Προς το περιεχόμενο

Εξαγορά της Time Warner από τον αμερικανικό πάροχο AT&T με το ποσό των 86 δισ. δολαρίων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο giorp έχει την πιο αντικειμενικη άποψη και το αντιλαμβανομαστε όλοι...το αν θέλουμε να το πιστεψουμε το "παραμυθι" μας (όπως πχ με τους υδρογον-άνθρακες...θησαυρους) είναι άλλο ζητήμα. Η Ελλάδα είναι μια χώρα που δεν παράγει τίποτα, δεν επενδύει σε τίποτα, δεν εξάγει τίποτα σε ικανες ποσότητες. Έχει (δυστυχως) πολλούς ανθρώπους με σπουδές που μεταναστευουν, αρκετούς που μένουν εντός για να αμειφθουν στον ιδιωτικό τομεά με λιγότερα από υποδεεστερους στο δημόσιο. Οι απασχολουμενοι στο δημόσιο δεν ενδιαφέρονται για την περαιτέρω εξέλιξη καθώς δεν υπάρχει αξιολόγηση...πχ γιατί να δουλεύω εγώ περισσότερο, όταν ο δίπλα που παίρνει τα ίδια δεν κάνει τίποτα (σε ένα φαύλο κυκλο). Οι ιδιωτικές επιχειρήσεις (από γιατρούς ως μεγάλες τεχνικές εταιρειες και καναλια, κλπ) είναι επίσης κρατικόδίαιτες... βασικά είναι εδώ και χρόνια...ίδια κατάσταση...δεν πρόκειται για καπιταλισμό αλλά για τεχνηεντως καμουφλαρισμενο "σοβιετικο παρεμβατισμο". Ο σοσιαλισμος λέει ότι όλοι εχουν τα ίδια δικαιώματα, υποχρεώσεις και ευκαιρίες και όχι ότι απολαμβανουν τα ίδια προνόμια μόνο. Επίσης, οταν κάτι είναι ζημιωγόνο, στον καπιταλισμό το πουλάς, στον σοσιαλισμο εξηγείς στον κόσμο ότι θα πρέπει να ζήσουν όλοι με λιγότερα η να προσπαθήσουν περισσότερο...δυστυχως όλοι στην Ελλάδα θέλουν να πηγαίνουν στη Μύκονο και όχι να προσπαθήσουν περισσότερο... όσο για συγκρίσεις με Σουηδία, κλπ ...εντάξει απλά γελάω...όχι με την καλή έννοια... Καλά ξηγιεται λοιπόν η ΑΤ&Τ...ας προσπαθούσε η Warner περισσότερο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Κατάλαβε κάτι... δεν σου είπε κανένας οτι ο ΟΤΕ,ΔΕΗ,ΕΡΤ,ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ (και τα υπόλοιπα αεροδρόμια),ΟΛΠ, και η υπόλοιπη δημόσια περιουσία, δούλευαν ή δουλεύουν όπως θα έπρεπε. ΔΕΝ ΤΑ ΠΟΥΛΑΣ !!! Το καταλαβαίνεις!!????? Αυτά έχουν δημιουργηθεί από τον κόσμο με τη δουλειά του και τη φορολογία του... Δεν αξίζουν ξεπούλημα στο βωμό του ακραίου πλεον καπιταλιστικού συστήματος άπο το οποίο υποφέρει ο ΛΑΟΣ....

Οταν 10.000.000 Έλληνες παίρνουν ρεύμα από τη ΔΕΗ δεν γίνεται αυτή η επιχείρηση να είναι ζημιογόνα.

 

