Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με την onboard


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εκανα αλλα δυστυχως παλι τα ιδια

Να κανω με τη μπαταρια τωρα??

Εβγαλα και την μπαταρια και μετα ποσταρει τα βρισκει ολα λεει να κανω setup με το f1 και μπαινω bios βαζω ημερομηνια ωρα και μετα τα ιδια...2 φορες το εκανα και τιποτα

Μηπως τελικα ειναι θεμα κατι που θα λυθει με φορματ γιατι οταν ειχα βαλει την καρτα πριν την δωσω ανοιγε κανονικα..

Πατησα να κανω εγκατασταση windows στο δευτερο σκληρο για να μην χασω αυτα που ειχα στον πρωτο τουλαχιστον και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα κοιτα στο bios να βαλεις την on board γραφικων ως enabled για να παιζει απο εκει. Το φορματ τζαμπα το κανεις και αν τυχον δεν εχεις βγαλει τον πρωτο σκληρο απο το μηχανημα τοτε θα σου ξεκιναει με διπλη επιλογη εκκινησης. Και  φορματ να τον ξανα κανεις μετα κι ακομα και αν τον βγαλεις εντελως διπλη εκκινηση θα σου βγαζει... Και υπαρχει περιπτωση να γραφουν και αρχεια συστηματος και στον δευτερο και αν τυχον τον κανεις επειτα παλι φορματ να μην ξεκιναει ουτε ο πρωτος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ειχα δικιο τελικα. και αδικα παλευα με cmos και ιστοριες. εβαλα τα windows στο δευτερο σκληρο μου εβαλα και τον driver της καρτας της Onboard...εκανα ρεσταρτ και ειπα να μπω απο τον ssd που ειχα το παλιο λογισμικο και μπηκε κανονικα! τωρα απο το pc γραφω....θα κανω ενα backup απο τους σκληρους και θα κανω φορματ καθαρο και στους δυο και θα βαλω στον ssd μια και καλη μια καθαρη εγκατασταση...αυτο ηταν τελικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ειχα δικιο τελικα. και αδικα παλευα με cmos και ιστοριες. εβαλα τα windows στο δευτερο σκληρο μου εβαλα και τον driver της καρτας της Onboard...εκανα ρεσταρτ και ειπα να μπω απο τον ssd που ειχα το παλιο λογισμικο και μπηκε κανονικα! τωρα απο το pc γραφω....θα κανω ενα backup απο τους σκληρους και θα κανω φορματ καθαρο και στους δυο και θα βαλω στον ssd μια και καλη μια καθαρη εγκατασταση...αυτο ηταν τελικα!

Ούτε κατάλαβα τι έκανες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε κατάλαβα τι έκανες.

εκανα μια δευτερη εγκατασταση των windows στον δευτερο σκληρο που εχω στο συστημα. μολις τελειωσε εκανα ενα ρεσταρτ και ειχε δημιουργησει δυο windows (ενα απο καθε σκληρο και διαλεξα να μπω απο του ssd) την παλια εγκατασταση μου δηλαδη..και απλα δουλεψε..αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς κάποιο πρόβλημα είχαν τα win και δεν έχει σχέση με τους drivers της καρτας γραφικών. Αυτό που πίστευα προσωπικά εξ αρχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αναφέρατε κατι για windows ωστοσο. Για bios μου ειπατε...εγω ειπα ας δοκιμασω και αυτο... Τελος καλο ολα καλα τουλαχιστον.

λοιπον ειχα δικιο τελικα. και αδικα παλευα με cmos και ιστοριες. εβαλα τα windows στο δευτερο σκληρο μου εβαλα και τον driver της καρτας της Onboard...εκανα ρεσταρτ και ειπα να μπω απο τον ssd που ειχα το παλιο λογισμικο και μπηκε κανονικα! τωρα απο το pc γραφω....θα κανω ενα backup απο τους σκληρους και θα κανω φορματ καθαρο και στους δυο και θα βαλω στον ssd μια και καλη μια καθαρη εγκατασταση...αυτο ηταν τελικα!

