Προς το περιεχόμενο

Keyboard για all-around χρήση με backlight


GiOrGoSk21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 6 χρόνια με το τίμιο -για τα δεδομένα μου- Microsoft Sidewinder X6, πάω για καινούριο keyboard (μετά από πολλή χρήση... ε και μερικά νευράκια σε κάποιες περιπτώσεις, ντακς :P).

 

Βαριά κανα 35αρι δίνω, δεν θέλω ακριβά κομμάτια. Χρήση αρκετό writing, από games όχι τίποτα τρελό, μόνο τίποτα single player campaigns. Απλά θέλω backlight οπωσδήποτε (κόκκινο αν γινόταν, αλλά και άλλο χρώμα, π.χ. λευκό, δε θα με χαλούσε, λογικά θα το συνηθίσω).

 

Βάζω μόνο κανα 2 που τσέκαρα λίγο μετά από λίγο search εδώ μέσα:

https://www.skroutz.gr/s/7110561/Sharkoon-Shark-Zone-K30.html

https://www.skroutz.gr/s/5481388/Sharkoon-Skiller-Pro.html

 

Δε ξέρω αν είναι τόσο "στιβαρά" και εύκολα στο writing όπως το παραπάνω Microsoft που είχα (για να μέτρα μου πάντα ε), περιμένω γνώμες.

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορω να καταλαβω απο τις φωτο.. φωτιζονται τα γραμματα να τα βλεπεις στο σκοταδι η εχει μονο backlight

Από τα reviews σε video στο YouTube φαίνεται ότι φωτίζονται και τα γράμματα και στα 2 keyboards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορω να καταλαβω απο τις φωτο.. φωτιζονται τα γραμματα να τα βλεπεις στο σκοταδι η εχει μονο backlight

 Απο τις φώτο φαίνεται ότι και τα δύο είναι με φωτιζόμενα πλήκτρα. 

 

 

Δε ξέρω αν είναι τόσο "στιβαρά" και εύκολα στο writing όπως το παραπάνω Microsoft που είχα (για να μέτρα μου πάντα ε), περιμένω γνώμες.

Τι λέτε;

 

Επειδή ήμουν και εγώ κάτοχος του X6, θα σου πώ ότι πρέπει να ανεβάσεις το budget για κάτι αντίστοιχης ποιότητας, Άλλώστε και το Χ6 το είχες πληρώσει τουλάχιστον 70€, άρα με 35€ ζορίζουν τα πράγματα. Δεν ξέρω αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το budget. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ήμουν και εγώ κάτοχος του X6, θα σου πώ ότι πρέπει να ανεβάσεις το budget για κάτι αντίστοιχης ποιότητας, Άλλώστε και το Χ6 το είχες πληρώσει τουλάχιστον 70€, άρα με 35€ ζορίζουν τα πράγματα. Δεν ξέρω αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το budget.

Μπα καμία σχέση denis. 22,5 ευρώ (OEM έκδοση ήταν, αν παίζει κάποιο ρόλο) το είχα πάρει το 2010 που το έβγαζε συνέχεια σε προσφορά το e-shop. Και η τιμή του προ προσφοράς ήταν πολύ πιο κάτω από 70 προφανώς. Γι' αυτό κοιτάω και κάτι σε πιο οικονομικό και δεν ανοίγομαι.

 

Edit: Για το pm θα σου απαντήσω προς το βραδάκι.

 

Απλά διαβάζω σχετικά καλές γνώμες για τα Sharkoon κι έλεγα μήπως αξίζουν σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων. Άντε βρε insomniacs, δώσ'τε τα φώτα σας. :) Όλο και κάποιοι θα τα έχετε τσεκάρει αυτά τα keyboards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το κ30 άριστο πληκτρολόγιο για τα χρήματα του.Μοιάζει αρκετά με μηχανικό αν και δεν είναι και επίσης έχει λευκό backlight το οποίο μπορώ να πω είναι άριστο στο σκοτάδι.Εμένα προσωπικά με βολεύει άπειρα στο writting και στο gaming που κάνω καθώς έχει και software με το οποίο ρυθμίσεις όπως εσύ θες τα κουμπιά στο εκάστοτε παιχνίδι.

Το skiller το έχει φίλος μου και αυτό άριστο.Οι διαφορές τους είναι  μικρές(διαφορετικό backlight,μικρότερο space το skiller κτλπ)

Σαν εταιρία είναι άριστη,προχώρα άφοβα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το κ30 άριστο πληκτρολόγιο για τα χρήματα του.Μοιάζει αρκετά με μηχανικό αν και δεν είναι και επίσης έχει λευκό backlight το οποίο μπορώ να πω είναι άριστο στο σκοτάδι.Εμένα προσωπικά με βολεύει άπειρα στο writting και στο gaming που κάνω καθώς έχει και software με το οποίο ρυθμίσεις όπως εσύ θες τα κουμπιά στο εκάστοτε παιχνίδι.

