Προς το περιεχόμενο

Εγχείρηση FESS


argylem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Πριν 1.5 μήνα ο φίλος μου έκανε εγχειρηση FESS λόγω χρόνιας ιγμορίτιδας.

Τις τελευταίες 4-5 μέρες έχει πολύ έντονο πονοκέφαλο. Δεν επικοινωνήσαμε ακόμα με τον γιατρό.

Εχει κάποιος απο σας (μετά από FESS) πονοκεφάλους σαν παρενεργεια της εγχειρησης?

Η επέμβαση εχει επιπλοκές. Πχ. αυτές εδώ. http://www.medscape.com/viewarticle/715536_4

 

Αλλα και 1.5 μηνας μετα είναι αρκετό διάστημα για να εμφανιστεί επιπλοκη, χωρίς να σημαίνει και οτι δεν μπορεί να είναι. Μπορεί επίσης να ειναι υποτροπή του προβλήματος του.

 

Μπορεί να εχει να κανει με την επεμβαση. Μπορεί και να ειναι ασχετο προβλημα.

 

Προφανως θα πρέπει να τον δει γιατρος και πιθανα θα του κανει και ακτινολογικο ελεγχο (απλή ακτινογραφία - κατι παραπανω; ) για το ιγμορειο.

 

Επίσης λείπουν πολλες πληροφορίες απο το μηνυμα σου. Πχ. Εχει πυρετο; Επιτείνεται ο πονοκεφαλος με θεση του κεφαλιου ή πιεση; Εχει προβληματα με την όραση. Και ενα σωρο αλλες που μου μονο ο ΩΡΛ μπορει να σκεφτεί να ρωτησει και να αξιολογησει.

 

Το συμπέρασμα: Αν δε μιλήσεις με το γιατρό, σήμερα κιόλας πας επείγοντα.

 

Γενική η απάντηση μου, δεν εχω ιδεα απο ΩΡΛ, αλλα ειναι πραγματα με τεράστια ευθυνη για να ζητας σε φορουμ. Αν θες τη γνώμη μου, την πιο σοβαρη απαντηση μεχρι και τωρα στην εδωσε ο deesnider.

 

Αυτα και κανω self report για να κλειδωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...