Προς το περιεχόμενο

Xiaomi mi5 Vs mi5S


christos4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

 

ζαχαρώνω τελευταία το mi5, αλλά έχω ακόμα κάποιους προβληματισμούς. 

 

Με βάση την έρευνα αγοράς, οι επιλογές μου είναι οι εξής:

 

* άσπρο 3/32 στα 220 ευρώ

* μαύρο 3/32 στα 247 ευρώ

* μαύρο 3/64 στα 265 ευρώ

 

το μαύρο μου αρέσει περισσότερο είναι η αλήθεια, αλλά δεν αξίζει αυτή τη διαφορά τιμής στα 3/32, γιατί το 3/64 παίζει στα 265, οπότε προτιμώ να δώσω 45 παραπάνω για να πάρω το χρώμα που μου αρέσει και να έχω και έξτρα αποθηκευτικό χώρο, παρά να δώσω 27 ευρώ παραπάνω για να μείνω στον ίδιο χώρο και να έχω απλά διαφορετικό χρώμα. 

 

όλα καλά μέχρι εδώ, μέχρι τη στιγμή που είδα ότι στην ίδια τιμή με το μαύρο 3/64, και συγκεκριμένα στα 268 ευρώ, παίζει αυτές τις μέρες το mi5s σε ασημένιο 3/64. 

 

Αυτή τη στιγμή είμαι με 8GB εσωτερικό, 8 GB SD. ο εσωτερικός δεν μου φτάνει ούτε για πλάκα προφανώς, με την SD το παλεύω διαγράφοντας συχνά πυκνά φωτογραφίες, μουσική που δεν θα ακούσω μέσα στην εβδομάδα κλπ. 

 

Θεωρώ λοιπόν ότι τόσο τα 32 GB όσο και τα 64 GB με καλύπτουν. Τα 64 απλά δίνουν μια έξτρα ασφάλεια για το μέλλον. Αν πχ έπαιζε το μαύρο 32 GB στα 220 θα το είχα παραγγείλει ήδη γιατί θα με κάλυπτε και δεν θα προβληματιζόμουν.

 

Δεν είναι τόσο μεγάλος παράγοντας το χρώμα, αλλά οι φίλοι μας οι κινέζοι έχουν διαφορετική τιμή σε κάθε χρώμα και έτσι μπήκε στο παιχνίδι η σκέψη για 3/64 μαύρο mi5 ή 3/64 ασημένιο mi5s. Οπότε αν το mi5s είναι πολύ καλύτερο από το mi5, και εφόσον παίζουν στα ίδια λεφτά, μπορώ να θυσιάσω το μαύρο χρώμα. Αν τώρα το mi5s δεν έχει και τόσο μεγάλη/ουσιαστική διαφορά από το mi5, μπορεί να σκεφτώ ξανά το άσπρο 3/32 για να γλυτώσω και ένα 50άρι.

 

Οπότε θα ήθελα τις απόψεις για το mi5 Vs mi5S, μήπως και καταφέρω να αποφασίσω :P

(κάποια εναλλακτική στα ίδια λεφτά-χαρακτηριστικά καλοδεχούμενη, αν και η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία έχω σκαλώσει με το mi5 ) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mi5s έχει καλύτερη κάμερα(χωρίς OIS όμως) καλύτερο επεξεργαστή (ελάχιστα) και λίγο μεγαλύτερη μπαταρία. Μέχρι εκει. Α! και καλύτερο Fingerprint Scanner, αν σε ενδιαφέρει αυτό. Γενικά στα λεφτά που παίζουν τώρα, εγώ θα πήγαινα στο Mi5s. Μόνο κερδίζεις, δε χάνεις τίποτα. Απλά να ξέρεις οτι για την ώρα δεν έχει Global ROM , οπότε θα πρέπει να παλεύεις με την αγγλοκινέζικη.

 

Εναλλακτικά δες το LeEco Le 2 Max που είναι αρκετά μεγαλύτερο ομως, και το Zuz Z2 που είναι μια εξαιρετική συσκευή, με ολίγον σάπιο Software.

 

Έχω το Mi5, και έχω παραγγείλει το mi5s για τη γυναίκα μου, σε καμια βδομάδα φτάνει. Νομίζω οτι όπως είναι τώρα το πράμα, αν είσαι τελικά ανάμεσα σε αυτά τα δύο, πάρε το s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ.

το leeco ξεφεύγει πολύ σε μέγεθος. 

το zuk z2 έχει ωραία specs, αλλά δεν με τρελαίνει το software του και η φάση με το ένα μόνο κουμπί (το εχω δοκιμασει για καμια εβδομαδα) 

 

από την κάμερα του mi5 είσαι ικανοποιημένος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά. Εντάξει, στο λίγο φως ζορίζεται, αλλα γενικά είναι αρκετά καλή. Απο το OIS είμαι απογοητευμένος, γιατι η δε δουλεύει σωστά στο δικό μου, ή δε δουλεύει καθόλου :) Σε γενικά πλαίσια ναι, εμένα με καλύπτει απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Mi5s η απουσία OIS πονάει, ενώ δεν έχει Gorilla glass. 1 μικρό βήμα μπρός και δύο μεγάλα πίσω σε σχέση με το Mi5.

 

Kαι εγώ κοιτάω αυτά τα 2 κινητά και πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω. Επίσης τα θέματα εγγύησης με απασχολούν αρκετά.

 

Διαβάζω για παράδειγμα τα reviews για το honorbuy που έχει αποθήκες Ευρώπη και πραγματικά είναι να μήν σου κάτσει προβληματική συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για την απουσια gorilla glass ειναι τσεκαρισμενο?

