Προς το περιεχόμενο

Αγορα παπαγαλου κοκατιλ απο αγγελια. Εχει εμπειρια καποιος;


augoustiatiko16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα . Θα ηθελα να αγορασω ενα παπαγαλακι κοκατιλ απο αγγελια. Εξημερωμενο και ταισμενο στο χερι. Γνωριζετε κατι γυρω απο αυτο;θα ειναι περιπου 6 μηνων και ελεγμενο απο πτηνιατρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν γνωστοι μου. Τους κοψανε τα φτερα, το ενα πεμπτο- εκτο δηλαδη και δεν μπορουν να πεταξουν αμα φυγουν απο τον ωμο πχ, στον οποιο αμα κατσουν καθονται ανετα και ειναι υμερα/ηρεμα.

Εχω ακουσει πψς πρεπει να τα μαθεις απο την αρχη να τα ταιζεις στο χερι σου αν θελεις να συνηθισουν την επαφη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν γνωστοι μου. Τους κοψανε τα φτερα, το ενα πεμπτο- εκτο δηλαδη και δεν μπορουν να πεταξουν αμα φυγουν απο τον ωμο πχ, στον οποιο αμα κατσουν καθονται ανετα και ειναι υμερα/ηρεμα.

Εχω ακουσει πψς πρεπει να τα μαθεις απο την αρχη να τα ταιζεις στο χερι σου αν θελεις να συνηθισουν την επαφη σου.

Το να κόβεις τα φτερά σε πτηνό είναι σαν να κόβεις τα πόδια σε σκύλο.

Να δώσεις συγχαρητήρια στους γνωστούς σου.

 

Τα πουλιά, ιδίως τα παπαγαλάκια και συγκεκριμένα τα κοκατίλ, ημερεύουν φτάνει να έχει επιμονή και υπομονή και σωστή συμπεριφορά ο ιδιοκτήτης. Και όσο μικρότερο, τόσο πιο εύκολα θα ημερεύσει. Μπορείς να πάρεις άγριο πουλάκι και μέσα σε 1-2 μήνες να το έχεις κάνει να σε ακολουθεί παντού στο σπίτι.

 

Κατά τ'άλλα, εγώ είμαι κατά των ταϊσμένων στο χέρι γιατί δεν παίρνουν τα αντισώματα από τους γονείς και είναι πιο ευάλωτα σε ασθένειες, παρά μόνο αν είναι τελείως αναγκαίο πχ αν σταματήσουν οι γονείς να το ταίζουν, συμβαίνει συχνά στην τελευταία γέννα της χρονιάς να έχουν κουραστεί οι γονείς να μεγαλώνουν και να τα παρατούν.

Δυστυχώς πολλοί τα ταίζουν στο χέρι όμως για να τα πωλούν ευκολότερα και σε μεγαλύτερη τιμή...

 

Το καλύτερο είναι να βρεις έναν σωστό εκτροφέα, να πας να δεις πού και πως τα έχει τα πουλιά, και να είναι μεγαλωμένα από τους γονείς, να το πάρεις μικρό 3-4 μηνών και να το ημερεύσεις μόνος.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κόβεις τα φτερά σε πτηνό είναι σαν να κόβεις τα πόδια σε σκύλο.

Να δώσεις συγχαρητήρια στους γνωστούς σου.

 

Χωρις να θελω να τους υποστηριξω, τα ποδια οχι αλλα την ουρα;.. Ποιος ο λογος να την κοβουν στα σκυλια; Απ την αλλη τα φτερα στα πτηνα σε κλουβι ειναι αχρηστα αν το παμε ετσι..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να τους υποστηριξω, τα ποδια οχι αλλα την ουρα;.. Ποιος ο λογος να την κοβουν στα σκυλια; Απ την αλλη τα φτερα στα πτηνα σε κλουβι ειναι αχρηστα αν το παμε ετσι..

Δεν το έχουν στο κλουβί, στους ώμους το έχουν.

