Προς το περιεχόμενο

Η IBM λέει πως με τον καιρό, οι υπολογιστές Mac είναι ως και $543 περισσότερο οικονομικοί από τα PCs


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κύριος @papars το βρήκε. Συμφωνώ 100% στο σχόλιο.

Μήπως ακόμα να μας λέγανε όμως και τι μάρκα pc είχανε? Γιατί θυμάμαι λίγο παλιότερα κάτι IBM pc που ήταν 10 φορές καλύτερα απο τα σημερινά mac. (Ως ποιότητα κατασκευής) Αν είχαν πχ Dell δεν νομίζω να ίσχυε κατι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε παει να το πει και ο θεος ο ίδιος, τίποτα δεν σταματάει έναν ''αντικειμενικό'' κριτή να κατακρίνει την apple.

 

Α ναι:

 

 

Μπεεεε

 

 

 

Το θέμα εδώ είναι αν αυτά που η ΙΒΜ είναι αληθεί ή όχι.

 

...και φυσικά είναι αλήθεια αυτό που ισχυρίζεται και αυτό δεν έχει τπτ να κάνει αν είσαι φαν των windows or mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύριος @papars το βρήκε. Συμφωνώ 100% στο σχόλιο.

Μήπως ακόμα να μας λέγανε όμως και τι μάρκα pc είχανε? Γιατί θυμάμαι λίγο παλιότερα κάτι IBM pc που ήταν 10 φορές καλύτερα απο τα σημερινά mac. (Ως ποιότητα κατασκευής) Αν είχαν πχ Dell δεν νομίζω να ίσχυε κατι τέτοιο.

 

Lenovo , Samsung 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα δεν είναι μόνο τα mac, αλλά το backend που χρησιμοποιούν για κεντρική διαχείριση deployment (Jamf). 

Αν και ms έχει κάτι παρόμοιο, το System Center Configuration Manager

 

http://appleinsider.com/articles/15/10/15/only-5-of-mac-users-at-ibm-need-help-desk-support-compared-to-40-of-pc-users

 

 

Επίσης προφανώς έχουν κάνει κάποια συμφωνία συνεργασίας οι δύο εταιρείες με αμοιβαία ανταλλάγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο συμπέρασμα έχω καταλήξει κι εγώ ως "οικιακός" χρήστης. Το iMac μου έχει έρθει οικονομικότερο από ένα αντίστοιχο PC με Windows σε αυτά τα ~7 χρόνια συμβίωσης. Πέραν αυτού, -όσο και να φαίνεται περίεργο- ήταν και vfm εκείνη την εποχή! Τώρα βέβαια έχει μειωθεί το value τους σε σχέση με τότε.

 

Όταν έρθει η ώρα για το "αντίο" σε iMac θα κοιτάξω πάλι κατά 99%.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λεει κατι περιεργο, το macosx ειναι σαφως ποιο idiot proof απο τα windows. 

 

Και μιας και το αρθρο μιλαει για remote management, οι βλαβες μαλλον δεν ειναι στο hardware, οπου απαιτειται ενας τεχνικος να τρεξει onsite, αλλα μαλλον σε πιο απλα κοινα και γνωστα προβληματα των windows σε συνδυασμο με τον average idiot υπαλληλο γραφειου.

 

Εκει που θα ηθελε 10 ατομα να διαχειριζονται τις κλησεις για προβληματα, θελει 5 γιατι οι κλησεις θα ειναι σαφως λιγοτερες.

 

Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ποιοτικοτερου hardware, οι περισσοτερες μεγαλες εταιρειες ανακυκλωνουν με leasing τον στολο τους, πριν καν αρχισουν να βγαινουν σοβαρες βλαβες στην επιφανεια, τα περισσοτερα δουλευουν για πολλα χρονια ακομα σε αλλες μικροτερες εταιρειες ή ιδιωτες, πριν καψουν τροφοδοτικα, μητρικες και γενικα παρουσιασουν προβληματα.

 

Οποτε αυτη η ειδηση για τον μεσο ιδιωτη χρηστη ειναι μαλλον ανουσια, εκτος και αν πηγαινει το pc του καθε μηνα για format, οποτε θα του βγει σε βαθος πενταετιας φθηνοτερο ενα idiot proof μηχανημα, αν και με αυτα που εχουν δει τα ματια μου, ο ηλιθιος θα βγαλει off οτι και να του δωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λεει κατι περιεργο, το macosx ειναι σαφως ποιο idiot proof απο τα windows. 

 

Και μιας και το αρθρο μιλαει για remote management, οι βλαβες μαλλον δεν ειναι στο hardware, οπου απαιτειται ενας τεχνικος να τρεξει onsite, αλλα μαλλον σε πιο απλα κοινα και γνωστα προβληματα των windows σε συνδυασμο με τον average idiot υπαλληλο γραφειου.

