Προς το περιεχόμενο

Εθελοντες σε μη κυβερνητικη οργανωση, γιατι;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω απορια. Απασχολουμαι κοντα σε ενα απο τα hotspot της αττικης με προσφυγες. Βλεπω, με τα ματια μου μελη μιας μκο να δουλευουν καθημερινα σε διαφορες εργασιες μεσα στο καταυλισμο. Επειδη μιλαω με κοσμο απο μεσα γνωριζω καποια πραγματα. Στη μκο, τα μελη της, οι μισοι ειναι εθελοντες, το ξερω επειδη εχω μιλησει μαζι τους. Κυριως δεν ειναι ελληνες αυτοι. Και κανουν δουλεια, την ιδια που κανουν και οι κανονικοι υπαλληλοι, δεν καθονται πχ. Ταυτοχρονα η οργανωση ριχνει κατοσταρικα τη μερα σε ευρω για διαφορες υπηρεσιες που προσφερουν ιδιωτες για τις αναγκες του καταυλισμου και της οργανωσης, οι οποιες υπηρεσιες εκτελουνται και απο τους ιδιωτες αλλα και απο ολα τα μελη της οργανωσης(υπαλληλοι και εθελοντες). Για τελος το καλυτερο.. Το ποσο που δινει η μκο στους ιδιωτες για καλυψη των υπηρεσιων ειναι υπερβολικα μεγαλο. (Σε σχεση με αλλες υπηρεσιες που γνωριζω που κανουν οι ιδιωτες σε αλλες εταιριες και τα ποσα που παιρνουν απο αυτες).

 

Δεν σας φαινεται παραλογο; Γιατι η μκο (δεν γνωριζω πως συμπεριφερονται αλλες, ουτε θελω να κατονομασω τη συγκεκριμενη) να μην δινει μισθο σε ΟΛΑ τα μελη της, και να κανει οικονομια σε υπηρεσιες που θελει να υλοποιησει;

 

Τελος, ( δεν) θα ηθελα να αναφερθω στα χιλιαδες τουλαχιστον, ευρω που ξοδευει η ευρωπη ( η η ελλαδα) γενικα για κατασκευες που καταστρεφονται επειδη δεν υπηρχε σωστη προβλεψη, και επισκευαζονται αλλες στις θεσεις τους.

 

Με παρεξενεψαν ολα τα παραπανω και ηθελα να τα πω. Βλεπω οτι γινεται τραγικη διαχειρηση χρηματων γενικα παντου. Καποιοι ανθρωποι εκει εξω βοηθανε τζαμπα τον συνανθρωπο τους και αλλοι κανουν παρτι με αυτες τις καταστασεις. Ποιος ξερει ποιοι αλλοι τρωνε χρημα, απο ολα αυτα (μιζες κλπ).

 

Σημαντικη πληροφορια που δεν ξερω βεβαια ειναι το που τρωνε και που κοιμουνται οι εθελοντες.. Ελπιζω τουλαχιστον να τους τα προσφερει η μκο και να μην τα βαζουν απο τη τσεπη τους επιπλεον. .

 

Σημαντικη πληροφορια Νο2. Οι προσφυγες αντρες ολων των παραγωγικων ηλικιων, δεν βοηθανε καθολου! Δεν ξερω τα απογευματα αν, αλλα τα πρωινα οι νεαροι ασχολουνται με γυμναστηρια και σχολεια, και οι μεγαλυτεροι με προσευχες και θεατες στην ολη φαση. Η πλειοψηφια σιγουρα δηλαδη, οπως βλεπω.

 

Για να κλεισω, αυτα τα εγραψα γιατι ηθελα να τα πω, οπως τα συζηταω και με κολλητους. Μου εκαναν εντυπωση και ισως και να ειμαι και λαθος. Αλλα οταν κυκλοφορει ενα σωρο χρημα, μου φαινεται καπως η υπαρξη εθελοντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

Χωρίς παρεξήγηση, θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με κάτι άλλο. Δεν το έχεις πιάσει σωστά αυτό που κάνεις εκεί από καμία πλευρά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση, θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με κάτι άλλο. Δεν το έχεις πιάσει σωστά αυτό που κάνεις εκεί από καμία πλευρά...

