Προς το περιεχόμενο

Ασφαλεστερος ή οικονομικοτερος για αποθηκευση


tselotrelo
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CheOnWeb,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα μετα απο απο καποια ερευνα που εκανα και απο αλλα αρθρα που διαβασα μιας και θα θεωρουσα τον εαυτο μου επιεικεστατα  πρωταρη στο ολο θεμα 
Εχω εναν  ssd στο συστημα μου για προγραμματα και διαφορα αρχεια .. και εναν 2ο  2ΤΒ σκληρο που εχω αποθηκευμενα αρχεια που δεν πολυ χρησιμοποιω  αλλα εχω φωτογραφιες και βιντεο παρα πολυ σημαντικα για μενα μιας και του αδερφου μου ο σκληρος παρεδωσε πνευμα ... 
Αμα βαλω ακομα εναν 2ΤΒ σκληρο και τους κανω raid θα ηταν ασφαλες ? και αμα χαλασει ο ενας γινεται να βαλω εναν αλλο σκληρο με καποιο τροπο και να δουλεψουν παλι μαζι .. προφανως χωρις να διαγραφουν τα αρχεια απο μεσα....
Διαβασα και για NAS  ή οσο μπορεσω να ακολουθησω ( ακομα και )για εναν μικρο σερβερ  που ειναι πιο ασφαλες 

ο NAS χρησιμοποιει raid? .. αλλιως τι κανει αμα χαλασει ο σκληρος ...?  

για τον σερβερ θελει ολοκληρο στησιμο ?
ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να στήσεις μία συστοιχία RAID1 για ασφάλεια. Είναι όπως το φαντάζεσαι: εάν πάθει κάτι ο ένας σκληρός, απλά βάζεις έναν καινούριο στη θέση του και η ζωή συνεχίζεται (η συστοιχία ξαναχτίζεται αυτόματα - δεδομένα δεν χάνονται). 

 

Δε χρειάζεσαι NAS. Η δουλειά του NAS είναι να σου δίνει δικτυακή πρόσβαση στα αρχεία σου. Ένας NAS μπορεί να μην έχει καν RAID1 (υπάρχουν και συσκευές με 1 δίσκο). Όπως επίσης δε χρειάζεσαι και κάποια εξειδικευμένη αποθηκευτική λύση με ξεχωριστό server, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το PC σου.

 

Για τι όγκο δεδομένων μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Έχω δει πολλές τραγωδίες με RAID ειδικά αν ο χρήστης δεν είναι αρκετά έμπειρος.

Εγώ θα έκανα ένα απλό BackUp με κάποιο πρόγραμμα τύπου Acronis.

 

https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=free%20backup%20software%20for%20windows%2010

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει πολλές τραγωδίες με RAID ειδικά αν ο χρήστης δεν είναι αρκετά έμπειρος.

Εγώ θα έκανα ένα απλό BackUp με κάποιο πρόγραμμα τύπου Acronis.

 

https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=free%20backup%20software%20for%20windows%2010

 

Το "απλό backup" δεν είναι καν backup. Είναι μία ψευδαίσθηση ασφάλειας. Το να διώχνεις κάποιον που ψάχνει για ασφάλεια από μία RAID1 υλοποίηση και να αντιπροτείνεις non-redundant single-disk 'λύση' εγώ προσωπικά θα το χαρακτήριζα εγκληματικό. :) Μόλις χτυπήσει ο (ένας και μοναδικός) δίσκος του ανθρώπου θα πληρώσεις εσύ γι' αυτόν το data recovery για ~800GB;

 

Να έχεις υπόψιν επίσης ότι οι "τραγωδίες" συμβαίνουν συνήθως σε RAID0, το οποίο το χτίζεις για επιδόσεις, όχι για ασφάλεια (σε ασφάλεια είναι χειρότερο από ένα σκέτο δίσκο). Όχι σε RAID1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει πολλές τραγωδίες με RAID ειδικά αν ο χρήστης δεν είναι αρκετά έμπειρος.

Εγώ θα έκανα ένα απλό BackUp με κάποιο πρόγραμμα τύπου Acronis.

 

https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=free%20backup%20software%20for%20windows%2010

+1

 

Αγορα 2ου δισκου και backup με ειδικο προγραμμα.(ακόμα και αυτο το windows)

 

