Προς το περιεχόμενο

Αγορά WiFi Router για επέκταση δικτύου


gRim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

 

Τώρα και δύο χρόνια χρησιμοποιούσα το φτηνό TP-Link Wifi Modem Router 8960 το οποίο είχα συνδέσει μέσω ethernet με το modem router του ΟΤΕ για να έχω δίκτυο και σε άλλο όροφο (wifi και 3 ethernet). To μόνο που είχα κάνει για να τα συνδέσω εάν θυμάμαι καλά ήταν να απενεργοποιήσω το dhcp και να αλλαξω την IP του.

 

Τώρα τελευταία έχω συνέχεια προβλήματα με το συγκεκριμένο router και μπορεί να χρειαστεί να του κάνω και 4 επανεκκινήσεις  για να στρώσει ενώ έχω σχεδόν μόνιμα πρόβλημα με το wifi (έχω δοκιμάσει τα πάντα 99.9% είναι θέμα hardware) οπότε ήρθε η ώρα να πάρω κάτι καλύτερο.

 

Θα ήθελα να μου προτείνεται μία συσκευή μέχρι 80 ευρώ (και λίγο πιο ακριβή εάν πραγματικά αξίζει) όσο γίνεται πιο σταθερή γιατί θα έχω δύσκολα πρόσβαση να του κάνω reset κτλ με όσο το δυνατόν καλύτερο wifi που φυσικά να δουλεύει για το σκοπό που το θέλω. Δοκίμασα να συνδέσω ένα sagem fast adsl modem που είχα του OTE αλλά ότι και να έκανα δεν δούλευε οπότε τώρα ανησυχώ μην αγοράσω κάτι που δεν κάνει για αυτή τη δουλειά. 

 

Τέλος εάν δεν κάνω λάθος ψάχνω για wifi router και όχι wifi access point αφού θέλω και θύρες ethernet; Βλέπω πολλές επιλογές και έχω μπερδευτεί...   :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παμε ενα ενα γιατι μαλλον εχεις μπεδευτει χωρις λογο.οποιοδηποτε  παλιο adsl/vdsl router μπορει να γινει access point απλα αλλαζοντας την Lan ip και κλεινεις τον Dhcp.ακομα και ενα ρουτερ μπορει να γινει access point.απο εκει και περα αν εχεις χαλασει το adsl router σου μπορεις να παρεις ενα αλλο adsl router αν και ο οτε αν εχεις οτε θα σου δωσει δωρεαν καποιο και πανω σε αυτο βαζεις καποιο παλιο adsl router για access point.αν θες να αλλαξεις τωρα αυτο που εχεις σαν access point βαζεις καποιο παλιο adsl router.μπορεις να παρεις και access point + switch αμα θες για παραπανω θυρες.πχ tp link 801nd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παμε ενα ενα γιατι μαλλον εχεις μπεδευτει χωρις λογο.οποιοδηποτε  παλιο adsl/vdsl router μπορει να γινει access point απλα αλλαζοντας την Lan ip και κλεινεις τον Dhcp.ακομα και ενα ρουτερ μπορει να γινει access point.απο εκει και περα αν εχεις χαλασει το adsl router σου μπορεις να παρεις ενα αλλο adsl router αν και ο οτε αν εχεις οτε θα σου δωσει δωρεαν καποιο και πανω σε αυτο βαζεις καποιο παλιο adsl router για access point.αν θες να αλλαξεις τωρα αυτο που εχεις σαν access point βαζεις καποιο παλιο adsl router.μπορεις να παρεις και access point + switch αμα θες για παραπανω θυρες.πχ tp link 801nd.

 

 

Ίσως δεν τα έγραψα σωστά. Καταρχήν έχω vdsl και χρησιμοποιώ για modem το Speedport του ΟΤΕ. Αυτό δεν πρόκειται να το αλλάξω είναι μια χαρά. Για την επέκταση συνέδεσα μέσω ethernet το tp-link adsl modem router το οποίο μετά από κάτι χρόνια άρχισε να έχει προβλήματα οπότε πάει για πέταμα. Δοκίμασα στην θέση του να βάλω ένα παλιό modem router του ote (sagem fast) αλλά για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί. Ξέρω να τα ρυθμίζω...έβαλα και ένα άλλο modem router της wind το οποίο παίζει κανονικά αλλά το wifi του είναι απαράδεκτο.