Και τα πουλιά δεν μετακινούνται με τα πόδια, με τα φτερά μετακινούνται. Που σημαίνει ότι έχουν ανεπτυγμένους μυες στα σημεία εκείνα που με το κόψιμο των φτερών ατροφούν. Ακόμη και κλεισμένα σε κλουβί, τα πουλιά τινάζουν τα φτερά τους που σημαίνει ότι το χρειάζονται.

Οι μόνοι λόγοι να κόψεις φτερά πουλιών είναι είτε η δική μας ανάγκη (να το βάζουμε στον ώμο μας, να μπορούμε να το πιάνουμε πιο εύκολα κτλ) ή η δική μας ανευθυνότητα (να μην μας φύγει, να μπορούμε να έχουμε ορθάνοιχτα παράθυρα, να έχουμε το πουλί σε μη ασφαλή περιβάλλον πχ ανεμιστήρες οροφής κτλ).

 

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος που να αφορά το πουλί που να πρέπει να κοπούν τα φτερά του. Αντιθέτως του προκαλεί σωματικά και ψυχολογικά προβλήματα. Σαν να έχεις σκύλο σπίτι και να του έχεις πάνες χωρίς να τον βγάζεις ποτέ έξω...να του κόψεις τα πόδια για να μπορείς να τον πηγαίνεις όπου εσύ και όποτε εσύ θέλεις.

 

Αν δεν μπορείς να έχεις ένα ασφαλή περιβάλλον για πουλί, που να του δίνεις την κατάλληλη προσοχή κάθε φορά που του ανοίγεις την πόρτα του κλουβιού, να μην πάρεις ποτέ σου. Όπως να μην πάρεις ποτέ σου σκύλο αν δεν μπορείς να τον βγάζεις βόλτα. Τα ζώα έχουν ευθύνες. Αν είσαι ανεύθυνος, μην προσθέτεις περισσότερο άγχος και σωματικές βλάβες στο ζωντανό.

Τέλος.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να τους υποστηριξω, τα ποδια οχι αλλα την ουρα;.. Ποιος ο λογος να την κοβουν στα σκυλια; Απ την αλλη τα φτερα στα πτηνα σε κλουβι ειναι αχρηστα αν το παμε ετσι..

 

Κανείς δεν θα κόψει τα φτερά πτήσης σε ένα πουλί για να το έχει αφημένο στο κλουβί του. Όλοι το κάνουν, για να το έχουν εκτός και να το "εκπαιδεύσουν" και "για την ασφάλειά του". Στη μόνη περίπτωση που μπορεί να είμαι κάπως, όχι ολότελα, θετική, είναι η περίπτωση που πρόκειται για νεαρά πουλιά που δεν έχουν γευτεί το πέταγμα (τόσο όσο να μη παίρνει ύψος) ή σε θέματα εκπαίδευσης δύσκολων πουλιών από έμπειρους εκπαιδευτές (με μπόλικα ερωτηματικά, γιατί δεν είναι τα χωράφια μου). Σε ενήλικα πουλιά, δεν το συζητάμε καν. Είναι σα ψυχολογικός βιασμός. Το ένστικτο των πουλιών, όταν κινδυνεύουν, τα προστάζει ν' απομακρυνθούν, να πετάξουν. Με το κόψιμο των φτερών πτήσης τα υποβάλλουμε σε ένα συνεχόμενο στρες.

 

Προσωπικά, θα χαιρόμουν ν' ακούσω από κάποιον πώς να προσαρμοστεί ο ίδιος στον χειρισμό τού πουλιού, κι όχι πώς θα φέρει στα μέτρα του το πουλί (πχ κόψιμο φτερών κλπ). Το κόψιμο των φτερών είναι αχρείαστο, όταν δίνουμε χρόνο στο πουλί, έχουμε φροντίσει να κάνουμε ασφαλές το περιβάλλον προτού το αφήσουμε ελεύθερο (κι όχι μόνο για κλειστά παράθυρα, αλλά πόσα άλλα ακόμα που χρίζουν προσοχής για την ασφάλειά του) κλπ. Χρόνο, υπομονή κι επιμονή ζητάνε. Τίποτε άλλο. Ξέρω άνθρωπο που πήρε πουλί άγριο κι άρρωστο, που θα κατέληγε, καθώς ήταν παρατημένο στη τύχη του. Και μεγάλης ηλικίας. Αλλά, το πήρε, το ανέστησε και για όσο έζησε ήταν βούτυρο στα χέρια του. Γιατί; Γιατί είχε τα τρία πιο σημαντικά: χρόνο, υπομονή κι επιμονή.

