Προς το περιεχόμενο

Κυρίαρχο το Android και στο 88% των συσκευών της παγκόσμιας αγοράς


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάμε πάλι σε ποιες χώρες ακούει ραδιόφωνο, γιατί εγώ που ζω Γερμανία δεν έχω τύχει κανέναν μα κανέναν στο δρόμο να ακούει ραδιόφωνο στο κινητό. Όλοι κυκλοφορούν με Streaming ή φορτωμένα MP3 στο κινητό. Ραδιόφωνο μόνο στο αυτοκίνητο ακούνε και αυτό άμα δεν έχουν τραγούδια στο κινητό για να τα αναπαράγουν στο αυτοκίνητο. Μην κρίνεις βασισμένος στις δικές σου ανάγκες. Τόσα λεφτά και τόσα λεφτά και τα Samsung κοστίζουν 800€ και δεν έχουν ραδιόφωνο και λοιπόν; Άμα χρειάζεσαι εσύ προσωπικά ραδιόφωνο πάρε κάποια συσκευή που σου παρέχει ραδιόφωνο, σταμάτα όμως να κράζεις μόνο και μόνο για να έχεις να λες κάτι το αρνητικό. Μάλιστα το iPhone κάνει παρα πολλά πράγματα τα οποία σαφώς και δεν γνωρίζεις αν δεν έχεις στην κατοχή σου ένα πρόσφατο μοντέλο με την τελευταία έκδοση του iOS. Τον καθένα τον βολεύει το λειτουργικό της επιλογής του, χώνεψε το. Το ότι το Android έχει το 88% στις 1000+ συσκευές που κυκλοφορούν δεν είναι νέο, ποιος έχει όμως τα περισσότερα κέρδη σαν οικοσύστημα και υπηρεσίες; Η Apple και μετά έρχεται η Google αφού τα μαζεύει από τους κατασκευαστές με τις υπηρεσίες της και τις άδειες της + τα Meta Data από τους χρήστες σε συνδυασμό με τις διαφημίσεις.

 

Ειναι πολλα πραγματα ομως τα οποια το iphone σε περιοριζει και δεν το λεω για τις αναγκες μου αλλα στο τι αναγκες εχει ο περισσοτερος κοσμος, δεν το λεω μονο για το ραδιοφωνο αλλα το γεγονος οτι ο περισσοτερος κοσμος προτιμαει ενα smartphone το οποιο να κανει τα παντα χωρις περιορισμους.

 

Κι απο ποτε η Apple προσφερει υπηρεσιες ?? αυτο που βλεπω οτι για υπηρεσιες συνεχως κατι απαιτει που το πληρωνεις κιολας αντι να σου παρεχουν ηδη εφοσον δινεις τοσα λεφτα σε μια τετοια εταιρια.

 

Επισης εχω πιασει στα χερια μου iPhone 4 και 5 και εκανα αρκετες δοκιμες λειτουργιες κλπ αλλα δεν εχει τοσο functions και features + που δεν υπαρχουν τοσο πολλες εφαρμογες ποιοτικες και γενικως ειναι πολυ κλειδωμενο λειτουργικο το οποιο δεν μου επιτρεπει να κανω οτι θελω εγω σαν χρηστης αλλα το οτι αναγκαζεσαι να κανεις αυτο που θελει η Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολλα πραγματα ομως τα οποια το iphone σε περιοριζει και δεν το λεω για τις αναγκες μου αλλα στο τι αναγκες εχει ο περισσοτερος κοσμος, δεν το λεω μονο για το ραδιοφωνο αλλα το γεγονος οτι ο περισσοτερος κοσμος προτιμαει ενα smartphone το οποιο να κανει τα παντα χωρις περιορισμους.

 

Κι απο ποτε η Apple προσφερει υπηρεσιες ?? αυτο που βλεπω οτι για υπηρεσιες συνεχως κατι απαιτει που το πληρωνεις κιολας αντι να σου παρεχουν ηδη εφοσον δινεις τοσα λεφτα σε μια τετοια εταιρια.

