Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dimosfc είπε

Για τα σπασμένα λες;

Ε ναι,  τα περισσοτερα θελουν συνεχεια updates για να παίξουν, η δινουν νεα features  αναλογα το hardware οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση, το Oculus Rift S ρεντάρει στο σύνολο 2560×1440  ( 1280×1440 / φακό). Οπότε λογικά εάν έχεις μια GPU που στα 2560×1440  , στις "Χ" ρυθμίσεις αποδίδει "Υ" frames σε μόνιτορ, αντίστοιχη απόδοση σε frames θα έχεις και στο Rift, ή κάτι δεν υπολόγισα καλά;

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδες εδω και κανενα μηνα εδωσα το CV1 και πηρα Oculus Quest. Εχθες μου ηρθε επιτελους και το καλωδιο απο Amazon και δοκιμασα για 1η φορα το Oculus Link. Δοκιμασα διαφορα παιχνιδια οπως Asgards Wrath, Borderlands 2 VR, Boneworks, Layers of Fear VR, κα. Η ποιοτητα ειναι εξαιρετικη! Αρκετα καλυτερη απο το CV1.

Επισης (μιας και στο CV1 ειχα μονο 2 sensors) το tracking για εμενα ηταν καλυτερο χωρις νεκρα σημεια. Το μονο μειον ειναι οτι σε θεματα pc performance απαιτει κατι περισσοτερο απο το CV1, κυριως λογο αναλυσης και streaming της εικονας. Το Asgards Wrath πχ ειναι πλεον unplayable σε εμενα αν δεν κανω upgrade στο PC.

Απο εκει και περα πιστευω οτι το Quest ειναι αυτη την στιγμη η χρυση τομη στα Headsets. Δεν ειναι οτι καλυτερο μπορει να αγορασει κανεις αλλα ο συνδιασμος του standalone και tethered PCVR το κανει μακραν την καλυτερη επιλογη.

Τελος να πω οτι δοκιμασα αρκετα games και σε PC και σε native Quest apps και πραγματικα οι διαφορες ειναι μικρες και χωρις μεγαλη σημασια. Μια χαρα τα παει το Quest.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vste είπε

Παιδες εδω και κανενα μηνα εδωσα το CV1 και πηρα Oculus Quest. Εχθες μου ηρθε επιτελους και το καλωδιο απο Amazon και δοκιμασα για 1η φορα το Oculus Link. Δοκιμασα διαφορα παιχνιδια οπως Asgards Wrath, Borderlands 2 VR, Boneworks, Layers of Fear VR, κα. Η ποιοτητα ειναι εξαιρετικη! Αρκετα καλυτερη απο το CV1.

Επισης (μιας και στο CV1 ειχα μονο 2 sensors) το tracking για εμενα ηταν καλυτερο χωρις νεκρα σημεια. Το μονο μειον ειναι οτι σε θεματα pc performance απαιτει κατι περισσοτερο απο το CV1, κυριως λογο αναλυσης και streaming της εικονας. Το Asgards Wrath πχ ειναι πλεον unplayable σε εμενα αν δεν κανω upgrade στο PC.

Απο εκει και περα πιστευω οτι το Quest ειναι αυτη την στιγμη η χρυση τομη στα Headsets. Δεν ειναι οτι καλυτερο μπορει να αγορασει κανεις αλλα ο συνδιασμος του standalone και tethered PCVR το κανει μακραν την καλυτερη επιλογη.

Τελος να πω οτι δοκιμασα αρκετα games και σε PC και σε native Quest apps και πραγματικα οι διαφορες ειναι μικρες και χωρις μεγαλη σημασια. Μια χαρα τα παει το Quest.

 

Μεγειά! Συμφωνώ ότι η ποιότητα με το λινκ είναι αισθητά καλύτερη από το CV1. Αν δεν είχα το ασύρματο tpcast θα είχα μείνει με μόνο headset το quest. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vste είπε

Παιδες εδω και κανενα μηνα εδωσα το CV1 και πηρα Oculus Quest. Εχθες μου ηρθε επιτελους και το καλωδιο απο Amazon και δοκιμασα για 1η φορα το Oculus Link. Δοκιμασα διαφορα παιχνιδια οπως Asgards Wrath, Borderlands 2 VR, Boneworks, Layers of Fear VR, κα. Η ποιοτητα ειναι εξαιρετικη! Αρκετα καλυτερη απο το CV1.

Επισης (μιας και στο CV1 ειχα μονο 2 sensors) το tracking για εμενα ηταν καλυτερο χωρις νεκρα σημεια. Το μονο μειον ειναι οτι σε θεματα pc performance απαιτει κατι περισσοτερο απο το CV1, κυριως λογο αναλυσης και streaming της εικονας. Το Asgards Wrath πχ ειναι πλεον unplayable σε εμενα αν δεν κανω upgrade στο PC.

Απο εκει και περα πιστευω οτι το Quest ειναι αυτη την στιγμη η χρυση τομη στα Headsets. Δεν ειναι οτι καλυτερο μπορει να αγορασει κανεις αλλα ο συνδιασμος του standalone και tethered PCVR το κανει μακραν την καλυτερη επιλογη.

Τελος να πω οτι δοκιμασα αρκετα games και σε PC και σε native Quest apps και πραγματικα οι διαφορες ειναι μικρες και χωρις μεγαλη σημασια. Μια χαρα τα παει το Quest.

 

καλωδιο της oculus η απλα ενα usb 3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pentraks είπε

καλωδιο της oculus η απλα ενα usb 3?

Απλο USB 3.1 των 15 ευρω απο Amazon.

Συγκεκριμενα:

Δεν υπαρχει περιπτωση να παρω της Oculus. Αν και ποιοτικό ειναι τεραστια η διαφορα στην τιμη για να κανεις πανω κατω την ιδια δουλεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, vste είπε

Απλο USB 3.1 των 15 ευρω απο Amazon.

Συγκεκριμενα:

Δεν υπαρχει περιπτωση να παρω της Oculus. Αν και ποιοτικό ειναι τεραστια η διαφορα στην τιμη για να κανεις πανω κατω την ιδια δουλεια. 

Γι αυτο ρωτησα, ψαχνω να ακουσουμε εντυπωσεις απο καποιον που το πηρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν θελεις να φορτιζεις ταυτοχρονα το Quest και να παιζεις σε PC το καλωδιο της Oculus μαλλον ειναι μονοδρομος. Αλλα θεωρω οτι με 5 ωρες + που κραταει το Quest οταν ειναι συνδεδεμενο σε PC με απλο USB καλωδιο (γιατι η μπαταρια ξεφορτιζει πιο αργα) δεν χρειαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με αυτόν τον συνδυασμό 5+3=8 μέτρα μετά από 2 ώρες παιχνιδιού έχει πέσει στο 70% η μπαταρία. Με ένα 10μετρο που είχα και το 3μετρο, σύνολο 13 μέτρα νομίζω φόρτιζε πιο πολύ. 

Ίσως με το 8μετρο αν το βάλω σε άλλο usb να φορτίζει περισσότερο. Επίσης η μητρική μου παίρνει και driver να δίνει περισσότερο ρεύμα που δεν το έχω βάλει. Όπως και να έχει δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, φτάνει και περισσέυει. Επίσης όπως έγραψα χρειάζομαι 8 μέτρα για τον χώρο μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...