Μάλλον με δουλεύεις. Οταν μια επιχείρηση (ότι και αν είναι αυτή) έχει περισσότερα έξοδα από ότι έχει έσοδα και οι τιμές είναι ασύλληπτα μη ρεαλιστικές τότε είναι καιρός να αλλάξει κάτι και ας πληρώθηκε από όποιον θέλει. Εγώ έζησα εποχές που είχα μηνιάτικο 150 χιλιάρικα και τα 50+ μου έφευγαν μόνο για τον ΟΤΕ οπότε όχι, δεν βλέπω γιατί να μην πουληθεί και να υπάρχει και η πίεση για εξέλιξη και ανάπτυξη υπηρεσιών και δικτύου. Και το δικό μου μαγαζί πληρώθηκε με αίμα, δάκρυα, χρόνο και ιδρώτα αλλά όταν η επιχείρηση άρχισε να μου ζητάει περισσότερα από όσα ήταν δυνατόν να βγάλω τότε την έκλεισα/πούλησα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο giorp έχει την πιο αντικειμενικη άποψη και το αντιλαμβανομαστε όλοι...το αν θέλουμε να το πιστεψουμε το "παραμυθι" μας (όπως πχ με τους υδρογον-άνθρακες...θησαυρους) είναι άλλο ζητήμα. Η Ελλάδα είναι μια χώρα που δεν παράγει τίποτα, δεν επενδύει σε τίποτα, δεν εξάγει τίποτα σε ικανες ποσότητες. Έχει (δυστυχως) πολλούς ανθρώπους με σπουδές που μεταναστευουν, αρκετούς που μένουν εντός για να αμειφθουν στον ιδιωτικό τομεά με λιγότερα από υποδεεστερους στο δημόσιο. Οι απασχολουμενοι στο δημόσιο δεν ενδιαφέρονται για την περαιτέρω εξέλιξη καθώς δεν υπάρχει αξιολόγηση...πχ γιατί να δουλεύω εγώ περισσότερο, όταν ο δίπλα που παίρνει τα ίδια δεν κάνει τίποτα (σε ένα φαύλο κυκλο). Οι ιδιωτικές επιχειρήσεις (από γιατρούς ως μεγάλες τεχνικές εταιρειες και καναλια, κλπ) είναι επίσης κρατικόδίαιτες... βασικά είναι εδώ και χρόνια...ίδια κατάσταση...δεν πρόκειται για καπιταλισμό αλλά για τεχνηεντως καμουφλαρισμενο "σοβιετικο παρεμβατισμο". Ο σοσιαλισμος λέει ότι όλοι εχουν τα ίδια δικαιώματα, υποχρεώσεις και ευκαιρίες και όχι ότι απολαμβανουν τα ίδια προνόμια μόνο. Επίσης, οταν κάτι είναι ζημιωγόνο, στον καπιταλισμό το πουλάς, στον σοσιαλισμο εξηγείς στον κόσμο ότι θα πρέπει να ζήσουν όλοι με λιγότερα η να προσπαθήσουν περισσότερο...δυστυχως όλοι στην Ελλάδα θέλουν να πηγαίνουν στη Μύκονο και όχι να προσπαθήσουν περισσότερο... όσο για συγκρίσεις με Σουηδία, κλπ ...εντάξει απλά γελάω...όχι με την καλή έννοια... Καλά ξηγιεται λοιπόν η ΑΤ&Τ...ας προσπαθούσε η Warner περισσότερο!

Σε πολλά που λες δεν έχεις άδικο κατά τη γνώμη μου. Και η γνώμη είναι πάντα υποκειμενική όσο και αν βασίζεται σε αντικειμενικά στοιχεία. Αυτό όμως που προσπαθώ να σας πω ανεξάρτητα με το αν συμφωνούμε με τον καπιταλισμό ή τον σοσιαλισμό ή τον κομμουνισμό ή με τη φεουδαρχία είναι ότι η Ελλάδα δεν έχει σοσιαλισμό. Ούτε καμουφλαρισμένο, ούτε μπασταρδεμένο, ούτε κρυφοκρυμμένο.

Η Ελλάδα έχει καπιταλισμό. Γιατί έχει καπιταλιστές. Δεν έχει κεντρικό σχεδιασμό στην παραγωγή. Δεν είναι μονοκομματική χώρα. Επιτρέπεται να ανοίξεις επιχείρηση.

Μπορούμε να πούμε ότι δεν έχει χίλια δύο πράγματα που έχουν άλλες χώρες αλλά δεν μπορούμε να πούμε πως έχουμε σοσιαλισμό.

 

Αυτό που πολύ σωστά κατά τα άλλα περιγράφεις είναι ο κρατικοδίαιτος καπιταλισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω πανω τον κυριο skiobax που λεει οτι επειδη καποιοι ειμαστε οπως λεεξ κρατιστες μας περιμενει τρομερη εξαθλιωση.Εχει γινει της μοδας να λεμε στην ελλαδα οτι το μεγαλο δημοσιο οδηγει στην εξαθλιωση.Μια ερωτηση κυριε skiobax.Οι nordic countries οπως η Σουηδια που εχουν ενα ΥΠΕΡΤΕΡΑΣΤΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟ με μεγαλυτερο αριθμο δημοσιων υπαλληλων απο την Ελλαδα και δημοσια εξοδα στο αδιανοητο 55% του gdp γιατι εχουν ισχυροτατες οικονομιες?Εχουν πολλοι την αποψη οτι ο νεοφιλελευθερισμος ειναι οκ και θα σωσει την οικονομια.Ειναι αποψη σας.Αυτο δεν σημαινει ουτε οτι ισχυεξ ουτε οτι ειναι κοινη λογικη ουτε οτι ολοι οι αλλοι ειμαστε χαζοι που εχουμε αδικο

