Προς το περιεχόμενο

PC συνεχίζει να κανει επανεκκινήσεις πριν καν φτάσει στα BIOS


EmmanouilT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάνει, Καθαρισμό ψύξης, δοκίμασα μια μια την ram (εάν τις βγάλω και της 2 παιρνω beep), έχω βγάλει την mob στον αέρα, καθάρισα το slot του επεξεργαστή, πέρασα την mob με CRC. Δοκίμασα το τροφοδοτικό να το δουλέψω μονο του και δεν έσβηνε. 

 

Τι άλλο μου μένει να δω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Έχω κάνει, Καθαρισμό ψύξης, δοκίμασα μια μια την ram (εάν τις βγάλω και της 2 παιρνω beep), έχω βγάλει την mob στον αέρα, καθάρισα το slot του επεξεργαστή, πέρασα την mob με CRC. Δοκίμασα το τροφοδοτικό να το δουλέψω μονο του και δεν έσβηνε.

 

Τι άλλο μου μένει να δω ?

Πώς δοκίμασες το τροφοδοτικό?

Τι ακριβώς εννοείς πέρασες crc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 τρόπους ξέρω... η με γεφύρωμα η με το Dr power (συσκευή). Απλά το κρατάει ανοιχτό και βλέπεις ότι έχει συνεχή τροφοδοσία.

Την "ψέκασα" με spray (για πλακέτες, electronic cleaner) και την "έτριψα" με πινέλο (anti static).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 τρόπους ξέρω... η με γεφύρωμα η με το Dr power (συσκευή). Απλά το κρατάει ανοιχτό και βλέπεις ότι έχει συνεχή τροφοδοσία.

Την "ψέκασα" με spray (για πλακέτες, electronic cleaner) και την "έτριψα" με πινέλο (anti static).

 

το γεγονος οτι το κραταει ανοιχτο δεν σου λεει τιποτα για την "ποιοτητα" της τασης ουτε για την ενταση του ρευματος. Η συσκευη αυτη μονο τις τασεις σου δειχνει σαν ενα πολυμετρο. Μπορει η τιμη της τασης να ειναι σωστη αλλα κυματομορφη της να παρουσιαζει αποκλισεις, διακυμανσεις η θορυβο ειδικα οταν εχεις συνδεσει πληρες φορτιο. Ο ελεγχος αυτος ειναι ενδειξη οχι αποδειξη. Αν δεν μπορει να βγαλει σωστες τασεις τοτε ειναι αποδειξη οτι δε δουλευει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γεγονος οτι το κραταει ανοιχτο δεν σου λεει τιποτα για την "ποιοτητα" της τασης ουτε για την ενταση του ρευματος. Η συσκευη αυτη μονο τις τασεις σου δειχνει σαν ενα πολυμετρο. Μπορει η τιμη της τασης να ειναι σωστη αλλα κυματομορφη της να παρουσιαζει αποκλισεις, διακυμανσεις η θορυβο ειδικα οταν εχεις συνδεσει πληρες φορτιο

Οποτε είναι ελλιπής ο έλεγχος του τροφοδοτικού, δοκιμάζω ένα δεύτερο αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια πιθανότητα να ειναι πατημένο κάποιο κουμπί απο το κουτί, είτε το on/off ειτε το reset. Δοκίμασε να αποσυνδέσεις αυτα τα καλώδια απο τη μητρική και προσπαθησε να ενεργοποιήσεις τον υπολογιστη εννωνοντας στιγμιαια με ενα κατσαβίδι τα 2 σωστα pin της μητρικής. Θα πρεπει να δεις το manual γι αυτό. Αν δεν εισαι σίγουρος πως να το κάνεις καλύτερα να το αποφύγεις να μην γίνει καμιά χειρότερη ζημιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν βρίσκω λίγο για τον καθαρισμό που έκανες πόσο μάλλον όταν κάνεις troubleshooting

Βγάλε επεξεργαστή δες τα πιν κοίταξε επίσης μήπως έχεις σφιξει πολύ την ψύκτρα, πολύ πιθανό είναι να έχει παραδώσει πνεύμα η μητρική σου, δοκίμασε clear cmos βγάζοντας τον υπολογιστή από την μπριζα και βγάλε και την μπαταρία για κανένα 5 λεπτό