 

Το νήμα το άνοιξα όχι για να ρωτήσω τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω αλλά εάν κάποιος μπορεί να μου προτείνει καμιά συσκευή με πολύ καλό wifi και οικονομική για την δουλειά που θέλω να κάνω. Το tp-link που είχα βγήκε σκυλί για τα λεφτά του (30 ευρώ) αλλά τώρα θέλω κάποιο που το wifi του να μπορεί να εκμεταλλευτεί και την vdsl. Όταν είχα adsl τα 16-18mbps ήταν μια χαρά αλλά τώρα θέλω να μπορώ να αγγίξω τα 30mbps εάν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια λυση ειναι το tp link 801 nd ή το 901Nd .ειναι 802.11n και τα 2 αλλα θες και ενα Switch που οκ μικρο το κοστος.αλλιως μετα πας σε ac που σημαινει οτι θα πρεπει να εχεις και καρτες ac αντιστοιχα.κανονικα θα πρεπε να παιζει και το sagem αλλα ειναι 802.11g και δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω συσκευές ac προς το παρών αλλά n. Όντως το sagem είναι g αλλά είχε πολύ καλή εμβέλεια και είπα να το δοκιμάσω μέχρι να αγοράσω κάτι άλλο. Δοκίμασα τα πάντα και δεν κατάφερα να το κάνω να λειτουργήσει δυστυχώς.

 

Μήπως γνωρίζεις εάν αυτό είναι καλό; Link.png Site: http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/wifi-router/TP-Link-Wireless-Dual-Band-AC750-Gigabit-Router-Archer-C2.htm Οι κριτικές στο άμαζον είναι ανάμικτες. Βγαίνει πάνω κάτω το ίδιο στην τιμή με αυτά που μου πόσταρες εάν προσθέσω και ένα switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το sagem εχει την τελευταια ethernet σαν iptv Οποτε για αυτο δεν επαιζε?αν σε βολεψε το προηγουμενο tp link σιγουρα με αυτο θα εισαι πολυ καλυτερα.αλλωστε εσυ μονο σαν access point θα το βαλεις οποτε δεν θα παιξει καν σαν ρουτερ.δες και αυτο που ειναι λιγο πιο ακριβο

http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-9_Archer-C59.html#overview


εχει λιγο καλυτερα χαρακτηριστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς σαν access point και switch το θέλω. Απλά όσα router έχω δει στην τιμή που ψάχνω έχουν πάρει και αρκετές αρνητικές αξιολογήσεις και έλεγα εάν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία να μου πει. Όμως για να μου προτείνεις κι εσύ tp-link μάλλον θα πάω ή σε αυτό που πόσταρα ή στο ακριβότερο που πρότεινες και βλέπουμε.. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικως εσυ μονο το wireless θα κανεις use παρα τα routing feautures του.καντο firmware update Μολις το παρεις.γενικως τα tp link ειναι value for money.και σε asus μπορεις μετα εχει νορμαλ τιμες.και Netgear μπορεις να δεις αλλα ειναι πιο ακριβα.και εχω ενα που σχεδον μου περισσευει αλλα ειναι 802.11g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα αυτό Link.png Site: http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/wifi-router/TP-Link-Wireless-Dual-Band-AC750-Gigabit-Router-Archer-C2.htm και μάλλον θα το εγκαταστήσω αύριο. Ελπίζω να έχει καλό wifi... θα πήγαινα για asus απλά το βιαζόμουν κάπως και δεν ήθελα να περιμένω μιας και δεν μένω Αθήνα και έπρεπε να το παραγγείλω.

