Προς το περιεχόμενο

i7 6500U vs i7 4510u


Rheinmetall

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

γεια δείτε λίγο αυτό παιδιά, γιατί έχω μια απορία.

 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-6500U-vs-Intel-Core-i7-4510U

 

Έχω ένα ASUS με επεξεργαστή INTEL ® CORE i7 4510U @2.00GHz 2.60 GHz και κάρτα γραφικών NVIDIA GEFORCE 820 που το πήρα πριν ενάμισυ χρόνο και το συγκρίνω με ένα ΑSUS που είδα σήμερα στο Public με την ίδια ακριβώς τιμή, και αυτό έχει επεξεργαστή i7 6500U και κάρτα γραφικών 920Μ. Από πλευράς επιδόσεων και ειδικότερα gaming είναι αξιοσημείωστη η διαφορά υπέρ του τελευταίου μοντέλου; Αν υπάρχει κιόλας, γιατί στην στην γενική σύγκριση βγάζει τους δυο επεξεργαστές ίσους και μάλιστα ο παλιός υπερτερεί σε απόδοση. Αλλά στην αναλυτική καρτέλα πιο κάτω ουσιαστικά είναι σαν να σου προτείνει τον νεώτερο. Μπερδεύτηκα λίγο. Και βασικά θέλω να ξέρω αν τα στάνταρντς του νέου laptop είναι μια καλή βάση εκκίνησης για όταν θα αρχίσω να ψάχνω σιγα σιγα στο μέλλον για κάτι καλυτερο από αυτό που έχω.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν να μην κοιτάς ΠΟΤΕ το cpuboss γιατί γράφει βλακείες(για να μην γράψω τίποτα πιο χοντρό)

Και ξεκινάμε:
Φυσικά και ο νεώτερος επεξεργαστής είναι καλύτερος καθώς έχει δυνατότερο πυρήνα απ τον προηγούμενο.

Απο εκει και πέρα,παραμένει U επεξεργαστής που σημαίνει οτι σε καμία περίπτωση δεν ειναι επεξεργαστής επιδόσεων όπως θα είναι ο πραγματικός i7 QH

άλλωστε οι i7 XXXXU είναι όλοι dual core ενώ κανονικά ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι αν ήταν ΟΝΤΩΣ σωστός i7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...