Στο raid1 οπως σωστα λες μπορει να γινουν τραγωδιες και για αυτο αλλωστε δεν θεωρειται λυση backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα τωρα .. δλδ σας ετυχε να γινει μαλλον και αποτι καταλαβα και δεν μπορεσατε .. με την λυση των Windows πως την εννοειται θα κανει τον σκληρο τον 2ο back up ston καινουργιο σκληρο ή θα κανει ολο το συστημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ξεκαθαρίσουμε λίγο το θέμα για να κανεις πραγματικό raid1 πρέπει να αγοράσεις κάρτα  PCI-Express (PCIe) Serial RAID controller with On-Board DRAM κάνει περίπου 200-250 € όλες οι άλλες λύσεις είναι software και έχουν πολλούς κινδυνους και την δύσκολη στιγμή να σε προδώσουν,,,  η χειρότερη επιλογή είναι το raid των μητρικών καρτων το αποφεύγουμε πάση θυσία ,, μια μεση λύση χωρίς κόστος hardware είναι το raid των windows 7 pro ή ulltimate εκδόσεων ,, αλλα με  ποσοστά αστοχιας , και η τριτη και ασφαλής λύση είναι η κάρτα pci αλλα προσοχή με δικια της μνήμη και επεξεργαστή που  είδες και στην αρχή του ποστ,, κοστίζει όμως  200-250€ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "απλό backup" δεν είναι καν backup. Είναι μία ψευδαίσθηση ασφάλειας. Το να διώχνεις κάποιον που ψάχνει για ασφάλεια από μία RAID1 υλοποίηση και να αντιπροτείνεις non-redundant single-disk 'λύση' εγώ προσωπικά θα το χαρακτήριζα εγκληματικό. :) Μόλις χτυπήσει ο (ένας και μοναδικός) δίσκος του ανθρώπου θα πληρώσεις εσύ γι' αυτόν το data recovery για ~800GB;

 

Να έχεις υπόψιν επίσης ότι οι "τραγωδίες" συμβαίνουν συνήθως σε RAID0, το οποίο το χτίζεις για επιδόσεις, όχι για ασφάλεια (σε ασφάλεια είναι χειρότερο από ένα σκέτο δίσκο). Όχι σε RAID1.

Δεν είπα ποτέ για έναν δίσκο. Αλλιώς δεν θα μιλούσαμε για Backup. Μιλάμε για 2 δίσκους οι οποίοι είναι τελείως ανεξάρτητοι και αν ο ένας είναι εξωτερικός μπορείς να τους έχεις και σε χωριστό χώρο ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες απώλειας από φωτιά-πλημμύρα κλπ. Το RAID είναι ευάλωτο σε τέτοιες περιπτώσεις συν ότι ένα ηλεκτρικό τσαφ στο σύστημα μπορεί να τους στείλει και τους 2 στα θυμαράκια. Το RAID είναι χρησιμότατο όταν σε ενδιαφέρει το συνεχές backup, να μη χάσεις δηλαδή ούτε 5 λεπτών δουλειά. Πρέπει να γίνει όμως από κάποιον που γνωρίζει και κατά τακτά χρονικά διαστήματα να παίρνεις και extra backup σε ανεξάρτητο σύστημα. Νομίζω όμως ότι δεν είναι αυτή η περίπτωση που συζητάμε εδώ.

Το ότι οι περισσότερες τραγωδίες συμβαίνουν στα RAID 0 είναι λογικό και το έχω υπ' όψιν μου, δεν σημαίνει όμως ότι δεν έχω δει και RAID 1 να καταστρέφουν ατελείωτες ώρες δουλειάς.

 

Με την πρόταση για RAID σε κάποιον που αυτοχαρακτηρίζεται "επιεικώς πρωτάρης" παίρνεις μεγάλο ρίσκο να σου ζητάει μετά τα ρέστα. Μπορείς όμως να του κάνεις μια οικονομική προσφορά να του στήσεις ένα RAID και να πάρεις και την ευθύνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ για έναν δίσκο. Αλλιώς δεν θα μιλούσαμε για Backup. Μιλάμε για 2 δίσκους οι οποίοι είναι τελείως ανεξάρτητοι και αν ο ένας είναι εξωτερικός μπορείς να τους έχεις και σε χωριστό χώρο ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες απώλειας από φωτιά-πλημμύρα κλπ. Το RAID είναι ευάλωτο σε τέτοιες περιπτώσεις συν ότι ένα ηλεκτρικό τσαφ στο σύστημα μπορεί να τους στείλει και τους 2 στα θυμαράκια. Το RAID είναι χρησιμότατο όταν σε ενδιαφέρει το συνεχές backup, να μη χάσεις δηλαδή ούτε 5 λεπτών δουλειά. Πρέπει να γίνει όμως από κάποιον που γνωρίζει και κατά τακτά χρονικά διαστήματα να παίρνεις και extra backup σε ανεξάρτητο σύστημα. Νομίζω όμως ότι δεν είναι αυτή η περίπτωση που συζητάμε εδώ.

+1

Σε αυτο να προστεθει και η πιθανοτητα να χαλασει ο raid controller που περιπλεκει καπως τα πραγματα , ενω φυσικα δεν καλυπτεται ο χρηστης απο ακουσιο delete αρχειων, κατι που καλυπτουν οι λυσεις backup με versioning.

