Προς το περιεχόμενο

Inalan Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/12/2023 στις 5:55 ΜΜ, Billator είπε

Μήπως μπερδεύεις τα 100mbps με τα 1000mbps;
Ή και στους 2 παρόχους είχες 1gbps σύνδεση και απλά ξέχασες να βάλεις ένα μηδενικό εκεί που μιλάς για την cosmote;

Όχι δεν μπερδεύτηκα. Απλά το αναφέρω για την αναλογία της ισχύος μετάδοσης του wifi. 

Στις 29/12/2023 στις 6:09 ΜΜ, infin1tyGR είπε

Απλώς μάλλον κάνει το κλασικό λάθος και το σκέφτεται σαν ποσοστό. Αφού έπιανε το 100% της ταχύτητας στην 100άρα, θα το πιάνει και στην 1000άρα, πράγμα που δεν ισχύει επουδενί.

Ναι έτσι το σκέφτηκα με απλή λογική και δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου. Έτσι μου είπε και ο τεχνικός η αλήθεια είναι αλλά είπα να το διασταυρώσω. 

Στις 30/12/2023 στις 10:53 ΠΜ, pkout είπε

πιο μοντελο Fritzbox εχεις? ειναι AC η AX?

Έχω το 7530 αλλά δεν γνωρίζω το άλλο τι είναι. 

 

Στις 1/1/2024 στις 1:39 ΜΜ, pkout είπε

εκανα πριν 7 μερες αλλαγη προγραμματος απο 200αρα σε 1000αρα (χριστουγεννιατικη προσφορα ) , αφου υπογραψα τα απαραιτητα συμβολαια μου λενε οτι απο 01/01/2024 θα ενεργοποιηθει η 1000αρα. μπαινω σημερα 01/01/2024 να ελεγξω την γραμμη και κανωντας speed test βλεπω οτι  ακομα ειμαι στα 200. μπαινω στο my inalan  βλεπω εχει γινει η χρεωση για τον μηνα αλλα με χρεωση για 200αρα και οχι για την 1000αρα . κοινως με γραψαν στα!!!!  πηρα τηλεφωνο και ακομα περιμενω . μαλλον επρεπε να τους το υπενθύμισω 2 μερες πριν εγω οτι εχω κανει νεο συμβολαιο για 1000αρα συνδεση.

Κοίτα εγώ έφυγα από cosmote και πήγα κατευθείαν σε 1000αρα μιας και μου τη δίνανε κιόλας με προσφορά στα 24€. Απευθείας λειτούργησε πάντως στην περίπτωσή μου. Εν τέλει αναγκάστηκα και τους κάλεσα και πάλι και μου φέρανε την ίνα στο γραφείο που χρειαζόμουν την υψηλότερη ταχύτητα.

Στις 3/1/2024 στις 6:23 ΜΜ, pkout είπε

εγινε και σε εμενα η αναβαθμιση απο τα 200 στα 1000 και αρχισα τις μετρησεις. 

να πω οτι ειμαι σε bridge mode και το δικο μου ρουτερ ειναι ενα asus tuf ax3000 το οποιο εχει μεσα στο μενου δικο του εργαλειο μετρησης ταχυτητας η οποια ειναι 910/900 down/up. στις μετρησεις των συσκευων ομως ειτε ασυρματες ειτε ενσυρματες η ταχυτητα ηταν 500/450 , μετα απο ψαξιμο στις ρυθμισεις του asus απενεργοποιησα το QOS κι οι ταχυτητες ηταν φυσιολογικες.

ενσυρματα 900/900 

ασυρματα υπολογιστης με ανταπτορα TP-LINK TX20U  650/550 ( 10 μετρα απο το ρουτερ και ενα τοιχο )

ασυρματα υπολογιστης με ανταπτορα TP-LINK Archer v1 Ασύρματη Κάρτα Δικτύου Wi‑Fi 6 (3000Mbps) PCI-e 550/500 ( 15 μετρα απο το ρουτερ και 2 τοιχους )

κινητο xiaomi redmi note 12 pro  διπλα στο ρουτερ 800/800 , στον ιδιο χωρο με το ρουτερ 700/650 , σε αλλο δωματιο 450/250.