Όσο για το τροφοδοτικό ακόμα και με ένα πολύ μέτρο να το μετρήσεις και να δείχνει σωστές τάσεις αυτό πάλι δεν σημαίνει ότι είναι καλό το τροφοδοτικό γιατί μπορεί όταν ζοριστει να μην μπορεί να της κρατήσει σταθερές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια πιθανότητα να ειναι πατημένο κάποιο κουμπί απο το κουτί, είτε το on/off ειτε το reset. Δοκίμασε να αποσυνδέσεις αυτα τα καλώδια απο τη μητρική και προσπαθησε να ενεργοποιήσεις τον υπολογιστη εννωνοντας στιγμιαια με ενα κατσαβίδι τα 2 σωστα pin της μητρικής. Θα πρεπει να δεις το manual γι αυτό. Αν δεν εισαι σίγουρος πως να το κάνεις καλύτερα να το αποφύγεις να μην γίνει καμιά χειρότερη ζημιά.

η μητρική είναι στον αέρα

 

Δεν βρίσκω λίγο για τον καθαρισμό που έκανες πόσο μάλλον όταν κάνεις troubleshooting

Βγάλε επεξεργαστή δες τα πιν κοίταξε επίσης μήπως έχεις σφιξει πολύ την ψύκτρα, πολύ πιθανό είναι να έχει παραδώσει πνεύμα η μητρική σου, δοκίμασε clear cmos βγάζοντας τον υπολογιστή από την μπριζα και βγάλε και την μπαταρία για κανένα 5 λεπτό

Όσο για το τροφοδοτικό ακόμα και με ένα πολύ μέτρο να το μετρήσεις και να δείχνει σωστές τάσεις αυτό πάλι δεν σημαίνει ότι είναι καλό το τροφοδοτικό γιατί μπορεί όταν ζοριστει να μην μπορεί να της κρατήσει σταθερές

Τον καθαρισμό τον έκανα με σκοπό εάν κάποια επαφή βραχυκύκλωνε να την καθάριζε (αυτές οι επανεκκινήσεις με παρέπεμπαν σε βραχυκύκλωμα) έχω κάνει clean cmos ήταν από τα πρώτα που έκανα. Η ψήκτρα δεν είναι πάνω την έχω αφαιρέσει. Δοκίμασα αλλα 2 τροφοδοτικά που δουλεύουν κανονικά.

 

Όσο για τα pin είναι πάνω στην mob και τα κοίταξα με usb μικροσκόπιο δεν βλέπω να έχει damage πουθενά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ψύκτρα του cpu είναι οκ? Άλλαξες καμια πάστα να δείς ? Υπάρχει περίπτωση να κάνει restart απο θερμοκρασία?

Η ψήκτρα είναι ok, άλλαξα παστα, το δοκίμασα και να το ανάψω και χωρίς ψήκτρα και μετά τα 10rr λιγο ζεστάθηκε (δεν το αφίσα βεβαια να πυρώσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αρχικά βάλε την ψύκτρα, μετά μόνο αν βρεις άλλο επεξεργαστή η μητρική για δοκιμή

Το βραχυκυκλωμα που λες δεν είναι κάτι στους υπολογιστές που καθόμαστε να πλυνουμε την μητρική μήπως και καθαρίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, έχει κάποιο δίκαιο

δεν το χω δει σε καινούργια μητρική βέβαια αλλά είναι δυνατόν τα μέταλλα σε μια μητρική να αναπτύξουν 'τρίχα' που να προκαλεί βραχυκύκλωμα, συμβαίνει κυρίως σε server αλλά θεωρητικά μπορεί να το πάθει οποιαδήποτε πλακέτα

οπότε όταν δεν υπάρχει άλλη αιτία καθαρίζεις τη μητρική και απλά δοκιμάζεις να δεις αν παίξει πριν καν εντοπίσεις αν έχει τέτοιο πρόβλημα γιατί θέλει ψάξιμο για το βρεις

όταν είναι τέτοιο το θέμα όμως νομίζω ότι είναι προσωρινό γιατί διαλύεται αλλά θέλει κάποιο χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μάλλον βραχυκύκλωμα!. Και μπορεί να έχεις οπουδήποτε.... Για μένα δώσε προσοχή στης  USB.... εκεί που κουμπώνεις εξωτερικά της διάφορες συσκευές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...