 

Επισης εχω πιασει στα χερια μου iPhone 4 και 5 και εκανα αρκετες δοκιμες λειτουργιες κλπ αλλα δεν εχει τοσο functions και features + που δεν υπαρχουν τοσο πολλες εφαρμογες και γενικως ειναι πολυ κλειδωμενο λειτουργικο το οποιο δεν μου επιτρεπει να κανω οτι θελω εγω σαν χρηστης αλλα το οτι αναγκαζεσαι να κανεις αυτο που θελει η Apple.

Ουφ έλα μας κούρασες με την καραμέλα συνεχώς, έπιασες iPhone 4 μάλιστα.. κάτσε μία βδομάδα με iPhone 6 ή και κάποιο νεότερο και μετά συζητάμε, δεν λέω ότι το Android είναι άσχημο αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα. Όσο για τις υπηρεσίες ψάξτο λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ έλα μας κούρασες με την καραμέλα συνεχώς, έπιασες iPhone 4 μάλιστα.. κάτσε μία βδομάδα με iPhone 6 ή και κάποιο νεότερο και μετά συζητάμε, δεν λέω ότι το Android είναι άσχημο αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα. Όσο για τις υπηρεσίες ψάξτο λίγο.

Στο iPhone 6 σου επιτρέπει να κάνεις παραπάνω πράγματα;

Για πες μερικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο iPhone 6 σου επιτρέπει να κάνεις παραπάνω πράγματα;

Για πες μερικά...

Το ότι μήπως λέω... το iPhone 4 έχει μείνει στο iOS 7 και το iPhone 6 τρέχει iOS 10? Το ότι έχουν εντελώς διαφορετικό Hardware? Μάλιστα μιλάει για συσκευές που δοκίμασε που ίσως έτρεχαν και iOS 6. Πες μου καλύτερα εσύ τι το τρομερό μπορείς να κάνεις που είναι τόσο απαραίτητο και δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο ή έστω κάτι παρόμοιο σε iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειναι πολλα πραγματα ομως τα οποια το iphone σε περιοριζει και δεν το λεω για τις αναγκες μου αλλα στο τι αναγκες εχει ο περισσοτερος κοσμος, δεν το λεω μονο για το ραδιοφωνο αλλα το γεγονος οτι ο περισσοτερος κοσμος προτιμαει ενα smartphone το οποιο να κανει τα παντα χωρις περιορισμους.

 

Κι απο ποτε η Apple προσφερει υπηρεσιες ?? αυτο που βλεπω οτι για υπηρεσιες συνεχως κατι απαιτει που το πληρωνεις κιολας αντι να σου παρεχουν ηδη εφοσον δινεις τοσα λεφτα σε μια τετοια εταιρια.

 

Επισης εχω πιασει στα χερια μου iPhone 4 και 5 και εκανα αρκετες δοκιμες λειτουργιες κλπ αλλα δεν εχει τοσο functions και features + που δεν υπαρχουν τοσο πολλες εφαρμογες ποιοτικες και γενικως ειναι πολυ κλειδωμενο λειτουργικο το οποιο δεν μου επιτρεπει να κανω οτι θελω εγω σαν χρηστης αλλα το οτι αναγκαζεσαι να κανεις αυτο που θελει η Apple.

 

Έχει παλιώσει αυτό το "σενάριο" πλέον. Κάνουμε τις καθημερινές μας εργασίες (τόσο στο σπίτι όσο και στο γραφείο με τους αλλους συνεργάτες) μια χαρά με το ios και το MAC OS χωρίς απολύτως κανέναν περιορισμό. Επίσης το να λες για ποιοτικές εφαρμογές στο android και όχι στο ios, είναι μια ένδειξη πως έχει παααααααααααρα πολύ καιρό να παίξεις με ios. Το ανάποδο ισχύει. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ ακούω συχνά, παρόλα αυτά ένα SMARTphone πρέπει να μπορεί να κάνει όσο το δυνατόν περισσότερα αν θέλει να λέγεται έτσι

Και τωρα κολλας στο αν πρεπει να λεγεται smartphone η οχι το iPhone? Οk, ας μη λεγεται smartphone, και το λοιπον? 

