Προς το περιεχόμενο

Προοπτική σε Αμερική αξίζει;


Papatroof

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας καλός φίλος του Πατέρα μου έχει ένα εστιατοριο στην Αμερική το οποίο πάει και πάρα πολύ καλά (είναι έτοιμος να ανοίξει μερικά ακόμα υποκαταστήματα).

 

Μου είχε πει ότι αν ποτε θελήσω μπορώ να πάω να δουλέψω εκεί.

 

Ουσιαστικά θα είναι μια δουλειά σε εστιατόριο (τώρα τι ακριβώς δεν ξέρω γιατί δεν το έχω συζητήσει με τον άνθρωπο).

 

Προοπτική στην Ελλάδα δεν έχω καμία γιατί δεν έχω απολυτήριο Πανεπιστημίου (καλά και να είχα πάλι δεν θα είχα προοπτιτή) αλλά ούτε γνωρίζω κάποια τέχνη.

 

Αυτήν την στιγμή απλά ξύνομαι και μιζεριάζω.

 

Φυσικά δεν πάω για τα τρελά λεφτά αλλά όσο να πεις ένα καλό μισθουλάκο θα τον παίρνω και ίσως να μπορώ ακόμα και να σκεφτώ την αποταμίευση.

 

Εσείς τι πιστεύεται; Να πάω; Εσείς τι θα κάνατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 Μονος σου εχεις απαντησει στην ερωτηση. Μηδεν προοπτικες στην Ελλαδα και μιζεριασμα vs ετοιμη δουλεια ,ευκαιρια για να μαθεις να κανεις κατι,προοπτικες για ανοιγμα σε κατι αλλο αργοτερα σε μια χωρα που πληρωνει αρκετα καλα και δινει ευκαιριες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ναι γνωρίζω ότι η επιλογή μου είναι τόσο απλή (Μιζέριασμα vs έτοιμη δουλειά) αλλά φοβάμαι γιατι δεν γνωρίζω από Αμερική και κόστος ζωής και φοβάμαι μήπως δεν μου φτάνουν τα λεφτά για να μπορέσω να ζήσω εκεί από μια δουλειά εστιατορίου.

 

Βέβαια το σημαντικότερο όπως είπες είναι η ευκαιρία του να κανω κατι. Γιαυτό πάω και εγώ βασικά.

 

Για να αρχίσω έτσι και μετά να ψάξω κάτι στον ΙΤ που με ενδιαφέρει με την άνεση μου επειδή θα έχω δουλειά και/η να μπορεσω να μαθω μια τέχνη.

 

Απλά όπως είπα θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει από εκεί αν θα μου φτάνουν τα λεφτα για να ζήσω. Εντελώς υποκειμενικό βέβαια γιατί εξαρτάτε και από το τι εστιατοριο είναι. Αλλά αν πάρουμε τον μέσο όρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ναι γνωρίζω ότι η επιλογή μου είναι τόσο απλή (Μιζέριασμα vs έτοιμη δουλειά) αλλά φοβάμαι γιατι δεν γνωρίζω από Αμερική και κόστος ζωής και φοβάμαι μήπως δεν μου φτάνουν τα λεφτά για να μπορέσω να ζήσω εκεί από μια δουλειά εστιατορίου.

 

Βέβαια το σημαντικότερο όπως είπες είναι η ευκαιρία του να κανω κατι. Γιαυτό πάω και εγώ βασικά.

 

Για να αρχίσω έτσι και μετά να ψάξω κάτι στον ΙΤ που με ενδιαφέρει με την άνεση μου επειδή θα έχω δουλειά και/η να μπορεσω να μαθω μια τέχνη.

 

Απλά όπως είπα θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει από εκεί αν θα μου φτάνουν τα λεφτα για να ζήσω. Εντελώς υποκειμενικό βέβαια γιατί εξαρτάτε και από το τι εστιατοριο είναι. Αλλά αν πάρουμε τον μέσο όρο;

Θα ζεις μονος σου; Θα εχεις δηλαδη ενοικια κτλ; Σε ποια περιοχη της Αμερικης επισης και για τι μισθο ακριβως μιλαμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ζεις μονος σου; Θα εχεις δηλαδη ενοικια κτλ; Σε ποια περιοχη της Αμερικης επισης και για τι μισθο ακριβως μιλαμε;

Μόνος θα μένω (δεν τα παω καλα με συγκατήκηση) και λογικά θα έχω ενοίκιο.

