Προς το περιεχόμενο

Oc στον q6600 με p5k mobo.


Sc1FFeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στα παιδιά.

Είχα αποφασίσει πριν καιρό να κάνω oc στον επεξεργαστή αλλά φοβήθηκα από watt που έτρωγε η κάρτα γραφικών καθώς και τις θερμοκρασίες που ανέβαζε, έτσι αποφάσισα να το αφήσω.

Πρόσφατα πήρα άλλη κάρτα με αρκετά χαμηλότερη κατανάλωση καθώς και με χαμηλές θερμοκρασίες.

Έτσι αποφάσισα να του δώσω μια ώθηση.

   Με την καθοδήγηση ενός φίλου μου το μόνο που πείραξα για αρχή ήταν το FSB Frequency και το ανέβαζα 10 10.

Κατάφερα να φτάσω τον επεξεργαστή στα 2.6 και τις μνήμες στα 362. Έπειτα όταν ανέβασα 20 ακόμα 

Ανέβηκε το core voltage στα 1.32 από 1.28 και οι μνήμες πέσανε στα 310. Μου φάνηκε ότι δεν ήταν σταθερό και επέστρεψα στα 2.6.

Ρωτάω εγώ τώρα... Μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει; Ή ο τρόπος που το κάνω είναι λάθος; Να επισημάνω ότι όταν πατούσα Save and exit δεν έκλεινε ο υπολογιστής και ξανά άνοιγε απλά έκανε λες και έκανα επανεκκίνηση.

Είδα κάποια video στο youtube περίπου πως γίνετε με αυτόν τον επεξεργαστή και με την ίδια mobo αλλά μετά την αποτυχία αυτή έχω τις φοβίες μου.

Θα ήθελα αν γίνετε να μου πείτε κάποιο τρόπο ή κάποια καθοδήγηση.

Έβαλα και μια φωτογραφία με το σύστημα μου για να πάρετε μια ιδέα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ  

 

 

post-274301-0-32276900-1479051675_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό διάβασε http://www.insomnia.gr/topic/203949-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-overclocking-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-core-2-duo-quad-cpus/

 

Η μητρική δεν είναι πολύ καλή με μόνο 3 φάσεις τροφοδοσίας, και που η μία δεν ψύχεται καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό διάβασε http://www.insomnia.gr/topic/203949-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-overclocking-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-core-2-duo-quad-cpus/

 

Η μητρική δεν είναι πολύ καλή με μόνο 3 φάσεις τροφοδοσίας, και που η μία δεν ψύχεται καν.

Προφητης εισαι.Μολις εχθες μου καηκε απο μια p5-k.Aντεξε ενα χρονο στα 120w του χ5460.Ασε που δεν μπορουσε να τον ανεβασει καθολου.Μαχ 3.8 με πολυ ρευμα.

 Αξιζει να ασχοληθω, η παει για τενεκε.Εκανε τσαφ  με μια ωραια τρυπα στην μεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζεις να αλλάξεις ότι κάηκε. Δεν πολυαξίζει, αλλά αν δεν βαριέσαι να το κάνεις μόνος σου, δοκίμασε. Εγώ θα το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζεις να αλλάξεις ότι κάηκε. Δεν πολυαξίζει, αλλά αν δεν βαριέσαι να το κάνεις μόνος σου, δοκίμασε. Εγώ θα το έκανα.

Δεν αξιζει γιατι δεν ξερω να κανω τιποτα μονος μου.Οποτε θα παω θα παω σε p45 που εχει και 8 φασεις.Γιατι εαν παω σε τεχνικο, με το καλημερα θα μου παρει οσο ενα μεταχειρο p45.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...