 

Για δες όμως που πάνε αυτά τα χρήμματα. Γιατί ναι μεν η Ελλάδα έχει λιγότερους ΔΥ αλλά τα χρήμματα που δίνει στους μισθούς (αναλογικά του ΑΕΠ) είναι πολλαπλάσια από ότι η Σουηδία. Εν ολίγοις, στην Σουηδία έχουν κοινωνικές παροχές ενώ στην Ελλάδα πληρώνουν τους ΔΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το θέμα είναι το VFM, δίνε μεγάλο % του ΑΕΠ αλλά έχε και αντίστοιχη ποιότητα υπηρεσίας, όχι μεγάλο % και γτπκ ποιότητα υπηρεσιών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλά που λες δεν έχεις άδικο κατά τη γνώμη μου. Και η γνώμη είναι πάντα υποκειμενική όσο και αν βασίζεται σε αντικειμενικά στοιχεία. Αυτό όμως που προσπαθώ να σας πω ανεξάρτητα με το αν συμφωνούμε με τον καπιταλισμό ή τον σοσιαλισμό ή τον κομμουνισμό ή με τη φεουδαρχία είναι ότι η Ελλάδα δεν έχει σοσιαλισμό. Ούτε καμουφλαρισμένο, ούτε μπασταρδεμένο, ούτε κρυφοκρυμμένο.

Η Ελλάδα έχει καπιταλισμό. Γιατί έχει καπιταλιστές. Δεν έχει κεντρικό σχεδιασμό στην παραγωγή. Δεν είναι μονοκομματική χώρα. Επιτρέπεται να ανοίξεις επιχείρηση.

Μπορούμε να πούμε ότι δεν έχει χίλια δύο πράγματα που έχουν άλλες χώρες αλλά δεν μπορούμε να πούμε πως έχουμε σοσιαλισμό.

 

Αυτό που πολύ σωστά κατά τα άλλα περιγράφεις είναι ο κρατικοδίαιτος καπιταλισμός.

 

Πως έχουμε καπιταλισμό όταν 60%+ πάει σε φόρο στο κράτος; Πως έχουμε καπιταλισμό όταν δεν μπορώ να ανοίξω εγώ ότι μαγαζί θέλω και όπου θέλω; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξήγησα όσο καλύτερα μπορούσα.

Η ελληνική wikipedia λέει: Ο καπιταλισμός είναι ένα οικονομικό σύστημα όπου η ιδιοκτησία των μέσων παραγωγής και διακίνησης των προϊόντων, όπως και οι επενδύσεις σε οικονομικά αγαθά, παραγωγή, κατανομή, το εμπόριο και υπηρεσίες, κατέχονται από ιδιώτες, με κυρίαρχο κίνητρο/στόχο το κέρδος. Το κράτος στον καπιταλισμό μπορεί επίσης να αποτελεί τον ιδιοκτήτη μέσων παραγωγής (συλλογικός καπιταλιστής) ή διακίνησης των προϊόντων (και των υπηρεσιών που στον καπιταλισμό νοούνται ως προϊόντα).

 

Από τη στιγμή που αυτό ισχύει και στη χώρα μας, τότε αυτό έχουμε.

 

Το αν το κράτος φορολογεί υπερβολικά, εμποδίζει σε κάποιους τομείς την επιχειρηματικοτητα ή κάνει ότι άλλο κακό και στραβό, είναι άλλο θέμα. Είναι ζήτημα διαχείρισης.

 

Ο νεοφιλελευθερισμός που εσύ μάλλον έχεις στο μυαλό σου είναι καπιταλισμός αλλά δεν είναι η μόνη του μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως έχουμε καπιταλισμό όταν 60%+ πάει σε φόρο στο κράτος; Πως έχουμε καπιταλισμό όταν δεν μπορώ να ανοίξω εγώ ότι μαγαζί θέλω και όπου θέλω;

Δε βλεπω κατι κακο σε αυτο. Οταν βγαζεις 100.000 το χρονο καλα θα κανει και θα σου κρατησει τα μισα εφοσον χρησιμοποιεις τις υποδομες του κρατους. Οι πολεις δεν φυτρωνουν για να χωθεις εσυ μεσα και να βγαζεις 100 χιλιαρικα τζαμπε. Ενα μεγαλο mall ειναι, αν δε σ αρεσει πας αλλου, ελευθερια εχουμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλεπω κατι κακο σε αυτο. Οταν βγαζεις 100.000 το χρονο καλα θα κανει και θα σου κρατησει τα μισα εφοσον χρησιμοποιεις τις υποδομες του κρατους. Οι πολεις δεν φυτρωνουν για να χωθεις εσυ μεσα και να βγαζεις 100 χιλιαρικα τζαμπε. Ενα μεγαλο mall ειναι, αν δε σ αρεσει πας αλλου, ελευθερια εχουμε.

