει απο δαυτους δυστυχως, ξεχνα το παλιο αμαζον, και κοιτα τους πωλητες πλεον, συμβαινει εδω και πολυ καιρο το φαινομενο, οπως ξαναειπαμε σε αλλο θεμα.

 

Πρακτικα, οταν βλεπετε πωλητες να λενε "στειλτε μας email εκει", να ξερετε οτι ειναι μαιμου.

Οπως και αυτος, φατσα καρτα λεει

"Zum Einkaufen, schreiben sie hier: info@artikel-neu,de - SOFORT-KAUFEN und LIEFERUNG frei ~ DANKE!!"

 

Επισης μπορειτε να βλεπετε τα υπολοιπα προιοντα του πωλητη, διαλεξτε 2-3 ευκολα συγκρισιμα και αν δειτε οτι σε ΟΛΑ ειναι τραγικα φθηνοτερος, τοτε ξερετε περι τεινος προκειται. Η βαλτε στο search box "1070" και αν δειτε τιμες 280-320 οταν ολοι οι αλλοι τις πουλανε 450/500+, προσπερνατε το μαγαζακι.

 

Το κακο με αυτο το νεο φαινομενο, ειναι οτι χαλασαν χρησιμες υπηρεσιες ειδοποιησης τιμων, τυπου camel...

 

παρακαλώ έναν Mod να το μεταφέρει εκεί που αρμόζει. 

 

Πάντως  επικοινώνησα με την τράπεζα, και με καθησύχασαν ότι δεν θα χάσω τα λεφτά μου... Έστειλα και μήνυμα στον πωλητή και στο amazon... και ο θεός βοηθός. 

Αφηστε το να υπαρχει να μαθαινουν οι επομενοι.

Βαλτε στον τιτλο "αμαζον-παγιδα" ή κατι παρομοιο.

 

Ενα πραγμα πρεπει να κανεις τωρα, και ισως ξεκινησες στραβα.

 

ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ ΕΚΤΟΣ ΑΜΑΖΟΝ.

Κρατα ολη την επικοινωνια μεσω αμαζον αποκλειστικα, μοναχα τοτε εισαι καλυμμενος απο το αμαζον.

 

Σε αντιθετη περιπτωση, δεν θα σε καλυψει και καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο...

 

(Εννοειται οτι μιλας με το support και ζητας ακυρωση, μηπως και γλυτωσεις την μελλοντικη διαδικασια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα με το amazon.de και με είπαν και οι ίδιοι ότι είναι καλύτερο αν την ακυρώσω καθώς ο συγκεκριμενος πωλητής φαίνεται αρκετά ύποπτος, αλλά μου λένε πως μπορώ πάντα και να περιμένω, και απάτη να είναι τα χρήματα επιστρέφονται κανονικά μέσα σε διάστημα 15 μέρες. + ότι το security amazon ήδη ελεγχει τον συγκεκριμένο seller...

 

πάντως μου τόνισε 1000 φορές ότι τα λεφτά δεν γίνετε να τα χάσω.

 

bottom line, την ακύρωσα και σήμερα έμαθα το μάθημα μου, και για το πως δουλεύει το amazon (10/10 το support τους)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απάτη είναι γνωστή και λειτουργεί με αυτό τον τρόπο, ο πωλητής πάντα ζητάει email για να κάνει την αποστολή , αν είσαι ατυχός και τσιμπήσεις θα σου στείλει ένα λινκ να του πληρώσεις κάποιο ποσό για μεταφορικά μόνο ή προκαταβολή για να ετοιμάσει το πακέτο ή και σου ζητάει λογαριασμό για να του κάνεις μια μικρή μεταφορά , το αντικείμενο φυσικά ποτέ δεν στέλενεται και ότι χρήματα δηλώθηκαν μέσω αμαζον επιστρέφονται..αυτοί ποντάρουν να σου πάρουν κάποιο ποσό εκτός αμαζον με διάφορες δικαιολογίες...

συχνά πλαστογραφούν και το σχετικο invoice του αμαζον και βάζουν δικούς τους λογαριασμούς....το τυράκι φυσικά είναι οι χαμηλές τιμές (βλέπε macbook, all in one imac με 250€)...α και βρίσκουν τρόπο να φτιάχνουν δυνατό profile στο αμαζον με καλα΄ποσοστά και πολλές πωλήσεις...ο τίτλος να γίνει 100%fake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ξερω τι εχει γινει με το αμαζον...

