Προς το περιεχόμενο

Που να βγω για Sushi


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε το κατεχω γενικα αλλα θελω να δοκιμασω. Το Koi ακουγεται πολυ αλλα κοιταξα λιγο καταλογο και σχεδον ολα ειναι κατι τυλιγμενο σε ρυζι.Δε νομιζω να απολαυσει και να χορτασει καποιος δοκιμαζωντας μια ποικιλια απο αγγουρι τυλιγμενο σε ρυζι, τονος και σολωμος τυλιγμενος σε ρυζι.

 

Υπαρζει καποιο βαθος παραπανω και καποιος μαγαζι να εξερυενισω αυτο το ειδος κουζινας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Moderators

 

 

σχεδον ολα ειναι κατι τυλιγμενο σε ρυζι

 

 

 

Πού να βγω για μπριζόλες; Είδα ένα μαγαζί αλλά έχει μόνο κάτι μπριζόλες.

 

Το Koi απ' ό,τι ξέρω είναι πολύ καλό, από άτομα που έχουν πάει και από άτομα που δουλεύουν εκεί. Επίσης υπάρχει και ένα Ιαπωνικό εστιατόριο πίσω από το Hilton αλλά δε θυμάμαι το όνομά του, θα προσπαθήσω να το θυμηθώ και θα το γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επίσης υπάρχει και ένα Ιαπωνικό εστιατόριο πίσω από το Hilton αλλά δε θυμάμαι το όνομά του, θα προσπαθήσω να το θυμηθώ και θα το γράψω.

furin kazan yamato λέγεται :)

 

Σε γενικές γραμμές το koi είναι μια καλή επιλογή για κάποιον 'αρχάριο'. Έχει προσιτές τιμές σε αρκετά καλή ποιότητα.

Πολύ κοντά υπάρχουν άλλα 3 μαγαζιά. Το furin kazan, το dosirak και το aji sushi. 

Το furin kazan είναι πανάκριβο,αλλά έχει καλό δείκτη τιμής προς απόδοση. Το dosirak έχει κορεάτικη κουζίνα, αλλά είναι εξίσου καλό και στο sushi. Το aji από την άλλη, είναι σχετικά φθηνό με μέτρια ποιότητα.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ο op να ψάξει για εκπτωτικό κουπόνι, καθώς είναι σχετικά ακριβά αυτά τα μαγαζιά αν θες να φας και να χορτάσεις (που δεν χορταίνεις όσο και να φας...) . Βγαίνουν προσφορές κατα καιρούς του τύπου 2 άτομα 25 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το κατεχω γενικα αλλα θελω να δοκιμασω. Το Koi ακουγεται πολυ αλλα κοιταξα λιγο καταλογο και σχεδον ολα ειναι κατι τυλιγμενο σε ρυζι.Δε νομιζω να απολαυσει και να χορτασει καποιος δοκιμαζωντας μια ποικιλια απο αγγουρι τυλιγμενο σε ρυζι, τονος και σολωμος τυλιγμενος σε ρυζι.

 

Υπαρζει καποιο βαθος παραπανω και καποιος μαγαζι να εξερυενισω αυτο το ειδος κουζινας?

Εεεεε;

Δεν υπάρχει σούσι χωρίς ρύζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

furin kazan yamato λέγεται :)

 

Ναι μπράβο. Είχα πάει μια φορά, ήταν ψιλοακριβό αλλά αυτό που είχα φάει ήταν πολύ ωραίο, δε θυμάμαι καν τι ήταν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού να βγω για μπριζόλες; Είδα ένα μαγαζί αλλά έχει μόνο κάτι μπριζόλες.

Εεεεε;

Δεν υπάρχει σούσι χωρίς ρύζι...

 

Να το θεσω αλλιως για να μη δυσκολευεστε. Και η πιτσαρια πιτσες φτιαχνει αλλα κατ'αναγκη σου χει και πατατες τηγανιτες και ενα σωρο ορεκτικα. Τα σουσαδικα περα απο τονο και σολωμο τυλιγμενο σε ρυζι τι αλλο σου προσφερουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δεν είναι μόνο σολωμός και τόνος, αλλά δεν θα μπω σε λεπτομέρειες.