Εγώ κατάλαβα ότι απλά δουλεύει εκεί κοντά, δεν ασχολείται με το hotspot. Απλά τυχαίνει να βλέπει και να μαθαίνει κάποια πράγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ερωτήματα που θέτει ο redhotstef είναι εύλογα και σίγουρα απασχολούν πολλούς εθελοντές ή wannabe εθελοντές. Έχω συμμετάσχει και εγώ σε μερικές τέτοιες ενέργειες και μου έχουν περάσει από το μυαλό. Προφανώς και λεφτά δε θα δεχόμουν ποτέ για κάτι εθελοντικό, αλλά από την άλλη αν μάθαινα ότι οι (απλοί)υπάλληλοι παίρνουν πάνω από 800 ευρώ και λειτουργούν ως Δ.Υ.*, θα μου την έσπαγε λίγο.**

 

*8ωράκι και αν, λούφα, πολιτικό βύσμα κλπ

 

**θα μου την έσπαγε έτσι κι αλλιώς, είμαι δεν είμαι εθελοντής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ κατάλαβα ότι απλά δουλεύει εκεί κοντά, δεν ασχολείται με το hotspot. Απλά τυχαίνει να βλέπει και να μαθαίνει κάποια πράγματα.

Αν απλά κάποιος δουλεύει εκεί κοντα δεν μπορεί να έχει λεπτομερή εικόνα για το τι συμβαίνει εκεί. Ο ρόλος των εθελοντών στα sites ανά την Ελλάδα είναι πολύ συγκεκριμένος, όπως είναι και των άλλων εργαζομένων επίσης. Όταν έχεις να κάνεις με τόσους ανθρώπους είναι λογικό να μην είναι όλοι τέλειοι.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως αν κάποιος έχει απορίες για τον τρόπο που λειτουργούν τα πράγματα εκεί, μπορεί να πάει και να ζητήσει πληροφορίες από τους αρμόδιους αντί να ακούει τις ιστορίες και τις φήμες του καθενός.

Τα ερωτήματα που θέτει ο redhotstef είναι εύλογα και σίγουρα απασχολούν πολλούς εθελοντές ή wannabe εθελοντές. Έχω συμμετάσχει και εγώ σε μερικές τέτοιες ενέργειες και μου έχουν περάσει από το μυαλό. Προφανώς και λεφτά δε θα δεχόμουν ποτέ για κάτι εθελοντικό, αλλά από την άλλη αν μάθαινα ότι οι (απλοί)υπάλληλοι παίρνουν πάνω από 800 ευρώ και λειτουργούν ως Δ.Υ.*, θα μου την έσπαγε λίγο.**

 

*8ωράκι και αν, λούφα, πολιτικό βύσμα κλπ

 

**θα μου την έσπαγε έτσι κι αλλιώς, είμαι δεν είμαι εθελοντής

Η έννοια του εθελοντισμού είναι μία. Φυσικά και εκεί που θα πάει κάποιος εθελοντής θα υπάρχει εμισθο προσωπικό που θα αμοιβεται όσο ορίζει η θέση του και ο οργανισμός που τον απασχολεί. Δεν είναι αρμόδιος ο εθελοντής να κρίνει το πόσο θα αμοιβεται ο άλλος ή αν αξίζει τα λεφτά του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έννοια του εθελοντισμού είναι μία. Φυσικά και εκεί που θα πάει κάποιος εθελοντής θα υπάρχει εμισθο προσωπικό που θα αμοιβεται όσο ορίζει η θέση του και ο οργανισμός που τον απασχολεί. Δεν είναι αρμόδιος ο εθελοντής να κρίνει το πόσο θα αμοιβεται ο άλλος ή αν αξίζει τα λεφτά του.