 

Γενικά, όποιος δεν έχει εμπειρία με παπαγάλους, μη νομίζει πως είναι και τόση εύκολη υπόθεση. Δεν μιλάμε για ένα καναρινάκι, που είναι πολύ πιο εύκολο. Οι παπαγάλοι θέλουν ταίρι, θέλουν χρόνο. Με λάθος χειρισμούς, μπορούμε να φτάσουμε το πουλί σε άσχημο σημείο, που δεν θα μπορούμε να το ανεχτούμε και θα κοιτάξουμε πώς να το ξεφορτωθούμε. Φωνές που δεν σταματούν, επιθετικότητα, μάδημα φτερών κλπ. Δεν τα λέω αυτά για να αποτρέψω κάποιον, παρά να τον προειδοποιήσω, ώστε να μη βρεθεί σε δυσάρεστη θέση (και κυρίως το πουλί, που δεν χρωστά και τίποτα). Πρωτίστως έρευνα για τα είδη, τις συνήθειες και τη φροντίδα τους, για ν' απαντηθεί με σιγουριά η καίρια ερώτηση "μπορώ ν' ανταπεξέλθω και να είναι χαρούμενο κοντά μου;".

 

//Για όσους δεν ξέρουν, ας ψάξουν: bird harness και flight line.

 

@redhotstef, δεν απευθύνομαι απαραίτητα σε σένα. Περισσότερο αφορμή ήταν το μήνυμά σου για να πω κάποια πράγματα, τα οποία θεωρώ απαραίτητα για όσους θέλουν να μπουν στο "σπορ".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδια και μπορω να πω εμαθα πολλα που σε κανενα site δεν διαβασα εως τωρα αλλα και κανενας εκτροφέας η πετ σοπ που εχω μιλήσει δεν μ εχουν πει. Το μονο που κολλαω ειναι να το παρω απο εκτροφεα η πετ σοπ; στην πρωτη περιπτωση θα ειναι ημερα (συμφωνα με οσα μ ειπαν) , ταισμενα στο χερι και δεν θα φοβουνται τοσο οσο τα δευτερα τα οποία θα εχουν βέβαια μεγαλωσει και ταιστει απο τους γονεις τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδια και μπορω να πω εμαθα πολλα που σε κανενα site δεν διαβασα εως τωρα αλλα και κανενας εκτροφέας η πετ σοπ που εχω μιλήσει δεν μ εχουν πει. Το μονο που κολλαω ειναι να το παρω απο εκτροφεα η πετ σοπ; στην πρωτη περιπτωση θα ειναι ημερα (συμφωνα με οσα μ ειπαν) , ταισμενα στο χερι και δεν θα φοβουνται τοσο οσο τα δευτερα τα οποία θα εχουν βέβαια μεγαλωσει και ταιστει απο τους γονεις τους

Τα πετ σοπ τα αποκλείεις τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος; να υποθεσω η τυχον κακη μεταχειρηση τους;

Κοίτα πρώτον από που προέρχονται https://www.google.gr/search?q=parrot+mills&client=ms-android-tmobile-GR&biw=360&bih=511&prmd=inv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiUsOK629LPAhUE1xoKHUNXADsQ_AUIBSgB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zana ωραία τα λες, παραβλέπεις όμως κάτι πολύ σημαντικό!
Αν κόψεις τα πόδια του σκύλου αυτά δεν ξανάβγαίνουν, ενώ τα φτερά ξανά βγαίνουν και ο λόγος που τα κόβουν είναι για όσο διάστημα του λείπουν φτερά και δεν μπορεί να πετάξει να μάθει να είναι κοντά μας,οπότε όταν του βγουν να μην φεύγει!