 

Στο Σικαγο είναι και από μισθό όπως είπα δεν γνωρίζω αλλά αν πάρω τον μέσο μισθό ενός υπαλλήλου σε εστιατόριο ας πούμε θεωρητικά 1800$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως κατοικος της Αμερικης (New England μερια), οφειλω να συμφωνησω με το φιλο απο πανω (εχεις καμμια σχεση με ΝΗ;;;

 

Σικαγο με 1800 δε βγαινει φιλος.. αρκετα ακριβη πολη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνος θα μένω (δεν τα παω καλα με συγκατήκηση) και λογικά θα έχω ενοίκιο.

 

Στο Σικαγο είναι και από μισθό όπως είπα δεν γνωρίζω αλλά αν πάρω τον μέσο μισθό ενός υπαλλήλου σε εστιατόριο ας πούμε θεωρητικά 1800$

Κοιτα με τα 1800 μαλλον θα βγαινεις ισα-ισα. Τα ενοικια ειναι αρκετα ακριβα εκει. Δηλαδη και μια τρυπα να βρεις,κοντα στο 1000+ υπολογιζε. Παρολα αυτα νομιζω πως θα τα βγαλεις περα. Στην Αμερικη το φαγητο κτλ ειναι σχετικα φθηνα. Μπορεις να κοιταξεις στο ιντερνετ για σπιτια στη περιοχη που σε ενδιαφερει,να παρεις μια ιδεα. Ασε που αφου εχεις και γνωστους εκει θα σε βοηθησουν στην αρχη. 

 

Κι αφου τοσα θα παιρνεις για αρχη,αυτο σημαινει λογικα πως θα υπαρχει προοπτικη και για αυξηση. Ασε που ειναι μια καλη ευκαιρια να πας και να προσαρμοστεις σιγα-σιγα σε μια ξενη χωρα χωρις να εχεις το αγχος που θα βρεις δουλεια ,να συνηθισεις τη ζωη εκει και μετα να ψαξεις και για κατι αλλο αν δε σου αρεσει εκει που θα εισαι. Ξερω ατομο που εχει φυγει στο Σικαγο εδω και 4 χρονια,μια απο τα ιδια κι εκεινος,τιποτα δεν ειχε τελειωσει και δεν ειχε να κανει κατι εδω. Βρηκε δουλεια σε αεροδρομιο με μισθο 3.500,η πρωτη του δουλεια.

 

Απο το να κατσεις εδω που κι ο ιδιος λες πως δεν υπαρχει τιποτα να κανεις(που ειναι κι η αληθεια,δεν εχει καμια σημασια το πτυχιο πιστεψε με),πολυ καλυτερα ειναι να δοκιμασεις τη τυχη σου εκει.

 

Ασε που το να μαθεις να δουλευεις σε εστιατοριο ειναι κατι πολυ καλο,γιατι ειναι μια απο τις δουλειες εκεινες που εχουν παντου αποκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεχε τις περιοχες που θα κοιταξεις για σπιτια! υπαρχουν καποιες που ειναι φτηνες, και υπαρχει λογος γιαυτο...

 

πχ στην πολη που μενω υπαρχουν 1 bedroom apts με 700 δολλαρια.. αλλα δε μενεις εκει για κανενα λογο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεχε τις περιοχες που θα κοιταξεις για σπιτια! υπαρχουν καποιες που ειναι φτηνες, και υπαρχει λογος γιαυτο...

 

πχ στην πολη που μενω υπαρχουν 1 bedroom apts με 700 δολλαρια.. αλλα δε μενεις εκει για κανενα λογο!

Ισχυει :P Φανταζομαι οι γνωστοι του θα μπορουν να τον καθοδηγησουν σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα με τα 1800 μαλλον θα βγαινεις ισα-ισα. Τα ενοικια ειναι αρκετα ακριβα εκει. Δηλαδη και μια τρυπα να βρεις,κοντα στο 1000+ υπολογιζε. Παρολα αυτα νομιζω πως θα τα βγαλεις περα. Στην Αμερικη το φαγητο κτλ ειναι σχετικα φθηνα. Μπορεις να κοιταξεις στο ιντερνετ για σπιτια στη περιοχη που σε ενδιαφερει,να παρεις μια ιδεα. Ασε που αφου εχεις και γνωστους εκει θα σε βοηθησουν στην αρχη. 

