Προς το περιεχόμενο

Zuk Z2 4GB - 64GB (SD820, 5") - 189.19$ / 171€ - Banggood


vgiozo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω και εγώ ότι το πήρα από Banggood και ήρθε με Swiss Post.

 

Η συσκευή πολύ ανώτερη από αυτό που περίμενα. Πέρασα την επίσημη ινδική, έβαλα και swiftkey πληκτρολόγιο και όλα super

 

Σχετικά με την πλάτη...αφενός είναι ευαίσθητη σε γρατσουνιές αφετέρου γλιστράει απίστευτα. Θέλει οπωσδήποτε θήκη 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 333
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και γω από Banggood το είχα παραγγείλει πριν 2 μήνες περίπου στα 180. Είναι γάτοι στο Banggood, το δήλωσαν MP4 Player με αξία 25$ οπότε πέρασε λάδι ούτε τελωνείο ούτε τίποτα. Απλά έπαιξε γκαντεμια με ταχυδρομεία και μου έκανε περίπου 60 μέρες να έρθει...

 

Το κινητό και για 250€ που είχε το καλοκαίρι είναι καλό, για κατω από 200 είναι κλοπή απλά. Σίγουρα καλύτερη ποιότητα κατασκευής από Mi5.

Να προσθέσω και εγώ ότι το πήρα από Banggood και ήρθε με Swiss Post.

 

Η συσκευή πολύ ανώτερη από αυτό που περίμενα. Πέρασα την επίσημη ινδική, έβαλα και swiftkey πληκτρολόγιο και όλα super

 

Σχετικά με την πλάτη...αφενός είναι ευαίσθητη σε γρατσουνιές αφετέρου γλιστράει απίστευτα. Θέλει οπωσδήποτε θήκη 

απο καμερα πως ειναι;

ειστε ευχαριστημενοι;

εχετε καποιο μετρο συγκρισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο καμερα πως ειναι;

ειστε ευχαριστημενοι;

εχετε καποιο μετρο συγκρισης;

Χωρίς να έχω κάνει κάποιο τεστ, είναι όπως τα λένε και τα γράφουν οι ποιο πολλοί : Αρκετά καλή με φως και μέτρια σε χαμηλό φωτισμό. 

Πριν είχα το galaxy S4 και θα έλεγα μία η άλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάμερα χωρίς να απογοητεύει, δεν λάμπει κιολας. Αξιοπρεπέστατη ειναι απλά το κινητό είναι τόσο υπερτέλειο που περιμένεις αντίστοιχη κάμερα επιπέδου Galaxy S7 αλλά δεν είναι. Ειναι μια αξιοπρεπή κάμερα κινέζικου, π.χ αρκετά καλύτερη απο του Galaxy Core  που έχω, Αρκετά χειρότερη απο του Samsung A5 2016, λίγο καλύτερη απο του Nexus 4 που είχα πολλά χρόνια, αλλά με λίγο περισσότερο θόρυβο στις σκοτεινές σκηνές. Γενικά με καλύπτει παρόλο που είμαι ψιλοαπαιτητικός, αλλά μη περιμένεις κάμερα ναυαρχίδας τύπου  S7, iphone, google pixel η Samsung A5. 


Χωρίς να έχω κάνει κάποιο τεστ, είναι όπως τα λένε και τα γράφουν οι ποιο πολλοί : Αρκετά καλή με φως και μέτρια σε χαμηλό φωτισμό. 

Πριν είχα το galaxy S4 και θα έλεγα μία η άλλη

 

Γενικά τα Samsung Galaxy S έχουν καλή κάμερα, εγώ θα τη χαρακτήριζα χειρότερη ακόμα και απο του S3. Βέβαια το S3 είχε και αμολέντ οθόνη που κέρδιζε σε εντυπωσιακότητα η φωτογραφία στο κινητό, αλλά γενικά το tuning στο software των αισθητήρων που κάνουν οι μεγάλες εταιρείες δεν τις έχει κάνει ποτέ κινέζος. Φαντάσου ο αισθητήρας του Z2 είναι σαμσουνγκ. Επίσης το Mi5s έχει τον ίδιο αισθητήρα με το Google Pixel σα hardware! Και απο το ίδιο hardware το Pixel λόγω software παίρνει καλύτερες ή συγκρίσιμες φωτό με Iphone 7 ενώ το Mi5s είναι σκέτη απογοήτευση το βράδυ.

 

Βέβαια όλα αυτά, παίζουν ρόλο σε πολύ λίγο ποσοστό των αγοραστών. Αυτοί που ενδιαφέρονται πραγματικά για φωτογραφία (οπως εγώ) δεν ασχολούνται να δώσουν ενα χιλιάρικο να πάρουν iphone να έχουν την καλύτερη κάμερα κινητό, δίνουν 200Ε να πάρουν ενα ζουκ και τα υπόλοιπα 800 τα δίνεις για DSLR Νikon η Canon φακούς φλάς ή καμια μιρορλες αν δε θες να κουβαλάς. 