Όταν ήμουν μπόμπιρας είχαμε περιστέρια!

Σε ένα δωματιάκι πάνω στην ταράτσα φωλιές κανονικά κτλ κ οταν περνάμε ένα καινούργιο περιστέρι του κόβαμε τα φτερά, αυτό για ένα διάστημα λιγων ημερων που δεν μπορούσε να πετάξει, έτρωγε εκεί κοιμόταν εκεί κτλ με αποτέλεσμα όταν βγαίναν τα φτερά του πέταγε κανονικότατα, πήγαινε παντού ελεύθερο, εξαφανιζόταν αλλά πάντα γύρναγε στην ταράτσα να φάει και το βράδυ στην φωλιά του για να κοιμηθεί! Το εντυπωσιακό ήταν ότι έμπαινε το καθένα στην δικιά του φωλιά και όχι όπου να ναι! Είχαμε καμία 20ρια !
 

 

υγ

δεν ξερω ουτε γκουκλαρα να δω αν τα φτερα του παπαγάλου ξαναβγαινουν, όπως και να εχει πάντως το παράδειγμα σου με τον σκύλο ειναι άκυρο ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να τους υποστηριξω, τα ποδια οχι αλλα την ουρα;.. Ποιος ο λογος να την κοβουν στα σκυλια; Απ την αλλη τα φτερα στα πτηνα σε κλουβι ειναι αχρηστα αν το παμε ετσι..

 

Το κόψιμο τής ουράς, όπως και των αυτιών, σε σκύλο που τον έχουμε αποκλειστικά ως κατοικίδιο, είναι εντελώς περιττό. Δικαιολογείται, ή μάλλον επιβάλλεται, σε ορισμένα σκυλιά «εργασίας» - και μόνο όταν χρησιμοποιούνται ως τέτοια - όπως για παράδειγμα τσοπανόσκυλα, ή κυνηγετικά, προκειμένου να μην τραυματίζονται στα σημεία αυτά, όπου είναι εύκολο να τραυματιστούν, διότι αφενός προεξέχουν, αφετέρου το ζώο δεν ελέγχει απόλυτα την κίνησή τους (π.χ. συμπλοκή τσοπανόσκυλου με αγρίμι όπως τσακάλι, ή λύκος, ή «βουτιά» μέσα σε θάμνους με αγκάθια τού κυνηγετικού, προκειμένου να πιάσει θήραμα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδια και μπορω να πω εμαθα πολλα που σε κανενα site δεν διαβασα εως τωρα αλλα και κανενας εκτροφέας η πετ σοπ που εχω μιλήσει δεν μ εχουν πει. Το μονο που κολλαω ειναι να το παρω απο εκτροφεα η πετ σοπ; στην πρωτη περιπτωση θα ειναι ημερα (συμφωνα με οσα μ ειπαν) , ταισμενα στο χερι και δεν θα φοβουνται τοσο οσο τα δευτερα τα οποία θα εχουν βέβαια μεγαλωσει και ταιστει απο τους γονεις τους

Όχι από πετ σοπ! Μακρυά!

Μεγαλωμένα από τους γονείς μπορείς να βρεις και από εκτροφέα, και άγρια κιόλας!

Χώρια που από πετ σοπ θα το πληρώσεις πανάκριβο!

Τα κοκατίλ (χρώμα φύσης) ξεκινούν από 15 ευρώ, έχω βρει πετσοπά στο νετ να το πουλά 120 και όταν του τα έψαλα, απάντησε δήθεν "το πήρα 100", ούτε ο πιο βλάκας πετσοπάς δεν θα έδινε 100 για κοκατίλ άγριου χρώματος, του ξαναπάντησα δηλαδή πιάστηκες κορόιδο και τώρα ψάχνεις μεγαλύτερο; και την έσβησε την αγγελία!

