Προς το περιεχόμενο

Zuk Z2 4GB - 64GB (SD820, 5") - 189.19$ / 171€ - Banggood


vgiozo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 333
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το κανονικό το έστειλαν,το singapure post,κάπως έτσι τέλος πάντων.Εγώ πιστεύω οτι έχει πέσει εντολή για να αυξηθούν τα έσοδα του κράτους(το οτι πάμε για φούντο,είναι άλλο θέμα) και οτι μιας και η αγοραστική μας δύναμη έχει μειωθεί αρκετά,έχουν αυξηθεί κατα πολύ τα κινητοδέματα(να το θέσω έτσι),οπότε είτε γράφει 150€ επάνω,είτε γράφει 40€,αν θέλει ο τελωνειακός,το ελένχει(δεν νομίζω να είναι τόσο χαζοί ώστε να μην καταλαβαίνουν,ποιά δέματα εμπεριέχουν κινητά,ούτε ξαφνικά τόσοι έλληνες να απέκτισαν τόσους κινέζους φίλους και να τους στέλνουν δωράκια).Εν πάση περιπτώση,είναι να μην σου κάτσει,αλλά εκει που θα σου καθόταν 1 στις 100,ξαφνικά πήγε στο 1 στις 10.Αρα από GEARBEST,ποτέ ξανά τπτ,για να μην πώ απο Κίνα ποτέ ξανα.Αυτό θα εξαρτηθεί από το πόσο θα πληρώσω και αν πληρώσω τελικά και δεν απαιτήσω τα χρήματα μου πίσω μέσω paypal και ότι δεν το παρέλαβα ποτέ,διότι 35€ οκ,θα τα δώσω,αλλά διαβάζω και για κάτι 120αρια.Είδωμεν.

 

Δεν ευθύνεται το ίδιο το Gearbest, αλλά η επιλογή της μεταφορικής...

 

...ο "κανόνας" που έχει προκύψει είναι ότι

- ΑΝ χρησιμοποιηθεί μεταφορική που εισάγει το κινητό πρώτα σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα, το γλιτώνεις το τελειωνείο κατά πάσα πιθανότητα.

- ΑΝ το δέμα εισαχθεί στην Ελλάδα κατευθείαν από Ασία, τότε οι πιθανότητες να το τσιμπήσει το τελωνείο είναι αυξημένες...

 

...με άλλα λόγια, εκείνα που έρχονται μέσω Ευρώπης ελέγχονται πλημμελώς ή καθόλου, αφού κανονι΄κα δεν περνούν τελωνείο εντός ΕΕ, σε αντίθεση με τα απευθείας εισαγόμενα από χώρες εκτός ΕΕ...

...λογικό από κάποια άποψη...

 

Εγώ στο Banggood τους είπα μόλις το παρήγγειλα πως αν δεν μπορούν να το στέιλουν με Σουηδικό ή Ολλανδικό ταχυδρομείο, να το ακυρώσουν αμέσως...

...μου απάντησαν ότι θα το έστελναν με το Σουηδικό, όπως κι έγινε.

 

το φοβάμαι το συγκεκριμενο, γιατί μπορεί η τιμή στο Banggood να είναι πολύ καλή, αλλά γενικά κινητά στις προδιαγραφές του έχουν τιμές πολύ πάνω από τα 200€

...κι αν σκάσεις κανά 100άρι κερατιάκικο, τότε δεν αξίζει η αγορά από Κίνα καθόλου...

Καλά αυτό το τοπικ υπάρχει ακόμα; Από πέρυσι το Νοέμβριο λέτε για το συγκεκριμένο κινητό; :) Τόσο καλό είναι πια; :)

 

Εξαιρετικές προδιαγραφές σε ασυναγώνιστη τιμή, αυτό αναγνωρίζεται από όλους...αλλά η κάμερα είναι μέτρια και κάτω, πώς να το κάνουμε...

 

...έχει όμως ένα σαφέστατο κοινό το κινητό - που θέλει απλώς να έχει φωτογραφική και νοιάζεται περισσότερο για επεξεργαστή και μνήμη - που δεν αντιπροσωπεύει όμως κάθε χρήστη...

 

Το πόσο καλό είναι σε αυτή τιμή, φαίνεται από το ότι έχει σχεδόν ίδιες προδιαγραφές με το Samsung S7 του διπλανού νήματος (υπερτερεί και σε κάποια σημεία, πχ δεύτερη SIM, τον αποθηκευτικό, τη θύρα usb-c, OTG, τη μπαταρία), με μόνη καίρια διαφορά την απόδοση της κάμερας (στα πίξελ είναι ίδιες), που όμως δε λέει κανείς ότι αξίζει τα 210€ της διαφοράς...