ελπιζω να βοηθησα

Από τα γραφόμενά σου πάντως καταλαβαίνω ότι χωρίς extender το wifi δεν πιάνει πάνω από τα 2/3 της ταχύτητας. Στην περίπτωσή μου μάλιστα που ήταν η απόσταση πολύ μικρότερη με έναν τοίχο ενδιάμεσα είχα 300 περίπου ασύρματα. Στις κινητές συσκευές δεν μ ενδιαφέρουν οι υψηλές ταχύτητες άλλωστε. Εν τέλει κάλεσα και πάλι τον τεχνικό κι ενώ δοκίμασε αρχικά να βάλει access point της inalan το οποίο και πάλι δεν έκανε τίποτα (+40-50 mbps) φέραμε την ίνα στο γραφείο όπου και χρειζόμουν την υψηλότερη δυνατή ταχύτητα. Να σαι καλά πάντως!

Στις 18/1/2024 στις 5:03 ΜΜ, SpirosCon- είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχει κανείς εμπειρία από σύνδεση Inalan στην περιοχή του Πολυγώνου/Γηροκομείο? Είμαι στην Cosmote προς το παρόν, με ομολογουμένω πολύ σταθερή γραμμή (100 Mbps) αλλά σκέφτομαι την αλλαγή σε Inalan, τόσο για το κόστος αποκλειστικά, όσο και για το bandwidth.

Thanks in advance.

Εγώ φίλε είμαι Ν. Φιλοθέη - Γηροκομείο. Με inalan 1gbps είμαι μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/1/2024 στις 3:31 ΜΜ, Sardanapalm είπε

Όχι δεν μπερδεύτηκα. Απλά το αναφέρω για την αναλογία της ισχύος μετάδοσης του wifi. 

Ναι έτσι το σκέφτηκα με απλή λογική και δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου. Έτσι μου είπε και ο τεχνικός η αλήθεια είναι αλλά είπα να το διασταυρώσω. 

Έχω το 7530 αλλά δεν γνωρίζω το άλλο τι είναι. 

 

Κοίτα εγώ έφυγα από cosmote και πήγα κατευθείαν σε 1000αρα μιας και μου τη δίνανε κιόλας με προσφορά στα 24€. Απευθείας λειτούργησε πάντως στην περίπτωσή μου. Εν τέλει αναγκάστηκα και τους κάλεσα και πάλι και μου φέρανε την ίνα στο γραφείο που χρειαζόμουν την υψηλότερη ταχύτητα.

Από τα γραφόμενά σου πάντως καταλαβαίνω ότι χωρίς extender το wifi δεν πιάνει πάνω από τα 2/3 της ταχύτητας. Στην περίπτωσή μου μάλιστα που ήταν η απόσταση πολύ μικρότερη με έναν τοίχο ενδιάμεσα είχα 300 περίπου ασύρματα. Στις κινητές συσκευές δεν μ ενδιαφέρουν οι υψηλές ταχύτητες άλλωστε. Εν τέλει κάλεσα και πάλι τον τεχνικό κι ενώ δοκίμασε αρχικά να βάλει access point της inalan το οποίο και πάλι δεν έκανε τίποτα (+40-50 mbps) φέραμε την ίνα στο γραφείο όπου και χρειζόμουν την υψηλότερη δυνατή ταχύτητα. Να σαι καλά πάντως!

Εγώ φίλε είμαι Ν. Φιλοθέη - Γηροκομείο. Με inalan 1gbps είμαι μια χαρά. 

Έβαλα εσωτερικη κάρτα δικτύου pcie της Asus και είδα μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα , πλέον είμαι στα 800 περίπου σημαντικο ρολό παιζει και το καναλι πχ εμενα το ρουτερ φτανει μεχρι το 128 οπου ειμαι ο μονος σε αυτο το καναλι.

