Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αρκετα μεφαλη θολούρα τοσο που εβλεπα τα ασπρα γραμματα να φαινονται και στην υπολοιπη οθονη σαν ασπρες γραμμες.Δεν μπορώ να το εξηγησω.ολα λυνονταν (περα απο την θολούρα αμα κοιτουσα τερμα δεξια αριστερα) οταν έπιανα με τα χερια μου το headset και έβρισκα το σωστο σημειο. Ειναι ομως τοσο μικρο αυτο το σωστο σημειο (στο πανω κατω) που πρεπει να το σφίξω αρκετα απο πισω με αποτελεσμα οταν παω να το βγαλω να μου δινει την αισθηση οτι δεν θα κρατησει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, dimosfc είπε

Ναι αρκετα μεφαλη θολούρα τοσο που εβλεπα τα ασπρα γραμματα να φαινονται και στην υπολοιπη οθονη σαν ασπρες γραμμες.Δεν μπορώ να το εξηγησω.ολα λυνονταν (περα απο την θολούρα αμα κοιτουσα τερμα δεξια αριστερα) οταν έπιανα με τα χερια μου το headset και έβρισκα το σωστο σημειο. Ειναι ομως τοσο μικρο αυτο το σωστο σημειο (στο πανω κατω) που πρεπει να το σφίξω αρκετα απο πισω με αποτελεσμα οταν παω να το βγαλω να μου δινει την αισθηση οτι δεν θα κρατησει πολυ.

Τι να πω, δεν πάει το μυαλό μου κάπου αλλου. Το sweet spot στο rift S έχει τεράστια βελτιώση με το cv1, πρακτικά σχεδόν όλη η οθόνη εκτός απο τελείως περιμετρικά είναι sweet spot. Έχεις ξαναδεί VR ή είναι η πρώτη φορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα δει το htc vive και δεν ειχα τέτοιο θεμα.Βεβαια το vive ειχε αρκετα περισσοτερα pixel αλλα το προτιμώ απο αυτό.Εσυ ποσο το σφίγγεις απο πισω? Ισως πρεπει να ελέγξω το ipd μου. Βεβαια αν ειχα θεμα δεν θα έβλεπα στο πανω κατω?

Επεξ/σία από dimosfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dimosfc είπε

Ειχα δει το htc vive και δεν ειχα τέτοιο θεμα.Βεβαια το vive ειχε αρκετα περισσοτερα pixel αλλα το προτιμώ απο αυτό.Εσυ ποσο το σφίγγεις απο πισω? Ισως πρεπει να ελέγξω το ipd μου. Βεβαια αν ειχα θεμα δεν θα έβλεπα στο πανω κατω?

Δεν είναι λογικό, κάτι συμβαίνει, δεν υπάρχει περίπτωση να είχες καλύτερη εικόνα υπό φυσιολογικές συνθήκες με το vive. Λίγο το σφίγγω, όμως και να μην το σφίξω μια χαρά βλέπω, απλά αν το σφίξω και λίγο στο σημείο που θέλω βελτιώνεται λίγο καταπάνω. 

Επεξ/σία από vfragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vfragos είπε

Δεν είναι λογικό, κάτι συμβαίνει, δεν υπάρχει περίπτωση να είχες καλύτερη εικόνα υπό φυσιολογικές συνθήκες με το vive. Λίγο το σφίγγω, όμως και να μην το σφίξω μια χαρά βλέπω, απλά αν το σφίξω και λίγο στο σημείο που θέλω βελτιώνεται λίγο καταπάνω. 

Φοράω και γυαλιά μηπως παιζει ρολο? Μέτρησα το ipd με την εφαρμογη pd meter και ειμαι στα 63-65 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dimosfc είπε

Καλημέρα τα βλεπω ολα καπως ετσι.

