Προς το περιεχόμενο

Επιλογη Πικαπ


murcielago580

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους.Ενδιαφερομαι για την αγορα ενος πικαπ,σχετικα οικονομικου.

Καποιο απο τα 2 παρακατω που σκεφτομαι γτ θελω να τα μεταφερω αναμεσα σε 2 σπιτια αλλα ειναι επισης θετικο οτι εχουν και δικα τους ηχεια,μικρα μεν,αλλα ειναι εξυπηρετικα.

Και τα 2 εχουν εξοδο rca για συνδεση με ενισχυτη και το 1ο εχει και ραδιοφωνο επισης θετικο.

Αν υπαρχει καποια αλλη οικονομικη προταση ευπροσδεκτη!

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenco-tt-28c-len-tt-28c-1164314.html#_CE_B1_CE_BE_CE_B9_CE_BF_CE_BB_CE_BF_CE_B3_CE_AE_CF_83_CE_B5_CE_B9_CF_82

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenco-tt-33-black-1172535.html#_CE_B1_CE_BE_CE_B9_CE_BF_CE_BB_CE_BF_CE_B3_CE_AE_CF_83_CE_B5_CE_B9_CF_82

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν συλλέγεις βινύλιο είναι κρίμα να πάρεις κάτι τόσο φτηνό...αν το θέλεις απλά για πλάκα it's ok....

Πιο πολυ για δωρο στον πατερα μου θελω να το κανω που εχει καμια 30-40 δισκους απο το 80.....Συλλογη δεν θα γινει νομιζω σε καμια περιπτωση.

Τωρα αν του αρεσει κ ασχοληθει,που δεν το βλεπω,αργοτερα παιρνει κατι καλυτερο.

Θα ειναι πολυ χαλια σε ποιοτητα τα παραπανω δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα σε αυτό το budget σίγουρα δεν έχεις απαιτήσεις για sound quality...αν έχεις και ένα ενισχυτή σε καλή κατάσταση και με δεδομένο ότι δεν είσαι συλλέκτης πιστεύω θα σε καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης μια χαρα ειναι,δικαναλος technics αγορασμενος αρχες 2000,ελαχιστα χρησιμοποιημενος,και τα ηχεια καλα ειναι,2 roister οποτε νομιζω θα μεινει καλυμμενος..

 

Ευχαριστω για την βοηθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο σκουπιδι. που κανει ενα ωραιο διακοσμητικο.

το δευτερο απλα σκουπιδι

 

ξεκινα απο το Lenco L85 που βεβαια εχει τα διπλασια χρηματα.

εαν το βινυλια του πατερα σου ειναι ποπακια της σειρας δεν χαθηκε και ο κοσμος αν παρεις ενα μετριο πικαπ.

εαν ομως ειναι σοβαρα κομματια ενα αζυγιστο φθηνιαρικο πικαπ με κακο καρτριτζ μπορει να προκαλεσει μια σταδιακη φθορα του βινυλιου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν εμφάνιση ειναι πολύ ωραίο. αλλα δεν εχει καπακι...

εάν έχεις 33αρια και 45αρια είναι πολύ σπαστικό να αλλάζεις  το λάστιχο από τις 33 στις 45 στροφές

μέχρι που στο τέλος θα σε κουράσει.

 

γνώμη μου μην κοιτάς κάτι κάτω από project elemental κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν εμφάνιση ειναι πολύ ωραίο. αλλα δεν εχει καπακι...

εάν έχεις 33αρια και 45αρια είναι πολύ σπαστικό να αλλάζεις  το λάστιχο από τις 33 στις 45 στροφές

μέχρι που στο τέλος θα σε κουράσει.

 

 

ποιος κάθεται και ακούει 45άρια στο σπίτι;

 

εγώ 45άρια που τα έχω μονο για να παίξω μουσική έξω γιατί με βοηθό΄λυν στο κουβάλημα.

 

δυστηχώς επειδή έχω πικάπ τις project είναι λίγο μπελάς αυτό το λαστιχάκι αλλά έχω και ένα τεκνικς μκ2 άρα είμαι μια χαρά..

 

 

επίσης τα προτζεκτ έχουν καπάκι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός οτι εσυ δεν ακους 45αρια δεν σημαινει κατι τυπε.

 

τώρα το συγκεκριμένο (project elemental) ΔΕΝ έχει καπάκι...

εσύ μπορεί να εχεις 2 πικαπ αλλά δεν έχουν 2 όλοι οι υπόλοιποι.

