Προς το περιεχόμενο

Μοναχοπαίδια - μοναχοκόρες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω ότι για τη δημιουργία κακομαθημένων,αλαζονικών, εγωκεντρικών ανθρωπων ευθύνονται κατά μεγάλο ποσοστό οι γονείς κι η συμπεριφορά τους απέναντι στα παιδιά. Το στερεότυπο του κακομαθημένου μοναχοπαιδιου υπάρχει, βέβαια, επειδή ακριβώς η φροντιδά κι η προσοχή επικεντρώνονται σε ένα άτομο, αλλά με τη σωστή διαπαιδαγώγηση αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Αλλωστε τα πιο κακομαθημένα άτομα που ξέρω είναι τόσο ένας μοναχογιός όσο και μια κοπέλα με άλλα δύο αδέρφια, και γνωρίζοντας και τους γονείς του μπορώ να καταλάβω το γιατί.

ποτε δεν ειχα παρατηρησει ,απο οσο θυμαμαι, περιεργη αντιδραση οταν ελεγα οτι ειμαι μοναχοπαιδι.στα γενικα ηταν οπως τα λεει η νενια.βεβαια οταν ημουν μικρη κανα αδελφακι το ηθελα :P

 

το μονο που με χαλαει ειναι οτι μακροπροθεσμα δεν εχεις ενα στήριγμα να το πω?

ανθρωποι αρκετοι περνανε απο τη ζωη αλλα αδελφια παντοτε το ειχα "οτι και να γινει θ εχεις καποιον"(αν και απο δηλωσεις αρκετων δν ισχυει).

ισως και να κανω λαθος και στο μυαλο μου να το εχω πιο ιδανικά πλασμενο λογο το οτι δεν το εχω ζησει.

Όπως και με όλα, αυτό εξαρτάται από τις συνθήκες και το χαρακτήρα του καθενός. Εγώ έχω μια αδερφή και παρότι μεγαλώνοντας είχαμε πολλές συγκρούσεις, στην πορεία καταλάβαμε το πόσο πολύτιμες είμαστε η μία για την άλλη. Ξέρω ότ πραγματικά μπορώ να στηριχθώ σ αυτήν κι αυτή σε μένα. Αλλά ξέρω επίσης περιπτώσεις όπου τα αδέρφια είχαν χείριστες σχέσεις, όχι απλά δεν αποτελούσαν στηριγμα για τον άλλο, αλλά εμπόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...