Μηπως εχει το "εφαμιλλο" dragontrail που εβαζε παλιοτερα η xiaomi?

Οσο για την αρχικη ερωτηση.

Εαν εχεις αποφασισει οτι δεν θελεις με τιποτα 5,2+ ιντσες κ εγω θα λεγα το mi5s εαν δεν σε πολυπειραζει που ειναι ασημι.

 

Προσωπικα το ηθελα σε μαυρο(note 3 pro 3/32) και πληρωσα την μικρη χρηματικη διαφορα~10ευρω , αλλα κ την καθυστερηση +20μερες(ενω το χα παραγγειλει βγηκε out of stock-το geekbuying "ξεχαστηκε").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαί είναι διασταυρωμένο ότι όχι μόνο το Mi5s δεν έχει Gorilla Glass, αλλά ακόμα χειρότερα δεν έχει καθόλου scratch resistance.

 

Στο gsmarena όπου έχει αναλυτικότατο review, το Mi5s τους γέμισε στην οθόνη γρατζουνιές από την πρώτη εβδομάδα χρήσης.

 

 

 

Unfortunately, Xiaomi didn't mention any specific glass protection for the screen and we can confirm the Gorilla Glass 4 is gone for good. The Mi 5s acquired lots of big scratches on top of its display just in the week we had it for a review. We suggest that you apply a screen protector on it as soon as you take the phone out of its box.

 

Ακόμα χειρότερα, καθότι η οθόνη έχει κυρτές άκρες, τα tempered glass screen protectors που καλύπτουν πλήρως την οθόνη είναι εκείνες οι αποτυχίες που κολάνε μόνο επάνω και κάτω στα bezels ενώ επάνω από την οθόνη όχι, με αποτέλεσμα η εμπειρία touch να υποβαθμίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό.

 

Αν πάς σε κλασσικό tempered glass, δεν καλύπτεται όλη η οθόνη. Είναι τα ίδια προβλήματα όπως στο Samsung S7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαί είναι διασταυρωμένο ότι όχι μόνο το Mi5s δεν έχει Gorilla Glass, αλλά ακόμα χειρότερα δεν έχει καθόλου scratch resistance.

 

Στο gsmarena όπου έχει αναλυτικότατο review, το Mi5s τους γέμισε στην οθόνη γρατζουνιές από την πρώτη εβδομάδα χρήσης.

 

 

 

 

Ακόμα χειρότερα, καθότι η οθόνη έχει κυρτές άκρες, τα tempered glass screen protectors που καλύπτουν πλήρως την οθόνη είναι εκείνες οι αποτυχίες που κολάνε μόνο επάνω και κάτω στα bezels ενώ επάνω από την οθόνη όχι, με αποτέλεσμα η εμπειρία touch να υποβαθμίζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό.

 

Αν πάς σε κλασσικό tempered glass, δεν καλύπτεται όλη η οθόνη. Είναι τα ίδια προβλήματα όπως στο Samsung S7

 

Μου φαινετε απιστευτο που σε ναυαρχιδα της η xiaomi το αμελησε.

Εδω το ειχε βαλει σε redmi 1s του 14(dragontrail) και ειναι ακομα σαν καινουργιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα, τόσο για το Mi5s όσο και για το Plus.

 

Αν η οθόνη δεν ήταν κυρτή στις άκρες, θα αγόραζες ένα καλό tempered glass screen protector και θα τελείωνε το θέμα εκεί.

 

Οι κυρτές άκρες δυστυχώς δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικο ένα τόσο καλό μοντέλο να μην έχει gorilla glass και λοιπές προστασίες

 

Μεγάλο φαουλ και βασικά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό τους αλλά οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικο ένα τόσο καλό μοντέλο να μην έχει gorilla glass και λοιπές προστασίες

 

Μεγάλο φαουλ και βασικά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό τους αλλά οκ...

 

Μην τρωτε παπα απο γοριλακι γκλας και pipes.

 

Να ειστε σίγουροι πως έχει καποιο γυαλι με σχετικη ανθεκτικότητα. Και μενα ενα Huawei που ειχα παλιοτερα δεν ειχε Gorilla Glass... ειχε ομως Huawei Glass το οποιο για να το σπασω.... βαρεσα 4-5 φορες καρφι με σφυρι πάνω του. Δεν υπηρχε ουτε μια στο μυριο Gorilla να αντεχε σε τετοιο torture. 

 

Μην δίνετε ιδιαιτερη σημασια λοιπον.... μιλωντας εκ πειρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικά σχολιάζουν οι γνωστοί άγνωστοι που δεν έχουν κανένα από τα 2 κινητά.

 

Έχω το mi5 κάτι μήνες , χωρίς glass και χωρίς ιδιαίτερη προσοχή ( το βάζω σε τσέπες με κλειδιά κτλπ)

 

Καμια γρατσουνια προς το παρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικά σχολιάζουν οι γνωστοί άγνωστοι που δεν έχουν κανένα από τα 2 κινητά.

 

Έχω το mi5 κάτι μήνες , χωρίς glass και χωρίς ιδιαίτερη προσοχή ( το βάζω σε τσέπες με κλειδιά κτλπ)

 

Καμια γρατσουνια προς το παρών.

λογικό αφού έχει gorilla glass 4 το mi5.... για το mi5S αναφέρονται που δεν έχει καμία προστασία και σε συνδυασμό κυρτής οθόνης στις οποίες δεν μπαίνουν εύκολα ούτε ζελατίνες ούτε tempereds θα υπάρξει πρόβλημά .... η οθόνη του θα είναι τελείως απροστάτευτη και ευάλωτη σε γρατζούνιες και σπασίματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...