Προς το περιεχόμενο

Huawei Honor 7 Lite Review


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την Huawei, λίγες συστάσεις χρειάζονται πλέον: πολυεθνική εταιρεία-κολοσσός με έδρα την Κίνα, που γιγαντώθηκε κατασκευάζοντας και εξάγοντας τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό σε ολόκληρη την υφήλιο. Τα τελευταία χρόνια, και ιδίως με τη ραγδαία εξάπλωση του λειτουργικού συστήματος Android, καταπιάστηκε επιτυχημένα και με την κατασκευή smartphones, παρουσιάζοντας πολύ γνωστές σειρές προϊόντων όπως IDEOS, Ascend και εσχάτως τη σειρά Honor.
 
Σε αυτό το review δοκιμάζουμε την τελευταία προσθήκη στη σειρά Honor, το Honor 7 Lite. Είναι μία συσκευή mid-range κατασκευασμένη με μέταλλο και πλαστικό, η οποία διαθέτει οθόνη 5,2 ιντσών, επεξεργαστή Kirin 650 με 8 πυρήνες, 2GB μνήμης RAM, 16GB αποθηκευτικού χώρου και αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων. Αξίζει να σημειώσουμε πως χρειάζεται λίγη παραπάνω προσοχή κατά την αγορά της συσκευής, για όσους ενδιαφέρει η ύπαρξη του fingerprint reader: το Honor 7 Lite αρχικά προοριζόταν για την Ασιατική αγορά, ενώ στον υπόλοιπο κόσμο θα πλασαριζόταν ως "Honor 5c", χωρίς τον αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων, πανομοιότυπο κατά τ' άλλα.

 

Τελικά, υπάρχουν εκδόσεις Honor 5c εξοπλισμένες και αυτές με fingerprint reader, οπότε η διαφορά ονομασίας δεν είναι ικανό κριτήριο για να καταλάβετε εύκολα εάν το Honor 7/5c που βλέπετε π.χ. στο website ενός retailer έχει fingerprint reader ή όχι. Καλό θα είναι να βεβαιωθείτε από κοντά ή να κάνετε ρητό ερώτημα για αγορές εξ αποστάσεως. Σε κάθε περίπτωση, η συσκευή που δοκιμάζουμε είναι το Honor 7 Lite με κωδικό μοντέλου NEM-L21 και διαθέτει αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων.
 
Link.png Site: Huawei Honor 7 Lite Review

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι στο μελλον. Το review ανεβηκε 10:59μμ και τωρα ειναι 10:23 μμ!

I Did it!! :)

 

Τιμιο κινητο!

 

Ανεβηκε:

Οκτ 31 2016 09:59 μμ

 

Οποτε μαλλον δεν εισαι στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο δεν μπορω να βρω απο καπου απαντηση.... ειμαι αναμεσα σε S7 edge + HTC 10 αυτο που πρωτα με ενδιαφερει ειναι ο ηχος μεσο Bluetooth + Μπαταρια τιποτα άλλο!!! τι μου προτείνετε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο δεν μπορω να βρω απο καπου απαντηση.... ειμαι αναμεσα σε S7 edge + HTC 10 αυτο που πρωτα με ενδιαφερει ειναι ο ηχος μεσο Bluetooth + Μπαταρια τιποτα άλλο!!! τι μου προτείνετε ???

 

Το LG V-10/20! :P

 