 

Τελος, αρκετοι αρχαριοι χρηστες μπορει να μην καταλαβουν(μου εχει συμβει)  την ειδοποιηση πριν το boot στο BIOS οτι χαλασε ο ενας δισκος του raid1 ή οτι εγινε corrupt για καποιο λογο η συστοιχια RAID1 και να συνεχιζουν να νομιζουν οτι εχουν "backup".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το "απλό backup" δεν είναι καν backup. Είναι μία ψευδαίσθηση ασφάλειας. Το να διώχνεις κάποιον που ψάχνει για ασφάλεια από μία RAID1 υλοποίηση και να αντιπροτείνεις non-redundant single-disk 'λύση' εγώ προσωπικά θα το χαρακτήριζα εγκληματικό. :) Μόλις χτυπήσει ο (ένας και μοναδικός) δίσκος του ανθρώπου θα πληρώσεις εσύ γι' αυτόν το data recovery για ~800GB;

 

Να έχεις υπόψιν επίσης ότι οι "τραγωδίες" συμβαίνουν συνήθως σε RAID0, το οποίο το χτίζεις για επιδόσεις, όχι για ασφάλεια (σε ασφάλεια είναι χειρότερο από ένα σκέτο δίσκο). Όχι σε RAID1.

 

Ένας «επιεικός άσχετος» χρήστης δεν μπορεί να στήσει μόνος του raid, ειδικά αν δεν είναι σε θέση να αναγνωρίσει και το h/w που απαιτείται για αυτό.

Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που φτάσει ένα βήμα πρίν το στήσιμο είναι πολύ εύκολο κατά την αρχικοποίηση να διαγραφούν τα όποια δεδομένα έχει στον έναν δίσκο και μετά τρέχα γύρευε τα.

Η συγκεκριμένη λύση, εκτός από τις προκλήσεις που έχει στο στήσιμο της είναι περισσότερο για άνθρωπο που έχει ανάγκη να σώζεται όλη η δουλειά του στο φτερό.

 

 

Για τα βίντεο, τις φωτογραφίες ή τα όποια προγράμματα μπορεί να έχει ένας απλός χρήστη η καλύτερη λύση είναι ένας εξωτερικός δίσκος και ένα προγραμματάκι backup όπως π.χ. το DSynchronize (http://dimio.altervista.org/eng/ ελληνικό, δωρεάν, εύκολο στη χρήση) ή όποιο άλλο βρεί και ένα πλάνο backup τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα ή το μήνα ή ανάλογα με τις ανάγκες που έχει.

Δηλαδή ένας δίσκος στον Η/Υ και άλλος ένας εξωτερικός που δεν θα είναι συνέχεια επάνω στον υπολογιστή είναι μια χαρά οικονομική λύση για τον μέσο χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω .. για οικονονικους λόγους περιοριζομαι στον εξωτερικο σκληρο ή σε σατα raid ..στην φθηνη λύση οπως ειπαμε πιο πανω .. ευχαριστω για την βοηθεια θα ενηνερωσω μολις τα αγορασω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα 

Προσπαθω να κανω διαγραφη το raid 1 σε 2 ξεχωριστους σκληρους  χωρις να χασω τα δεδομενα και απο τους 2 σκληρους και ο ενας ομως εαν στη τελικη τα εχει μονο βολευει μπηκα στο μενου με ctr +I

1η επιλογη : delete volume menu   και κατω γραφει ομορφα ομορφα ( WARNING: ALL DISK DATA WILL ME DELETED ( THIS DOES NOT APPLY TO RECOVERY VOLUMES )

2η επιλογη reset raid data  (WARNING A DISC CAUSES ALL DATA ON THE DISC TO BE LOST)  μπορει να γινει μονο στον ενα και να μεινουν ολα τα δεδομενα στον αλλο σκληρο αφου εχει επιλογη του ενος απο τους 2 εδω απο το μενου?

3η επιλογη : recovery volume options  

a) enable only recovery disc  (enable recovery disc if available abd disables master disc)

b) enable only master disc ( enables master disc if available abd dusebles recovery disk

 

επειτα θα ηθελα μια βοηθεια το πως δουλευει καποιοπ προγραμμα μια φορα το μηνα να βαζω με usb τον εξωτερικο σκληρο και να ενημερωνει τον εξωτερικο ως safe back up 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι έναν 3ο δίσκο για να αντιγράψεις τα δεδομένα από τη συστοιχία Raid-1.

Αν είναι bootable θες ένα πρόγραμμα όπως το Macrium Reflect.

Αφού πάρεις τα δεδομένα ή εξασφαλίσεις ότι ο νέος δίσκος είναι bootable με τα σωστά δεδομένα, μπορείς να σπάσεις τη συστοιχία.

 

Για το άλλο που ρωτάς έχει αρκετά προγράμματα, τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ το Acronis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/11/2023 στις 12:41 ΜΜ, Nikdev είπε

Χρειάζεσαι έναν 3ο δίσκο για να αντιγράψεις τα δεδομένα από τη συστοιχία Raid-1.

Αν είναι bootable θες ένα πρόγραμμα όπως το Macrium Reflect.

Αφού πάρεις τα δεδομένα ή εξασφαλίσεις ότι ο νέος δίσκος είναι bootable με τα σωστά δεδομένα, μπορείς να σπάσεις τη συστοιχία.

 

Για το άλλο που ρωτάς έχει αρκετά προγράμματα, τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ το Acronis.

Δεν έχω τα windows στο raid αν αυτό εννοείς, μονο φωτογραφιες και βιντεο εχω στο raid.  Θα δοκιμάσω και το πρόγραμμα όταν σπάσω το raid 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από tselotrelo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...