Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο εμπειρίες - συμβουλές


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη μπορει να τρωει καθε μερα τηγανιτα, πιτσες, κρεπες κτλ ε?

 

 

Αν μπορεις δωσε περισσοτερες λεπτομέρειες για το να γυμναζει 2-3 φορες την ιδια μυικη ομοαδα μεσα στη βδομαδα

 

 

Αυτό που είπε ο φίλος πριν ισχύει Spect. Νομίζω στην αρχή το δοκίμασε ένας ρώσος προπονητής για γυμναστική με άρσεις βαρών, και μετά έγιναν διάφορες άλλες έρευνες που το επιβεβαίωσαν. Εννοείται πως τα bro split programs που ξέρουμε κάνουν μια χαρά την δουλειά τους, αλλά με upper/lower, full body workouts, push/pull/legs, (μιλάμε για το κάθε πρόγραμμα 2x/3x την εβδομάδα) δουλεύει καλύτερα και έχεις ελαφρώς καλύτερα αποτελέσματα. Δεν είναι απόλυτο αυτό που λέμε, ο κάθε ένας είναι διαφορετικός. Τα πάντα είναι trial and error, μέχρι να βρεις τι δουλεύει καλύτερα σε εσένα. Πάντως οι λεγόμενες "full body workouts" που ήταν για αρχάριους όπως όλοι νομίζαμε, μόνο για αρχάριους δεν είναι.  B)

 

Και σχετικά με την διατροφή, επίσης ισχύει. Τα πάντα είναι calories in VS calories out, και πλέον υπάρχει το λεγόμενο flexible dieting με βάση IIFYM (if it fits your macros).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Θες να μου πεις οτι θα κανεις 2 φορες τουλαχιστον Ωμους, στηθος ,ποδια και πλατη? ξεκουραση ποτε?

 

Ειδικα για αρχαριο οχι τον μαζευουν αχρηστος θα βγει μετα απο αυτο. 

 

Αν κανεις βαριες προπονησεις δεν το κανεις αυτο για κανενα λογο. Βασικα γενικα δεν το κανεις αυτο για κανενα λογο.

 

Calories in vs Calories out ειναι για χασιμο βαρους για το πως θα δειχνεις και ποσο υγιειες θα εισαι ειναι πολλα παραπανω απο αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο για χάσιμο βάρους, αλλά φυσικά για bulking επίσης (συγνώμη για τα αγγλικά στις προτάσεις). Το θέμα υγείας είναι άλλο θέμα τελείως, γι'αυτό και οι υποστηρικτές του IIFYM λένε 80% clean food και το υπόλοιπο 20% κάντο ότι θες εσύ.

 

Για τις μυικές ομάδες μην το περιπλέκεις. Απλά παίρνεις το πρόγραμμά σου όπως είναι τώρα (για παράδειγμα) και το συνολικό volume παραμένει το ίδιο. Δεν αυξάνεις ασκήσεις, ούτε κάνεις 3 φορές την βδομάδα 4 ασκήσεις (πχ) για στήθος. Μπορείς να κάνεις 2 ασκήσεις σε 2 διαφορετικές μέρες, ή 1 διαφορετική άσκηση  σε 4 διαφορετικές ημέρες. Το σκεπτικό είναι ότι έτσι μπορείς και ανεβάζεις, λίγο, τα κιλά, γιατί ο μυς δεν ταλαιπωρείται υπερβολικά σε ένα session. Έχεις καλύτερη ανάρρωση για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Και επίσης αυξάνεις το frequency της γυμναστικής στην κάθε μυική ομάδα, που μόνο καλό μπορεί να σου προσφέρει. Μπορείς να γυμνάζεσαι 3 έως 6 μέρες την εβδομάδα με αυτό το σκεπτικό.

 

Και πάλι δεν είναι απόλυτο αυτό που σου λέω. Τα πάντα είναι θέμα πειραματισμού στο σώμα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω καθιστικη δουλεια και παλαιοτερα ειχα προβληματα με αυχενα, αγκωνα

Εκανα περιστασιακα γυμναστικη αλλα στο σπιτι και οταν τη σταματαγα εμφανιζονταν τα προβληματα αυτα

Τελικα αποφασισα να γραφτω γυμναστηριο

Πριν μηνες εκανα εγχειρηση κηλης και ψιλοφοβαμαι να πιεστω γιατι με καποιους κοιλιακους ενιωθα ενοχλησεις

Γενικα πιστευω οτι το γυμναστηριο ειναι απαραιτητο σε καθε ανθρωπο για να μην αντιμετωπισει προβληματα αργοτερα

Πηγαινω 2-3 φορες την εβδομαδα λογω ελλειψης χρονου

Αρχικα κανω ενα προγραμμα ασκησεων για ολο το σωμα

Καλο ειναι να κανω κατι τετοιο ή να κανω τη μια μερα πχ χερια στηθος και την αλλη πλατη μεση ποδια ?