 

Σοβαρα;;; Αυτό εδώ δεν είναι αμφίδρομο;;; Η μήπως θα έπρεπε μόνο εμείς να δίνουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επίχειρηση ή ΕΕ πλήρωνε, μισθωτός άλλη κλίμακα στα ίδια ποσά...πιο δίκαιο πεθαίνεις :P

 

Μετά η φοροδιαφυγή/εισφοροδιαφυγή στα ύψη και τι φταίει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίχειρηση ή ΕΕ πλήρωνε, μισθωτός άλλη κλίμακα στα ίδια ποσά...πιο δίκαιο πεθαίνεις :P

 

Μετά η φοροδιαφυγή/εισφοροδιαφυγή στα ύψη και τι φταίει...

 

Αφού οι επιχειρήσεις είναι οι κακές που πίνουν το αίμα του κοσμάκι, τι, όχι; :P

 

Εμένα έτσι μου 'παν τα συντρόφια. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παντελως ελευθερη οικονομια δημιουργει μονοπωλια και στο τελος κατανταει ανελευθερη.Αυρο δεν σημαινει οτι πρεπει να παμε στον κομμουνισμο.Η Γαλλια μια χαρα καπιταλισμο εχει και εχει και κοινωνικο κρατος.Και η Ελλαδα τοσα χρονια ειχε καπιταλισμο και κοινωνικο κρατος(αλλο που γιναν λαμογιες).Οπως φυσικα και οι Σκανδιναβικες χωρες.

Ε ναι, δεν είναι ή καπιταλισμός ή κομμουνισμός και πρέπει να διαλέξουμε ένα απο τα δύο, υπάρχει και η μέση οδός, ας πούμε ο σοσιαλισμός του Μιτεράν στην Γαλλία, ή ο σοσιαλισμός της Σουηδίας, ή κάτι άλλο που πρέπει να επινοήσουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον με δουλεύεις. Οταν μια επιχείρηση (ότι και αν είναι αυτή) έχει περισσότερα έξοδα από ότι έχει έσοδα και οι τιμές είναι ασύλληπτα μη ρεαλιστικές τότε είναι καιρός να αλλάξει κάτι και ας πληρώθηκε από όποιον θέλει. Εγώ έζησα εποχές που είχα μηνιάτικο 150 χιλιάρικα και τα 50+ μου έφευγαν μόνο για τον ΟΤΕ οπότε όχι, δεν βλέπω γιατί να μην πουληθεί και να υπάρχει και η πίεση για εξέλιξη και ανάπτυξη υπηρεσιών και δικτύου. Και το δικό μου μαγαζί πληρώθηκε με αίμα, δάκρυα, χρόνο και ιδρώτα αλλά όταν η επιχείρηση άρχισε να μου ζητάει περισσότερα από όσα ήταν δυνατόν να βγάλω τότε την έκλεισα/πούλησα. 

Δεν σε δουλεύω... Οι περισσότεροι σκέφτεστε μέσα στο forum, και συνολικά στη κοινωνία σαν επιχειρηματίες.

Σας το έχει περάσει αυτό ο καπιταλισμός, γι αυτό δεχόμαστε τώρα το κλέψιμο μισθών, συντάξεων, κοινωνικό παροχών, φορους, ιδιωτικοποιήσεις...

Το οτι άνοιξες ένα μαγαζι δεν μου λέει κάτι.. εγώ προσωπικά πονάω όταν κλείνουν οι μικρομεσαίοι επιχειρηματίες. Δες πόσες επιχειρήσεις έχουν κλείσει στην Αθήνα από το άνοιγμα αλυσίδων και κολοσσών. Δεν έγινε οι ζωή μας καλύτερή επείδη παίρνουμε υπηρεσίες και προιόντα σε καλύτερη τιμή από ότι πριν.

ΕΓΙΝΕ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ επειδή δουλεύουμε σε κολοσσούς για 300 400 500 ευρώ, οι οποίοι επενδύουν στην Ελλάδα δίνοντας θέσεις εργασίας σε διπλωματούχους 500 ευρώ//

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...