Προς το περιεχόμενο

άρση ακινησίας μηχανής..


vlzvl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

κατέθεσα τις πινακίδες της μηχανής μου το 2014 και θέλω τώρα να τις πάρω πίσω για λόγους μεταβίβασης.

Έψαξα τα χαρτιά που μου δώσανε τότε και βλέπω μόνο τα παρακάτω:

 

  • Αίτηση δήλωσης ακινησίας αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας, υπογεγραμμένη και με σφραγίδα
  • 2 φωτοτυπίες της άδειας οχήματος

Βλέπω σε κάποια sites ότι θα μου ζητήσουν λέει "βεβαίωση ακινησίας οχήματος".. είναι διαφορετικό απαυτό που μου δώσανε? Γιατί δεν το βρίσκω !!

 

Υποθέτω δεν θα υπήρχε λόγος να μου δίνανε την αίτηση δήλωσης ακινησίας με σφραγίδα και κάτι ιδιόχειρα σημειώματα στο τέλος της Α4 ?!?

Με'πιασε ένα άγχος, ευχαριστώ

 

ΥΓ. Επίσης την έκανα κατάθεση έχοντας πληρώσει τα τελευταία τέλη... δεν πιστεύω να υπάρξουν αναδρομικά τέλη στο διάστημα της ακινησίας, ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέθεσα τις πινακίδες της μηχανής μου το 2014 και θέλω τώρα να τις πάρω πίσω

Επίσης την έκανα άρση

Αυτά τα δύο είναι ολίγον αντιφατικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη το διόρθωσα :)

Λοιπόν... η "Αίτηση δήλωσης ακινησίας" είναι το χαρτί που σου έμεινε όταν έκανες ακινησία. Προς το παρόν γράφει πάνω μόνο την ημερομηνία έναρξης της ακινησίας, μόλις κάνεις την άρση θα σου γράψουν πάνω και πότε έγινε η άρση :)

 

Αναδρομικά τέλη για το 2015 πχ δεν πρόκειται να υπάρξουν, εφόσον βέβαια ήταν σε ακινησία ολόκληρο το 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... η "Αίτηση δήλωσης ακινησίας" είναι το χαρτί που σου έμεινε όταν έκανες ακινησία. Προς το παρόν γράφει πάνω μόνο την ημερομηνία έναρξης της ακινησίας, μόλις κάνεις την άρση θα σου γράψουν πάνω και πότε έγινε η άρση :)

 

Αναδρομικά τέλη για το 2015 πχ δεν πρόκειται να υπάρξουν, εφόσον βέβαια ήταν σε ακινησία ολόκληρο το 2015.

 

σ'ευχαριστώ, οπότε δεν θα έχω πρόβλημα αν πάω μόνο μ'αυτό το χαρτί? Ξέρω ότι σου δίνουν 2 αντίτυπα της δήλωσης ακινησίας, το 1 είναι για το αν θέλεις να κάνεις άρση αλλά θυμάμαι ότι μου'χαν δώσει και ένα άλλο, ενδέχεται να'ταν η βεβαίωση ακινησίας την οποία δεν έχω.

 

Με αυτό που λες στο τέλος, ο αγοραστής της μηχανής θα επωμιστεί τα τέλη (μετά την μεταβίβαση) όταν του έρθουν σε λίγο διάστημα ή θα πρέπει να πληρώσω κάτι για το 2016 όταν το κάνω άρση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Με αυτό που λες στο τέλος, ο αγοραστής της μηχανής θα επωμιστεί τα τέλη (μετά την μεταβίβαση) όταν του έρθουν σε λίγο διάστημα ή θα πρέπει να πληρώσω κάτι για το 2016 όταν το κάνω άρση?

χωρις πληρωμενα τελη μεταβιβαση δεν μπορεις να κανεις. πρωτα πληρωνεις και στην συνεχεια μεταβιβαζεις. κανονικα τα πληρωνεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ευχαριστώ, οπότε δεν θα έχω πρόβλημα αν πάω μόνο μ'αυτό το χαρτί? Ξέρω ότι σου δίνουν 2 αντίτυπα της δήλωσης ακινησίας, το 1 είναι για το αν θέλεις να κάνεις άρση αλλά θυμάμαι ότι μου'χαν δώσει και ένα άλλο, ενδέχεται να'ταν η βεβαίωση ακινησίας την οποία δεν έχω.

 

Με αυτό που λες στο τέλος, ο αγοραστής της μηχανής θα επωμιστεί τα τέλη (μετά την μεταβίβαση) όταν του έρθουν σε λίγο διάστημα ή θα πρέπει να πληρώσω κάτι για το 2016 όταν το κάνω άρση?

 

Αν πας μόνο με αυτό το χαρτί, δεν θα κάνεις απολύτως τίποτα. Το βασικότερο που χρειάζεσαι για να μεταβιβάσεις τη μηχανή σου είναι η άδεια κυκλοφορίας, και για να έχεις την άδεια κυκλοφορίας στα χέρια σου πρέπει πρώτα να κάνεις άρση ακινησίας, και για να κάνεις άρση ακινησίας πρέπει πρώτα να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας που αναλογούν στο τρέχον έτος.

 

Επίσης για να γίνει άρση πρέπει να προσκομίσεις και αποδεικτικό ότι είναι ασφαλισμένη η μηχανή.

