Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με αναγνωριση CD/DVD απο μοναδα DVD-RW


schumi46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες εκανα αποπειρα χθες αργαεσω usb αλλα αντιμετωπιζω τα εξης. Στο τελευταιο βημα της εγκαταστασης των win7 μετα την επιλογη ονοματος, γλωσσας κ ωρας την ωρα π πρεπει να μου φορτωσει τις ρυθμισεις κ να εμφανιστει το desktop κανει επανεκκινησξ το λαπτοπ κ ανοιγοντας μετα μενει παγωμενο το desktop. Δν δουλευει ουτε το mousepad ουτε, ουτε taskmng, ουτε οπτικο, απολυτως τπτ.. Παιζει να χει θεμα πλεον hardware, motherboard κλπ?? :-(

Έχεις χρησιμοποιήσει τα Win 64 σε άλλο υπολογιστή , είναι εντάξει το DVD εννοώ που δημιούργησες στο Usb Stick:eek: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις χρησιμοποιήσει τα Win 64 σε άλλο υπολογιστή , είναι εντάξει το DVD εννοώ που δημιούργησες στο Usb Stick:eek:

 

Βρηκα ενα verified torrent με μαζεμενες version (home,ultimate,professional 32/64bit χωρις κωδικο win) γιατι δεν μπορεσα να κανω το dvd μου iso. Ακολουθησα τα βηματα με το windows tool για να δημιουργησω το usb κ ολα καλα. Επιχειρησα κ 32βιτη κ 64βιτη αλλα παντα στο ιδιο σημειο εκανε παντα επανεκκινηση. Μετα βρηκα μια πατεντα κ κατεβασα το γνησιο iso μεσω microsoft without key (μονο στα win10 σ αφηνει η microsoft να κατεβασεις free το iso χωρις να σου ζητησει εξαρχης το κλειδι!!!!) κ φορτωσα εξ νεου το usb stick. Θα ξαναπροσπαθησω αποψε με το γνησιο λοιπον αλλα πλεον αρχιζω κ ανησυχω οτι καποιος μου το ματιασε :'( ΥΓ. σε καθαρισμο που ειχα κανει τελη αυγουστου ο τεχνικος μ ειχε τσεκαρει τα παντα, ρευματα τασεις,κλπ γιατι μου ειχε πει οτι επειδη ανεβαζε θερμοκρασιες μπορει να χε παθει καποια ζημια η μητρικη αλλα οταν το παρελαβα μου ειπε ολα κομπλε,δουλευει ρολοι! Απλα θα αναλαμβανα εγω το φορματ, οπως κ παλευω τωρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησε αυτό βήμα βήμα

 

http://www.howtogeek.com/howto/9585/how-to-setup-a-usb-flash-drive-to-install-windows-7/

 

δες με το γνήσιο να κάνεις εγκατάσταση , υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι εκδόσεις που κατέβασες από το internet να έχουν πρόβλημα , βλέπουμε μετά , άμα ήταν όσα ανέβαζαν θερμοκρασία να ήταν για πέταμα όλοι θα θέλαμε laptop κάθε 6 μήνες :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

soymi ενημερωτικά το αναφέρω..απαγορεύεται ρητά το παράνομο λογισμικό/ερωτήσεις/απαντήσεις για οτίδηποτε εδώ στο φόρουμ!

φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με μια διανομή λινουξ να δεις αν το hardware είναι εντάξει...

Πως το κανω αυτο? Μπορεις να μου δωσεις καποιο tip? Εκανα φορματ ξανα αλλα τα παγωματα στο desktop μετα απο επανεκκινησεις δεν εξαλειφθηκαν αλλα μου παρουσιαστηκαν 2-3 φορες σε καμια δεκαρια ρεσταρτς π εκανα.κ οσον αφορα στο οπτικο παλι τα ιδια. Googlaροντας το προβλημα υπαρχει απο το 2008 σε παρα πολλους χρηστες χωρις λυση :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβάζεις το iso αρχείο μιας linux διανομής και μετά δημιουργείς ένα live-usb

 

https://www.pcsteps.gr/14678-%ce%b4%ce%b7%ce%bc%ce%b9%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%b3%ce%af%ce%b1-boot-usb/

 

 

https://www.pcsteps.gr/34891-%ce%b5%ce%b3%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%ac%cf%83%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%b7-lxle-%ce%bf-%cf%8c%ce%bc%ce%bf%cf%81%cf%86%ce%bf%cf%82-%ce%b1%ce%b4%ce%b5%cf%81%cf%86%cf%8c%cf%82-%cf%84%ce%bf%cf%85-lubuntu/

 

κατόπιν κάνεις boot του Η/Υ από to usb και χωρίς να εγκαταστήσεις τίποτε μπορεις να δοκιμάσεις αν δουλευουν όλα τα στοιχεία του υπολογιστή σου CD/ROM , θυρες usb , wifi , ethernet κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια φορτωσα με live cd τα ubuntu. Πως βρισκω τη μοναδα Dvd? Δειτε φωτο :-/

Βασικα το εντοπισα αλλα βλεπω μονο αυτο ενω εχω δοκιμασει διαφορα cd/dvd. Παιζει απλα να μην δουλευει το laser σωστα? Δν μπορω να καταλαβω τι φταιει. Κατι αλλο να τεσταρω απο δω στο hardware μπορω? Π.χ. να ελεγξω γενικοτερα την κατασταση της μητρικης?

post-184406-0-90388100-1476647856_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το cd πήγες να φορτώσεις το linux ; Έχεις κανένα usb stick να περάσεις το linux για να δεις αν λειτουργεί το laptop ; B)

Αυτο εκανα. Βασικα τα cd τα διαβαζει αλλα κανει κατι κολληματα στην αναγνωση. Dvd Κανενα. Αν ειχαν δουλεψει τα οπτικα π δοκιμασε κ ο τεχνιλος θα λεγα οτι χαλασε το δικο μου, αλλα δν δουλεψε κανενα οπτικο πριν το φορματ. :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...