Δεν είναι κακό να έχεις features, κακό είναι να μην τα έχεις και να προσπαθεις να πεισεις τον εαυτό σου ότι έλα μωρέ δε τρέχει τίποτα που έδωσα ένα σκασμο λεφτά και δεν κάνω απλά πράγματα, επειδή ο κατασκευαστής προσπαθεί να κόψει cents από το κόστος της κάθε μονάδας

Προσωπικα δεν εχω iPhone, οποτε δεν ειμαι της απο πανω λογικης ουτε προσπαθω να δικαιολογησω κανεναν. Απλα οταν παω να αγορασω πλεον συσκευη android δεν με ενδιαφερει στο ελαχιστον αν θα εχει ραδιοφωνο / υπερυθρες / bluetooth. Και επειδη καμια συσκευη δεν τα εχει ολα, 1000 φορες να μην εχει το κινητο μου ραδιοφωνο / bluetooth / υπερυθρες και να εχει αλλα πραγματα που προτιμαω (οπως για παραδειγμα μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας και πολυ καλο ηχο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μήπως λέω... το iPhone 4 έχει μείνει στο iOS 7 και το iPhone 6 τρέχει iOS 10? Το ότι έχουν εντελώς διαφορετικό Hardware? Μάλιστα μιλάει για συσκευές που δοκίμασε που ίσως έτρεχαν και iOS 6. Πες μου καλύτερα εσύ τι το τρομερό μπορείς να κάνεις που είναι τόσο απαραίτητο και δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο ή έστω κάτι παρόμοιο σε iOS.

Ωραία απάντηση δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μήπως λέω... το iPhone 4 έχει μείνει στο iOS 7 και το iPhone 6 τρέχει iOS 10? Το ότι έχουν εντελώς διαφορετικό Hardware? Μάλιστα μιλάει για συσκευές που δοκίμασε που ίσως έτρεχαν και iOS 6. Πες μου καλύτερα εσύ τι το τρομερό μπορείς να κάνεις που είναι τόσο απαραίτητο και δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο ή έστω κάτι παρόμοιο σε iOS.

 

Υποτίθεται μιλάμε ότι θέλουμε πιο πολλά features,functions και compatibility - όχι για τις αλλαγές του λειτουργικού και το πόσο γρήγορα πάει.

 

Τα βασικά μείον πέρα από αυτά που έχω πει είναι:

 

- Πανάκριβο για την τιμή του με βάση τα specs

- Δεν έχει microSD για το αν θες να βάλεις extra μνήμη - πληρώνεις πολλά παραπάνω για κάθε έκδοση GB μνήμης

- ΝFC κλειδωμένο

- Δεν έχει Customizability

- Σε κάθε iPhone πρέπει να έχεις το δικό του φορτιστή αντί Universal με microUSB ώστε να το φορτίζεις από άλλο φορτιστή για ώρα ανάγκης

- Δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία (κάποια Android έχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται μιλάμε ότι θέλουμε πιο πολλά features,functions και compatibility - όχι για τις αλλαγές του λειτουργικού και το πόσο γρήγορα πάει.

