Προς το περιεχόμενο

Προοπτική σε Αμερική αξίζει;


Papatroof

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο,τικαι να του πεί, το πιθανότερο είναι ότι θα τον ξεζουμισει, και θα του περάσει και τη λογική " σου κανω χάρη".

TS αν δεν υπαρχει προοπτική να κάνεις τα δικα σου σχεδια ανεξάρτητα από τον τυχαίο γνωστό, πολυ φοβαμαι οτι θα απογοητευτείς καί ίσως παγιδευτείς κιόλας.

Θα είναι μια αρχή όμως και μετά το ένα φέρνει το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγώ θα έλεγα να γράψει κάποιος που έκανε το ίδιο πρόσφατα, δηλαδή πήγε Αμερική και έπιασε δουλειά κλπ. Μόνο ένας τέτοιος θα σου λύσει τις απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο διαφορους φιλους local που εχω εδω και ειναι 1ης-2ης γενιας ελληνοαμερικανοι και εχουν κανει δουλεια με εστιατορια (κατα βαση πιτσαριες), ξερω οτι η δουλεια δεν ειναι ευκολη. πολλες οι ωρες, τα λεφτα ειναι μετρια (εκτος κι αν εχεις δικο σου μαγαζι) και γενικα ειναι ξεπατωμα. 

 

επισης προτου φυγεις και πας εκει, να εχεις σιγουρο τι παροχες θα σου εχει. η ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη εδω ειναι πανακριβη αν δεν εχεις καποιο καλο plan. και επειδη φανταζομαι δε θα βγαζεις 100Κ το χρονο, το κοστος ενδεχεται να ειναι σημαντικο σε σχεση με το μισθο σου. εχω πηγα να κανω φυσικοθεραπεια στην οποια πληρωνω $20 τη φορα αλλα χρεωνεται $500 η φορα στην ασφαλιστικη.. φαντασου να μην ειχα καλο πλανο!

 

θα συνοψιζα σε 2 βασικα πραγματα που πρεπει να διερευνισεις ενδελεχως:

 

  • Εργασιακο καθεστως (Green Card, Working Visa, προσκληση)
  • health insurance plan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τον ρωτήσω και θα μάθω, ειδικά για το Health insurance καλα που μου το θύμησες.

 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο τα εστιατόρια εκεί δουλεύουν και την Κυριακή; Η είναι ανάλογα το μαγαζί;

 

Και κάτι που θυμήθηκα τώρα, το Ελληνικό δίπλωμα ισχύει εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να παιξεις με ευρωπαικο διπλωμα αλλα δε στο συνιστω. οι ασφαλιστικες εταιριες θα χρεωνουν οτι ναναι για να ασφαλισεις αυτοκινητο με οδηγο που εχει non-US driver's license!

 

δεν ειναι τιποτα το να παρεις το διπλωμα. θα το χρειαστεις ουτως η αλλως γιατι το χρησιμοποιουν και σαν ταυτοτητα. αλλιως θα εισαι συνεχεια με το διαβατηριο.

 

καπιταλιστικη χωρα μαν. ο καθενας δουλευει οτι ωρες θελει! δεν υπαρχει ωραριο.. ο δικος σου μπορει να το δουλευει 7 μερες τη βδομαδα η να εχει καποια μερα ρεπω. δεν υπαρχει νομος!

 

 

ΥΓ: βλακεια θα ρωτησω αλλα, αν εχεις σκοπο να μεινεις χρονια, ρωτα τον αν παιζει και τιποτα σε συνταξιοδοτικο (401Κ κλπ). λεω βλακεια γιατι σε εστιατορια δε νομιζω οτι παιζουν τετοια πραγματα. εμενα πχ η εταιρια μου εχει πολυ καλο συνταξιοδοτικο προγραμμα. βαζει 9% του μισθου μου απο μονη της (χωρις να πληρωνω κατι εγω). απλα το λεω γιατι δεν υπαρχουν εισφορες για συνταξη. οποτε αν δεν κανεις κατι μονος σου η δε σου κανει κατι η εταιρια που δουλευεις, δε θα παρεις ποτε τιποτα ως συνταξη! μακρινο, το καταλαβαινω, απλα το αναφερω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τον ρωτήσω και θα μάθω, ειδικά για το Health insurance καλα που μου το θύμησες.