Το βαρος μου ειναι κανονικο με μονο θεμα ενα μικρο σωσιβιο και θα ηθελα να αυξησω και το μυικο ιστο γενικα σε λογικα πλαισια 

ΠΙστευα οτι αν την επομενη μερα πονας αυτο σημαινει οτι γυμναστικες αν οχι οτι δεν εκανες και πολλα

Ισχυει αυτο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω καθιστικη δουλεια και παλαιοτερα ειχα προβληματα με αυχενα, αγκωνα

Εκανα περιστασιακα γυμναστικη αλλα στο σπιτι και οταν τη σταματαγα εμφανιζονταν τα προβληματα αυτα

Τελικα αποφασισα να γραφτω γυμναστηριο

Πριν μηνες εκανα εγχειρηση κηλης και ψιλοφοβαμαι να πιεστω γιατι με καποιους κοιλιακους ενιωθα ενοχλησεις

Γενικα πιστευω οτι το γυμναστηριο ειναι απαραιτητο σε καθε ανθρωπο για να μην αντιμετωπισει προβληματα αργοτερα

Πηγαινω 2-3 φορες την εβδομαδα λογω ελλειψης χρονου

Αρχικα κανω ενα προγραμμα ασκησεων για ολο το σωμα

Καλο ειναι να κανω κατι τετοιο ή να κανω τη μια μερα πχ χερια στηθος και την αλλη πλατη μεση ποδια ?

Το βαρος μου ειναι κανονικο με μονο θεμα ενα μικρο σωσιβιο και θα ηθελα να αυξησω και το μυικο ιστο γενικα σε λογικα πλαισια 

ΠΙστευα οτι αν την επομενη μερα πονας αυτο σημαινει οτι γυμναστικες αν οχι οτι δεν εκανες και πολλα

Ισχυει αυτο ?

 

Φιλε μου η κυκλικη προπονηση ( αυτο το προγραμμα που λες για ολο το σωμα) ταιριαζει σε ατομα που ειτε δεν εχουν τον χρονο ειτε δεν μπορουν να πηγαινουν συστηματικα στο γυμναστηριο. Εαν εχεις σκοπο να ξεκινησεις κανονικα καλο θα ηταν να χωριζεις τις ημερες σου οπως ειπες ετσι ωστε να υπαρχει χρονος ξεκουρασης για τις αλλες μυικες ομαδες.

 

Απλα να ξερεις οτι συνηθως τις πρωτες 2 εβδομαδες καλο θα ηταν να ξεκινησεις με κυκλικη, σιγα- σιγα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εδω και 1 μηνα κανω κυκλικη προπονηση και θα μου βγαλουν αλλο προγραμμα τωρα

Το θεμα ειναι αν πηγαινω μονο 2 φορες την εβδομαδα κατα ποσο εχει νοημα να χωρισω το προγραμμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να μην σπάσεις σε μυικές ομάδες. Τις 2-3 φορές που θα πηγαίνεις, κάνε 2 ασκήσεις απο 3-4 working sets ανά μυική ομάδα. Ναι, θα σου πάρει γύρω στο 2ωρο να τελειώσεις με τα σωστά (μεγάλα διαλείματα) που θα κάνεις. Σκοπός σου είναι να φτάνεις μέχρι working out failure και όχι heart failure.

Τις off gym μέρες, κάνε γυμναστική στο σπίτι, ή βγες έξω και περπάτησε. Πάντως κάνε μια ενεργή δραστηριότητα.

 

Μαζί με μια νορμάλ διατροφή είσαι οκ.

