Προς το περιεχόμενο

Laptop να ειναι μονιμα στην πριζα η οχι;


arma1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ,αυτες τις μερες θ αγορασω laptop και μιας και δεν ειχα ποτε εχω αυτη την απορια ,τι ειναι καλυτερα ;

α)να το εχω χωρις μπαταρια οταν ειμαι σπιτι;

β)να εχω την μπαταρια κουμπωμενη και οταν χρειαζεται φορτιση να το βαζω στην πριζα;

γ)κατι αλλο;

 

Αυτην την στιγμη εχω και ενα σταθεροποιητη τασης ρευματος το οποιο δεν ειναι με μπαταρια ,αν κοπη το ρευμα δεν εχει και αυτο ,

ακουω τις προτασεις σας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,5 χρονο οταν ειναι σπιτι, ειναι πριζωμενο. Η φθορα μπαταρίας μετα βιας εφτασε το 7%. Θα ελεγα πως δεν εχει λοιπον καμια σημασια.

δηλαδη φιλε και να ειναι φορτισμενη η μπαταρια το εχεις συνεχεια στην πριζα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη φιλε και να ειναι φορτισμενη η μπαταρια το εχεις συνεχεια στην πριζα; 

 

φυσικά! Αλλωστε δεν θα ταν ρεαλιστικο καθε 8 ωρες να βαζω πριζα και σε μια ωρα να την ξαναβγάζω....

 

* η μπαταρια μου δεν ειναι καν προσθαφαιρούμενη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είσαι στο σπίτι χωρις την μπαταρία και πέσει το ρεύμα τα έχασες όλα οπότε πάει το ενα θετικό που έχουν οι φορητοί.

Αν το χρησιμοποιείς συνεχώς με την μπαταρία θα την φθείρεις σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Αναλόγως το λάπτοπ και τον κατασκευαστή έχουν πρόγραμμα για την μπαταρία που σε αφήνει να ορίσεις επιλογές για το αν θες να φορτίζεις την μπαταρία ενω ειναι στην πριζα η οχι είτε αν θες να φορτίζει πάντα μέχρι ενα ποσοστό κλπ κλπ.

 

Η μπαταρία δυστυχώς η ευτυχώς θεωρείται αναλώσιμο και σε 3-4 χρόνια είναι σίγουρο (εκτός κ αν την αποθηκεύσεις κάπου και την χρησιμοποιείς ελάχιστα ίσα για να παίρνει μερικούς κύκλους φόρτισης εκφόρτισης) οτι θα χαλάσει. Κοίτα να χαρείς τον φορητό σου και μην καίγεσαι τόσο για την μπαταρία του.


στο λάπτοπ της υπογραφής δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την διατήρηση της μπαταρίας απ το 2011 που το έχω.

Έχει βγει αρκετά εκτός σπιτιού λόγω σχολής και τον τελευταιο 1,5 χρόνο περίπου είναι μονίμως συνδεδεμένος στο ρεύμα μιας και δεν έχω την ανάγκή μετακίνησής του κάπου.

η φθορά της μπαταρίας μου έχει φτάσει 55-60% στα 5 χρόνια που το έχω και βγάζει με ssd+hdd στο dvd slot περίπου 35-45 λεπτά(συν ποντίκι και usb wifi card πάνω καθώς η δική του κάνει κάτι κόλπα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κοίτα να χαρείς τον φορητό σου και μην καίγεσαι τόσο για την μπαταρία του.

 

 

ακριβώς έτσι... συν του οτι αμα θες μπαταρία αλλη μελλοντικα, στο ebay έχει με το κιλο ανταλλακτικα οποτε δεν ειναι να σκαει κανεις γι αυτο. (εκτός και αμα σε λενε Samsung)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...