Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής ανοίγει μόνος του


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεις το αποπανω μήνυμα και ακόμα ανοίγει μόνο του,εχθες αγόρασα μία βαριοπουλα για την δουλειά,πες μου να περάσω μία να του δώσω μία γερή γιατί μάλλον είναι δαιμονισμένο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mobo 5 ετίας Asus Croshair ii έκανε ακριβώς τα ίδια δηλαδή μέσα στη νύχτα άνοιγε μόνο του για κάνα χρόνο έγινε αυτό,πριν ένα μήνα το αντικατέστησα έβαλα άλλο μεταχειρισμένο και λειτουργεί μια χαρά ο υπολογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mητρική να ανοιγει ετσι απο μονη της λιγο δυσκολο. Μάλλον εχεις αφησει wake up lan ή wake up usb.

Το πιο απλο πειραμα ειναι το εξης. Θα πας στο BIOS στι power managment και θα κανεις enable μια ρυθμιση

που κοβει εντελως το ρευμα απο τη μητρικη σε shutdown. Να δουμε θα ανοιξει παλι μονο του? Αν ναι ονομασε τον

υπολογιστη Jennifer ---> (Ο εξορκισμος της Εμιλυ ροουζ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα ονόματα και μάλλον θα το ονομάσω κάπως έτσι ακόμα και αν εξαφανιστεί το πρόβλημα.

Ούτε σήμερα άνοιξε μόνος του.

Σήμερα το αφήνω με το στικάκι για το Wifi πάνω, και βλέπουμε αύριο πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα ονόματα και μάλλον θα το ονομάσω κάπως έτσι ακόμα και αν εξαφανιστεί το πρόβλημα.

Ούτε σήμερα άνοιξε μόνος του.

Σήμερα το αφήνω με το στικάκι για το Wifi πάνω, και βλέπουμε αύριο πάλι.

 

Μαλλον εχουμε νικητη! Μακαρι να ειναι το στικακι γιατι, να σου πω την αληθεια, και εμενα το μυαλο μου στη μητρικη πηγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδιά σήμερα δεν άνοιξε με το στικάκι πάνω του.
Τίποτα με τις ενημερώσεις μήπως έπαιζε εκεί στα active hours κάτι πείραξα, τώρα δεν ξέρω αν ήταν αυτό.

Όταν ξανανοίξει μόνη της η Emily θα σας ξαναενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδιά σήμερα δεν άνοιξε με το στικάκι πάνω του.

Τίποτα με τις ενημερώσεις μήπως έπαιζε εκεί στα active hours κάτι πείραξα, τώρα δεν ξέρω αν ήταν αυτό.

 

Όταν ξανανοίξει μόνη της η Emily θα σας ξαναενημερώσω.

 

Τι να σου πω... μαλλον εσυ κατι της εκανες και σου εκανε μουτρα. Καλη επιλογη ονοματος παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά.
Έφυγα Παρασκευή για ΣΚ, έκανα shut down το PC, και έβγαλα το στικάκι του Wifi.

Σάββατο με πήρε η αδερφή μου τηλ και μου είπε ότι άνοιξε μόνο του. Της είπα να το κάνει shutdown και να κλείσει το πολύπριζο.

Μόλις γύρισα και άναψα το πολύπριζο. Τότε άνοιξε πάλι μόνο του αμέσως με το που άνοιξα το διακόπτη του πολύπριζου.

Τι κάνουμε?

Φωνάζω παπά ή είναι τεχνικό το θέμα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το τροφοδοτικο σου κανει νερα? Δοκιμασε με αλλο αν εχεις πρωτου πας για μητρικη!

 

Έχω ένα τροφοδοτικό μάρκα με έκαψες που έπαιζε στο παλιό μου setup, και είναι περίπου κανένα 6μηνο εκτός λειτουργίας.

Να το βάλω πάνω στο σύστημα φοβάμαι :P

 

Προς το παρόν έκανα ένα update το BIOS, και έβαλα κάποιες ρυθμίσεις που είχα πειράξει στο παρελθόν, στο Default.

[MRC Fast Boot, και το Erp ready].

 

Επίσης σήμερα το βράδυ θα βγάλω και τα καλωδιάκια του διακόπτη από πάνω μήπως και κάτι κάνουν αυτά.