 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο τα εστιατόρια εκεί δουλεύουν και την Κυριακή; Η είναι ανάλογα το μαγαζί;

 

Και κάτι που θυμήθηκα τώρα, το Ελληνικό δίπλωμα ισχύει εκεί;

 

 

Eξαρταται το μαγαζι, εδω περα εχω εστιατορια που δουλευουν 6-7 φορες την εβδομαδα, και αλλα που ειναι ανοιχτα μονο 2-3 φορες.

 

Για το διπλωμα λογικα πρεπει να ισχυει( δεν ξερω με σιγουρια, λογω οτι εχω μονο αμερικανικο και βρετανικο)

 

Επισης εκτος απο το HI , να ρωτησεις και για το EAD (απο οτι θυμαμαι κοστιζει περιπου $300-350) και αν ειναι ΟΚ να στα πληρωσει ο εργοδοτης σου.

 

 

 

ΥΓ: βλακεια θα ρωτησω αλλα, αν εχεις σκοπο να μεινεις χρονια, ρωτα τον αν παιζει και τιποτα σε συνταξιοδοτικο (401Κ κλπ). λεω βλακεια γιατι σε εστιατορια δε νομιζω οτι παιζουν τετοια πραγματα. εμενα πχ η εταιρια μου εχει πολυ καλο συνταξιοδοτικο προγραμμα. βαζει 9% του μισθου μου απο μονη της (χωρις να πληρωνω κατι εγω). απλα το λεω γιατι δεν υπαρχουν εισφορες για συνταξη. οποτε αν δεν κανεις κατι μονος σου η δε σου κανει κατι η εταιρια που δουλευεις, δε θα παρεις ποτε τιποτα ως συνταξη! μακρινο, το καταλαβαινω, απλα το αναφερω...

 

 

Χαχαχαχα, σε restaurant, χλωμο εως απιθανο.  :-)

 

7 χιλιάδες το χρόνο δίνεις για πάρκινγκ;! Εξωπραγματικό μου ακούγεται!

 

 

Μια χαρα ειναι για την περιοχη που μενω , εχει και με περισσοτερα χρηματα .....  :ph34r:   

 

Στο δρομο, χλωμο να το αφηνω, θα μαζεψει scratches σε χρονο ρεκορ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σκοπό να κάτσω όλη μου την ζωή υπάλληλος σε Restaurant.

 

Αν δεν βρω τίποτα άλλο στην χειρότερη θα γίνω Manager σε μελλοντικό του κατάστημα (και αυτο μου το έχει προτείνει).

 

Αλλά ο βασικός στόχος είναι να πάω εκεί και αφού προσαρμοστώ να αρχίσω να κοιτάω για κάτι στο αντικείμενο μου (έχω βρει ήδη πολλές αγγελείες από εδώ αλλά όπως είναι φυσικό δεν μπορώ να κάνω αίτηση από την άλλη μεριά του κόσμου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προοπτική στην Ελλάδα δεν έχω καμία γιατί δεν έχω απολυτήριο Πανεπιστημίου (καλά και να είχα πάλι δεν θα είχα προοπτιτή) αλλά ούτε γνωρίζω κάποια τέχνη.

 

Αυτήν την στιγμή απλά ξύνομαι και μιζεριάζω.

 

Φυσικά δεν πάω για τα τρελά λεφτά αλλά όσο να πεις ένα καλό μισθουλάκο θα τον παίρνω και ίσως να μπορώ ακόμα και να σκεφτώ την αποταμίευση.

 

Εσείς τι πιστεύεται; Να πάω; Εσείς τι θα κάνατε.

 

 

Δεν έχω σκοπό να κάτσω όλη μου την ζωή υπάλληλος σε Restaurant.

 

Αν δεν βρω τίποτα άλλο στην χειρότερη θα γίνω Manager σε μελλοντικό του κατάστημα (και αυτο μου το έχει προτείνει).

 

Αλλά ο βασικός στόχος είναι να πάω εκεί και αφού προσαρμοστώ να αρχίσω να κοιτάω για κάτι στο αντικείμενο μου (έχω βρει ήδη πολλές αγγελείες από εδώ αλλά όπως είναι φυσικό δεν μπορώ να κάνω αίτηση από την άλλη μεριά του κόσμου).

 

 

 

Ποιο ειναι το αντικειμενο σου ? 