Ο εξοπλισμός της ιναλαν είναι τεχνολογίας AC μάλλον για αυτό είχες τόσο χαμηλές ταχύτητες. Δες ένα βίντεακι που έφτιαξα με speedtest , η μέτρηση είναι με WiFi

 

Επεξ/σία από pkout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πώς είναι από σταθερότητα ταχύτητας, ping και από θέμα αποσυνδέσεων? Γιατί έχω δει πολύ κράξιμο γενικά για αποσυνδέσεις. Επίσης πολλοί κράζουν ότι δεν έχει support και ότι αν αργήσεις μια μέρα να πληρώσεις στο κόβουν και τέτοια. Ισχύουν αυτά? Θέλω να βάλω λόγω upload (το 10:1 απ' τους κλασσικούς παρόχους είναι απαράδεκτο όλη η Ευρώπη έχει τουλάχιστον 4-5:1) αλλά δεν μπορώ να ρισκάρω να έχω αποσυνδέσεις γιατί δουλεύω απ' το σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, apostolisKen είπε

Πώς είναι από σταθερότητα ταχύτητας, ping και από θέμα αποσυνδέσεων? Γιατί έχω δει πολύ κράξιμο γενικά για αποσυνδέσεις. Επίσης πολλοί κράζουν ότι δεν έχει support και ότι αν αργήσεις μια μέρα να πληρώσεις στο κόβουν και τέτοια. Ισχύουν αυτά? Θέλω να βάλω λόγω upload (το 10:1 απ' τους κλασσικούς παρόχους είναι απαράδεκτο όλη η Ευρώπη έχει τουλάχιστον 4-5:1) αλλά δεν μπορώ να ρισκάρω να έχω αποσυνδέσεις γιατί δουλεύω απ' το σπίτι...

Τούμπανο είναι δεν έχω αποσυνδέσεις και είναι φουλ σταθερή η σύνδεση και το ping είναι πάντα στο 1, τώρα για τα υπόλοιπα που ρώτησες δεν ξέρω γιατί είμαι τυπικός στις πληρωμές μου, είμαι τέρμα ευχαριστημένος προσωπικά, όλοι οι υπόλοιποι πάροχοι για μένα είναι νεκροί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η ιναλαν έχει βάλει κουτί έξω απτό σπίτι μου στο Βύρωνα από αρχές Δεκεμβρίου αλλά ακόμα καμιά ενημέρωση για σύνδεση.ενω έχω κάνει αίτηση για 1000αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγια παρασκευη και γερακα  δεν θα θα επεκταθουν συντομα και εκει??

απλα δεν μου αρεσει οτι δινουν προταιρεοτητα  σε αλλες περιοχες της αθηνας././

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Εμένα η ιναλαν έχει βάλει κουτί έξω απτό σπίτι μου στο Βύρωνα από αρχές Δεκεμβρίου αλλά ακόμα καμιά ενημέρωση για σύνδεση.ενω έχω κάνει αίτηση για 1000αρα.

πάρτους τηλέφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2024 στις 10:36 ΜΜ, Shogo είπε

πάρτους τηλέφωνο

Τους έχω πάρει 3νφορες κ το ίδιο μου λένε πάντα.υπομονη και θα αρθεί απλά δε ξέρουν ακριβώς ποτε

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2024 στις 8:23 ΜΜ, Shogo είπε

Τούμπανο είναι δεν έχω αποσυνδέσεις και είναι φουλ σταθερή η σύνδεση και το ping είναι πάντα στο 1, τώρα για τα υπόλοιπα που ρώτησες δεν ξέρω γιατί είμαι τυπικός στις πληρωμές μου, είμαι τέρμα ευχαριστημένος προσωπικά, όλοι οι υπόλοιποι πάροχοι για μένα είναι νεκροί

Σε ποια περιοχη βρισκεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2024 στις 3:59 ΜΜ, apostolisKen είπε

Πώς είναι από σταθερότητα ταχύτητας, ping και από θέμα αποσυνδέσεων? Γιατί έχω δει πολύ κράξιμο γενικά για αποσυνδέσεις. Επίσης πολλοί κράζουν ότι δεν έχει support και ότι αν αργήσεις μια μέρα να πληρώσεις στο κόβουν και τέτοια. Ισχύουν αυτά? Θέλω να βάλω λόγω upload (το 10:1 απ' τους κλασσικούς παρόχους είναι απαράδεκτο όλη η Ευρώπη έχει τουλάχιστον 4-5:1) αλλά δεν μπορώ να ρισκάρω να έχω αποσυνδέσεις γιατί δουλεύω απ' το σπίτι...

