Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με αναγνωριση CD/DVD απο μοναδα DVD-RW


schumi46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρας σας παιδες,

 

Επιχειρησα να κανω φορματ σε ενα λαπτοπ toshiba που γενικοτερα ειχε αρκετα προβληματα λογω κατεστραμμενων αρχειων των windows (τελευταιο φορματ ιουνιος '13) και συνειδητοποιησα οτι η μοναδα αναγνωσης cd δεν αναγνωριζε τπτ. Παει παααρα πολυ καιρος που δεν την χρησιμοποιουσα, αλλα ξερω οτι ποτε δεν ειχα θεμα. Προσπαθησα λοιπον να κανω καθαρισμα με αυτα τα καθαριστικα cd με το βουρτσακι και το διαβασε. Μετα δοκιμασα ενα γνησιο audio cd κ μετα απο 2-3 προσπαθειες το καταφερε κ δεν εδειχνε να κολλαει. Απο κει κ περα το χαος. Δεν διαβαζει τπτ αλλο, αναγνωριζεται στο bios κανονικα, το λαμπακι αναβοσβηνει, θορυβο κανει παλευοντας να διαβασει τα cd αλλα τπτ. Εκανα καταργηση της εγκαταστασης στην διαχειριση συσκευων, επανεκκινησεις κ ενημερωση εκ νεου το ιδιο υπαρχον παλαιο firmware αλλα κ παλι τπτ (δυστυχως δεν εχω ιντερνετ για να το συνδεσω για καποιο νεοτερο update). Το ερωτημα μου ειναι εχει προβλημα το οπτικο κ ας διαβαζει 2 cd? Μηπως οφειλεται στα windows π θελουν οπωσδηποτε φορματ? Κ τριτον, οως να επιχειρησω να κανω φορματ αφου δεν παιρνει cd? Βρηκα μια οδηγια στο ιντερνετ για boot απο usb στικ με iso αρχεια windows απο την ιστοσελιδα της microsoft. Ισχυει αυτη η δυνατοτητα? Η μήπως αν αγοραζα εξωτερικη συσκευη αναγνωσης cd?

Ευχαριστω εκ των προτερων παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε αυτά

 

https://support.lenovo.com/gr/en/documents/ht070765

 

τι λειτουργικό έχεις ; Το DVD της εγκατάστασης το έχεις ; Ναι , μπορείς με usb stick να κάνεις format B)

Εκανα delete τα upper/lower filters values χθες αλλα τπτ. Και τα ΑΤΑ cotrollers. Το ειχα παρει με βιστα, αλλα τα ξηλωσα απο το νωρις με χρ κ μετα με win7 ultimate 64bit. Υποθετω για αυτο το dvd μιλας.

Δεν ξερω βεβαια αν φταιει που δεν ειναι συνδεδεμενο στο δικτυο. Αυριο θα εχω αυτη τη δυνατοτητα. Κ θα προσπαθησω να κανω φορματ μεσω usb ευχομενος να ξαναλειτουργησει το οπτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα έχεις όλα τα DVD εγκατάστασης ; Τώρα θα εγκαταστήσεις Win 64 bit επάνω ;

 

http://www.howtogeek.com/howto/9585/how-to-setup-a-usb-flash-drive-to-install-windows-7/

 

Πες μας το μοντέλο του

 

https://support.toshiba.com/sscontent?contentId=4007069 B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα έχεις όλα τα DVD εγκατάστασης ; Τώρα θα εγκαταστήσεις Win 64 bit επάνω ;

 

http://www.howtogeek.com/howto/9585/how-to-setup-a-usb-flash-drive-to-install-windows-7/

 

Πες μας το μοντέλο του

 

https://support.toshiba.com/sscontent?contentId=4007069 B)

Ναι θα ξαναπερναγα τα Win7 64 ultimate απο σπασμενο dvd. Εχω το toshiba satellite A300-15B series, model PSAJ4E, 3Gb ram, core2duo εχει, μοντελο 2008 απιστευτο σκυλi, άλλα δν θυμαμαι να σε διαφωτισω :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα Win 64 bit και 3 gb ram δεν χρησιμεύει κάπου , τα Win 64 bit θέλουν 4 gb ram , προσπάθησε να περάσεις τα Win 7 64 bit η αν μπορεις να περάσεις 32 bit έκδοση θα είναι ακόμη καλύτερα , μετά βλέπουμε B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα Win 64 bit και 3 gb ram δεν χρησιμεύει κάπου , τα Win 64 bit θέλουν 4 gb ram , προσπάθησε να περάσεις τα Win 7 64 bit η αν μπορεις να περάσεις 32 bit έκδοση θα είναι ακόμη καλύτερα , μετά βλέπουμε B)

Σχεδον 4 χρονια μια χαρα πηγαινε. Το εχω μονο για τη δουλεια μου, ακομα κ 3D cad τα σηκωνε χωρις θεμα :-)