Στα πετ σοπ το πουλί θα τρώει μόνο σπόρια και θα δεινοπαθήσεις ή δεν θα καταφέρεις να του αλλάξεις δίαιτα, είναι πολλά μαζί που μπορεί να προέρχονται από 100 διαφορετικά μέρη συν άλλα πουλιά κοντά οπότε δεν ξέρεις τι ασθένεια μπορεί να έχουν (υπόψιν τα πουλιά είναι άριστα στο να κρύβουν την ασθένειά τους αν είναι άρρωστα, ακόμα και έμπειρο μάτι μπορεί να μην καταλάβει ότι το πουλί είναι άρρωστο παρά μόνο όταν θα είναι αργά) κτλ

 

Βρες εκτροφείς, πήγαινε από κοντά να δεις πως και πού μεγαλώνουν τα πουλιά, και διάλεξε ένα ζωηρό με όμορφα φτερά, να το δεις να τρώει, να τραγουδά, κτλ.

Υπάρχουν τα μεγαλωμένα στο χέρι, τα μεγαλωμένα από τους γονείς, και τα μεγαλωμένα από γονείς στα οποία ο εκτροφέας παρεμβαίνει για να συνηθίσει το πουλάκι στην ανθρώπινη παρουσία. Η γνώμη μου είναι το 2ο, στην χειρότερη το 3ο.

Αν το πουλάκι είναι μικρό, θα ημερεύσει εύκολα μην το φοβάσαι το άγριο.

 

 

Zana ωραία τα λες, παραβλέπεις όμως κάτι πολύ σημαντικό!

Αν κόψεις τα πόδια του σκύλου αυτά δεν ξανάβγαίνουν, ενώ τα φτερά ξανά βγαίνουν και ο λόγος που τα κόβουν είναι για όσο διάστημα του λείπουν φτερά και δεν μπορεί να πετάξει να μάθει να είναι κοντά μας,οπότε όταν του βγουν να μην φεύγει!

Όταν ήμουν μπόμπιρας είχαμε περιστέρια!

Σε ένα δωματιάκι πάνω στην ταράτσα φωλιές κανονικά κτλ κ οταν περνάμε ένα καινούργιο περιστέρι του κόβαμε τα φτερά, αυτό για ένα διάστημα λιγων ημερων που δεν μπορούσε να πετάξει, έτρωγε εκεί κοιμόταν εκεί κτλ με αποτέλεσμα όταν βγαίναν τα φτερά του πέταγε κανονικότατα, πήγαινε παντού ελεύθερο, εξαφανιζόταν αλλά πάντα γύρναγε στην ταράτσα να φάει και το βράδυ στην φωλιά του για να κοιμηθεί! Το εντυπωσιακό ήταν ότι έμπαινε το καθένα στην δικιά του φωλιά και όχι όπου να ναι! Είχαμε καμία 20ρια !

 

 

υγ

δεν ξερω ουτε γκουκλαρα να δω αν τα φτερα του παπαγάλου ξαναβγαινουν, όπως και να εχει πάντως το παράδειγμα σου με τον σκύλο ειναι άκυρο ..

Μιλάμε για περίπτωση που θα κόψεις τα φτερά μια φορά ή που θα τα κόβεις συνέχεια;

Ο παπαγάλος έχει πτερόρροια δυο φορές τον χρόνο, φυσικά και ξαναμεγαλώνουν, φέρε την κόρη σου να της κόβουμε γουλί το κεφάλι, σιγά τρίχα άχρηστη είναι θα ξαναμεγαλώσει!

 

Ο λόγος που οι δικοί σου κόβαν τα φτερά ήταν για να προσαρμοστεί το περιστέρι και να καταλάβει πως εκεί είναι η φωλιά του σε ανοιχτή φωλιά, όχι μέσα στο σπίτι. Και μία φορά, όχι κάθε φορά που μας καπνίζει να έχουμε τα παράθυρα ανοιχτά και να το έχουμε στον ώμο μας καπνίζοντας στο μπαλκόνι..