Εγώ δεν είχα ούτε μία αποσύνδεση εδώ και περίπου 2 μήνες που την έχω. Το support τους για μένα ήταν ότι καλύτερο έχω συναντήσει. Ραντεβού με τεχνικό κλείνεις σήμερα και αύριο έρχεται.Τεχνικός που ήρθε κι άλλη φορά για να μεταφέρουμε τη γραμμή πολύ τίμιος. Το κόβουν όντως και για μία μέρα αν το αφήσεις απλήρωτο, δεν είναι μηδενική η ταχύτητα αλλά σέρνεται ακραία και με το που πληρώνεις μέσα σε 10 λεπτά επανέρχεται. Τον πρώτο μήνα την πάτησα γιατι δεν έλαβα ειδοποίηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στην voda και προσφατα βαλανε (επιτελους) κουτακι στην πολυκατοικια που μενω, εχν γενικα στην γειτονια ειναι κανενα 1.5 χρονο η Inalan και ειχα κανει αιτημα παλαιοτερα.
Εχω τις παραακτω προσφορες (παρεα με ρητρα αποχωρησης). Δεδομενου οτι τελειωνει το συμβολαιο που εχω στο σπιτι που μενω σαν ενοικιαστης και μαλλον θα κατσω κανενα χρονο ακομα (ισως και 2) να χτυπησω  μηπως το 1GB?

image.png.1eade9f035222dd3930df858ca67c048.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Έχει βάλει κανείς inalan στους Αμπελόκηπους , Αθήνα?
Στη γειτονιά μας έσκαψαν και έβαλαν κουτιά στις πολυκατοικίες πριν 2 εβδομάδες. Κάλεσα να κάνω αίτημα εδιαφέροντος πριν μερικές μέρες. Σήμερα πέρασε τεχνικός από κάθε πολυκατοικία να συμαζέψει λίγο καλώδιο που είχαν αφήσει να περισσεύει από κάθε κουτάκι και λίγη ώρα αφού πέρασε από την δική μας πολυκατοικία με κάλεσαν για να προχωρήσουμε στη σύνδεση εφόσον εξακολουθώ να ενδιαφέρομαι.

Έχει κανείς εμπειρία σε Αμπελόκηπους Αθήνας?
Τώρα είμαι με 24αρι , το οποίο για τη χρήση που κάνω κάνα νετφλιξ κλπ είναι οκ την παλεύει... πιο πολύ με απασχολεί αν θα φέρουν τη γραμμή σωστά στο σπίτι και τυχόν αποσυνδέσεις παρά η ταχύτητα ...οτιδήποτε θα είναι πιο γρήγορο από αυτό που έχω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tetoros.d είπε

Καλησπέρα σε όλους! Έχει βάλει κανείς inalan στους Αμπελόκηπους , Αθήνα?
Στη γειτονιά μας έσκαψαν και έβαλαν κουτιά στις πολυκατοικίες πριν 2 εβδομάδες. Κάλεσα να κάνω αίτημα εδιαφέροντος πριν μερικές μέρες. Σήμερα πέρασε τεχνικός από κάθε πολυκατοικία να συμαζέψει λίγο καλώδιο που είχαν αφήσει να περισσεύει από κάθε κουτάκι και λίγη ώρα αφού πέρασε από την δική μας πολυκατοικία με κάλεσαν για να προχωρήσουμε στη σύνδεση εφόσον εξακολουθώ να ενδιαφέρομαι.

Έχει κανείς εμπειρία σε Αμπελόκηπους Αθήνας?
Τώρα είμαι με 24αρι , το οποίο για τη χρήση που κάνω κάνα νετφλιξ κλπ είναι οκ την παλεύει... πιο πολύ με απασχολεί αν θα φέρουν τη γραμμή σωστά στο σπίτι και τυχόν αποσυνδέσεις παρά η ταχύτητα ...οτιδήποτε θα είναι πιο γρήγορο από αυτό που έχω :P

Εγώ που μένω δίπλα πάντως (Ζωγράφου), δεν έχω κανένα θέμα απολύτως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...