 

 

Επίσης το αν θα είσαι πιασμένος την επόμενη (ή μεθεπόμενη) μέρα απο την γυμναστική, δεν έχει καμία σχέση με το αν έκανες καλή προπόνηση. Μην το λαμβάνεις αυτό ως κριτήριο καλής προπόνησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να μην σπάσεις σε μυικές ομάδες. Τις 2-3 φορές που θα πηγαίνεις, κάνε 2 ασκήσεις απο 3-4 working sets ανά μυική ομάδα. Ναι, θα σου πάρει γύρω στο 2ωρο να τελειώσεις με τα σωστά (μεγάλα διαλείματα) που θα κάνεις. Σκοπός σου είναι να φτάνεις μέχρι working out failure και όχι heart failure.

Τις off gym μέρες, κάνε γυμναστική στο σπίτι, ή βγες έξω και περπάτησε. Πάντως κάνε μια ενεργή δραστηριότητα.

 

Μαζί με μια νορμάλ διατροφή είσαι οκ.

 

 

Επίσης το αν θα είσαι πιασμένος την επόμενη (ή μεθεπόμενη) μέρα απο την γυμναστική, δεν έχει καμία σχέση με το αν έκανες καλή προπόνηση. Μην το λαμβάνεις αυτό ως κριτήριο καλής προπόνησης.

 

Εκει θελω να καταληξω, εαν δεν εχεις σκοπο να βαλεις ενα σωστο προγραμμα (τουλαχιστον 3-4 φορες την εβδομαδα) μην σπασεις το προγραμμα σου σε μυικες ομαδες γιατι μεσα σε αυτες τις δυο φορες που θα πηγαινεις θα καταπονεις αρκετα τους μυες σου. Γνωμη μου τουλαχιστον για την περιπτωση σου ειναι αυτο που λεει και ο φιλος απο πανω, δηλαδη 2 φορες χαλαρη κυκλικη, αρκετες επαναληψεις αλλα οχι πολλα βαρη. Καλη ενυδατωση κατα τη διαρκεια της προπονησης και τις μερες που θα εισαι off-gym αυτα που ειπε και ο απο πανω. Αν επιτρεπεται τι ηλικια εχεις;

 

EDIT:Επισης εαν αποφασισεις τις off-gym days να τις περνας με γυμναστικη και οχι ενα απλο τρεξιματακι-περπατημα προσεχε να μην κουραζεις πολυ τους μυες σου. Κατα την αποψη μου ενα τρεξιματακι μιση-μια ωρα θα ηταν καλο για να σε κραταει σε καλη κατασταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει θελω να καταληξω, εαν δεν εχεις σκοπο να βαλεις ενα σωστο προγραμμα (τουλαχιστον 3-4 φορες την εβδομαδα) μην σπασεις το προγραμμα σου σε μυικες ομαδες γιατι μεσα σε αυτες τις δυο φορες που θα πηγαινεις θα καταπονεις αρκετα τους μυες σου. Γνωμη μου τουλαχιστον για την περιπτωση σου ειναι αυτο που λεει και ο φιλος απο πανω, δηλαδη 2 φορες χαλαρη κυκλικη, αρκετες επαναληψεις αλλα οχι πολλα βαρη. Καλη ενυδατωση κατα τη διαρκεια της προπονησης και τις μερες που θα εισαι off-gym αυτα που ειπε και ο απο πανω. Αν επιτρεπεται τι ηλικια εχεις;

 

EDIT:Επισης εαν αποφασισεις τις off-gym days να τις περνας με γυμναστικη και οχι ενα απλο τρεξιματακι-περπατημα προσεχε να μην κουραζεις πολυ τους μυες σου. Κατα την αποψη μου ενα τρεξιματακι μιση-μια ωρα θα ηταν καλο για να σε κραταει σε καλη κατασταση.

Μη λεμε ηλικιες :shock:  

ειμαι στα δευτερα αντα

 

Βλεπω παντως μια αυξηση βαρους +2 κιλα με την ιδια διατροφη που εκανα

Ισως ειναι μυικη μαζα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη λεμε ηλικιες :shock:

ειμαι στα δευτερα αντα

 

Βλεπω παντως μια αυξηση βαρους +2 κιλα με την ιδια διατροφη που εκανα

Ισως ειναι μυικη μαζα ?

Πολυ πιθανο, στο σωμα σου βλεπεις καποια διαφορα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι περιμενα λιγοτερο

Λιπος δε νομιζω να ειναι

Δηλαδη σε 40μερες 40+ χρονων θεωρεις οτι εβαλες 2 μυικα κιλα και δεν εχεις ιδεα απο γυμναστικη/διατροφη!?

 

Ξανα σκεψου το

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...