 

Εκει που θα ηθελε 10 ατομα να διαχειριζονται τις κλησεις για προβληματα, θελει 5 γιατι οι κλησεις θα ειναι σαφως λιγοτερες.

 

Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ποιοτικοτερου hardware, οι περισσοτερες μεγαλες εταιρειες ανακυκλωνουν με leasing τον στολο τους, πριν καν αρχισουν να βγαινουν σοβαρες βλαβες στην επιφανεια, τα περισσοτερα δουλευουν για πολλα χρονια ακομα σε αλλες μικροτερες εταιρειες ή ιδιωτες, πριν καψουν τροφοδοτικα, μητρικες και γενικα παρουσιασουν προβληματα.

 

Οποτε αυτη η ειδηση για τον μεσο ιδιωτη χρηστη ειναι μαλλον ανουσια, εκτος και αν πηγαινει το pc του καθε μηνα για format, οποτε θα του βγει σε βαθος πενταετιας φθηνοτερο ενα idiot proof μηχανημα, αν και με αυτα που εχουν δει τα ματια μου, ο ηλιθιος θα βγαλει off οτι και να του δωσεις.

 

Φυσικά για τον μέσο χρηστη είναι ανούσιο, αλλα για μεγάλες εταιρίες είναι πόλυ ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαινεις διαβαζεις τον τιτλο "

Η IBM λέει πως με τον καιρό, οι υπολογιστές Mac είναι ως και $543 περισσότερο οικονομικοί από τα PCs"

μπαινεις και λες δεν ειναι δυνατον κατσε να διαβασω το αρθρο και βλεπεις

"Πιο συγκεκριμένα, και ανάλογα το μοντέλο, η IBM εξοικονομεί από $273 έως $543 ανά Mac σε σύγκριση με ένα PC"

 

πιο clickbait ψοφας insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα εξαρτώνται απο την χρήση που τον θές τον υπολογιστή/Os όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες,αν στην εταιρεία δουλεύανε λογισμικά που έχουν πολύ καλύτερη απόδοση χρονικά με mac και δεν υπήρχε ανταγωνισμός απο windows-linux που να έχει ίδιο ρυθμό παραγωγής ναι αλλά υπάρχουν ένα σωρό άλλες δουλειές στον πλανήτη που η ισχύς του υπολογιστή παίζει πιο σημαντικό ρόλο πχ σε game development(σοβαρό development) η κάπου που δουλεύουν σχεδιαστικά προγράμματα όπου με mac pro έχει 6core xeon,16 gb ram και 2 fire pro κάρτες είσαι στα 4600 ευρώ...... όταν με Pc με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά φτιάχνεσαι μάγκας με 2 χιλιάρικα με i7 6800k,32gb ram DDR4 έναντι DD3 του mac ,x99 mobo  κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα χρησιμοποιώ κ τα δυο ΛΣ (Windows 7 , OSX 10.11) αυτό που βλέπω είναι ότι το OSX. software-ικα έχει σημαντικά λιγότερα προβλήματα, μη πω δεν έχει βγάλει κανένα.

 

Αντίθετα στα Windows 7 είχα τον τελευταίο καιρό θέμα με τα usb όπου σταμάτησαν να δουλεύουν αφού συνδεσα το κινητό μου, με το Windows update που κόλλαγε κ μου ανεβαζε τη χρήση cpu στο 30%, τυχαία κολλήματα του windows explorer κυρίως μετά από γρήγορες κινήσεις, θέμα με μεταβλητή περιβάλλοντος που χανοταν σε restart ή μετά από shurdown αλλά όχι πάντα, θέμα με τον μέγιστο αριθμό χαρακτήρων της PATH μεταβλητής, δε μου ρχεται κάτι άλλο.

 

Σαφώς και εχω φάει περισσότερο χρόνο προσπαθώντας να λύσω θέματα των Windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φτάσει 26 χρονών και 10 χρόνια τώρα δεν έχω βαρεθεί λεπτό να ψυχαγωγούμαι από τη μιζέρια των PC users

 

Σιγά το πράγμα. Κι εγώ έχω φτάσει 36 και 20 χρόνια τώρα δεν έχω βαρεθεί αντίστοιχα να ψυχαγωγούμαι από την υπεροψία, την ματαιοδοξία και μερικές φορές και την ανοχή (το να ανέχονται πράγματα των συσκευών με το ζόρι για να μην παραδεχτούν ότι πιάστηκαν κορόιδα) των Apple users.

 

Αλλά δεν το κάνω θέμα. Όπως τη βρίσκεις ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows vs iOS..

 

Χθές το βράδυ μια κοπέλλα μου τα εκανε να για να την βοηθήσω να κάνει backup το Android της... Κανένας άνθρωπος στον πλανήτη δεν μου ζήτησε βοήθεια να κάνει backup to iOS του, it just works!

