Προς το περιεχόμενο

Πανεπιστήμια που δέχονται απολυτήριο στο UK.


titanforce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ, είμαι στην τελική ευθεία για τη συμπλήρωση της αίτησης στο UCAS (Deadline 17 Ιανουαρίου 2017). Έχω τελειώσει το personal statement και αυτό που απομένει είναι να διαλέξω τα 5 πανεπιστήμια στα οποία θα κατατεθεί η αίτηση. Το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω ποια πανεπιστήμια δέχονται μαθητές με απολυτήριο λυκείου, χωρίς πανελλαδικές. Έχω στείλει email σε διάφορα πανεπιστήμια και περιμένω απάντηση. Μήπως εσείς έχετε κάποια προσωπική, είτε από γνωστούς σας, εμπειρία; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή δεν έχεις δώσει πανελλήνιες; Οι βαθμοί στα μαθήματα και στο απολυτήριο πως υπολογίστηκαν;

Οχι, δεν εχω δωσει πανελληνιες, ειμαι τριτη λυκειου. Αυτο που ξερω ειναι οτι καταθετεις τους βαθμους απο προηγουμενες χρονιες και σου κανουν conditional offer, δηλαδη οτι εαν βγαλεις πχ. 18 θα σε παρουμε.

Ξέρω το Strathclyde σίγουρα.

Κι εγω εχω ακουσει για το strathclyde, απο εγκαταστασεις τουλαχιστον μου φαινεται αρκετα ωραιο. Ξερεις τιποτα παραπανω για αυτο; Να σημειωθει οτι θελω να ακολουθησω Business Management.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και μπορεις να φυγεις για Αγγλια και να κανεις αιτησεις ΧΩΡΙΣ να εχεις δωσει πανελληνιες.

στις αιτησεις που κανεις, το καθε πανεπιστημιο σου λεει ποια ειναι τα requirements που θελει για να σε δεχτει. η αγγλικη γλωσσα ειναι σημαντικη, εαν δεν εχεις προφισιενσι, τοτε θα δωσεις για το IELTS και τα περισσοτερα πανεπιστημια  ζητανε απο 7.5/10 και πανω


αυτο που δεν ξερω τωρα λογω Brexit, ειναι εαν ισχυουν διδακτρα για τους Ελληνες φοιτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Τα δίδακτρα ισχυουν κανονικα για οσους εγγραφουν το ετος 2017/2018 και επισης μπορουν να παρουν και φοιτ. δανειο. Ποια η γνωμη σας για τα πανεπιστήμια: york, university of east anglia, university of birmingham, strathclyde και university of Southampton? Eπισης, κατεχω Cambridge Proficiency in English και απο οτι εχω δει ειναι πληρως αναγνωρισμενο απο, αν οχι ολα, τα περισσότερα ιδρυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που δεν ξερω τωρα λογω Brexit, ειναι εαν ισχυουν διδακτρα για τους Ελληνες φοιτητες

Δεν υπαρχει Brexit οποτε δεν θα υπαρχουν και διδακτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει Brexit οποτε δεν θα υπαρχουν και διδακτρα.

Υπάρχουν δίδακτρα αλλα για του χρόνου τουλάχιστον οι Ευρωπαίοι μαθητες θα πληρώνουν αυτα που αντιστοιχουν και τωρα σε αυτους. Μαξίμουμ 9250 στερλίνες δηλαδη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτα σου θελουν, οποτε τα περισσοτερα , ειδικα αυτα που ειναι σε λιγοτερο γνωστες πολεις/περιοχες, θα σε δεχτουν αμεσως ασχετα αμα στο παιζουν ιστορια.

 

Εμενα με ειχαν δεχτει στο μεταπτυχιακο (αν και πηγα με υποτροφια αλλα αυτο δεν τους επηρεαζει) χωρις καν να εχω IELTS. Μου το παιζανε δυσκολοι και τελικα οταν τους ελεγα οτι δε προλαβαινω να το δωσω και ημουν ετοιμος να τα εγκαταλειψω μου λενε ελα ενταξει , δεν εγινε και κατι, μια χαρα ειναι το χαρτι που εχεις κτλ κτλ. Η αληθεια ειναι το ειχα παιξει πολυ μπλοφα αλλα επισης μια αλλη αληθεια ειναι οτι η εκπαιδευση στο γιου-κει ειναι καθαρα επιχειρηση και καθε επιχειρηση δε θελει τιποτα αλλο απο το να αυξησει τα εσοδα της..