Το skiller το έχει φίλος μου και αυτό άριστο.Οι διαφορές τους είναι  μικρές(διαφορετικό backlight,μικρότερο space το skiller κτλπ)

Σαν εταιρία είναι άριστη,προχώρα άφοβα

 

Μάλιστα. Thanks για το info Μάνο. :)

Καλά, μηχανικά (ή τέσπα wannabe μηχανικά :P) δεν τα προτιμούσα μέχρι τώρα, λόγω συνήθειας καθαρά. Αλλά ντακς πιστεύω θα συνηθίζεται κι αυτό, τι διάολο...

 

To Skiller του φίλου σου είναι το "απλό" ή το Pro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μάλιστα. Thanks για το info Μάνο. :)

Καλά, μηχανικά (ή τέσπα wannabe μηχανικά :P) δεν τα προτιμούσα μέχρι τώρα, λόγω συνήθειας καθαρά. Αλλά ντακς πιστεύω θα συνηθίζεται κι αυτό, τι διάολο...

 

To Skiller του φίλου σου είναι το "απλό" ή το Pro;

Αν και λίγο πάνω από budget αν θέλεις μηχανικό ρίξε μια ματιά στο παρακάτω

 

http://m.banggood.com/MOTOSPEED-Inflictor-CK104-NKRO-RGB-Backlit-Mechanical-Gaming-Keyboard-Outemu-Blue-Switch-p-1047759.html

Το αγόρασα στον αδερφό μου και κάποιες ώρες που ασχολήθηκα μαζί του το θεωρώ πολύ τίμιο για τα λεφτά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που θα το πόσταρα με πρόλαβε ο Inuyasha

Το πήρα απο gearbest. Δεν συγκρίνεται και το μόνο που θα σου πάρει καιρό να συνηθίσεις είναι ο ήχος.

http://www.gearbest.com/keyboards/pp_298472.html

 

Τσέκαρέ το ο παλίκαρος δίνει ρέστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το Sidewinder X4 και πιστευω οτι αξιζει περισσοτερα απο οσα το ειχα αγορασει (περι τα €35, αν θυμαμαι καλα). 

 

το Χ6 δεν μου αρεσε, για μια λεπτομερεια.  ηθελα να φωτιζονται μονο τα γραμματα, και οχι το περιγραμμα των κουμπιων. και μπορω να πω οτι ειχα δικιο (για μενα), γιατι μετα απο λιγο καιρο, πηρα και το CM Devastator I  set. το οποιο εχει φωτισμο και στο περιγραμμα και το βρισκω κουραστικο και με μπερδευει οταν παω να κοιταξω τα κουμπια..!!

εχει βγει το Devastator II  αλλα δεν ξερω, αν και ποσο ειναι βελτιωμενο..!!

 

συν οτι και ποιοτικα το CM ηταν 2 σκαλες κατω απο το Χ4...!!!!   για τα Sharkoon δεν μπορω να εκφερω αποψη..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Thanks για το info Μάνο. :)

Καλά, μηχανικά (ή τέσπα wannabe μηχανικά :P) δεν τα προτιμούσα μέχρι τώρα, λόγω συνήθειας καθαρά. Αλλά ντακς πιστεύω θα συνηθίζεται κι αυτό, τι διάολο...

 

To Skiller του φίλου σου είναι το "απλό" ή το Pro;

Έχει το Skiller Pro 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία... Thanks παίδες.

 

@cabdik κι εγώ έχω διαβάσει από παλιά λίγο κακά σχόλια για τα Devastator ως προς την ποιότητα, οπότε τα αποφεύγω.... Οπότε Skiller Pro, K30 και το μηχανικό CK104.

 

Έλεγα για το K30 κι εγώ. Το μόνο στραβό του με μια 1η ματιά είναι ότι ο φωτισμός έχει μόνο συγκεκριμένες σκάλες, δηλαδή 0%, 50% ή 100% (+αυτό που αναβοσβήνει), τίποτα ενδιάμεσο. Τέσπα κατά τα λοιπά μια χαρά φαίνεται.

 

Απλά μου μπήκαν και λίγο ιδέες με το μηχανικό CK104 που μου είπαν τα παιδιά, καλό μηχανάκι φαίνεται, έχει και πλάκα με τα εφετζιλίκια που προσφέρει. Απλά βαριέμαι λίγο τη διαδικασία να περιμένω να μου έρθει (λες και σκάβω :P). Και δεν ξέρω και τι παίζει με τις αγορές με χρεωστική+PayPal σε σχέση με τα CC. Έχω και καιρό να ενημερωθώ, μάλλον πρέπει να ρίξω διάβασμα στα παραδιπλανά sections του forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...