 

...μόνο αν είναι να πέσει τελωνείο αξίζει να σκεφθεί κανείς τέτοιες λύσεις, γιατί η διαφορά μειώνεται αισθητα κι έχεις κι ελληνική εγγύηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,δεν το γνώριζα αυτο,εμένα πάντως που μου ήρθε το Vibe P1 Pro απο το Vickmall,πριν απο ενα μηνα,δεν είχα τέτοιο θέμα.Το κινητο είναι για εναν ξαδερφό μου,αλλα πληρωμένο απο την δικιά μου paypal και απο τον λογαριασμο μου στο GEARBEST.Τελευταία ερώτηση,αν γνωρίζει καποιος.Μπορείς να μην το δεχτεις οπότε να το στείλουν πίσω απο μόνοι τους και να απαιτήσεις τα χρήματα σου απο την paypal ή τέλοσπάντων ποιά είναι η διαδικασία σε περίπτωση που δεν βολεύει να το παραλάβεις? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σταματήσετε να γκρινιάζετε για την ποιότητα των φωτογραφιών τη μέρα, κοιτάξτε αυτές τις βραδυνές φωτό και γκρινιάξτε για τα σωστά πραγματα  :-D  :-D  :-D

 

Οι πιο φωτεινές φωτογραφίες είναι με ενεργοποιημένη την επιλογή HDR. Γενικά έχω πολύ σταθερό χέρι, οι λήψεις είναι από χέρι, χωρίς στήριγμα. 

 

Προς υποστήριξη του κινητακίου, οι φωτιστικές συνθήκες ήταν εφιάλτης, και γενικά το θέμα κινούμενο, δηλαδή και με DSLR θέλεις "βραδυνό" φακό για να βγάλεις καλές φωτό. Αλλα σίγουρα ένα iphone ή ενα S7 θα είχε καλύτερη απόδοση. Για Xiaomi 5/5s δε ξέρω αλλά περιμένω κάτι αντίστοιχο με αυτές τις φωτό. 

 

Θεωρώ οτι το μόνο κινητό κοντά σε αυτά τα χρήματα που βγάζει λίγο καλύτερες φωτό είναι το Samsung Galaxy A5, και πάλι είναι ~30% ακριβότερο σε τιμή από προσφορά και η ταχύτητά του είναι πραγματικά χελώνα μπροστά στο ZUK.


Καλά αυτό το τοπικ υπάρχει ακόμα; Από πέρυσι το Νοέμβριο λέτε για το συγκεκριμένο κινητό; :) Τόσο καλό είναι πια; :)

 

Το κινητάκι σπέρνει. Μόνο και μόνο η δυνατότητα να βάλεις Stock Android σε κινητό με τσιπσετ Snapdragon 820/4GB Ram/64GB ROM και Dual Sim είναι απίστευτο που υπάρχει σε τιμή κάτω απο 200Ε. Πόσο μάλλον σε 5 ιντσες και γυαλινο μπρος πισω και με fingerprint reader. Είναι ο,τι έψαχνα, και έψαχνα πάνω απο 6μηνο. 

post-89750-0-75679300-1486021793_thumb.jpg

post-89750-0-03927400-1486021796_thumb.jpg

post-89750-0-59510000-1486021797_thumb.jpg

post-89750-0-34165900-1486021800_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία είναι υποφερτή, σε αυτό το μέγεθος κι ανάλυση τουλάχιστον.

 

Κανείς δεν αμφιβάλλει για την αξία του κινητού...το καλοκαίρι το είχα δει στον ξάδερφό μου, που το είχε αγοράσει Αγγλία στο ισοδυναμο των 300+ ευρώ αν θυμάμαι καλά.

 

...όπως έγραψα παραπάνω, έχει επιμέρους καλύτερες προδιαγραφές και από το Samsung s7 (ram, storage, dual sim, usb-c, otg, battery) ενώ είναι ίδιο στα υπόλοιπα...ουσιαστικά μόνο η επίδοση της κάμερας το διαχωρίζει από τις πραγματι΄κες ναυαρχίδες.

 

...κι εδώ νομίζω πως τα σκάτωσε λίγο η ZUK...ας του έβαζε καναν SD6** ή κάτι τέτοιο, έστω και με 32άρη αποθηκευτικό, κι ας έβαζε κάποια καλύτερη κάμερα...