 

Κάτι τελευταίο το οποίο δεν έχει να κάνει τόσο με το θέμα. Μιας και ο ηλεκτρολόγος μου έχει περάσει καλώδιο cat5e για την προέκταση ανάμεσα στους ορόφους έλεγα να κοιτάξω να κάνω το τοπικό δίκτυο στο 1gigabit. Το speedport entry 2i από ότι ξέρω έχει ethernet ports 100mbps. Θα μπορούσα να το χρησιμοποιούσα μόνο ως modem και να βάλω ένα router να κάνει την δουλειά που να υποστηρίζει 1giga; Όπως καταλαβαίνεις δεν έχω ιδέα από δίκτυα και μπορεί να λέω βλακεία αλλά παίζει να γίνεται κάτι τέτοιο; θα έπαιρνα vdsl modem router αλλά πέρα ότι είναι κάπως ακριβά δεν ξέρω και αργότερα εάν θα μπορώ να το σετάρω σωστά και εάν θα υποστηρίζει voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο το νοημα να βαλεις gigabit ?εκτος αν θες να μεταφερεις και αρχεια οποτε εκει απλα θα βαλεις ενα gigabit switch κατω δεν χρειαζεται να αλλαξεις το Modem/router.παραπανω λεφτα χωρις λογο.σε καθε περιπτωση αν βαλεις gigabit Θα σε κοψει το wifi μετα που παιζει σε μικροτερη ταχυτητα.αλλα αν το θες απλα για ιντερνετ και οχι για μεταφορα αρχειων δικτυακα τοτε  δεν εχει νοημα.


voip απο παροχο αν σου δωσει δεν μπορεις να το σεταρεις γιατι δεν θα σου δωσει τα στοιχεια.το να παρεις vdsl router Με voip ports ναι μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To 1gigabit το θέλω για μεταφορά αρχείων μεταξύ των υπολογιστών του δικτύου που χρησιμοποιούν ethernet μιας και έχω περάσει καλώδια στα περισσότερα δωμάτια. Το wifi το χρησιμοποιώ μόνο για κινητά, tablets κτλ.

 

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά από τη στιγμή που το router είναι το speedport (100mbit ethernet) τότε αυτόματα δεν πέφτει και η ταχύτητα όλων στα 100mbit εφόσον όλα περνάνε από το router; Νόμιζα ότι αφού η προέκταση φεύγει από ένα ethernet port τότε το σύνολο του bandwidth περιορίζεται για όλες τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες στην προέκταση στα 100mbit. 

 

Εάν δεν ισχύει αυτό που λέω τότε αφήνω στον κάτω όροφο το καινούργιο router (access point) στο οποίο συνδέονται όλες οι συσκευές με 1gbit ethernet και στον πάνω όροφο αφήνω το speedport entry 2ι και βάζω και ένα switch 1gbit στο οποίο συνδέονται οι υπόλοιπες συσκευές;

 

EDIT:

 

Μετά από ψάξιμο κατάλαβα ότι τελικά δεν περνάνε όλα τα δεδομένα από το router που νόμιζα οπότε εάν βάλω τελικά ένα switch 1gbit στο speedport θα γίνει η δουλειά.

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 1gigabit το θέλω για μεταφορά αρχείων μεταξύ των υπολογιστών του δικτύου που χρησιμοποιούν ethernet μιας και έχω περάσει καλώδια στα περισσότερα δωμάτια. Το wifi το χρησιμοποιώ μόνο για κινητά, tablets κτλ.

 

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά από τη στιγμή που το router είναι το speedport (100mbit ethernet) τότε αυτόματα δεν πέφτει και η ταχύτητα όλων στα 100mbit εφόσον όλα περνάνε από το router; Νόμιζα ότι αφού η προέκταση φεύγει από ένα ethernet port τότε το σύνολο του bandwidth περιορίζεται για όλες τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες στην προέκταση στα 100mbit.