Ο λόγος που κάποιοι ιδιοκτήτες πουλιών κόβουν τα φτερά των πουλιών είναι εξαιτίας δική τους ανευθυνότητας, βαρεμάρας και ηλιθιότητας..

 

Ακούτε παπαγαλάκια και νομίζετε ότι μιλάμε για κατώτατο είδος..

Σε πληροφορώ ότι οι παπαγάλοι είναι πιο έξυπνοι από τα σκυλιά και τις γάτες.

Αν θέλεις να ημερεύσει και να σε συνηθίσει το πουλί, ασχολείσαι μαζί του και το εκπαιδεύεις.

Δεν του προκαλείς αναπηρία για να σε συνηθίσει, τι λέμε τώρα....

 

Έχω παπαγάλο σενεγάλης, όταν το πήρα με δάγκωνε και τσίριζα, 4μηνών, ενώ πριν είχα κοκατίλ που ποτέ δεν με δάγκωσε. Μέσα σε μισή μέρα του έμαθα να μην δαγκώνει τόσο δυνατά. Μέσα σε μία μέρα έμαθε να κουτσουλά μόνο στο κλουβί μέρας. Εκεί που κοιμάται, το έχει πεντακάθαρο, θα κάνει την ανάγκη του μόνο αν τύχει να με πιάσει υπνος και να μην το βγάλω (το έχω κοντά μου το βράδυ, άμα πρωτοξυπνήσει υπάρχει τροφή, με βλέπει και έχοντας τροφή είναι ήσυχος μέχρι να ξυπνήσω). Μόλις του ανοίξω την πόρτα, απευθείας θα πετάξει να πάει στο σαλόνι στο μεγάλο το κλουβί να κάνει την ανάγκη του.

Αυτά τα έμαθε μέσα στις πρώτες 3-4 μέρες.

Πάρε σκύλο να του μάθεις σε 3-4 μέρες να μην δαγκώνει, να κάνει την ανάγκη του εκεί που θέλεις και να μην σε ξυπνά όταν σε βλέπει να κοιμάσαι. Κουτάβι, οι παπαγάλοι είναι πανέξυπνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατί όπως ξεκάθαρα γράφω στο μήνυμα μου θεωρώ τα παπαγαλάκια χαζά και κατώτατο είδος!!!!!

 

Αυτά που γράφετε τα σκέφτεστε λίγο πρώτα ή έτσι άιντε γράφουμε ότι μας κατέβει?

 

Επίσης η φωλιά δεν ήταν ανοιχτή, ήταν πολλές φωλιές μέσα σε μεγάλο δωμάτιο που αφήναμε ανοιχτή λίγο την πόρτα ή το παράθυρο και ερχόντουσαν πάντα το βράδυ για νανι! Ούτε μια μέρα δεν έλειπαν.. Μια φορά δεν ήρθε κάποιο στην φωλιά του και ήταν γιατί το είχαν σκοτώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατί όπως ξεκάθαρα γράφω στο μήνυμα μου θεωρώ τα παπαγαλάκια χαζά και κατώτατο είδος!!!!!

Αυτά που γράφετε τα σκέφτεστε λίγο πρώτα ή έτσι άιντε γράφουμε ότι μας κατέβει?

Επίσης η φωλιά δεν ήταν ανοιχτή, ήταν πολλές φωλιές μέσα σε μεγάλο δωμάτιο που αφήναμε ανοιχτή λίγο την πόρτα ή το παράθυρο και ερχόντουσαν πάντα το βράδυ για νανι! Ούτε μια μέρα δεν έλειπαν.. Μια φορά δεν ήρθε κάποιο στην φωλιά του και ήταν γιατί το είχαν σκοτώσει.

Αυτό εννοώ με ανοιχτή φωλιά, δεν τα είχατε κλεισμένα πχ σε aviary.

 

Σε πουλί, εκτός εξαιρέσεων, δεν κόβουμε φτερά, σόρι αλλά τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...