Τωρα οσον αφορα στο θεμα του ποστ μου, παιζει να εχει χαλασει το οπτικο ή απλα με ενα φορματ πλεον μεσω usb συνελθει? Γι αυτο αναζητω την γνωση κ εμπειρια σας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον 4 χρονια μια χαρα πηγαινε. Το εχω μονο για τη δουλεια μου, ακομα κ 3D cad τα σηκωνε χωρις θεμα :-)

Τωρα οσον αφορα στο θεμα του ποστ μου, παιζει να εχει χαλασει το οπτικο ή απλα με ενα φορματ πλεον μεσω usb συνελθει? Γι αυτο αναζητω την γνωση κ εμπειρια σας :-)

Υπάρχει περίπτωση να στρώσει , αν όπως βλέπω έχεις κάνει όλες τις διαδικασίες , κάνε το και βλέπουμε B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να στρώσει , αν όπως βλέπω έχεις κάνει όλες τις διαδικασίες , κάνε το και βλέπουμε B)

Τελευταια ενημερωση, σε.μαγαζι που το ελεγξα μολις, με.δοκιμη 3-4 οπτικων, δεν διαβαζε κανενα! Υποθετω τελικα θεμα λογισμικου. Οποτε μου απομενει η λυση του μεσω usb stick που δεν εχω κανει ποτε προσωπικα. Επισης ο μαστορας μου ειπε οτι με win10 κ τα 3gb ram θα πηγαινει πολυ καλυτερα. Ισχυει οτι ειναι πιο ελαφρια τα 10? Στην δουλεια μου που εχουμε 2ετιας pc παρουσιαζονται αρκετα κολληματα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια ενημερωση, σε.μαγαζι που το ελεγξα μολις, με.δοκιμη 3-4 οπτικων, δεν διαβαζε κανενα! Υποθετω τελικα θεμα λογισμικου. Οποτε μου απομενει η λυση του μεσω usb stick που δεν εχω κανει ποτε προσωπικα. Επισης ο μαστορας μου ειπε οτι με win10 κ τα 3gb ram θα πηγαινει πολυ καλυτερα. Ισχυει οτι ειναι πιο ελαφρια τα 10? Στην δουλεια μου που εχουμε 2ετιας pc παρουσιαζονται αρκετα κολληματα παντως.

Δοκίμασε εξωτερικά οπτικά μέσα ή εσωτερικά ; Δεν είναι τίποτα σαν διαδικασία , λένε πως έχουν καλύτερη διαχείριση αλλά επειδή είναι ακόμα καινούργιο λειτουργικό με ψιλοπροβληματάκια γενικά , θα έβαζα Win 7 , μικρές είναι οι διαφορές όμως B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε εξωτερικά οπτικά μέσα ή εσωτερικά ; Δεν είναι τίποτα σαν διαδικασία , λένε πως έχουν καλύτερη διαχείριση αλλά επειδή είναι ακόμα καινούργιο λειτουργικό με ψιλοπροβληματάκια γενικά , θα έβαζα Win 7 , μικρές είναι οι διαφορές όμως B)

Εσωτερικα μου εβαλε μπροστα ο τυπας. Δεν ειχα δει κ ποτε ποσο ευκολα αλλαζονται κιολας:-). Αν χρησιμοποιησω την ιστοσελιδα της microsoft με τα iso αρχεια, θα χω θεμα με τον σπασμενο κωδικο που χρησιμοποιουσα με το δικο μου σπασμενο λογισμικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερικα μου εβαλε μπροστα ο τυπας. Δεν ειχα δει κ ποτε ποσο ευκολα αλλαζονται κιολας :-). Αν χρησιμοποιησω την ιστοσελιδα της microsoft με τα iso αρχεια, θα χω θεμα με τον σπασμενο κωδικο που χρησιμοποιουσα με το δικο μου σπασμενο λογισμικο?

Νομίζω δεν θα έχεις , απλα θα γράψεις τα αρχεία στο DVD , τον κωδικό στον ζητάει κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο bios την βλεπει κανονικα. Ss13 σε usb θα επιχειρησω να περασω το iso εφοσον δεν διαθετω ουτε εξωτερικη μοναδα αναγνωσης cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εκανα αποπειρα χθες αργαεσω usb αλλα αντιμετωπιζω τα εξης. Στο τελευταιο βημα της εγκαταστασης των win7 μετα την επιλογη ονοματος, γλωσσας κ ωρας την ωρα π πρεπει να μου φορτωσει τις ρυθμισεις κ να εμφανιστει το desktop κανει επανεκκινησξ το λαπτοπ κ ανοιγοντας μετα μενει παγωμενο το desktop. Δν δουλευει ουτε το mousepad ουτε, ουτε taskmng, ουτε οπτικο, απολυτως τπτ.. Παιζει να χει θεμα πλεον hardware, motherboard κλπ?? :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...