 

My 5cents.

 

Εμένα αντιθέτως μου έχουν ζητήσει πολλές φορές, να κάνω backup σε ios ή να διορθώσω ασυμβατότητες προγραμμάτων που προήλθαν από update του osx... παρόλο που δεν ειμαι και ειδικός στο mac.

 

Στο android τι πρόβλημα μπορεί να έχει κάποιος στο backup αν συνδέσει το κινητό με το gmail του;

 

Τα windows παλιά είχαν προβλήματα αλλά έχουν βελτιωθεί δραματικά.

 

Συνήθως ο μέσος windows user έχει εγκατεστημένα δεκάδες παιχνίδια και εφαρμογές και λογικό είναι να βαραίνουν το pc. Σε γενικές γραμμές ο pc user πειράζει πολύ το σύστημά του.

Ο mac user συνήθως το θέλει το σύστημα για 2-3 εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα,που κολλάει το ios και το Android;

 

Δεν είναι λογικό να βαραινει το pc κάτι που είναι εγκατεστημενο αλλά δεν δουλεύει, μόνο αν τεθεί θέμα χώρου.

Οπότε είτε 500 ειτε 5 εφαρμογές θα πρεπε το ΛΣ να τις τρέχει νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο δύσκολο είναι για "λάτρεις της τεχνολογίας",όπως είμαστε οι περισσότεροι εδώ μέσα,να καταννοήσουν το πολύ απλό γεγονός,πως ένα λειτουργικό που προσφέρει λειψές δυνατότητες σε σχέση με τα παράθυρα,προφανώς θα έχει χαμηλότερο κόστος support.

Και για μια εταιρεία του μεγέθους της ibm,προφανέστατα παίζει ρόλο.

 

"Μας κοστίζει ένα pc ίδιων δυνατοτήτων τάδε δολλάρια.Σε 4 χρόνια απαιτεί χ κόστος support",γιατί ο υπάλληλος είναι ζωάδι,γιατί η διείσδυση των win έχει δημιουργήσει τάδε αριθμό προβλημάτων/ιών κ.ο.κ,δεν την νοιάζει το γιατί,την ενδιαφέρει καθαρά το κόστος που πληρώνει τους IT.

Παίρνει ένα (σαράντα χιλιάδες) μακ,της κοστίζει όσο της κοστίζει με την συμφωνία και την αφαίρεση του εξόδου από τα κέρδη της,σε 4 χρόνια απαιτεί χ - έως 543 λιγότερο σε support.

Βλέπει πως την συμφέρει.

 

Η στάχτη στα μάτια σας προφανώς πέφτει από το γεγονός πως δεν σκάει 2Κ για τα σαπάκια της apple,και πως το κόστος it support είναι σημαντικότερο για αυτή,ενώ για τον καθένα στο σπίτι μας ,είναι τσάμπα.

H εκτίμηση του χρόνου του καθενός,ακόμα και σαν καθαρά οικονομικό μέγεθος,ποικίλει.

Η ibm,έχει συγκεκριμένο τιμοκατάλογο για αυτό,τον ονoμάζει κόστος εργατοώρας it support και κόστος παραγόμενο από το downtime των μηχανημάτων της.

 

Θα μπορούσε να εκπαιδεύσει το προσωπικό της.Της κοστίζει περισσότερο.

Θα μπορούσε να τρέξει λίνουξ,κομμένο και ραμμένο.Θα πρέπει να εκπαιδεύσει IT και να πληρώσει και την red hat π.χ. να το αναπτύξει,και να χάσει και την συμφωνία με την apple.Της κοστίζει περισσότερο.

Αν οι τεχνολογικές σου γνώσεις το κάνουν να φαντάζει αδιανόητο πως ένα σαπάκι μηχάνημα με linux ραμμένο στο hw του και τις απαιτήσεις της εταιρείας,έχει μεγαλύτερο κόστος,ακόμα και στην υποστήριξη από ένα apple,το βλέπεις μονόπλευρα,και από την τεχνική σκοπιά καθαρά.Αν προσθέσεις το κέρδος που προσδοκά η ibm από την συμφωνία με την apple,μάλλον θα απορούσες που η δήλωση δεν ήταν "ΠΑΡΤΕ ΜΑΚ ΝΑ ΣΩΘΕΙΤΕ,ΙΡΤΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ".

 

Το γεγονός είναι πως ζούμε σε ένα τεχνολογικά αναλφάβητο κόσμο,και η απάντηση για μειωμένο κόστος στο it support σε τέτοια μεγέθη,είναι το κουτσουρεμένο λογισμικό της apple.

Τόσο απλό.Και τόσο επικίνδυνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...