Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με θόρυβο από τροφοδοτικό σε laptop dell 7559


cvstratos92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Αγόρασα πριν μια εβδομάδα ένα laptop της dell. Συγκεκριμένα αυτό.

http://www.skroutz.gr/s/7828420/Dell-Inspiron-7559-Touch-i7-6700HQ-16GB-1TB-128GB-GeForce-GTX-960M-UHD-W10.html

 

Μετά από λίγες μέρες, δεν ξέρω αν το έκανε από την αρχή και δεν το παρατήρησα, όταν είναι συνδεδεμένο στην πρίζα-δεν το κάνει όταν είναι με μπαταρία- ακούγεται ένας θόρυβος υψηλής συχνότητας ,αρκετά εκνευριστικός. Ο θόρυβος προέρχεται από το laptop-λέγοντας τροφοδοτικο δεν εννοώ το charger ,αλλά τη μονάδα τροφοδοσίας του μηχανήματος.

 

Πήρα τηλέφωνο την Dell και μου είπε ότι τα νέα τροφοδοτικά πλέον κάνουν τέτοιους θορύβους και είναι φυσιολογικό.

 

Εμπειρίες? Μπορώ κάπως να απαλλαγώ από αυτόν τον θόρυβο? Σχεδόν σίγουρα προέρχεται από πηνία-πυκνωτές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μιλάς για coilwhine και αν είναι κάτι τέτοιο τότε μάλλον δε μπορείς να κάνεις κάτι για να σταματήσει. Αν δε σε καλύπτει η εγγύηση της DELL για τέτοιο πράγμα τότε μάλλον θα πρέπει να ζήσεις με αυτό. Τους είπες ακριβώς πως έχει η κατάσταση και σου είπαν ότι έτσι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβώς, μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό στα καινούρια τροφοδοτικά.. Θα τους πάρω πάλι τηλέφωνο.. Αν έχει κάποιος ίδιο laptop, καλό θα ήταν να επιβεβαιώσει το πρόβλημα για να ξέρουμε τι γίνεται με τη σειρά 7. Ενοχλητικό πάντως.. Και φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει τρόπος επιδιόρθωσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως είναι coilwhine τότε ναι δε διορθώνεται εγώ θα σου πρότεινα να τους πεις να αλλάξουν τη μπαταρία μήπως και διορθωθεί το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κολαει στο οτι εδωσε πολλα περισοτερα απο οσο πρεπει και καλα θα κανουν να του δωσουν αλλο μηχανημα χωρις πολλα πολλα εκει στη dell. οχι να λενε οτι ειναι νορμαλ ο θορυβος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3518/t/19668781

Πάντως διαβάζοντας διάφορα θέματα από το community της εταιρείας βλέπω ότι το πρόβλημα παρόλο που παρουσιάζεται και σε άλλους η Dell δε το αναγνωρίζει ως ζημιά. Βέβαια κάπου είδα πως σε κάποιον γυρίσαν χρήματα πίσω, αλλά δε ξέρω αν εδώ Ελλάδα μπορείς να βγάλεις άκρη με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά πιο σύνθετο απ όσο φαίνεται.. Του έκανα format και clean install windows 10, και μέχρι στιγμής δεν έχω ξαναακούσει τον ήχο που έκανε πριν.. Ίσως φταίνε ορισμένοι drivers.. Μένει να δούμε ποιοι είναι αυτοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

coil whine έχω στο dell της υπογραφής απο τη μέρα που το πήρα και δεν φεύγει δυστυχώς,ΚΑΙ ΜΟΝΟ οταν είναι με μπαταρία.

Μάλιστα όσο πέφτει η μπαταρία,τόσο χειρότερα τα πράγματα.

Πλέον 5χρονια μετά το έχω συνηθίσει.

 

Drivers θα περάσεις απ τη dell με βάση το service tag που αναγράφεται απο κάτω.Μην αφήσεις τα 10αρια να περάσουν μόνα τους και μην περάσεις gpu drivers απ τους αντίστοιχους κατασκευαστές γιατί δεν θα δουλεύουν τα εναλλάξιμα γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...