 

Τώρα αν θες να εισαι ο πιο μουράτος φωτογράφος κινητού της παρέας πάρε iphone ή Samsung S7 ή Google Pixel, αν και στην πράξη το ZUK βγάζει χειρότερες αλλά ικανοποιητικές φωτογραφίες και σε αυτές τις περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η αληθεια ειναι οτι εχω ενα note 3 (με custom rom note 7) το οποιο δεν το αλλαζω με τπτ (μεχρι να βγει καποιο αξιολογο note) και ηθελα ενα δευτερο για το εταιρικο νουμερο...ηθελα μια πιο αξιοπρεπη καμερα απο το note 3 κακα τα ψεμματα γιαυτο κοιταζα και το mi5-mi5s αλλα πανε ψηλα σε τιμη...

σκεφτομουν redmi 4 pro και τα αντιστοιχα του γυρω στα 150 αλλα σαν specs κλπ δεν συγκρινεται με κανενα σε αυτες τις τιμες

νομιζω θα με καλυψει και με το παραπανω...

Επεξ/σία από panos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι εχω ενα note 3 (με custom rom note 7) το οποιο δεν το αλλαζω με τπτ (μεχρι να βγει καποιο και ηθελα ενα δευτερο για το εταιρικο νουμερο...ηθελα μια πιο αξιοπρεπη καμερα απο το note 3 κακα τα ψεμματα γιαυτο κοιταζα και το mi5-mi5s αλλα πανε ψηλα σε τιμη...

σκεφτομουν redmi 4 pro και τα αντιστοιχα του γυρω στα 150 αλλα σαν specs κλπ δεν συγκρινεται με κανενα σε αυτες τις τιμες

νομιζω θα με καλυψει και με το παραπανω...

Απο αυτά που αναφέρεις εκτιμώ οτι την καλύτερη κάμερα θα έχει το Note 3 και αμέσως μετά το ZUK. Τα Xiaomi δε φημίζονται για την κάμερά τους, οσο και αν προσπαθούνε να το πουλήσουνε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις δοκιμές του notebookcheck, που εκτιμώ αρκετά, η κάμερα του Zuk z2 παίρνει έναν βαθμό παραπάνω από εκείνη του Xiaomi Mi5

http://www.notebookcheck.net/Lenovo-ZUK-Z2-Smartphone-Review.170061.0.html

http://www.notebookcheck.net/Xiaomi-Mi-5-Smartphone-Review.169614.0.html

 

Γενικά, αν είχε και τη Β20 μπάντα,καθώς και USB-C με ταχύτητες USB 3.0, θα μιλούσαμε για το απόλυτο κινητό κάτω των 1800€ (δεν λέω των 200€ γιατί εκεί μπορεί να χωρέσει και το LeEco Le Max 2) και γενικά το απόλυτο VFM, που ίσως είναι ήδη.

 

Εγώ το παρήγγειλα τελικά, γύρω στα 170€ βγήκε για το μαύρο.

 

Έχω αγοράσει δύο κινητά και τα έχω ξαναπουλήσει επειδή το μετάνιωσα μέχρι να φτάσουν στα χέρια μου...με 5ίντσες μέγεθος και 64άρα μνήμη βέβαια το συγκεκριμενο λύνει πολλά προβλήματα.

 

Αναφερθήκατε σε ινδική ΡΟΜ κτλ, για δώστε και κανά σύνδεσμο να ενημερωθούμε τί θα κάνουμε όταν παραλάβουμε.

 

Κάποια καλή θήκη (flip) έχετε να προτείνετε; Οικονομική και όμορφη, που να προστατεύει το κινητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις δοκιμές του notebookcheck, που εκτιμώ αρκετά, η κάμερα του Zuk z2 παίρνει έναν βαθμό παραπάνω από εκείνη του Xiaomi Mi5

http://www.notebookcheck.net/Lenovo-ZUK-Z2-Smartphone-Review.170061.0.html

http://www.notebookcheck.net/Xiaomi-Mi-5-Smartphone-Review.169614.0.html

 

Γενικά, αν είχε και τη Β20 μπάντα,καθώς και USB-C με ταχύτητες USB 3.0, θα μιλούσαμε για το απόλυτο κινητό κάτω των 1800€ (δεν λέω των 200€ γιατί εκεί μπορεί να χωρέσει και το LeEco Le Max 2) και γενικά το απόλυτο VFM, που ίσως είναι ήδη.

 

Εγώ το παρήγγειλα τελικά, γύρω στα 170€ βγήκε για το μαύρο.

 

Έχω αγοράσει δύο κινητά και τα έχω ξαναπουλήσει επειδή το μετάνιωσα μέχρι να φτάσουν στα χέρια μου...με 5ίντσες μέγεθος και 64άρα μνήμη βέβαια το συγκεκριμενο λύνει πολλά προβλήματα.

