Προς το περιεχόμενο

Δημοτικό Wi-Fi 500m-1km μακριά


Makeran111

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει ο τίτλος λίγο πιο μακριά από το σπίτι μου υπάρχει δημοτικό Wi-Fi. Αν καταφέρω και πιάσω με καλό σήμα, μπορώ να κόψω το ίντερνετ του σπιτιού. Η ερώτηση είναι: Μία απλή κεραία αρκεί για να πιάσω καλύτερα?(Τώρα σε κάποια σημεία του σπιτιού πιάνω 1-3 γραμμές, σε άλλα καμία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει ο τίτλος λίγο πιο μακριά από το σπίτι μου υπάρχει δημοτικό Wi-Fi. Αν καταφέρω και πιάσω με καλό σήμα, μπορώ να κόψω το ίντερνετ του σπιτιού. Η ερώτηση είναι: Μία απλή κεραία αρκεί για να πιάσω καλύτερα?(Τώρα σε κάποια σημεία του σπιτιού πιάνω 1-3 γραμμές, σε άλλα καμία)

αυτήν και ένα παλιό μόντεμ και θα είσαι οκ  όχι μόνο το δημοτικό άλλα και των γειτόνων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά από αυτό το δίκτυο δεν θα μπαίνει κόσμος και κοσμακης επειδή είναι free και η σύνδεση να τα κλανει πάνω της; Θα έχεις καλές ταχύτητες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι σύνδεση έχουν, πόσοι συνδέονται ταυτόχρονα και τι ρυθμίσεις έχουν κάνει στον router.

 

Πριν από 6-7 χρόνια, το χωριό μου ήταν από τα πρώτα που έβαλε δημοτικό WiFi με επιδότηση μέσω ΕΣΠΑ.

Το πρώτο καιρό ήταν όλα μια χαρά με μια 16άρα ADSL, αλλά μόλις άρχισαν αρκετοί να βάζουν εξωτερικά ΑΡ για να συνδέονται μόνιμα, έγινε του Κουτρούλη ο γάμος.

Η εταιρεία που το είχε εγκαταστήσει, το άφησε χωρίς καμία σωστή ρύθμιση QoS, bandwith management κλπ, με αποτέλεσμα να σέρνεται η σύνδεση και όταν σε γιορτές, αργίες και καλοκαίρι αυξάνονταν οι χρήστες, να μην ανοίγει καμιά σελίδα.

 

Αργότερα εγκρίθηκε κονδύλι και το ανέλαβα με διαγωνισμό άλλη εταιρεία που διόρθωσε τα πράγματα κατά πολύ. Ουσιαστικά για απλές εργασίες στο διαδίκτυο είναι καλό, αλλά έχει αρκετούς περιορισμούς.

Φέτος το καλοκαίρι, συνδέθηκε το δημαρχείο με οπτική ίνα στο ΣΥΖΕΥΞΙΣ και διαπίστωσα ότι πλέον μπορείς ακόμη και torrent να κατεβάσεις αλλά με περιορισμένη ταχύτητα. Μάλιστα αργά το βράδυ σε online test, είδα ταχύτητες 20/20Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι κανανε και ο.τι φαγανε με το ΕΣΠΑ

Τοσο λερες ειναι ολοι τους 

Εμεις την παλευουμε με 2mbps απο το δημοτικο τηλεφωνο

για 4 με 5 ατομα καλα ειναι

Εχουμε οριο 15λεπτων χωρις χρονο αναμονης στα login (qos και restrictions ειχαμε αλλα για 4 ατομα ειναι overkill,μονο 0,7mbps ανα ατομο)

Τον  εξοπλισμο τον βαλαμε απο την τσεπη μας

Ξερω δημο που συνδυαζει 2 γραμμες και εχει 4 ap αλλα και παλι το λαδι επεσε

Μονο για φαπες ειναι

Δημοσιο 4ever ρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει ο τίτλος λίγο πιο μακριά από το σπίτι μου υπάρχει δημοτικό Wi-Fi. Αν καταφέρω και πιάσω με καλό σήμα, μπορώ να κόψω το ίντερνετ του σπιτιού. Η ερώτηση είναι: Μία απλή κεραία αρκεί για να πιάσω καλύτερα?(Τώρα σε κάποια σημεία του σπιτιού πιάνω 1-3 γραμμές, σε άλλα καμία)