...κι ας κρατούσε τον 820 για την έκδοση Pro, που αναγκάστηκε να της δώσει υπερβολική ram/storage (6-128) για κινητό που μόνο από ψώνιο θα το αγόραζε κάποιος τελικά, κι ας κρατούσε την ίδια ή μια λίγο καλύτερη κάμερα.

 

...αυτή θα ήταν η σωστή ισορροπία για μένα, τώρα έχει μια ναυαρχίδα σε τιμή midrange και κάτω, αλλά με κάμερα πολύ κάτω των άλλων προδιαγραφών...απευθύνεται σ' ένα συγκεκριμένο κοινό, αλλά δεν είναι η ισορροπία που ταιριάζει σε όλους.

 

Ερωτήσεις:

 

1) Στην ιστοσελίδα της εταιρείας λέει πως η διασύνδεση USB-C λειτουργεί σε προδιαγραφές USB 3.0, ωστόσο σε όλες τις ιστοσελίδες περί κινητών αναφέρεται ως USB 2.0...

http://shopap.lenovo.com/in/en/smartphones/zuk/zuk-z2-plus/

http://www.gsmarena.com/lenovo_zuk_z2-8125.php

 

- Τί ισχύει τελικά; Μπορείτε να κάνετε ένα τεστ με σύνδεση σε USB 3.0 θύρα σταθερού/φορητού με μεταφορά μεγάλου αρχείου και να αναφέρετε τη ταχύτητα;

Αν

 

 

2) Με την ινδική stock Android ROM, διατηρούνται οι ειδικες λειτουργίες του κεντρικού κουμπιού που αναφέρονται στη έκδοση λειτουργικού της ZUK;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε κάνει καλύτερο targeting η ZUK τότε το κινητό μαλλον θα ήταν και πολύ ακριβότερο! Ακριβώς επειδή έχασαν την ισορροπία με την κάμερα εκτιμώ οτι δε πούλησε πολύ και έριξαν την τιμή.

 

1) Δε ξέρω για USB 2-3 και δε με πολυνοιάζει να πω την αλήθεια. Το καλώδιο πάντως που έχει μέσα νομίζω είναι USB2.0 (δεν είναι μπλε και δεν έχει τις έξτρα συνδέσεις) 

 

2) Οι ειδικές λειτουργίες του κουμπιού διατηρούνται. Πέρα απο μερικές μικροδιαφορές τα μοναδικά πραγματα που αλλαζουν απο το στοκ αντρόιντ ειναι τα notifications που είναι λίγο σαν του iPhone, αλλά σιγουρα χειρότερα απο το stock android, και το αναδυόμενο μενού απο κάτω που βάζεις τα toggles για wifi gps κτλ, που επίσης μοιάζουν με iPhone αλλά προσωπικά τα βρίσκω πιο βολικά απο στοκ αντρόιντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε κάνει καλύτερο targeting η ZUK τότε το κινητό μαλλον θα ήταν και πολύ ακριβότερο! Ακριβώς επειδή έχασαν την ισορροπία με την κάμερα εκτιμώ οτι δε πούλησε πολύ και έριξαν την τιμή.

 

1) Δε ξέρω για USB 2-3 και δε με πολυνοιάζει να πω την αλήθεια. Το καλώδιο πάντως που έχει μέσα νομίζω είναι USB2.0 (δεν είναι μπλε και δεν έχει τις έξτρα συνδέσεις) 

 

2) Οι ειδικές λειτουργίες του κουμπιού διατηρούνται. Πέρα απο μερικές μικροδιαφορές τα μοναδικά πραγματα που αλλαζουν απο το στοκ αντρόιντ ειναι τα notifications που είναι λίγο σαν του iPhone, αλλά σιγουρα χειρότερα απο το stock android, και το αναδυόμενο μενού απο κάτω που βάζεις τα toggles για wifi gps κτλ, που επίσης μοιάζουν με iPhone αλλά προσωπικά τα βρίσκω πιο βολικά απο στοκ αντρόιντ.

 

To παράδοξο και πάλι για τη φωτογραφική είναι πόσο ποικίλλουν και τα αποτελέσματα/αναφορές των δοκιμων σε διάφορες ιστοσελίδες...πχ ενώ τα περισσότερα την κράζουν, κάποια τη βγάζουν καλύτερη από εκείνη του Mi5, πχ στο notebookcheck για παράδειγμα έχουν μερικα δείγματα φωτογραφιών όπου εκείνη του Ζ2 φαίνεται καλύτερη κι από του S7...τρέχα γύρευε...

