Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για θέματα Πανελληνίων σε Δικτυα.


NeosEdw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη αν ρωτάω σε άκυρο site, απλά επειδή η περισσότεροι εδώ είστε γνώστες του αθλήματος θα ήθελα μια βοήθεια.

 

Ξαναδίνω φέτος πανελλήνιες από ΕΠΑΛ τομέα Πληροφορικής.

 

1 από τα μαθήματα που θα εξεταστώ είναι τα δίκτυα Υπολογιστών.

 

θα ήθελα να μου πείτε με βάση τα περσινά (φετινά μάλλον) θέματα πόσο δύσκολο θα ήταν και πόσο καιρό θα μου έπαιρνε για να μπορέσω να πάω να γράψω χαλαρο 20αρι, κρίνωντας από τον βαθμό δυσκολίας των περσινών θεματων.

 

Να πω ότι έχω λίγες γνώσεις πανω στο θέμα (ότι δεν βαριόμουν να παρακολουθήσω στο μάθημα). Αλλά σίγουρα δεν μου είναι και εντελώς ΄΄αγνωστα.

 

Για τους επαγγελματίες φυσικά φαίνονται αστεία τα θέματα. Αλλά θα ήθελα να αναλογιστήτε ότι μιλάμε για αρχάριο.

 

Ορίστε ένα link με περσινα θεματα

 

https://www.alfavita.gr/arthron/panelladikes-epal-2016-diktya-ypologiston-ta-themata

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήγα ποτε μου σε επαλ και δεν ξερω το μαθημα αλλα με τις γενικές μου γνώσεις πάνω στα δίκτυα θεωρώ πως ειναι πολυ απλό μαθημα και πως μπορεις να τα μάθεις εύκολα και γρηγορα. Εξάλλου εχεις και μια γενική θεώρηση ήδη όπως ειπες.. Μπορει να ειμαι και λαθος καθώς δεν εκανα ποτε τετοιο μαθημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήγα ποτε μου σε επαλ και δεν ξερω το μαθημα αλλα με τις γενικές μου γνώσεις πάνω στα δίκτυα θεωρώ πως ειναι πολυ απλό μαθημα και πως μπορεις να τα μάθεις εύκολα και γρηγορα. Εξάλλου εχεις και μια γενική θεώρηση ήδη όπως ειπες.. Μπορει να ειμαι και λαθος καθώς δεν εκανα ποτε τετοιο μαθημα..

 

τα δικτυα ειναι το δυσκολοτερο πανελληνιως εξεταζομενο μαθημα στο ΕΠΑΛ (τουλαχιστον για οταν λεγοτανε ΤΕΕ, γιατι τωρα δεν ξερω τι ειδικοτητες εχουν προστεθει).

 

είναι θεωρητικο μαθημα οποτε το μονο που εχεις να κανεις ειναι να στρωθεις να διαβασεις. το 20αρι ειναι δυσκολο με τον ιδιο τροπο που ειναι δυσκολο σε καθε θεωρητικο μαθημα. δεν εχει καμια σημασια αν εχεις εμπειρια απο δικτυα, ελαχιστα θα σε διευκολυνε (οι περισσοτερες απαντησεις στα δυσκολοτερα θεματα εξαλλου ειναι καθαρα μεσα απο το βιβλιο, ελαχιστοι ξερουν να τις απαντησουν επειδη απλα εχουν σαν χομπυ τους υπολογιστες / δικτυα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε φίλε, βάζεις δηλαδή στο ίδιο σακί, Ιστορίες, Αρχαία κλτ. με τα δίκτυα;

 

Γιατί αυτό καταλαβαίνω όταν λες "το 20αρι ειναι δυσκολο με τον ιδιο τροπο που ειναι δυσκολο σε καθε θεωρητικο μαθημα"

 

Επίσης πως δεν έχει καμία σχέση το ότι έχω μια μικρή εμπειρία στα δίκτυα;

 

Το ίδιο είναι να έχω μια μικρή εμπειρία και να έχω καλύψει ήδη την ύλη μια φορά πέρσι και το ίδιο να μην έχω ιδέα τι εστί ADSL, ISDN κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κάτσε ρε φίλε, βάζεις δηλαδή στο ίδιο σακί, Ιστορίες, Αρχαία κλτ. με τα δίκτυα;

 

Γιατί αυτό καταλαβαίνω όταν λες "το 20αρι ειναι δυσκολο με τον ιδιο τροπο που ειναι δυσκολο σε καθε θεωρητικο μαθημα"

 

2) Επίσης πως δεν έχει καμία σχέση το ότι έχω μια μικρή εμπειρία στα δίκτυα;

 

Το ίδιο είναι να έχω μια μικρή εμπειρία και να έχω καλύψει ήδη την ύλη μια φορά πέρσι και το ίδιο να μην έχω ιδέα τι εστί ADSL, ISDN κτλ;

 

 

1) Μαλλον εχεις μπερδευτει με τις κατευθυνσεις του Ενιαιου ως προς το τι σημαινει θεωρητικο μαθημα. Καταρχην η Ιστορια και τα Αρχαια δεν μπαινουν καν στην ιδια κατηγορια αφου η Ιστορια ειναι καθαρα παπαγαλία χωρις προαπαιτουμενα ενω τα Αρχαια εχουν και αλλα πραγματα μεσα (πχ λεξιλογιο, γραμματικη, και μπολικα προαπαιτουμενα απο προηγουμενες ταξεις). Δεν χρειαζεται να τα βαλω στο ιδιο σακι για να θεωρηθει θεωρητικο μαθημα, ειναι καθαρα θεωρία απο την αρχη μεχρι το τελος, διαβαζεις τι ειναι το ταδε, τελειωσε, πας παρακατω. 