εφοσον πιανεις μπορεις να μπει μια κεραια που θα πιανει το wifi και θα στο δινει με καλωδιο και μετα το ριχνεις σε access point.απο εκει και περα προσωπικα δεν θα το εκανα διοτι οπως ειπαν μπορει να σουρνεσαι μπορει να εχει καποιο προβλημα και ποιος ξερει ποτε θα το φτιαξουν και αλλα τοσα.που να θες να κατεβασεις και τιποτα μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ειναι στα 500-1000 και να πιανεις τωρα με 3 γραμμες καπου εχεις μπερδευτει, γενικως και ετσι ναναι θα ξενερωσεις, μη κοψεις τη συνδεση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάρε πρώτα την κεραία και μετά προχωράς σε διακοπή επίσης μπορείς να πάρεις και από καφετερίες, ή άλλα μαγαζιά που υπάρχουν και πιθανόν να είναι εύκολο να μάθεις τον κωδικό η και να τον βρεις έμενα το έχουν κάνει πολλοί στο χωριό μου καθώς επίσης και να πουλάει και κάποιος internet 

Επεξ/σία από corsair04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισηςαν κρατησεις το τηλεφωνο τοτε δεν κερδιζεις πολλα.η διαφορα στην τιμη θα ειναι μικρη και θα εξαρτασε απο αλλους με οτι παραξενα μπορει να εχουν τα ιντερνετ των αλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό με τα προβλήματα δεν ξέρω. Ναι κόβεται μερικές φορές όμως και το ίντερνετ που έχω σπίτι κόβεται και μάλιστα πιο συχνά από το δημοτικό! Όταν λειτουργεί κατεβάζω με ταχύτητα 400-700 kbps με του σπιτιού. Και με το δημοτικό περίπου ίδιες ταχύτητες όταν είμαι κοντά στην κεραία. Από το σπίτι 60-150 kbps :fear: .

Γενικά πάντως το δημοτικό από το πρωί έως το απόγευμα έχει αρκετά καλές ταχύτητες, το βράδυ κάπου χαλάει, όχι όμως σε σημείο που να είναι τόσο αργό.

 

να ειναι στα 500-1000 και να πιανεις τωρα με 3 γραμμες καπου εχεις μπερδευτει, γενικως και ετσι ναναι θα ξενερωσεις, μη κοψεις τη συνδεση σου.

Κάπου εκεί είναι η απόσταση, απλά σε αυτό το σημείο του σπιτιού δεν υπάρχουν πολλά εμπόδια. Αν βγω στο μπαλκόνι πιάνω μέχρι και 4 γραμμές!

 

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να πιάνω σαν να είμαι δίπλα στην κεραία? Στο σπίτι με το δημοτικό ούτε ένα livestream με αθλητικά δεν μπορώ να δω(που βλέπω συχνά)(ακόμα και στο σημείο που πιάνω σχετικά καλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις εξωτερικό ΑΡ, θα επικοινωνείς σαν να είσαι κοντά στην κεραία του hotspot.

Το πόσο καλή θα είναι η εμπειρία στο διαδίκτυο, είναι άλλο θέμα και δεν έχει να κάνει με την ασύρματη ζεύξη που θέλεις.

Αν το livestream σου δουλεύει καλά δίπλα στο hotspot, το ίδιο ακριβώς θα συμβαίνει και στο σπίτι με το εξωτερικό ΑΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα προβλήματα δεν ξέρω. Ναι κόβεται μερικές φορές όμως και το ίντερνετ που έχω σπίτι κόβεται και μάλιστα πιο συχνά από το δημοτικό! Όταν λειτουργεί κατεβάζω με ταχύτητα 400-700 kbps με του σπιτιού. Και με το δημοτικό περίπου ίδιες ταχύτητες όταν είμαι κοντά στην κεραία. Από το σπίτι 60-150 kbps :fear: .

Γενικά πάντως το δημοτικό από το πρωί έως το απόγευμα έχει αρκετά καλές ταχύτητες, το βράδυ κάπου χαλάει, όχι όμως σε σημείο που να είναι τόσο αργό.

 

Κάπου εκεί είναι η απόσταση, απλά σε αυτό το σημείο του σπιτιού δεν υπάρχουν πολλά εμπόδια. Αν βγω στο μπαλκόνι πιάνω μέχρι και 4 γραμμές!

 

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να πιάνω σαν να είμαι δίπλα στην κεραία? Στο σπίτι με το δημοτικό ούτε ένα livestream με αθλητικά δεν μπορώ να δω(που βλέπω συχνά)(ακόμα και στο σημείο που πιάνω σχετικά καλά).

μπορει να υπαρχει καποιο θεμα σπιτι σου με το ρουτερ ή με την καλωδιωση ή καποια βλαβη στην γραμμη για αυτο να εχεις αποσυνδεσεις.τι ρουτερ εχεις και τι στατιστικα γραμμης?

β.το βραδυ μπαινουν ολοι για αυτο χαλαει.

επισης οτι στο μπαλκονι εχεις 4 γραμμες δεν σημαινει οτι και μεσα θα ειναι το ιδιο.ισως χρειαστει απεξω να το φερεις μεσα και να το μοιρασεις με καποιο αλλο access point για να πιανει παντου στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...