Ειναι απαραδεκτο να μην υπαρχει ενας υποτυπωδης ελεγχος ποιος βαζει τι για πουλημα.

Δυστυχως εχω πολυ κακη εμπειρια, προ 3 ετιας ειχα παραγγειλει ενα μονιτορ απο καποιον πωλητη ο οποιος με αυτα και με αυτα με τρεναρε 1μιση μηνα γιατι ταχατις δεν του το εφερνε ο προμηθευτης. 

Πηρα τα λεφτα μου πισω βεβαια, αλλα το χρονο που εχασα για να συνεννοηθω τον πηρα σε ειδος (@@)

Φυσικα εσβησα το λογαριασμο μου και δεν ξαναπηρα τιποτα απο αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καινούριο φαινόμενο αυτό υπάρχει καιρό τώρα.

 

Βάζουν προϊόντα πωλητές σε πολύ χαμηλές τιμές καινούρια ή και μεταχειρισμένα αλλά σε κατάσταση καινουριου και καλά για να ψαρώσουν κόσμο.

 

Το μυστικό κρύβεται στην περιγραφή συνήθως οπού γράφουν να στείλεις email πριν κάνεις παραγγελία σε ενα δικό τους λογαριασμό εκτός amazon φυσικά. Εκει θα σου πουν οτι θα γίνει παραγγελία ΚΑΙ ΚΑΛΑ μέσω amazon αλλά πρώτα πρέπει να βάλεις τα λεφτά σε έναν λογαριασμό τράπεζας. 

 

Όποιος το κάνει απλά έπεσε θύμα.

 

Όποιος πάλι δεν διαβάσει την περιγραφή που λέει να στείλεις πρώτα email και κάνει αγορά μέσω amazon τότε μετά απο κάποια ώρα η παραγγελία θα ακυρωθεί μόνη της.

 

Εδώ όμως παίζει ακόμα κάτι πολύ αρνητικό για τον αγοραστή.

Εάν έχει πληρώσει με amazon balance τότε η επιστροφή είναι αμεση.

Εάν έχει πληρώσει με πιστωτική κάρτα τότε δεν θα χρεωθεί τίποτα στον μήνα.

Εάν όμως έχει πληρώσει με ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ κάρτα ή προπληρωμένη τότε θα βλέπει για πολλές ημέρες τα λεφτά που πλήρωσε στο amazon ως δεσμευμένα. (προσοχή: δεσμευμένα, όχι χρέωση) Αυτό μπορεί να κρατήσει από ημέρες έως και μήνα ανάλογα με την τράπεζα (Ελλάδας) που είναι πελάτης.

 

Γι' αυτό ευθύνεται το amazon γιατί δεν κάνει αποδέσμευση τα χρήματα οπότε το μόνο που μπορεί να κάνει ο αγοραστής είναι να περιμένει την αυτόματη αποδέσμευση του ποσού που γίνεται αυτόματα μετά από κάποιο χρόνο από την τράπεζα.

 

Αυτά για να μην πατήσει κανείς. 

Οτι δεν είναι του amazon πάντα κοιτάμε feedback πωλητή κλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα με το amazon.de και με είπαν και οι ίδιοι ότι είναι καλύτερο αν την ακυρώσω καθώς ο συγκεκριμενος πωλητής φαίνεται αρκετά ύποπτος, αλλά μου λένε πως μπορώ πάντα και να περιμένω, και απάτη να είναι τα χρήματα επιστρέφονται κανονικά μέσα σε διάστημα 15 μέρες. + ότι το security amazon ήδη ελεγχει τον συγκεκριμένο seller...

 

πάντως μου τόνισε 1000 φορές ότι τα λεφτά δεν γίνετε να τα χάσω.

 

bottom line, την ακύρωσα και σήμερα έμαθα το μάθημα μου, και για το πως δουλεύει το amazon (10/10 το support τους)

Τα ιδια μου ειχαν πει και μενα, με την διαφορά που ανεφερα πριν για την επικοινωνια εκτος αμαζον.

Το γραφει και στα ψιλα γραμματα της πολιτικης προστασιας.