 

2) Φανταζομαι πως δεν εχεις ιδεα τι λεει αυτο το βιβλιο για να μου λες το ISDN / ADSL σαν γνωση. Με τις σπιτικες γνωσεις που εχουμε οι περισσοτεροι απο εμας, θα γραφαμε ενα ωραιοτατο 2-3 στις Πανελληνιες. Ακομα και για διαφορές ISDN / ADSL να σε ρωτουσε, οι περισσοτεροι θα γραφαμε "καλυτερη ταχυτητα" που θα σου χαρισει ενα ωραιοτατο κουλουρι. Σε θεωρητικα μαθηματα πρεπει να αναφερεις σαν απαντηση ακριβως οτι βλεπεις στο βιβλιο και οι απαντησεις σπανια ειναι μικρότερες απο αρκετές προτασεις.

 

Είπα εγω πως δεν μετραει το να καλυψες την υλη??!!!!!!

Η εμπειρια που μπορει να εχει καποιος στα δικτυα στα 18 του το πολυ να του δωσουν 1-2 μοναδες σε αντιστοιχιση. Και ξαναδες την τελευταια προταση στο (2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Φανταζομαι πως δεν εχεις ιδεα τι λεει αυτο το βιβλιο για να μου λες το ISDN / ADSL σαν γνωση. Με τις σπιτικες γνωσεις που εχουμε οι περισσοτεροι απο εμας, θα γραφαμε ενα ωραιοτατο 2-3 στις Πανελληνιες. Ακομα και για διαφορές ISDN / ADSL να σε ρωτουσε, οι περισσοτεροι θα γραφαμε "καλυτερη ταχυτητα" που θα σου χαρισει ενα ωραιοτατο κουλουρι. Σε θεωρητικα μαθηματα πρεπει να αναφερεις σαν απαντηση ακριβως οτι βλεπεις στο βιβλιο και οι απαντησεις σπανια ειναι μικρότερες απο αρκετές προτασεις.

 

Να τα πάρουμε ένα ένα.

 

Καταρχάς όχι μόνο το βιβλίο αλλά και το ίδιο το διαγώνισμα των Πανελληνίων έχει θέμα που ανεφέρετε και σε adsl και σε isdn.

 

Κατά δεύτερον, δεν ξέρω για εσένα, εγώ πάντως με τις σπιτικές γνώσεις έγραψα ένα ωραίο 8 το οποίο είναι πολύ καλά αν αναλογιστείς ότι δεν άνοιξα καθόλου βιβλίο κανένα από τα 2 χρόνια ειδικότητας του Λυκείου και αν σκεφτείς ότι πήγα και έγραψα Πανελλήνιες πιο πολύ για χαβαλέ.

 

Δεν αμφισβητώ ότι λες, αλλά μήπως ότι λες το στηρίζεις σε γεγονότα που ίσχυαν όταν εσύ πήγαινες λύκειο;

Και ενδεχομένως έχουν αλλάξει σήμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δυσκολα, ουτε θελει επαγγελματιες να σου απαντησουν, δεν ειναι κατι συνθετο ή εχει ασκήσεις, οτι διαβασεις και σου μεινει το γραφεις. Δες ποση ειναι η υλη και χώρισε τη σε μικρά τμηματα 5-10 σελ. διαβαζε ενα τμημα ανα μέρα και δες που βρισκεσαι. Θεωρητικά και με καλό διαβασμα και σε 1 μηνα εισαι πανετοιμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πάρουμε ένα ένα.

 

Καταρχάς όχι μόνο το βιβλίο αλλά και το ίδιο το διαγώνισμα των Πανελληνίων έχει θέμα που ανεφέρετε και σε adsl και σε isdn.

 

Κατά δεύτερον, δεν ξέρω για εσένα, εγώ πάντως με τις σπιτικές γνώσεις έγραψα ένα ωραίο 8 το οποίο είναι πολύ καλά αν αναλογιστείς ότι δεν άνοιξα καθόλου βιβλίο κανένα από τα 2 χρόνια ειδικότητας του Λυκείου και αν σκεφτείς ότι πήγα και έγραψα Πανελλήνιες πιο πολύ για χαβαλέ.

 

Δεν αμφισβητώ ότι λες, αλλά μήπως ότι λες το στηρίζεις σε γεγονότα που ίσχυαν όταν εσύ πήγαινες λύκειο;

Και ενδεχομένως έχουν αλλάξει σήμερα;

 

 

Τέλος παντων εκει που θελω να καταληξω ειναι πως τα θεωρητικα μαθηματα ειναι αρκετα απαιτητικα. Η αντιστοιχιση και τα Σωστα - Λάθος ειναι παντα ενας καλος τροπος για βαθμο αλλα οταν σου πει να γραψεις κατι θα πρεπει να απαντησεις με μεγαλη ακριβεια. Το 20 δεν ειναι βαθμος που το αφηνεις στην τυχη, ακομα και στην Εκθεση με τυχη δεν κανεις απολυτως τιποτα.

 

Για ISDN / DSL το ξερω οτι αναφερει το βιβλιο, επεσε και στις φετινες πανελληνιες αν θυμαμαι καλα κάτι σχετικό. Ριξε μια ματια στο βιβλιο να δεις θεωρια που έχει (εδώ). Στην σελιδα 146 αναφερει για DSL. Το βιβλιο δεν θα ελεγα πως εχει αλλαξει ιδιαιτερα απο τοτε που εγω πηγαινα σχολειο, απλα εχουν γινει οι αναλογες προσθηκες για να μην μεινει out of date. Στις Πανελληνιες θυμαμαι πως ειχε καψει κοσμο αυτο το μαθημα (εχω περασει και απο ΤΕΕ και απο Ενιαιο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...