Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής ανοίγει μόνος του


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 3-4 χρόνια άλλαξα τη θέση σε ένα παλιό htpc που είχα και το μετέφερα στο υπνοδωμάτιο. Ξαφνικά έβλεπα κι εγώ να ανάβει μόνο του. Ή να το κλείνω από τα windows και στα καπάκια να ανοίγει και πάλι. Σε άλλο δωμάτιο και σε άλλο σπίτι όσο βρισκόταν δεν είχε τέτοια συμπεριφορά. Δεν άργησα να παρατηρήσω ότι το κουλό αυτό το έκανε όταν άνοιγα το φως του δωματίου!!!

Προφανώς κάποια γραμμή μπερδευόταν και στο συγκεκριμένο τροφοδοτικό και μητρική (μάλλον) έδινε σήμα να ανοίξει ο υπολογιστής. Τουλάχιστον αυτή την εξήγηση μου έδωσε ηλεκτρολόγος που το συζήτησα. Βέβαια για όσο καιρό έμεινε εκεί εν τέλει με βόλεψε γιατί δεν έπεφτα κάτω από το γραφείο κάθε φορά για να το ανάψω, αλλά ανοιγόκλεινα το φως.  :-D

Ξαναλέω, σε άλλο υπολογιστή ή στον ίδιο υπολογιστή σε άλλο δωμάτιο δε συνέβαινε ποτέ. Είναι αυτά τα περίεργα που συμβαίνουν καμιά φορά.

Σαν έναν συμφορουμίτη πιο παλιά θυμάμαι που είχε ανοίξει θέμα, όταν τραβάω το καζανάκι, κάνει restart το router!

 

Προσπάθησε κι εσύ να παρατηρήσεις ενδεχομένως εάν το άνοιγμα του υπολογιστή συνδέεται με κάποια ηλεκτρολογικής φύσης ενέργειας μέσα στο σπίτι. Ποτέ δεν ξέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό κάνω προς το παρόν. Δοκιμάζω κάτι και το αφήνω έτσι μέχρι να ανοίξει μόνο του, που εκεί αποκλείω και αυτό που δοκίμασα.

Πριν λίγο άνοιξα το κουτί να αλλάξω θέση κάτι ανεμιστήρια. Δεν είδα κάτι περίεργο πέραν του ότι η GPU ακουμπάει στο κουτί.

Και δεν εννοώ στο μέρος που κουμπώνει πάνω στη mobo, αλλά το backplate στο μπροστινό σημείο, μακριά από την Mobo, έρχεται σε επαφή με το κουτί. Παίζει να βραχυκυκλώνει αυτό? (Θα βάλω και φώτο αν δεν καταλάβατε τι εννοώ.)

 

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο έχει σήμασια, απλά να πω ότι σε μια γραμμή(καλώδιο) για περιφερειακά πάνω στο τροφοδοτικό, έχω κάνει τη μοντα που δινει 7V αντί 12, και εκεί συνδέω 2 ανεμιστήρια. Παίζει να έχει δημιουργήσει αυτό πρόβλημα στο τροφοδοτικό?

 

οπου και να ακουμπαει η μητρικη στο κουτι κακο ειναι. Τωρα τετοιο βραχυκυκλωμα δεν εχω ξαναδει. Συνηθως η δεν ανοιγει ή δεν κανει post. Βαλε κατι μονωτικο απο κατω (μονωτικη ταινια, ενα κομματι γομολαστιχα κτλ). Θα βοηθαγε να εδειχνες και το σημειο υποπτο για βραχυκυκλωμα αλλα και το σχεδιο του mod που εχεις κανει. Για να ανοιξει το pc πρεπει το πρασινο καλωδιο στη φυσα του τροφοδοτικου προς τη μητρικη να κλεισει κυκλωμα με καποιο ground (μαυρο καλωδιο η ακομα και πλαισιο κουτιου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 3-4 χρόνια άλλαξα τη θέση σε ένα παλιό htpc που είχα και το μετέφερα στο υπνοδωμάτιο. Ξαφνικά έβλεπα κι εγώ να ανάβει μόνο του. Ή να το κλείνω από τα windows και στα καπάκια να ανοίγει και πάλι. Σε άλλο δωμάτιο και σε άλλο σπίτι όσο βρισκόταν δεν είχε τέτοια συμπεριφορά. Δεν άργησα να παρατηρήσω ότι το κουλό αυτό το έκανε όταν άνοιγα το φως του δωματίου!!!