 

Επίσης για να γίνει μεταβίβαση πρέπει να υπάρχει δελτίο τεχνικού ελέγχου ΚΤΕΟ σε ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις πληρωμενα τελη μεταβιβαση δεν μπορεις να κανεις. πρωτα πληρωνεις και στην συνεχεια μεταβιβαζεις. κανονικα τα πληρωνεις εσυ.

 

σ'ευχαριστώ, τουλάχιστον να ξέρω πόσο θα βγει.. τέλη , ασφάλειες, να αξίζει η τιμή πώλησης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε τον αγοραστη να τα πληρωσει,αυτος θελει να την αγορασει.κανα 80αρι θα βγει.αν χαλασει την συναλλαγη αυτος για 80 ευρω,να στο πει να ξερεις τι να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας μόνο με αυτό το χαρτί, δεν θα κάνεις απολύτως τίποτα. Το βασικότερο που χρειάζεσαι για να μεταβιβάσεις τη μηχανή σου είναι η άδεια κυκλοφορίας, και για να έχεις την άδεια κυκλοφορίας στα χέρια σου πρέπει πρώτα να κάνεις άρση ακινησίας, και για να κάνεις άρση ακινησίας πρέπει πρώτα να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας που αναλογούν στο τρέχον έτος.

 

Επίσης για να γίνει άρση πρέπει να προσκομίσεις και αποδεικτικό ότι είναι ασφαλισμένη η μηχανή.

 

Επίσης για να γίνει μεταβίβαση πρέπει να υπάρχει δελτίο τεχνικού ελέγχου ΚΤΕΟ σε ισχύ.

 

οχι, εννοούσα με αυτό το χαρτί να πάω απλά στην Εφορία να πάρω τις πινακίδες, τίποτα άλλο...

Ξέρω ότι πρέπει να ασφαλίσω τη μηχανή προτού πάω εφορία, θεωρώ ότι θα υπάρχουν τέτοιες ασφάλειες ανάγκης..

Οπότε θα πληρωθούν επιτόπου τα τέλη κυκλοφορίας, συν την ασφάλεια και ευελπιστώ να μην υπάρχει θέμα με τη βεβαίωση ακινησίας..

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες μεταβίβασης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει θεμα.εκανα αρση τον γεναρη ,χωρις κανενα χαρτι,μονο με ταυτοτητα.μετα 5 χρονια,που να θυμαμαι που πεταξα το κωλοχαρτο ,που ουτε α4 ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε τον αγοραστη να τα πληρωσει,αυτος θελει να την αγορασει.κανα 80αρι θα βγει.αν χαλασει την συναλλαγη αυτος για 80 ευρω,να στο πει να ξερεις τι να κανεις.

 

κάτι τέτοιο θα κάνω, ίσως 50-50 το θέμα τελών κυκλοφορίας και ασφάλειας... 

δεν υπαρχει θεμα.εκανα αρση τον γεναρη ,χωρις κανενα χαρτι,μονο με ταυτοτητα.μετα 5 χρονια,που να θυμαμαι που πεταξα το κωλοχαρτο ,που ουτε α4 ηταν.

 

σ'ευχαριστώ φίλε :) ε ναι λογικό είναι, γραφειοκρατία για τα πιο απλά πράγματα... λες και δεν κρατάνε αυτοί αρχείο, βασίλειο αρχείων είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι τέτοιο θα κάνω, ίσως 50-50 το θέμα τελών κυκλοφορίας και ασφάλειας... 

 

Αν κάνεις άρση μέσα στον Οκτώβρη θα πληρώσεις τα 4/12 των ετήσιων τελών κυκλοφορίας, το λογικό είναι να τα πληρώσει ο αγοραστής μια και αυτός θα το κυκλοφορήσει μέχρι τέλος του χρόνου.

Όσο για την ασφάλεια ο αγοραστής θα το ασφαλίσει ούτως ή άλλως για να το κυκλοφορήσει, δεν είναι τίποτα για αυτόν να το ασφαλίσει 2 ημέρες πριν την μεταβίβαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν την μεταβιβαση,ο αγοραστης δεν μπορει να το ασφαλισει στο ονομα του.ειναι ενα εξτρα εξοδο αυτο.ειτε 1 μηνα κανει ασφαλεια ειτε τριμηνο,πολυ μικρη η διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις άρση μέσα στον Οκτώβρη θα πληρώσεις τα 4/12 των ετήσιων τελών κυκλοφορίας, το λογικό είναι να τα πληρώσει ο αγοραστής μια και αυτός θα το κυκλοφορήσει μέχρι τέλος του χρόνου.

Όσο για την ασφάλεια ο αγοραστής θα το ασφαλίσει ούτως ή άλλως για να το κυκλοφορήσει, δεν είναι τίποτα για αυτόν να το ασφαλίσει 2 ημέρες πριν την μεταβίβαση...

 

Οπότε ένα ~18ρικο πάει δλδ από το νορμάλ 55άρι των τελών για 600άρι, δεν είναι μεγάλο θέμα τότε :)

Νόμιζα θα πληρωθεί όλο το ποσό.

Το θέμα είναι ότι η εφορία θέλει ενεργή ασφάλεια, λογικά την δική μου ως κάτοχο του δικύκλου για να πάρω τις πινακίδες.

Και ξέρω ότι δεν μπορεί να γίνει μεταβίβαση της ασφάλειας στον αγοραστή μετά, νομίζω με νόμο του 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...