Το θεμα ειναι, οπως ειπα και στο αλλο thread, οτι μετα απο ~2 ημερες κατεβαζουν τον πωλητη για λιγο και μετα ξανανεβαινει ως δια μαγειας. Μαζι με αυτον, ή οσο αυτος ειναι down, ανεβαινουν και αλλοι παρομοιοι, με την ιδια γκαμα προιοντων και τις ιδιες τιμες.

Και το παιχνιδι συνεχιζεται...

Στο Γερμανικο αμαζον αυτο το χαος, που μονο ζημια προκαλει στο ιδιο το αμαζον.

 

 

...

Γι' αυτό ευθύνεται το amazon γιατί δεν κάνει αποδέσμευση τα χρήματα οπότε το μόνο που μπορεί να κάνει ο αγοραστής είναι να περιμένει την αυτόματη αποδέσμευση του ποσού που γίνεται αυτόματα μετά από κάποιο χρόνο από την τράπεζα.

...

Η αποδεσμευση απαιτει χρονοβορα διαδικασια απο την επιχειρηση προς την τραπεζα και καμια επιχειρηση δεν την κανει "χειροκινητα", αφου θα γινει ετσι και αλλιως αυτοματα, παρα μονο σε ελαχιστες εξαιρεσεις οταν ζητηθει συγκεκριμενα.

Ο χρονος αποδεσμευσης ειναι θεωρητικα 15 ημερες, στην πραξη εχω δει και 20 ημερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα μου ετυχε κατι περιεργο με το amazon uk

Βρηκα κατι μποτες δερματινες γυναικειες σε γελοια τιμη και λεω δεν τις παιρνω

Οταν τις πηρα δεν εστειλαν. tracking number ενω ειχα παραγγειλει κι απο αλλα δυο αξιοπιστα καταστηματα τα οποια αμεσως μου εστειλαν tracking number ειχαν καλες τιμες αλλα λογικες οχι σαν το αλλο

Τελος παντων αρχισα να υποπτευομαι οτι ή δεν θα ερθουν ή θα ειναι κατι πλαστικες αχρηστες

Τελικα οχι μονο ηρθαν αλλα ηταν εξαιρετικες και δερματινες και το φοβεροτερο ηρθαν πιο νωρις κι απο τις αλλες

Στελνω λοιπον ενα μηνυμα στον πωλητη και του λεω πως γινεται κι εχετε αυτη την τιμη και τι μου απαντανε κι εμεινα καγκελο

Συγνωμη λαθος σας ευχαριστουμε για την πληροφορια  και αυξησαν 2,5 φορες πανω την τιμη τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα αυτος ο πωλητης προφανως ειχε ενα λαθος...ο τυπος εχει ολα τα προιντα του στην μιση τιμη που τα εχουν ΟΛΟΙ οι υπολοιποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ήδη ειπώθηκε από μερικούς παραπάνω, όταν βλέπετε στη περιγραφή κάτω από το condition να σας ζητάνε να στείλετε e-mail είναι 100% απατεώνες. Όλοι λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο καθώς πρέπει να έρθουν σε επικοινωνία με τον κόσμο εκτός amazon για να τον εξαπατήσουν. Ένα παράδειγμα παρακάτω:

 

post-272039-0-01053600-1476026086_thumb.png

 

Μην χάνετε τον χρόνο σας με τέτοιους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποδεσμευση απαιτει χρονοβορα διαδικασια απο την επιχειρηση προς την τραπεζα και καμια επιχειρηση δεν την κανει "χειροκινητα", αφου θα γινει ετσι και αλλιως αυτοματα, παρα μονο σε ελαχιστες εξαιρεσεις οταν ζητηθει συγκεκριμενα.

Ο χρονος αποδεσμευσης ειναι θεωρητικα 15 ημερες, στην πραξη εχω δει και 20 ημερες.

 

Την γνωρίζω την διαδικασία και κανονικά πρέπει να την κάνει η επιχείρηση εφόσον ζητηθεί από τον πελάτη και όχι να περιμένει την αυτόματη. Βέβαια κανείς δεν την κάνει όπως είπες... και μένει ο πελάτης χωρίς διαθέσιμα χρήματα στο λογαριασμό (εάν έχει κάνει την αγορά με χρεωστική) πράγμα πολύ κακό γι' αυτόν όταν δεν έχει αρκετά χρήματα στον λογαριασμό για να προχωρήσει σε άλλη αγορά μετά την ακύρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...