 

Επισης πολλες προτασεις σου κανει ο μελλοντικος σου εργοδοτης.....  :ph34r:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς τι πιστεύεται; Να πάω; Εσείς τι θα κάνατε.

 

 

Για εστιατόριο οτι-δουλεια-κατσει δεν θα πήγαινα. Υπάρχει και η Γερμανία.

 

πιο κοντά, καθόλου βίζα, αεροπορικά φθηνότερα, ιατροφαρμακευτική κάλυψη φθηνότερη ή δωρεάν, μεγάλο ελληνικό community και (αναλόγως το μέρος) καλύτερες συγκοινωνίες.

 

 

Μία ένστανση έχω επειδή λες για "έτοιμη δουλειά". Τα φαγητομαγαζα συνέχεια παίρνουν άτομα, ειδικά σε μεγάλες πόλεις. Όπου και να πας είναι ουσιαστικά "έτοιμη δουλειά". Το μόνο που χρειάζεται είναι μετριοκαλή γλώσσα (εκτός αν πρέπει να βγάλεις βιζα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι το αντικειμενο σου ? 

 

Επισης πολλες προτασεις σου κανει ο μελλοντικος σου εργοδοτης.....  :ph34r:

Ρε παιδιά δεν μου έχει κάνει πολλές προτάσεις, μια βασική πρόταση έχει γίνει, να πάω να δουλέψω για αρχή σε αυτόν να μαθω την δουλεια και αν θέλω μετά μπορώ να διευθύνω κάποιο μελλοντικό κατάστημα του. (το πιο πιθανό είναι ότι θελει δικο του άνθρωπο για καινούργιο μαγαζι).

 

Από την καλή του την καρδιά δεν θα τον βγάλουμε και απατεωνα τον άνρθωπο.

Θα μπορούσε να μου είχε πει να πάω να γ@@@ και να έπαιρνε κανα Πακιστανο που θα του έβγαινε και φτηνότερα.

 

BTW ο τομέας μου είναι ο IT, έχω βρει πάρα πολλες αγγελείς στην Αμερική που ζητάνε Desktop support με αρκετά καλά λεφτά και δεν ζητάνε καθόλου πτυχίο.

 

Αυτές τις δουλειές θέλω να κυνηγήσω γιαυτό θέλω να πάω στην Αμερική.

 

Για εστιατόριο οτι-δουλεια-κατσει δεν θα πήγαινα. Υπάρχει και η Γερμανία.

 

πιο κοντά, καθόλου βίζα, αεροπορικά φθηνότερα, ιατροφαρμακευτική κάλυψη φθηνότερη ή δωρεάν, μεγάλο ελληνικό community και (αναλόγως το μέρος) καλύτερες συγκοινωνίες.

 

 

Μία ένστανση έχω επειδή λες για "έτοιμη δουλειά". Τα φαγητομαγαζα συνέχεια παίρνουν άτομα, ειδικά σε μεγάλες πόλεις. Όπου και να πας είναι ουσιαστικά "έτοιμη δουλειά". Το μόνο που χρειάζεται είναι μετριοκαλή γλώσσα (εκτός αν πρέπει να βγάλεις βιζα)

Σου απάντησα ακριβώς από πάνω στο δεύτερο σκέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω ο μπομπερ να υποννοησε οτι ειναι απατεωνας.

 

απλα το ειπε, φανταζομαι, στο πλαισιο του "οπου ακους πολλα κερασια, κρατα μικρο καλαθι"....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω ο μπομπερ να υποννοησε οτι ειναι απατεωνας.

 

απλα το ειπε, φανταζομαι, στο πλαισιο του "οπου ακους πολλα κερασια, κρατα μικρο καλαθι"....

 

 

Aκριβως αυτο. 

 

Επισης ο IT τομεας ειναι πολυ μεγαλος, σε τι πανω συγκεκριμενα θελεις να εργαστεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβως αυτο. 

 

Επισης ο IT τομεας ειναι πολυ μεγαλος, σε τι πανω συγκεκριμενα θελεις να εργαστεις ?

Κοίτα επειδή δεν έχω πτυχίο, οι επιλογές μου είναι μικρότερες.

 

Εγώ κοιτάω αυτήν την στιγμή Desktop support που δεν ζητάνε πτυχίο και πληρώνουν σχετικά καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...