 

 

φαν φακτ: ηξερα τυπο εξω που εκανε master σε 3d video game design χωρις να εχει κανει ποτε 3d στη ζωη του...

Ουτε τα minimum requirements δεν επιανε στην αιτηση. Αλλα βλεπεις το τμημα χρειαζοταν μερικα ατομα εξτρα για να γεμισει οποτε..

 

φαν φακτ 2: κατι ρεμαλια παιδια που ηξερα απο ελλαδα που δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα να περασουν ουτε στο τει ξυλοκοπτικης λαμιας με τα 5αρια που βγαζανε στις πανελληνιες, εξω περασανε αμεσως. Το που.. ειναι αλλη ιστορια, αλλα σπουδασανε ομως. Βλεπεις, λεφτακια να εχεις και  γινεται το θαυμα  :-)

 

φαν φακτ 3: ασχετο με το θεμα του εξωτερικου αλλα ξερω τυπο που εχει περασει αρχιτεκτονικη αθηνας χωρις να δωσει πανελληνιες. Πως? Οι γονεις του ξερανε ατομα απο τη πασοκο-νδουλου κυβερνηση οποτε.. μπλα μπλα.. 

και οποιος θελει το πιστευει. Μιλαμε τωρα για εποχη προ-μνημονιου που ο καθενας εκανε οτι γουσταρε βεβαια.

 

Οι κανονες βλεπεις δεν ισχυουν για ολους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτα σου θελουν, οποτε τα περισσοτερα , ειδικα αυτα που ειναι σε λιγοτερο γνωστες πολεις/περιοχες, θα σε δεχτουν αμεσως ασχετα αμα στο παιζουν ιστορια.

 

Εμενα με ειχαν δεχτει στο μεταπτυχιακο (αν και πηγα με υποτροφια αλλα αυτο δεν τους επηρεαζει) χωρις καν να εχω IELTS. Μου το παιζανε δυσκολοι και τελικα οταν τους ελεγα οτι δε προλαβαινω να το δωσω και ημουν ετοιμος να τα εγκαταλειψω μου λενε ελα ενταξει , δεν εγινε και κατι, μια χαρα ειναι το χαρτι που εχεις κτλ κτλ. Η αληθεια ειναι το ειχα παιξει πολυ μπλοφα αλλα επισης μια αλλη αληθεια ειναι οτι η εκπαιδευση στο γιου-κει ειναι καθαρα επιχειρηση και καθε επιχειρηση δε θελει τιποτα αλλο απο το να αυξησει τα εσοδα της..

 

 

φαν φακτ: ηξερα τυπο εξω που εκανε master σε 3d video game design χωρις να εχει κανει ποτε 3d στη ζωη του...

Ουτε τα minimum requirements δεν επιανε στην αιτηση. Αλλα βλεπεις το τμημα χρειαζοταν μερικα ατομα εξτρα για να γεμισει οποτε..

 

φαν φακτ 2: κατι ρεμαλια παιδια που ηξερα απο ελλαδα που δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα να περασουν ουτε στο τει ξυλοκοπτικης λαμιας με τα 5αρια που βγαζανε στις πανελληνιες, εξω περασανε αμεσως. Το που.. ειναι αλλη ιστορια, αλλα σπουδασανε ομως. Βλεπεις, λεφτακια να εχεις και  γινεται το θαυμα  :-)

 

φαν φακτ 3: ασχετο με το θεμα του εξωτερικου αλλα ξερω τυπο που εχει περασει αρχιτεκτονικη αθηνας χωρις να δωσει πανελληνιες. Πως? Οι γονεις του ξερανε ατομα απο τη πασοκο-νδουλου κυβερνηση οποτε.. μπλα μπλα.. 

και οποιος θελει το πιστευει. Μιλαμε τωρα για εποχη προ-μνημονιου που ο καθενας εκανε οτι γουσταρε βεβαια.

 

Οι κανονες βλεπεις δεν ισχυουν για ολους..