 

Κι αφου τοσα θα παιρνεις για αρχη,αυτο σημαινει λογικα πως θα υπαρχει προοπτικη και για αυξηση. Ασε που ειναι μια καλη ευκαιρια να πας και να προσαρμοστεις σιγα-σιγα σε μια ξενη χωρα χωρις να εχεις το αγχος που θα βρεις δουλεια ,να συνηθισεις τη ζωη εκει και μετα να ψαξεις και για κατι αλλο αν δε σου αρεσει εκει που θα εισαι. Ξερω ατομο που εχει φυγει στο Σικαγο εδω και 4 χρονια,μια απο τα ιδια κι εκεινος,τιποτα δεν ειχε τελειωσει και δεν ειχε να κανει κατι εδω. Βρηκε δουλεια σε αεροδρομιο με μισθο 3.500,η πρωτη του δουλεια.

 

Απο το να κατσεις εδω που κι ο ιδιος λες πως δεν υπαρχει τιποτα να κανεις(που ειναι κι η αληθεια,δεν εχει καμια σημασια το πτυχιο πιστεψε με),πολυ καλυτερα ειναι να δοκιμασεις τη τυχη σου εκει.

Ελπίζω και εγώ ότι θα υπάρξει κάποια αύξηση στο μέλλον.

 

Έχεις πολύ δίκαιο και εγώ γιαυτό πάω όπως είπα, το σημαντικότερο είναι να εγκατασταθώ.

 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα υπάρχει το ενδεχόμενο να βρω κάτι με 700$ για νοίκι;

Έστω και Studio;

 

Αυτό το Site είναι καλό; https://www.padmapper.com/apartments/chicago-il/south-lawndale/studios/under-800?box=-87.9320093147,41.6417087772,-87.4541040412,42.0738525789

 

Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να κοιτάξω σε τέτοιες αγγελίες;

 

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες.

 

EDIT

 

Ξέχασα να ρωτήσω, με τέτοιο μισθό υπάρχει ελπίδα να μπορέσω να συντηρίσω και ένα αμάξι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα στο apartments.com

 

και 

 

zillow.com

 

 

700 στο Σικαγο ουτε καν στουντιο πιστευω! σε αξιοπρεπη και ασφαλη περιοχη τουλαχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα στο apartments.com

 

και 

 

zillow.com

 

 

700 στο Σικαγο ουτε καν στουντιο πιστευω! σε αξιοπρεπη και ασφαλη περιοχη τουλαχιστον...

Δηλαδή οι Αγγελίες από το site που έστειλα είναι κάποιο είδος απάτης;

 

Γιατί βλέπω Studio με 700$ και μερικά με λιγότερο κιόλας.

 

Τι ισχύει με αυτά; Να γνωρίζω μην πέσω σε καμια περίπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω και εγώ ότι θα υπάρξει κάποια αύξηση στο μέλλον.

 

Έχεις πολύ δίκαιο και εγώ γιαυτό πάω όπως είπα, το σημαντικότερο είναι να εγκατασταθώ.

 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα υπάρχει το ενδεχόμενο να βρω κάτι με 700$ για νοίκι;

Έστω και Studio;

 

Αυτό το Site είναι καλό; https://www.padmapper.com/apartments/chicago-il/south-lawndale/studios/under-800?box=-87.9320093147,41.6417087772,-87.4541040412,42.0738525789

 

Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να κοιτάξω σε τέτοιες αγγελίες;

 

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες.

 

EDIT

 

Ξέχασα να ρωτήσω, με τέτοιο μισθό υπάρχει ελπίδα να μπορέσω να συντηρίσω και ένα αμάξι;

Κοιτα μη κοιτας μονο τι ειναι πιο φθηνο,εχει να κανει και με την περιοχη αλλα και με το σπιτι γενικοτερα (σε τι κατασταση ειναι κτλ)

Καλυτερα ζητα και τη βοηθεια των γνωστων σου σε αυτο που ζουν ηδη εκει και θα γνωριζουν.

Για το αμαξι δε γνωριζω καλα αλλα νομιζω πως η φορολογια ειναι αρκετα τσιμπημενη,οποτε μαλλον δυσκολα για αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινάμε από τα βασικά. δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να πάρεις working visa.
θα πρέπει να έχεις σπόνσορα στην αρχή κλπ.

 

πρέπει να ξεκινήσεις να ρωτάς για αυτά γνωστούς και πρεσβεία.

 

δεν είναι ευρωπαϊκή ένωση που πας χαλαρά με ταυτότητα.
 

επίσης για σπίτια και μισθούς, πάλι πρέπει να ρωτήσεις . μπορεί να έχουν κάπου να σε βολέψουν στην αρχή.

 

αν μιλάς καλά αγγλικά και έχεις ικανότητες για σερβιτόρος , είναι η πιο επικερδής θέση σε εστιατόριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...