 

Τα βασικά μείον πέρα από αυτά που έχω πει είναι:

 

- Πανάκριβο για την τιμή του με βάση τα specs

- Δεν έχει microSD για το αν θες να βάλεις extra μνήμη - πληρώνεις πολλά παραπάνω για κάθε έκδοση GB μνήμης

- ΝFC κλειδωμένο

- Δεν έχει Customizability

- Σε κάθε iPhone πρέπει να έχεις το δικό του φορτιστή αντί Universal με microUSB ώστε να το φορτίζεις από άλλο φορτιστή για ώρα ανάγκης

- Δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία (κάποια Android έχουν)

Δεν βαρεθηκες? Σε καθε thread της Apple πεταγεσαι και λες τις ανακριβειες σου. Τουλαχιστον πριν μιλησεις, κατσε να μελετησεις για ποιο πραμα μιλας. Τη μια στο thread με το macbook μας λες για την 64mb μνημη της Iris (LOL!), τωρα σε εχουμε εδω να μας λες για τα specs του iPhone οτι δεν ειναι καλα. Πιο ασχετος πεθαινες ενα πραμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βαρεθηκες? Σε καθε thread της Apple πεταγεσαι και λες τις ανακριβειες σου. Τουλαχιστον πριν μιλησεις, κατσε να μελετησεις για ποιο πραμα μιλας. Τη μια στο thread με το macbook μας λες για την 64mb μνημη της Iris (LOL!), τωρα σε εχουμε εδω να μας λες για τα specs του iPhone οτι δεν ειναι καλα. Πιο ασχετος πεθαινες ενα πραμα...

 

Σωστά.. διότι αν κάποιος ισχυρίζεται ότι τα specs του iphone δεν είναι καλά (αναλογικά πάντα με την τιμή του) είναι "πιο άσχετος πεθαίνεις" και λέει ανακρίβειες.

Μάλιστα :rolleyes:

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά.. διότι αν κάποιος ισχυρίζεται ότι τα specs του iphone δεν είναι καλά (αναλογικά πάντα με την τιμή του) είναι "πιο άσχετος πεθαίνεις" και λέει ανακρίβειες.

Μάλιστα :rolleyes:

 

 

Αλλος σχετικος απο δω. Το αντιλαμβανεσαι οτι το iPhone εχει με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα το πιο δυνατο soc στα κινητα? Κανει τα υπολοιπα κινητα να μοιαζουν με gameboy.

Αλλα νταξ, λεγε εσυ τα δικα σου. Μην αφηνεις την πραγματικοτητα να σου χαλασει το επιχειρημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται μιλάμε ότι θέλουμε πιο πολλά features,functions και compatibility - όχι για τις αλλαγές του λειτουργικού και το πόσο γρήγορα πάει.

 

Τα βασικά μείον πέρα από αυτά που έχω πει είναι:

 

- Πανάκριβο για την τιμή του με βάση τα specs

- Δεν έχει microSD για το αν θες να βάλεις extra μνήμη - πληρώνεις πολλά παραπάνω για κάθε έκδοση GB μνήμης

- ΝFC κλειδωμένο

- Δεν έχει Customizability

- Σε κάθε iPhone πρέπει να έχεις το δικό του φορτιστή αντί Universal με microUSB ώστε να το φορτίζεις από άλλο φορτιστή για ώρα ανάγκης

- Δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία (κάποια Android έχουν)

Αυτη τη λιστα την εχεις παρει copy/paste απο καποια σελιδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλος σχετικος απο δω. Το αντιλαμβανεσαι οτι το iPhone εχει με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα το πιο δυνατο soc στα κινητα? Κανει τα υπολοιπα κινητα να μοιαζουν με gameboy.

 

Ε ναι αλλά το iPhone έχει 4 πυρήνες (τεχνολογία 2012). Τι και αν είναι ισχυρότερο, αφού πυρήνες. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι αλλά το iPhone έχει 4 πυρήνες (τεχνολογία 2012). Τι και αν είναι ισχυρότερο, αφού πυρήνες. :lol:

4πυρηνος ηταν ο core 2 quad μου το 2008. Αρα τεχνολογια του 2008, αρα ΑΠΑΤΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...