 

...έτσι αποφάσισα να το αγοράσω εγώ, επειδή εμπιστεύομαι εν γένει το notebookcheck και του έβγαλε καλύτερη τη φωτογραφική από άλλες δοκιμές...παρότι τόσο καιρό "κρατιόμουν" ακόμη κι όταν το μαύρο ήταν 20$ κάτω από τη τιμή που το αγόρασα τελικά.

 

Επειδή δεν έχει MicroSD θύρα, προσωπικά πιστεύω πως είναι σημαντικό να διαπιστωθεί αν είναι usb 2.0 ή 3.0...αν δεν έχεις καλώδιο βέβαια τί να γίνει...

...αν και το ότι έρχεται με usb 2.0 καλώδιο μπερδευει ακόμη περισσότερο τα πράγματα, όταν η κατασκευάστρια το δηλωνει ως USB 3.0...

 

Για θήκες εγώ είχα παραγγείλει δύο τελικά, και οι δύο στυλ "βιβλίου", αλλα η μία ανοίγει κάθετα κι η άλλη οριζόντια

https://www.aliexpress.com/item/Cyboris-Brand-for-Lenovo-ZUK-Z2-Case-Wallet-Style-PU-Leather-Case-For-Lenovo-ZUK-Z2/32715892465.html

https://www.aliexpress.com/item/Flip-Case-Cover-For-Lenovo-ZUK-Z2-Leather-Case-Cover-For-Lenovo-ZUK-Z2-5-0/32762987449.html

 

Δεν ξέρω ακόμη αν θα το κρατήσω, βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κινεζικα το θεμα με τη καμερα δεν ειναι λογω φακου και γενικα hardware.

Απλα δεν ασχολουνται με το software θεμα.

Ποσα κινεζικα βγαινουν με ιδιους φακους(και ιδιο επεξεργαστη,γιατι μετραει και αυτος στη διαδικασια) πχ με τα samsung και παλι βγαζουν χειροτερες φωτο.

Το σκεφτομαι και εγω αρκετα σοβαρα το Ζ2 αλλα η ελλειψη micro sd ειναι που με χαλαει και λιγο το θεμα ρομ,αν και με τη stock android κατι γινεται.

Κατα τα αλλα στα λεφτα του ειναι σε value ισαξιο με rn3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο zukfans κάποιος έλεγε πολύ καλά λόγια για μια εφαρμογή κάμερας, πως βελτιώνει αισθητά την απόδοση, μια "snap camera" ή κάπως έτσι, εμπορική εφαρμογή.

 

Ισχύει αυτό που λες, για το software αλλά είναι και θέμα hardware, ως προς το σύνολο του φακού, αισθητήρα κτλ που χρησιμοποιούν...

 

αλλά τα πιο ακριβά Κινέζικα με διαπιστωμένα καλή κάμερα, είναι και πάλι σε πολύ ακριβή τιμή, τέτοια που βρίσκεις ναυαρχίδα από ελληνική αντιπροσωπεία...παραλίγο να παραγγέιλω το s7 από το διπλανό νήμα στα 380€, αλλά δεν μπορώ να κυκλοφορώ με συσκευή τόσο ακριβή στη τσέπη, με αγχώνει δεν μου ταιριάζει..

 

...μόνο μέχρι 200€ θα μπορούσα να δώσω και λίγα παραπάνω αν ήταν ελληνικής αντιπροσωπείας.

 

...είχα πετύχει το 950XL Lumia στα 199€ από τον Γερμανό, αλλα λόγω λειτουργικού (ήθελα να έχω κάποιες εφαρμογές που δεν υπήρχαν σε W.Mobile) και άβολου μεγέθους τελικά το έδωσα

...το μετάνιωσα εδώ που τα λέμε...στο θέμα της φωτογραφίας τουλάχιστον - που είναι και το πιο δύσκολο - το θέμα θα είχε λυθεί....αν ήταν η dual sim έκδοση, θα το είχα κρατήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και στο rn3 τη δοκιμαζαν αυτη την εφαρμογη ,αλλα περα απο τις περισσοτερες δυνατοτητες ,η βελτιωση ηταν ελαχιστη.

Ακομα και τα ακριβοτερικα κινεζικα,δυσκολα συγκρινονται σε καμερα με το S7.

Πχ στα 380 που ειχε,αξιζε πολυ,ειδικα εαν το θες για αυτη τη χρηση.

