Προς το περιεχόμενο

Canon 760D Εχεις άποψη ? Πές !


gasantony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από αρκετή αναζήτηση κατέληξα στην Canon 760D , για αρχή με ενα εισαγωγικό φακο 18-55 . Η ερώτηση είναι αν κάποιος την έχει , αν αξίζει τον κόπο για τα χρήματα της !!

 

Βασικός σκοπός είναι η αστροφωτογράφιση , αλλά και γενικά μυστήρια νυχτερινή φωτογραφία , με άποψη.Ισως και σαν φωτο-ρεπορτάζ.Ακούω απόψεις αν κάποιος εχει ζήσει μαζί της και την έχει δοκιμάσει...

 

 

post-239622-0-59594000-1479298743_thumb.jpg

Επεξ/σία από gasantony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει πολλά χρόνια που δεν έχω DSLR , και κατέληξα εκει λόγω των γρήγορων επιλογών σε iso και λοιπές ρυθμίσεις ... Να το ψάξω όμως , μια και τελικη απόφαση δεν εχω πάρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι είναι πολύ ελκυστικό το πακέτο Nikon , απλά βλέπω γενικά το φόρμα canon πολύ πιο απλωμένο , φακοί αξεσουάρ παρά πολλά ! Μεταχειρισμένα και νέα . Γενικά οι δυο μηχανές είναι παραπλήσιες , με μικρές διάφορες , αλλά με ίδια ποιότητα τελικά φωτογραφίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nicon/Canon ειναι τα δυο τεραστια οικοσυστηματα της φωτογραφιας. Σαν να λεμε BMW/Mercedes δεν υπαρχει διαφορα. Ειδικα σε entry level η Nikon ειναι με διαφορα καλυτερη. Για αυτο που θελεις δεν αξιζει να δωσεις παραπανω για την Canon. Δεν θα σου δωσει κατι διαφορετικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αν dslr θα πήγαινα κατευθείαν σε canon αλλά μετρώ και το βίντεο στα θέλω.

Θα κοιτούσα και mirrorless προτάσεις πάντως καμία διαφορά σε ποιότητα φωτογραφίας έναντι dslr καλύτερο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βίντεο δεν με ενδιαφέρει .... Απλά αφού πάω που πάω στα βουνά , και έχω δυνατότητα να βρεθώ σε μέρη που δύσκολα πάει κανείς , ήθελα να βγάλω κάποιος άριστες φωτογραφίες ! Και κυρίως νυχτερινές .

 

Thanks για όλες τις απαντήσεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα βουνά παντως καποια mirrorless ισως 4/3" ειναι πιο βολικη να την κουβαλας με μειονεκτημα οτι θελεις προφορτισμενη και δευτερη μπαταρια ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είχατε δίκιο ! η CANON τελικα έχει πιο τίμια προσφορά , σε μία ισάξια σε ποιότητα μηχανη , και ας χάνει κάποια καλούδια !!

 

Πάω για την 5200 σετάκι κοντα στα 499 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο reviews, βλέπω την 760 να την βάζουν με τν Nikon 5500. Aυτο που με χαλαει στην 5500 ειναι το φτωχό live view αλλά βασικά οτι ακούγεται ο ήχος απο το autofocus servo μέσα στην εγγραφή του video. To είδα - ακουσα σε video και θέλω να πάρω τηλ την Nikon και να τη ρωτήσω BUT WHY????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο reviews, βλέπω την 760 να την βάζουν με τν Nikon 5500. Aυτο που με χαλαει στην 5500 ειναι το φτωχό live view αλλά βασικά οτι ακούγεται ο ήχος απο το autofocus servo μέσα στην εγγραφή του video. To είδα - ακουσα σε video και θέλω να πάρω τηλ την Nikon και να τη ρωτήσω BUT WHY????

 

Η D5500 ειναι ιδια στην πραξη με την D5400 η οποια ελαχιστα διεφερε απο την D5300.

 

 Ποια ακριβως reviews βγαζουν παρομοια αποδοση σε φωτογραφια την 760D? Ακομη και η D5300 ειναι καλύτερη ως φωτογραφική απο την 760D (και φθηνότερη), στα περισσοτερα ουσιαστικα σημεια (Color Depth, Dynamic Range, Low Light ISO)

 

Η Canon υπερτερει στο βιντεο οπου σου δινει πιο απολυτο και ευκολο χειρισμό ακόμη και με remote access μεσω κινητού, καλώδιου ή PC και καλύτερου AF σε video mode.

 

Η Nikon μαλλον σε ακουσε και εχει ηδη βγαλει τους φακους AF-P που ειναι πολύ πιο silent αλλα και γρηγοροτεροι σε AF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...