 

Εάν δεν ισχύει αυτό που λέω τότε αφήνω στον κάτω όροφο το καινούργιο router (access point) στο οποίο συνδέονται όλες οι συσκευές με 1gbit ethernet και στον πάνω όροφο αφήνω το speedport entry 2ι και βάζω και ένα switch 1gbit στο οποίο συνδέονται οι υπόλοιπες συσκευές;

 

EDIT:

 

Μετά από ψάξιμο κατάλαβα ότι τελικά δεν περνάνε όλα τα δεδομένα από το router που νόμιζα οπότε εάν βάλω τελικά ένα switch 1gbit στο speedport θα γίνει η δουλειά.

ναι δεν περνανε ολα απο το router.οτι ο dhcp δινει ip δεν σημαινει οτι η κινηση περναει απο εκει.οποτε οταν βγαινεις στο ιντερνετ η ταχυτητα παει στα 100 που δεν σε νοιαζει αφου το ιντερνετ σου ειναι λιγοτερο απο 100.ολα τα υπολοιπα θα ειναι διαμεσω του switch που ειναι 1000αρι και απο το το αλλο router που ειναι επισης gigabit.εφοσον σε ολο το path εισαι στα 1000 με εξαιρεση το adsl router που θα ειναι πανω στο switch με 100αρα τοτε δεν εχεις θεμα.απλα ολα τα pc στο switch και το adsl router στο switch.στο adsl router τιποτε αλλο.ακομα και το καλωδιο που παει στο πανω router θα ειναι απο το switch για να ειναι 1000αρι to link
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν περνανε ολα απο το router.οτι ο dhcp δινει ip δεν σημαινει οτι η κινηση περναει απο εκει.οποτε οταν βγαινεις στο ιντερνετ η ταχυτητα παει στα 100 που δεν σε νοιαζει αφου το ιντερνετ σου ειναι λιγοτερο απο 100.ολα τα υπολοιπα θα ειναι διαμεσω του switch που ειναι 1000αρι και απο το το αλλο router που ειναι επισης gigabit.εφοσον σε ολο το path εισαι στα 1000 με εξαιρεση το adsl router που θα ειναι πανω στο switch με 100αρα τοτε δεν εχεις θεμα.απλα ολα τα pc στο switch και το adsl router στο switch.στο adsl router τιποτε αλλο.ακομα και το καλωδιο που παει στο πανω router θα ειναι απο το switch για να ειναι 1000αρι to link

 

 

Ωραία ακριβώς αυτό θα κάνω! Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά πήρα αυτό Link.png Site: http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/wifi-router/TP-Link-Wireless-Dual-Band-AC750-Gigabit-Router-Archer-C2.htm και μάλλον θα το εγκαταστήσω αύριο. Ελπίζω να έχει καλό wifi... θα πήγαινα για asus απλά το βιαζόμουν κάπως και δεν ήθελα να περιμένω μιας και δεν μένω Αθήνα και έπρεπε να το παραγγείλω.

 

Κάτι τελευταίο το οποίο δεν έχει να κάνει τόσο με το θέμα. Μιας και ο ηλεκτρολόγος μου έχει περάσει καλώδιο cat5e για την προέκταση ανάμεσα στους ορόφους έλεγα να κοιτάξω να κάνω το τοπικό δίκτυο στο 1gigabit. Το speedport entry 2i από ότι ξέρω έχει ethernet ports 100mbps. Θα μπορούσα να το χρησιμοποιούσα μόνο ως modem και να βάλω ένα router να κάνει την δουλειά που να υποστηρίζει 1giga; Όπως καταλαβαίνεις δεν έχω ιδέα από δίκτυα και μπορεί να λέω βλακεία αλλά παίζει να γίνεται κάτι τέτοιο; θα έπαιρνα vdsl modem router αλλά πέρα ότι είναι κάπως ακριβά δεν ξέρω και αργότερα εάν θα μπορώ να το σετάρω σωστά και εάν θα υποστηρίζει voip.

 

Για πες εντυπωσεις για το ρουτερακι, γιατί μ ενδιαφέρει κ έμενα.

Απλα κοίταζα στο Amazon για reviews του συγκεκριμενου και εχει αρκετα negative.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...