οποτε εσυ που καταλαβαίνεις την διαφορά δώσε μας λοιπόν μια πρόταση.

 

θέλουμε φθηνό

quarz servo direct drive

semi ή full auto (αυτό το προσθεσα εγώ) 

 

 

 

 

 

ποιος κάθεται και ακούει 45άρια στο σπίτι;

 

εγώ 45άρια που τα έχω μονο για να παίξω μουσική έξω γιατί με βοηθό΄λυν στο κουβάλημα.

 

δυστηχώς επειδή έχω πικάπ τις project είναι λίγο μπελάς αυτό το λαστιχάκι αλλά έχω και ένα τεκνικς μκ2 άρα είμαι μια χαρά..

 

 

επίσης τα προτζεκτ έχουν καπάκι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γεγονός οτι εσυ δεν ακους 45αρια δεν σημαινει κατι τυπε.

 

τώρα το συγκεκριμένο (project elemental) ΔΕΝ έχει καπάκι...

εσύ μπορεί να εχεις 2 πικαπ αλλά δεν έχουν 2 όλοι οι υπόλοιποι.

οποτε εσυ που καταλαβαίνεις την διαφορά δώσε μας λοιπόν μια πρόταση.

 

θέλουμε φθηνό

quarz servo direct drive

semi ή full auto (αυτό το προσθεσα εγώ) 

 

 

αν δεν πει ποσό δεν μπορώ να πω τπτ.

 

Audio Technica LP120 (εργαλείο όχι αστεία για τα λευτά που ζητάει)

 

ή

αν τον ενδιαφέρει το αισθητικο κομμάτι τις project και  δεν έχει θέμα με το λαστιχάκι (δεν ειναι τόσο ενοχλητικό αλλα ειναι πρόβλημα που μπορει να σε εκνευρίσει και ολας) εγώ θα έβαζα το project audio essential II που έχει και orofon βελονίτσα αλλά πάλι παίζουμε στα 260€. (αυτό έχει καπάκι μπερδεύτηκα με το base base μοντέλο τους που δεν μου αρέσει και ολας.. να πω την αλήθεια..)

 

γενικά εγω θα τον ρώταγα αν έχει σκοπό να ασχωληθει η απλώς μια κοινή περίεργια. 

μην το κρύβουμε είναι ακριβό χόμπι.

αν είναι να ακούει 1 δίσκο το μηνα θα λεγα να βρει κάνα μεταχερισμένο σε αγγελίες .. 

Επεξ/σία από γροσερισοπ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για την βοηθεια!

 

Η χρηση που θα γινει ειναι πολυ μικρη.δλδ οπως ειπα υπαρχουν στο σπιτι 30-40 δισκοι απο το 80, δεν υπαρχει περιπτωση να αγοραστουν καινουριοι,καθως ο πατερας μου για τον οποιο προοριζεται δεν προκειται να διαθεσει χρηματα για δισκους(περα απο καποιο πολυ σοβαρο απροοπτο)αλλα και εγω δυσκολα θα αρχισω να κανω συλλογη.

 

Οποτε αυτα που προτεινεται με 200 και 260 ευρω ειναι περα για περα απαγορευτικα!!!

 

Το πολυ να εφτανα μεχρι 100 αλλα και παλι θα ηθελα κατι οικονομικο...

 

Μεχρι κ αυτο σκεφτομαι που ειναι οτι πιο φθηνο εχω βρει οπου κ αν κοιταξα...

 

http://www.e-shop.gr/technaxx-tx-43-digital-lp-player-converter-4491-p-PER.663780

 

*το γνωριζω οτι ειναι ακριβο χομπι αλλα εχω προς το παρων την αστρονομια σαν χομπι....δεν μπορω να εχω και 2ο :-D  :-D  :-D  :-D  :-D


Επισης κατι τετοιο ισως???

 

http://www.skroutz.gr/s/6637857/Ion-Max-LP.html

 

*Ξερω οτι καποιοι θα θεωρειτε χαζες τις επιλογες μου αλλα δεν θελω να χαλασω πολλα χρηματα αλλα και δεν εχω και γνωσεις καθως ποτε δεν ασχοληθηκα με δισκους και πικαπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τις θεωρούμε χαζές φιλε σε καμια περίπτωση! ο καθένας έχει τις απαιτήσεις και τους στόχους του!
πρωσοπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό το budget γιατί δεν ξέρω τι παίζει και δεν θέλω να σε κρεμάσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...