Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή όλων των hardwares εκτός των σκληρών δίσκων


JohnnyKun10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, έχω αγοράσει καινούριο pc πρόσφατα και θα κρατήσω μόνο τους σκληρούς δίσκους. Έχω windows 10 pro και τα έχω ενεργοποιημένα με το windows account. Το έψαξα και λίγο στο ιντερνετ αλλά οι απόψεις διίστανται και δεν έχω ξεκαθαρίσει τι χρειάζεται τελικά, clean reinstall των windows 10 ή μπορώ να τα ενεργοποιήσω πάλι από Settings  > Update & security  > Activation ,Troubleshoot > I changed hardware on this device recently.

 

Και αν και οι δυο τρόποι είναι σωστοί, το λογισμικό θα παρουσιάσει κανένα πρόβλημα με τον 2ο ή να τα κάνω reinstall να τελειώνουμε;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου, πριν διαλύσω τον παλιό Η/Υ θα έκανα εγγραφή στην Microsof και θα αποκτούσα λογαριασμό. Θα συνέδεα μόνο τον δίσκο που έχει τα windows. (τους άλλους δίσκους τους βάζεις μετά το τέλος της εγκατάστασης) Θα εγκαταστούσα (μετά από format) τα win 10 με νέα καθαρή εγκατάσταση, έτσι ώστε τα win να πάρουν τους νέους drivers που χρειάζεται το νέο hardware.

Μη ξεχάσεις να μεταφέρεις τα αρχεία που σου χρειάζονται, από τον δίσκο που έχει τα win σε κάποιο άλλον.

Κατά την εγκατάσταση των win θα σου ζητήσει κλειδί. Έχει επιλογή για να το παράκαμψης.

Εφόσον τελειώσει η εγκατάσταση, για να ενεργοποιήσεις τα win πηγαίνεις: Ρυθμίσεις --> Ενημέρωση και ασφάλεια --> Ενεργοποίηση, εκεί σου δίνει επιλογή για αλλαγή hardware, πατώντας το σου ζητά λογαριασμό Microsof, τον δίνεις και σε ενεργοποιεί.

Για windows, μπορεί να σου ετοιμάσει USB stick για boot και εγκατάσταση μέσον του: Media Creation Tool

 

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου, πριν διαλύσω τον παλιό Η/Υ θα έκανα εγγραφή στην Microsof και θα αποκτούσα λογαριασμό. Θα συνέδεα μόνο τον δίσκο που έχει τα windows. (τους άλλους δίσκους τους βάζεις μετά το τέλος της εγκατάστασης) Θα εγκαταστούσα (μετά από format) τα win 10 με νέα καθαρή εγκατάσταση, έτσι ώστε τα win να πάρουν τους νέους drivers που χρειάζεται το νέο hardware.

Μη ξεχάσεις να μεταφέρεις τα αρχεία που σου χρειάζονται, από τον δίσκο που έχει τα win σε κάποιο άλλον.

Κατά την εγκατάσταση των win θα σου ζητήσει κλειδί. Έχει επιλογή για να το παράκαμψης.

Εφόσον τελειώσει η εγκατάσταση, για να ενεργοποιήσεις τα win πηγαίνεις: Ρυθμίσεις --> Ενημέρωση και ασφάλεια --> Ενεργοποίηση, εκεί σου δίνει επιλογή για αλλαγή hardware, πατώντας το σου ζητά λογαριασμό Microsof, τον δίνεις και σε ενεργοποιεί.

Για windows, μπορεί να σου ετοιμάσει USB stick για boot και εγκατάσταση μέσον του: Media Creation Tool

 

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10

Αυτό λέω να κάνω και γώ φίλε stelios5, clean install για παν ενδεχομενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...