 

 

Εννοειται ρε αδελφε πως απο αυτα που μας λες απο την αρχη αυτο φαινοταν να ειχε γινει!Δηλαδη κατι σε hardware επιπεδο, κονφλικτ κτλ. Εσυ μπορει ομως να εκανες και αλλες αλχημειες που ουτε καν καταλαβες αρα να πειραξες και κατι αλλο.Μπορει ακομα κατι να επαιζε στο bios και να ετυχε να το σκαλισεις η΄ αλλιως στην ουσια μπορει να ηθελε καμια επιδιορθωση δισκου η΄ windows  η΄ αν εμπαινε σε ασφαλη λειτουργια να πηγαινες και να ξηλωνες εντελως driver γραφικων για να  μπει στην επομενη κανονικη επανεκκινηση.

 

Ξερεις ποσα πιθανα ειναι ακομα?!!!Η΄ κατι δεν μας εξηγησες οπως επρεπε και πηγαμε αλλου οπως σου λεει και ο blue πιο πανω που δεν καταλαβε τιποτα οταν ειπες οτι ελυσες το θεμα.

 

Και τελος, ετσι οπως λες φιλε μου οτι εβαλες τα windows στον δευτερο δισκο σου αλλα εκανες εκκινηση απο τον πρωτο, αυτο ειναι πιθανο να σημαινει οτι ειχε προβλημα με την εκκινηση των windows και οχι με τον οδηγο της καρτας γραφικων που στην ουσια φτιαχτηκε με την καινουργια εγγραφη του bootloader.

 

Ολα αυτα σου τα λεω γιατι με την παραπανω σου παραγραφο ειναι σαν να μας λες: Τι μαλακιες μου λεγατε ρε καραγκιοζηδες αφου τελικα μονος μου το βρηκα και ηταν αλλο απο αυτο που μου λεγατε!Αρα δεν σας ξανα κανω την τιμη να με βοηθησετε!!! :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εννοειται ρε αδελφε πως απο αυτα που μας λες απο την αρχη αυτο φαινοταν να ειχε γινει!Δηλαδη κατι σε hardware επιπεδο, κονφλικτ κτλ. Εσυ μπορει ομως να εκανες και αλλες αλχημειες που ουτε καν καταλαβες αρα να πειραξες και κατι αλλο.Μπορει ακομα κατι να επαιζε στο bios και να ετυχε να το σκαλισεις η΄ αλλιως στην ουσια μπορει να ηθελε καμια επιδιορθωση δισκου η΄ windows η΄ αν εμπαινε σε ασφαλη λειτουργια να πηγαινες και να ξηλωνες εντελως driver γραφικων για να μπει στην επομενη κανονικη επανεκκινηση.

 

Ξερεις ποσα πιθανα ειναι ακομα?!!!Η΄ κατι δεν μας εξηγησες οπως επρεπε και πηγαμε αλλου οπως σου λεει και ο blue πιο πανω που δεν καταλαβε τιποτα οταν ειπες οτι ελυσες το θεμα.

 

Και τελος, ετσι οπως λες φιλε μου οτι εβαλες τα windows στον δευτερο δισκο σου αλλα εκανες εκκινηση απο τον πρωτο, αυτο ειναι πιθανο να σημαινει οτι ειχε προβλημα με την εκκινηση των windows και οχι με τον οδηγο της καρτας γραφικων που στην ουσια φτιαχτηκε με την καινουργια εγγραφη του bootloader.

 

Ολα αυτα σου τα λεω γιατι με την παραπανω σου παραγραφο ειναι σαν να μας λες: Τι μαλακιες μου λεγατε ρε καραγκιοζηδες αφου τελικα μονος μου το βρηκα και ηταν αλλο απο αυτο που μου λεγατε!Αρα δεν σας ξανα κανω την τιμη να με βοηθησετε!!! :-D

οχι δεν ειπα αυτο... Σε καμια πρριπτωση. Ισα ισα ευχαριστω που δωσατε ιδεες και για το χρονο σας. Ειπα οτι απλα αυτο ειχα σκεφτει εξαρχης και σπαταλησα 5 ωρες χωρις pc με ανοιξεκλεισε. Και πως αφου στο bios τα ρυθμιζα ολα και δεν εκανε τιποτα παλι τοτε ηταν και η τελευταια λυση αυτη..αυτα. Καλημερα κιολας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να υπηρχε το προβλημα στο bios αλλα μεχρι να κανεις το clear κτλ με το ανοιξε κλεισε το pc να χαλασε και η εκκινηση των windows και οταν πλεον ηρθε στα ισια της η καρτα γραφικων, να υπηρχε το αλλο προβλημα της εκκινησης πλεον! Ολα παιζουν γι αυτο στο λεω..Ειναι σατανικα μηχανηματα αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...