Για να απαντήσω αυτά που είναι μόνο για σούσι έχουν αποκλειστικά σούσι, τώρα το dosirak π.χ έχει και κορεάτικα πιάτα γιατί είναι και κορεάτικο εστιατόριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα είναι δυνατόν να ρωτάς πού να βγεις για σούσι και μετά να λες δε θέλω σούσι; Το furin kazan είναι εστιατόριο, έχει και σούσι και έχει και άλλα πράγματα. Εσύ τι ακριβώς θες, σουσάδικο ή ιαπωνική κουζίνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πας στην πιτσαρία αν δε θες να φας πίτσα;

 

Η ερώτηση σου μου κάνει λιγο φάση "μ έχει πρήξει κάποιος να παμε για σούσι και θέλω ενα εστιατόριο που θα βρω κι εγώ κατι να φάω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε καν, δικια μου πρωτοβουλια ειναι. Ειμαι σε ενα mode που εγω βαρεθει τις κλασσικουρες και θελω μια φορα τη βδομαδα να βγαινω και να δοκιμαζω κατι καινουριο σε φαι.

 

Οκ ο τιτλος μπορει να λεει sushi αλλη συνχιζω στο κυριως κειμενο "θελω βαθος να εξερυνισω αυτο το ειδος κουζινας" που προφανως παραπεμπει στην Ιαπωνικη. Το sushi απο μονο του αλλωστε δεν ειναι κατι στο οποιο μπορεις να στηριξεις μια βραδια φαγητου.

 

Ακουγοντας το Koi εριξα μια ματια στον καταλογο και απο κει βλεπω οτι εχει sushi, sashimi και nagiri. Με μια γρηγορη ματια στο ιντερνετ μαθαινω τα βασικα οτι το sushi ειναι κατα ωμο τυλιγμενο αναμεσα σε ρυζι και φυκι, το nagiri ειναι ρυζι και απο πανω καπελο το ωμο και το sashimi ειναι απλα κατι ωμο σκετο. Και ο καταλογος τους εχει κατα κυριο λογο αγγουρι, τονο και σολωμο. Δηλαδη εκει δινεις 20+ ευρω για να φας ενα sushi σολωμο, ενα ναγκιρι με χελι, και sashimi με καπνιστο τονο. Ε και?

 

Ας πουμε μου ειπαν για ενα στο Φαληρο που χει Sushi burger που ακουγεται πολυ καλυτερο..

 

 

Και συνεχιζω και ρωταω (επειδη ναι θελω να παω, αλλα ειμαι νουμπας) τι αλλο υπαρχει σε αυτα τα μαγαζια εστω ιαπωνικη κουζινα αφου το θελετε ετσι περα απο sushi, sashimi και ναγκιρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sushi burger δεν είναι πιάτο της ιαπωνικής κουζίνας, όπως δεν θα ήταν και το μουσακάς burger πιάτο της ελληνικής.

 

 

Αναλόγως. Γενικώς πλην του σούσι δεν είναι δημοφιλής η ιαπωνική κουζίνα, με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη έλλειψη ιαπωνικών εστιατορίων.

 

Το nigiri (και όχι nagiri) είναι είδος σούσι. Υπάρχουν πολλά είδη ακόμη όπως το maki κοκ.

Το sashimi από την άλλη δεν είναι σούσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ξαναλεω μη κολλαμε στο sushi, απλα το ανεφερα γιατι ειναι το πιο χαρακτηριστικο. Η ερωτηση ειναι τι πιατα υπαρχουν για να δημιουργησω μια ποικιλια και να μπορω να μεινω ευχαριστημενος. Ακομα και αν ειναι remix το sushi burger και ας μην ανηκει στη κατηγορια αυτη, ειναι κατι περιεργο και ιδιατερο που θα θελα να φαω. Περα απο αυτα που ειπαμε εχουμε κατι αλλο σε αυτα τα μερη?

 

furin kazan, dosirak και aji που ειπατε τι δοκιμασατε και σας αρεσε. Μη παω σα τυχαρπαστος και ψαχνομαι τελειως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...