Προφανώς κάποια γραμμή μπερδευόταν και στο συγκεκριμένο τροφοδοτικό και μητρική (μάλλον) έδινε σήμα να ανοίξει ο υπολογιστής. Τουλάχιστον αυτή την εξήγηση μου έδωσε ηλεκτρολόγος που το συζήτησα. Βέβαια για όσο καιρό έμεινε εκεί εν τέλει με βόλεψε γιατί δεν έπεφτα κάτω από το γραφείο κάθε φορά για να το ανάψω, αλλά ανοιγόκλεινα το φως.  :-D

Ξαναλέω, σε άλλο υπολογιστή ή στον ίδιο υπολογιστή σε άλλο δωμάτιο δε συνέβαινε ποτέ. Είναι αυτά τα περίεργα που συμβαίνουν καμιά φορά.

Σαν έναν συμφορουμίτη πιο παλιά θυμάμαι που είχε ανοίξει θέμα, όταν τραβάω το καζανάκι, κάνει restart το router!

 

Προσπάθησε κι εσύ να παρατηρήσεις ενδεχομένως εάν το άνοιγμα του υπολογιστή συνδέεται με κάποια ηλεκτρολογικής φύσης ενέργειας μέσα στο σπίτι. Ποτέ δεν ξέρεις. 

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι καθώς όταν ανοίγει μόνο του, είτε κοιμάμαι είτε λείπω από το σπίτι. Να τραβάς καζανάκι και να ανοίγει το PC.. Ε εκεί πας σε παπά σίγουρα.

 

οπου και να ακουμπαει η μητρικη στο κουτι κακο ειναι. Τωρα τετοιο βραχυκυκλωμα δεν εχω ξαναδει. Συνηθως η δεν ανοιγει ή δεν κανει post. Βαλε κατι μονωτικο απο κατω (μονωτικη ταινια, ενα κομματι γομολαστιχα κτλ). Θα βοηθαγε να εδειχνες και το σημειο υποπτο για βραχυκυκλωμα αλλα και το σχεδιο του mod που εχεις κανει. Για να ανοιξει το pc πρεπει το πρασινο καλωδιο στη φυσα του τροφοδοτικου προς τη μητρικη να κλεισει κυκλωμα με καποιο ground (μαυρο καλωδιο η ακομα και πλαισιο κουτιου)

 

Δεν ακουμπάει κάπου η μητρική, δεν είπα αυτό. Η GPU ακουμπάει. Το backplate της GPU.

 

Από ότι είδα το Erp που είχα enabled σε state s5, έχει να κάνει με την κατανάλωση ρεύματος όταν είναι κλειστός ο υπολογιστής.

By Default ήταν disabled, και το είχα κάνει enable γιατί όταν έκλεινα το PC δεν ήθελα να παίρνει ρεύμα η μητρική και το mouse που έχουν LEDS και ανάβoυν.

Ισως και να φταίει αυτό.

Χθες πάντως δεν άνοιξε.

Λοιπόν κάνω έρευνες τώρα.

Η μητρική μου έχει ενα led που ειναι αναμμένο είτε έχω ανοικτό το PC, είτε κλειστό. Αυτό το LED λέει το manual ότι όταν είναι αναμένο είναι είτε σε Standby mode, είτε ανοικτό το PC.

Εμένα είναι μόνιμα αναμένο, που σημαίνει ότι ακόμα και στο shut down, μπαίνει σε standby η μητρική.

Δεν μπορώ να βρω πως το κλείνω εντελώς και τελείως το PC. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

 

Asus b150i Pro Gaming Aura

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε control panel -> power options -> choose what the power buttons do

 

Το κοίταξα.

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω εκεί το Fast startup που λέει, πάλι τα ίδια. Το λαμπάκι αναμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Update: Από τότε που άλλαξα αυτά που είπα δεν έχει ξανανοίξει!

Το Erp φαίνεται να ήταν, ή το bios update βοήθησε.

Βέβαια κλείνω το PC και τα καγκούρικα φωτάκια της μητρικής εξακολουθούν να είναι αναμένα, καθώς και το standby ledακι, αλλά από το να ανοίγει χωρίς προειδοποίηση το προτιμώ.

Αυτά με την Emily..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...