 

Tο format δεν θα είχε νόημα έτσι? Με το που έδωσα ρεύμα στο pc σήμερα άνοιξε, αυτό μου φάνηκε πάρα πολύ παράξενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε με το παλιο τροφοδοτικο,να δεις εαν θα αναψει παλι μονο του μολις του δωσεις ρευμα!(απλα μην συνδεσεις πανω την καρτα γραφικων,γιατι υποθετω παιζει να μην την σηκωνει)!
Εχεις δοκιμασει να βγαλεις το setup απο το κουτι,μην γινεται κανα βραχυκυκλωμα εκει?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δικια μου απαντηση μαλλον την προσπερασες ,τι win εχεις;

Τα τελευταία 10αρια έχω, δεν έχουν να πάρουν άλλη αναβάθμιση.

 

Δοκιμασε με το παλιο τροφοδοτικο,να δεις εαν θα αναψει παλι μονο του μολις του δωσεις ρευμα!(απλα μην συνδεσεις πανω την καρτα γραφικων,γιατι υποθετω παιζει να μην την σηκωνει)!

Εχεις δοκιμασει να βγαλεις το setup απο το κουτι,μην γινεται κανα βραχυκυκλωμα εκει?

 

Μα δεν ανοίγει πάντα όταν του δίνω ρεύμα μόνο του.

Χθες ας πούμε όλη νύχτα δεν άνοιξε πάλι μετά από το bios update και τις ρυθμισούλες αυτές που είπα ότι έφερα στο default.

Όχι το setup δεν δοκίμασα να το βγάλω από το κουτί. Θέλει χρόνο δυστυχώς και δεν έχω αυτές τις μέρες. Αν το ξανακάνει πια θα αναγκαστώ να το ξανανοίξω να το τσεκάρω πολύ προσεκτικά.

Γενικά ότι ανοίγει σε random φάσεις το κάνει πιο χρονοβόρο στις δοκιμές που κάνω :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου ανοιγει με τυχαιο τροπο, θα πρεπει καθε πιθανη λυση που εχεις δοκιμασει να την κρατας περισσοτερο χρονο για να σιγουρευτεις. Ετσι οπως το ακουω, μαλλον τροφοδοτικο θα ψηφιζα η διακοπτη κουτιου (χωρις φυσικα να αποκλειω ολα τα αλλα). Για κανε κανενα stress test να δουμε μηπως βγαλεις καμια ακρη. Και να παιρνεις την Emily με το καλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου ανοιγει με τυχαιο τροπο, θα πρεπει καθε πιθανη λυση που εχεις δοκιμασει να την κρατας περισσοτερο χρονο για να σιγουρευτεις. Ετσι οπως το ακουω, μαλλον τροφοδοτικο θα ψηφιζα η διακοπτη κουτιου (χωρις φυσικα να αποκλειω ολα τα αλλα). Για κανε κανενα stress test να δουμε μηπως βγαλεις καμια ακρη. Και να παιρνεις την Emily με το καλο :P

 

Αυτό κάνω προς το παρόν. Δοκιμάζω κάτι και το αφήνω έτσι μέχρι να ανοίξει μόνο του, που εκεί αποκλείω και αυτό που δοκίμασα.

Πριν λίγο άνοιξα το κουτί να αλλάξω θέση κάτι ανεμιστήρια. Δεν είδα κάτι περίεργο πέραν του ότι η GPU ακουμπάει στο κουτί.

Και δεν εννοώ στο μέρος που κουμπώνει πάνω στη mobo, αλλά το backplate στο μπροστινό σημείο, μακριά από την Mobo, έρχεται σε επαφή με το κουτί. Παίζει να βραχυκυκλώνει αυτό? (Θα βάλω και φώτο αν δεν καταλάβατε τι εννοώ.)

 

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο έχει σήμασια, απλά να πω ότι σε μια γραμμή(καλώδιο) για περιφερειακά πάνω στο τροφοδοτικό, έχω κάνει τη μοντα που δινει 7V αντί 12, και εκεί συνδέω 2 ανεμιστήρια. Παίζει να έχει δημιουργήσει αυτό πρόβλημα στο τροφοδοτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...