Αλλα καλα κανεις και βαζεις οριο.Εδινα και εγω παλια 350αρια για κινητα και μετα απο 2 χρονια βγαινει κατι καλυτερο.Πλεον οριο βαρια τα 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κυκλοφορώ εγώ με 400€ κινητο στη τσέπη; Να αγχώνομαι μη πάθει το παραμικρό;

 

Αυτό των 150-170ε άντε και να σου πέσει, να το χτυπήσεις λίγο να γρατσουνιστεί, ακόμη και να το χάσεις/να στο κλέψουν, αντικαθίσταται...

...αν χάσεις / σου χαλάσει (για λόγους που δεν καλύπτονται από εγγύηση) το s7 είναι να βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο...

 

Δεν μου ταιριάζει...έφτασα μέχρι στο checkout του Paypal για το μαύρο S7 και το ακύρωσα...εντάξει, όχι και 400 ευρά...είπαμε...

 

Ναι θέλω καλύτερες φωτογραφίες, αλλά να τις πληρώσω με ένα μηνιάτικο;;

 

Τέτοια λεφτά θα έδινα για επώνυμη ταμπλέτα, μέχρι κανά 500€ δλδ, που είναι σοβαρό εργαλείο δουλειάς

 

θα περιμένουμε μάλλον το επόμενο black friday...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ευθύνεται το ίδιο το Gearbest, αλλά η επιλογή της μεταφορικής...

 

...ο "κανόνας" που έχει προκύψει είναι ότι

- ΑΝ χρησιμοποιηθεί μεταφορική που εισάγει το κινητό πρώτα σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα, το γλιτώνεις το τελειωνείο κατά πάσα πιθανότητα.

- ΑΝ το δέμα εισαχθεί στην Ελλάδα κατευθείαν από Ασία, τότε οι πιθανότητες να το τσιμπήσει το τελωνείο είναι αυξημένες...

 

...με άλλα λόγια, εκείνα που έρχονται μέσω Ευρώπης ελέγχονται πλημμελώς ή καθόλου, αφού κανονι΄κα δεν περνούν τελωνείο εντός ΕΕ, σε αντίθεση με τα απευθείας εισαγόμενα από χώρες εκτός ΕΕ...

...λογικό από κάποια άποψη...

 

Εγώ στο Banggood τους είπα μόλις το παρήγγειλα πως αν δεν μπορούν να το στέιλουν με Σουηδικό ή Ολλανδικό ταχυδρομείο, να το ακυρώσουν αμέσως...

...μου απάντησαν ότι θα το έστελναν με το Σουηδικό, όπως κι έγινε.

 

το φοβάμαι το συγκεκριμενο, γιατί μπορεί η τιμή στο Banggood να είναι πολύ καλή, αλλά γενικά κινητά στις προδιαγραφές του έχουν τιμές πολύ πάνω από τα 200€

...κι αν σκάσεις κανά 100άρι κερατιάκικο, τότε δεν αξίζει η αγορά από Κίνα καθόλου...

 

...μόνο αν είναι να πέσει τελωνείο αξίζει να σκεφθεί κανείς τέτοιες λύσεις, γιατί η διαφορά μειώνεται αισθητα κι έχεις κι ελληνική εγγύηση...

Στο τελωνείο, αν δεν συμφωνούν με την τιμή που αναγράφεται επάνω, μπαίνουν ίντερνετ και ψάχνουν αυτό το κινητό πόσο το βρίσκουν από Κίνα. Σπάνια να βάλουν λάθος τιμή. Και μετά πληρώνεις το 24% + 12€ έξοδα εκτελωνισμού. Τώρα τελευταία σχεδόν όλα μπαίνουν τελωνείο, και NLpost πολλά έχουν μπει. Υπάρχουν άλλες λύσεις που το αποφεύγουν 100%, αλλά κοστίζουν πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν όλα τα κινέζικα καταστήματα την ίδια τιμή, οπότε ποιά είναι η σωστή και ποιά η λάθος τιμή; Αν εσύ το πήρες με κουπόνι 20% τί νόημα έχει η αρχική τιμή;

 

Οι αποστολές από ευρωπαϊκή αποθήκη είναι μια λύση, αλλά έχουν υπάρξει κι εκεί περιπτώσεις που διαφημίζεται ωσαν να φεύγει από ΕΕ αλλά αργεί εξίσου, σαν να στέλνεται από Ασία.

 

Το έχω παρακολουθήσει το ζήτημα και σίγουρα δεν μπαίνουν "σχεδόν όλα" τελωνείο...υπερβολές...ναι οι έλεγχοι έχουν αυξηθεί, αλ΄λα μην υπερβάλλουμε, αν τυχόν έτυχε σε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...