XaPk0VL.jpg

Καλήμερα, κατέβασα το συγκεκριμένο να δώ πως φαίνεται. Καμία σχέση, φαίνεται πεντακάθαρα. Αν δεν βγάλεις άκρη θα έλεγα να μιλήσεις με το support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 
Οντως δεν ακουγεται φυσιολογικο, αλλα το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει και μετρο συγκρισης για να σιγουρευτεις γι αυτο.
Μιλα με support για αντικατασταση. 

ΥΣ Αν εχεις καποιο γνωστο/φιλο με VR πες τους να του ριξει μια ματια κι αυτος, αν και απ οτι καταλαβαινω μαλλον επεσες σε λεμονι.

10 ώρες πριν, dimosfc είπε

Καλημέρα τα βλεπω ολα καπως ετσι.

XaPk0VL.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pentraks είπε

Καλησπέρα, 
Οντως δεν ακουγεται φυσιολογικο, αλλα το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει και μετρο συγκρισης για να σιγουρευτεις γι αυτο.
Μιλα με support για αντικατασταση. 

ΥΣ Αν εχεις καποιο γνωστο/φιλο με VR πες τους να του ριξει μια ματια κι αυτος, αν και απ οτι καταλαβαινω μαλλον επεσες σε λεμονι.

Υπαρχει πιθανοτητα να εχω μεγαλο ipd και να τα βλεπω ετσι? Η μλκια ειναι οτι λειπω απο το.απιτι.μερικες μερες και δεν ειχα χρονο να το δω πολυ.επισης ξερουμε αν εχει καλο service to.amazon.it?

Επεξ/σία από dimosfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dimosfc είπε

Υπαρχει πιθανοτητα να εχω μεγαλο ipd και να τα βλεπω ετσι? Η μλκια ειναι οτι λειπω απο το.απιτι.μερικες μερες και δεν ειχα χρονο να το δω πολυ.επισης ξερουμε αν εχει καλο service to.amazon.it?

https://uploadvr.com/data-suggests-oculus-rift-s-ipd-range-best-for-around-half-of-adults/

Με βαση αυτο, αλλα και την προσωπικη μου εμπειρια με ipd 65.5, εισαι ΟΚ
Το support στα amazon ειναι υποδειγματικο. Αν καταφερεις να μιλησεις ιταλικα μεσω chat, διαφορετικα με email στα Αγγγλικά θα στο αντικαταστησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pentraks είπε

https://uploadvr.com/data-suggests-oculus-rift-s-ipd-range-best-for-around-half-of-adults/

Με βαση αυτο, αλλα και την προσωπικη μου εμπειρια με ipd 65.5, εισαι ΟΚ
Το support στα amazon ειναι υποδειγματικο. Αν καταφερεις να μιλησεις ιταλικα μεσω chat, διαφορετικα με email στα Αγγγλικά θα στο αντικαταστησουν.

Μετρησα το ipd μου με μια εφαρμογη pd master. Ξερεις αν ειναι αξιόπιστη? Ωραια ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimosfc είπε

Μετρησα το ipd μου με μια εφαρμογη pd master. Ξερεις αν ειναι αξιόπιστη? Ωραια ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω :)

Δε το ξερω, αν δε βαριεσαι μπες σε ενα καταστημα με οπτικα να στο μετρησουν αξιόπιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρισα σπιτι επιτελους και το ξαναειδα. Τελικα για το θάμπωμα εκανα λάθος στο πως το προσαρμοζα στο κεφαλι μου. Το strap απο πανω δεν το ειχα δεσει καλα 😛 . Αυριο θα παω να μετρησω το ipd μου γιατι στα πλαγια βλεπω θολά.Δεν ειναι κατι τραγικο αλλα θελω να δω αν ειναι φυσιολογικό. Κατα τα αλλα αξιζει με το παραπάνω. 😃😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

To screen door effect εχει βελτιωθει αισθητα ;

Ναι έχει τρομερή διαφορά. Για εμένα είναι σε σημείο που δεν παρατηρώ καν τα pixel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...