Προς το περιεχόμενο

Inalan Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Συνολικά αυτό το διάστημα 3-4 διακοπές, κάποιες από τις οποίες ήταν προγραμματισμένες και με τηλεφωνική ενημέρωση πιο πριν. Ταχύτητα πάνω κι από την ονομαστική (200 Mbps) 220-240 upload και download. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, PC Booster είπε

Καλησπέρα. Έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Συνολικά αυτό το διάστημα 3-4 διακοπές, κάποιες από τις οποίες ήταν προγραμματισμένες και με τηλεφωνική ενημέρωση πιο πριν. Ταχύτητα πάνω κι από την ονομαστική (200 Mbps) 220-240 upload και download. 

Μμ καταλαβαίνω. Αν δεν βρω άκρη με την Νόβα, με βλέπω προς την Inalan. Πάντως είδα μια προσφορά που έχουν την 1000αρα για 28Ε και το σκέφτομαι σοβαρά. Πιστεύεις θα πιάνω κι εγώ γύρω στα 900-1000 upload & download;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Με χαλκό 100αρα από Nova σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω Inalan. Γνωστοί μου ανέφεραν κακή εγκατάσταση με την οπτική ίνα να είναι εκτεθειμένη σε καιρικές συνθήκες και όσον αφορά την τοποθέτηση στο έδαφος πολύ ψηλά, δηλαδή εύκολα κόβεται απο κάθε λογής έργα. Τι γνώμη έχετε; 16 ευρώ για 200αρα inalan είναι κλοπή εκκλησίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλησπέρα και από εμένα. Με χαλκό 100αρα από Nova σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω Inalan. Γνωστοί μου ανέφεραν κακή εγκατάσταση με την οπτική ίνα να είναι εκτεθειμένη σε καιρικές συνθήκες και όσον αφορά την τοποθέτηση στο έδαφος πολύ ψηλά, δηλαδή εύκολα κόβεται απο κάθε λογής έργα. Τι γνώμη έχετε; 16 ευρώ για 200αρα inalan είναι κλοπή εκκλησίας...

 
  •  
Επεξ/σία από suedehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

έχω inalan 3,5-4 μήνες τώρα, 1Gbps / 24€ το μήνα. Ενσύρματα πάει σφαίρα. ΟΜΩΣ το ΖΤΕ που δίνουν ΔΕΝ το υποστηρίζουν !!! σε τηλ επικοινωνία κ παράπονα για το wifi που ΔΕΝ πάει καλά, μου απάντησαν ευθαρσώς πως ΔΕΝ είναι υπεύθυνοι για τον εξοπλισμό!!! Έχω βάλει με καλώδιο άλλο router πάνω κ παίρνω από εκεί wifi κ βρήκα την υγεία μου. (εκκρεμούν διαφωνίες κλπ με την εταιρεία, δεν είναι της παρούσης, αλλά λόγω της χαμηλής -σε σχέση με άλλους παρόχους- τιμής, προς το παρόν το ανέχομαι)

Στο διάστημα αυτό, είχα μια μεγάλη 6-7 ώρες διακοπή που βάσει της ιναλαν δεν ήταν δικό τους φταίξιμο, κ 2 τουλάχιστον (που ήμουν σπίτι) 5λεπτες, όπου ο τεχνικός τους έκλεισε για λίγο το κουτί της Inalan στη βάση της πολυκατοικίας, για να συνδέσει νέο πελάτη.

 

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακριά από inalan . η εγκατάσταση που κάνει είναι εκτός ευρωπαικού πλαισιού σκεφτείτε ότι κάτω από 5cm βάθος δεν πάει στις εγκαταστάσεις τις. με αποτέλεσμα τακτικά να υπάρχει πρόβλημα μιας και όλοι οι πάροχοι δουλεύουν κάτω από 20cm και ακολουθούν πρωτόκολλο. + της άλλης έχει περιορισμό στα δεδομένα που προσφερει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, iTechBlogGr said:

έχει περιορισμό στα δεδομένα που προσφερει.. 

Και εγω αυτο ηξερα απο εναν φιλο μου που εχει βαλει. Μολις τωρα μπηκα στο σαιτ τους , κλικαρα σε 2-3-4 διαφορετικα πακετα και στο FAQ που ειχε απο κατω ελεγε οτι ο ογκος των δεδομενων ειναι απεριοριστος... Ισως εχει αλλαξει η κατασταση.

ΥΓ : Ακομα και η ογκοχρεωση που ειχε , ηταν με μηνιαιο οριο κατι TBs π.χ. 8TBs up / 8TBs down. Για νορμαλ οικιακη χρηση φτανουν και περισσευουν. Αν ο αλλος εχει seedbox στο σπιτι του , προφανως και δεν του φτανουν :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως η οπτική ίνα είναι εκτεθειμένη αλλά έτσι κι αλλιώς είναι σχεδιασμένο για εξωτερικούς χώρους το καλώδιο που βάζουν. Σε γνωστό στους Αμπελοκήπους (Αθήνα) του φέρανε χύμα την οπτική από το πεζοδρόμιο μέσω της εξωτερικής πρόσοψης (δεν έγινε η γνωστή εγκατάσταση μέσα στην πολυκατοικία όπως κάνουν οι κλασικοί πάροχοι). Τρύπα στον τοίχο, έχει 5-6 μέτρα καλούμπα μέσα στο σπίτι. Δεν μπαίνει οπτικό πριζάκι. 1000άρα έχει εδώ και 5 μήνες και δεν έχει κάποιο θέμα ως τώρα.

 

Για το θέμα του βάθους της οπτικής ίνας στο δρόμο, να εύχεσαι να μη χρειαστούν έργα από ΔΕΚΟ (ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ κτλ)🤣

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

18 hours ago, mphxths said:

Ισως εχει αλλαξει η κατασταση.

Μέχρι πέρσι ή πρόπερσι είχε, πλέον εδώ και πολλούς μήνες είναι unlimited.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Inalan Megathread

μα για ποιο λογο να το κανει αυτο ; να μην σκαβει οσο πρεπει δλδ...

και χρηματα παραπανω δινει για επισκευες

και κινδυνευει σε ελεγχο να της βαλουν προστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2023 στις 4:08 ΠΜ, infin1tyGR είπε

Δοκίμασε με σύνδεση υπολογιστή στην άλλη Ethernet port και καρφωτή διεύθυνση στο 192.168.100.0/24 subnet.

μηλισα μαζι τους και μου ειπαν οτι δεν μπορω να μπω στο μενου του ρουτερ διοτι ειναι σε bridge mode και λειτουργει σαν ONT  συσκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, pkout said:

μηλισα μαζι τους και μου ειπαν οτι δεν μπορω να μπω στο μενου του ρουτερ διοτι ειναι σε bridge mode και λειτουργει σαν ONT  συσκευη

Οκ, εξαρτάται πώς το έχουν ρυθμίσει, οπότε μάλλον όντως δεν μπορείς. Απλώς δεν ισχύει εντελώς αυτό που σου είπαν. Υπάρχουν άλλα σκέτα ONT ή router σε bridge που συνεχίζεις να μπαίνεις κανονικότατα στο interface τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...