 

Αναφερθήκατε σε ινδική ΡΟΜ κτλ, για δώστε και κανά σύνδεσμο να ενημερωθούμε τί θα κάνουμε όταν παραλάβουμε.

 

Κάποια καλή θήκη (flip) έχετε να προτείνετε; Οικονομική και όμορφη, που να προστατεύει το κινητό;

Επειδη είχα το Mi5 και το έδιωξα για το ZUK Z2, το Xiaomi έχει ένα κλικ καλύτερη κάμερα. Δεν ξέρω σε συνολικές δυνατότητες, αν τραβάς και ξέρεις πως να το κάνεις και τα λοιπα, αλλα στο αυτόματο, για Point and shoot το Xiaomi ήταν καλύτερο και ένα κλίκ πιο γρήγορο. Τίποτα το εντυπωσιακό πάντως.

 

Flip θήκη έχει η Nillkin, και την έχω παραγγείλει, έχει και Quick Window, δεν ξέρω όμως σε τι αφήνει προσβαση το παράθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

...είδα αυτή τη θήκη με το παράθυρο, αλλά δεν με ενδιαφέρει προσωπικά, προτιμώ τη καλύτερη προστασία, παρά να αγοράσω ολόσωμη θήκη και πάλι να έχω να ανησυχώ για γρατσουνιές.

 

Βρήκα κάμποσα στο αλιεξπρες

- γενικά βρίσκω πιο βολικες τις flip-up θήκες για την ομιλία στο τηλέφωνο, ειδικα αν πρέπει να απαντήσει με το ένα χέρι...(οι οριζόντιες flip θήκες είναι αρκετά άβολες ως προς αυτό).

- αλλά μπλοκάρουν τη θύρα φόρτισης (και το ηχείο μάλλον) όταν είναι κλειστές κι αυτό είναι επίσης εκνευριστικό.

 

 

Έχει έστω ένα στοιχειώδες screen protector από το εργοστάσιο ή πρέπει να αγοράσουμε και τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά απλά προσοχή η πλάτη σπάει για πλάκα οπότε πάντα σε θήκη για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Η αλλαγή είναι πάρα πολύ εύκολα φυσικά :)

 

Με μια πτώση από 5-6 εκατοστά σε σκληρή επιφάνεια γίνεται κομμάτια (αυτό που αναφέρομαι που είδα με τα ματια μου ήταν σε γυάλινη επιφάνεια γραφείου). Φυσικά με θήκη δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερθήκατε σε ινδική ΡΟΜ κτλ, για δώστε και κανά σύνδεσμο να ενημερωθούμε τί θα κάνουμε όταν παραλάβουμε.

 

Κάποια καλή θήκη (flip) έχετε να προτείνετε; Οικονομική και όμορφη, που να προστατεύει το κινητό;

 

Στις προηγούμενες σελίδες θα βρεις πληροφορίες και φυσικά τα πάντα στο http://zukfans.eu/community/forums/zuk-z2.5/

 

Flip θήκη έχει η Nillkin, και την έχω παραγγείλει, έχει και Quick Window, δεν ξέρω όμως σε τι αφήνει προσβαση το παράθυρο.

 

Τη μαύρη (σκούρο γκρι) Nillkin έχω και εκτός από διάφορα ρολογάκια, εμφανίζει πόσες ειδοποιήσεις έχεις, ενώ κλειδώνει το κινητό όταν την κλείνεις (και το αντίστροφο). Με εισερχόμενη κλήση/μήνυμα δε ξέρω τι εμφανίζει, κάτι θά'χει λογικά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι θέλει να δουλευτεί για να κλείνει (εφάπτεται) καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα ματ σκριν προτεκτορ, που έκανα βλακεία και το έβγαλα. Αν δε σε πειράζει το ματ είναι μία χαρά τουλάχιστον για αρχική χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί λες τώρα, 1000 φορές matte...και για ταμπλετα και για κινητό ψάχνω πάντα matte προστατευτικό, σιχαίνομαι τις glossy επιφάνειες...

 

...δεν καταλαβαίνω γιατί ΔΕΝ πωλούνται έτσι από το εργοστάσιο (με anti-glare επικάλυψη ή με in cell matte οθόνη) περισσότερες ταμπλε΄τες και κινητά...

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο άμεσο όφελος αν αναβαθμίσω στη Rom που το έχετε τώρα οι περισσότεροι (ινδική); Εμένα προσωπικά μου φαίνεται μια χαρά το κινητό και έτοιμο για χρήση από το κουτί, αλλά αν υπάρχουν σαφείς βελτιώσεις και αξίζει να το κάνω. Προς στιγμήν σκέφτομαι να μπω στη διαδικασία όταν και αν βγει η αναβάθμιση για Nugat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...