Νομίζω ότι και τα δύο που αναφέρεις είναι ισάξια σε αυτό που θέλεις! ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμιο κινητο φαινεται αλλα να περιμενεις να φορτισει μεχρι τη μεση σε 80 λεπτα...Δεν ειναι μελανο σημειο αλλα τεραστιο μειονεκτημα που οσους γνωριζουν θα τους αποτρεψει απο την αγορα για οσους δεν το γνωριζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις όπως είπε και το παιδί να περιμένεις το v20 αλλιώς πάρε htc10 με κλειστά τα μάτια παρά πολύ καλος και ποιοτικός ήχος από το s7 το έχει φιλαράκι και όταν άκουσα τον ήχο ήταν κλάσεις ανώτερος από το σ7 μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άχρηστο κάτω μπεζελ γιατί δεν το κάνουν οθόνη και μένει απλά άχρηστο πλαστικό? Την ίδια απορία έχω και με το Πιξελ. Εφόσον δεν υπάρχει ηχείο ή κάτι άλλο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο δεν μπορω να βρω απο καπου απαντηση.... ειμαι αναμεσα σε S7 edge + HTC 10 αυτο που πρωτα με ενδιαφερει ειναι ο ηχος μεσο Bluetooth + Μπαταρια τιποτα άλλο!!! τι μου προτείνετε ???

 

Ως λάτρης ξεχωριστών κι όχι mainstream μοντέλων, χωρίς να υποτιμώ τα τελευταία, για ήχο ειδικά θα έλεγα να κοιτάξεις το ξεχωριστό Marshall London, το smartphone της γνωστής εταιρείας που είναι audio-oriented και με πολύ όμορφο κι εντυπωσιακό σχεδιασμό, μαύρο leather-like (αν δεν κάνω λάθος) και χρυσό.

 

Από Huawei, για να μην φεύγουμε off topic το P9 είναι επίσης πολύ εντυπωσιακό αλλά δεν γνωρίζω από θέμα ήχου πόσο καλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμιο κινητο φαινεται αλλα να περιμενεις να φορτισει μεχρι τη μεση σε 80 λεπτα...Δεν ειναι μελανο σημειο αλλα τεραστιο μειονεκτημα που οσους γνωριζουν θα τους αποτρεψει απο την αγορα για οσους δεν το γνωριζουν...

 

Αν εχεις εναν αλλο φορτιση 2A απο προηγουμενο κινητο σιγουρα θα φορτιζει γρηγοροτερα (δεν ξερω μεχρι ποσο του επιτρεπει να τραβαει)

 

Ασχημο ειδηκα η καμερα

Ιδια καμερα με το p9 lite με λιγο διαφορετικα σεταρισμενη jpeg engine (λιγοτερο nr και υψηλοτερο saturation). Δυσκολα θα βρεις καλυτερη καμερα στα χρηματα του. Προσωπικα μονο το moto g4 ξερω με καλη καμερα αλλα ειναι και 5.5 ιντσες που για καποιους ειναι απαγορευτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά εκτός από το δείκτη απορρόφησης ακτινοβολίας SAR για το οποίο βρήκα πολύ υψηλή τιμή 1,56

http://www.gsmarena.com/huawei_honor_5c-8074.php

 

Πάντως και στο Honor 8 είναι ανησυχητικά υψηλό 1,5 βλ.http://www.chip.de/artikel/Honor-8-Handy-Test_99479589.html

Με τέτοιο SAR σίγουρα υπάρχει θέμα.

 

ΥΓ Προσωπικά δεν θα αγόραζα κανένα smartphone χωρίς να προσέξω το SAR - να είναι κάτω από 0,5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο δεν μπορω να βρω απο καπου απαντηση.... ειμαι αναμεσα σε S7 edge + HTC 10 αυτο που πρωτα με ενδιαφερει ειναι ο ηχος μεσο Bluetooth + Μπαταρια τιποτα άλλο!!! τι μου προτείνετε ???

Οποιοδηποτε XIAOMI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γενικώς δεν προτιμώ τα smartphones, οφείλω να αναγνωρίσω στην Huawei την όμορφη σχεδίαση και την γενικότερη ποιότητα! Από πέρυσι το καλοκαίρι, της αναγνωρίζω και ένα από τα ομορφότερα φορτηγά-νταλίκες που έχω δει να περνά σε Ελληνικό δρόμο! Με το όμορφο λογότυπο της εταιρείας και το σύνθημα "Building a Better Connected Europe". Mε εντυπωσίασε!

 

https://touchit.sk/wp-content/uploads/2015/10/HUAWEI-TRUCK-ROAD-SHOW-2014-3-1024x768_nowat.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...