Καλησπερα, καταλαβαινω τι λες, αλλα το θεμα ειναι οτι τα πανεπιστημια που στοχευω εγω ειναι μεσα στην 20αδα της αγγλικης πανεπιστημιακης καταταξης, οποτε πιστευω οτι σε αυτα στοχευουν οι περισσοτεροι αγγλοι αλλα και ξενοι φοιτητες. Δεν με ενδιαφερει να ασχοληθω με πανεπιστημια που δεν πιστευω οτι θα αποτελεσουν ενα plus στο βιογραφικο μου. http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings σε αυτο το λινκ θα δεις μεσα στην 20αδα τα πανεπιστημια που στοχευω εγω, δηλαδη york, birmingham, East Anglia και Southampton. Δεν μπορω φυσικα να τα συγκρινω με τα ελληνικα ιδρυματα, καθως δεν εχω προσωπικη εμπειρια και θεωρω γενικα λαθος να τσουβαλιαζουμε ολα τα ελληνικα ή ολα τα βρετανικα πανεπιστημια μαζι. Σιγουρα, και εδω και στη Βρετανια υπαρχουν πανεπιστημια που κανουν δουλεια και αλλα που δεν κανουν και απλα λειτουργουν ως εργοστασια πτυχιων, αλλα κατα τη γνωμη μου το να πας σε ενα πανεπιστημιο με ονομα σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο στη μετεπειτα επαγγελματικη αλλα και ακαδημαικη πορεια σου. FYI δεν σκοπευω να γυρισω πισω στην Ελλαδα, φυσικα θα γυρισω για τη στρατιωτικη μου θητεια, ή εαν τυχει καποια πολυ καλη ευκαιρια, αλλα αυτα ειναι κυριως υποθεσεις καθως δεν ξερει κανεις τι γινεται μεσα σε τρια χρονια. Σε ευχαριστω για την απαντηση  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Τα δίδακτρα ισχυουν κανονικα για οσους εγγραφουν το ετος 2017/2018 και επισης μπορουν να παρουν και φοιτ. δανειο. Ποια η γνωμη σας για τα πανεπιστήμια: york, university of east anglia, university of birmingham, strathclyde και university of Southampton? Eπισης, κατεχω Cambridge Proficiency in English και απο οτι εχω δει ειναι πληρως αναγνωρισμενο απο, αν οχι ολα, τα περισσότερα ιδρυματα.

 

 

 κάθε πανεπιστήμιο έχει το τομέα του που είναι καλό.

 

εγώ έκανα μεταπτυχιακό στο York (πολιτική φιλοσοφία και διεθνής σχέσεις) που θεωρούνταν μέσα στα top7 το τμήμα παρολαυτά εγώ δεν έμεινα ικανοποιημένος. 

 

Ωραία πόλη αλλά στο 6μηνο τη βαριέσαι αν είσαι από μεγαλούπολη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές, οι Άγγλοι δεν σπουδάζουν.

Ενταξει δεν μπορω να το ξερω αυτο  :X ειναι περιεργο παντως, σε μια χωρα με τοσα πανεπιστημια να μην σπουδαζουν..

 

 κάθε πανεπιστήμιο έχει το τομέα του που είναι καλό.

 

εγώ έκανα μεταπτυχιακό στο York (πολιτική φιλοσοφία και διεθνής σχέσεις) που θεωρούνταν μέσα στα top7 το τμήμα παρολαυτά εγώ δεν έμεινα ικανοποιημένος. 

 

Ωραία πόλη αλλά στο 6μηνο τη βαριέσαι αν είσαι από μεγαλούπολη

 

http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Business%20%26%20Management%20Studies 

εδω περα ειναι ο τομεας που θα με ενδιεφερε να ασχοληθω. Εχω και φιλο που δουλευει στο York και μου εχει πει και ο ιδιος πως ειναι ωραια πολη κτλ αλλα καθως δεν ειμαστε απο μεγαλουπολη δεν μου εχει πει ακομα οτι την βαριεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τα guides τώρα δεν λένε πολλά. Θέλει αρκετό ψάξιμο πέρα από αυτού. Να δεις καθηγητές, publications ιστορίες, επίπεδο στις προηγούμενες χρονιες και χίλια δυο.

 

θέλει ψάξιμο γιατί θα δώσεις χρήματα και είναι επένδυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...