Οκ, αλλά λίγα ιδεαλιστικά όλα αυτά. Οι ΜΚΟ συνήθως διαχειρίζονται δημόσιο/ ευρωπαϊκό χρήμα για ένα συγκεκριμένο κοινωφελή σκοπό. Το πως διαχειρίζονται αυτό το χρήμα και με τι κριτήρια φυσικά και μπορεί και πρέπει να το κρίνει ο οποιοσδήποτε, όπως και τη δράση της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αρμόδιος ο εθελοντής να κρίνει το πόσο θα αμοιβεται ο άλλος ή αν αξίζει τα λεφτά του.

Γιατί αυτό? Τα λεφτά των ΜΚΟ δεν προέρχονται από χρήματα (και) των εθελοντών?

 

Το να κρίνει ένας εθελοντής μια ΜΚΟ είναι δικαίωμα, πόσο μάλλον όταν πήγε να βοηθήσει αμισθί, και κατά τη γνώμη μου, υποχρέωση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι εθελοντης σε ΜΚΟ... εδω και αρκετα χρονια

θελω να σας πληροφορησω οτι εγω και ΟΛΟΙ οσοι ειμαστε μέλη λεφτα και προσωπικο χρονο ξοδευουμε... χωρις κανενα ανταλλαγμα περα απο την ηθικη ικανοποιηση.

 

πολλες φορές αντικαθιστούμε τις αρμοδιες υπηρεσιες με μερακι και ορεξη για γνωσεις

 

το 80% ειναι επαγγελματίες σε αλλους κλάδους και το 20% ανεργοι που παρολα αυτα ξοδευουν χρηματα για μετακινηση σε μια εκτακτη αναγκη

 

Μπορει να με κοροιδευουν πισω απο την πλατη μου οτι μετα το 8ωρο εργασιας μου βοηθαω σε μια φωτια, στον εντοπισμο αγνοουμενων, σε πρωτες βοηθειες, σε ασκησεις ετοιμοτητα, σε ανθρωπιστικές δρασεις... αλλα εχω την καρδια μου καθαρη

 

 

EDIΤ: Μιλαω παντα για καθαρα εθελοντες... ουτε στελεχη, ουτε εμμισθο προσωπικο που δεν γνωριζω τι κανουν

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί αυτό? Τα λεφτά των ΜΚΟ δεν προέρχονται από χρήματα (και) των εθελοντών?Το να κρίνει ένας εθελοντής μια ΜΚΟ είναι δικαίωμα, πόσο μάλλον όταν πήγε να βοηθήσει αμισθί, και κατά τη γνώμη μου, υποχρέωση.

Δες λίγο πως το έγραψα και που είναι η ένστασή μου. Δεν αναφέρθηκα στην κριτική για τη λειτουργία ή την αποτελεσματικότητα μιας ΜΚΟ.

ειμαι εθελοντης σε ΜΚΟ... εδω και αρκετα χρονια

θελω να σας πληροφορησω οτι εγω και ΟΛΟΙ οσοι ειμαστε μέλη λεφτα και προσωπικο χρονο ξοδευουμε... χωρις κανενα ανταλλαγμα περα απο την ηθικη ικανοποιηση.

 

πολλες φορές αντικαθιστούμε τις αρμοδιες υπηρεσιες με μερακι και ορεξη για γνωσεις

 

το 80% ειναι επαγγελματίες σε αλλους κλάδους και το 20% ανεργοι που παρολα αυτα ξοδευουν χρηματα για μετακινηση σε μια εκτακτη αναγκη

 

Μπορει να με κοροιδευουν πισω απο την πλατη μου οτι μετα το 8ωρο εργασιας μου βοηθαω σε μια φωτια, στον εντοπισμο αγνοουμενων, σε πρωτες βοηθειες, σε ασκησεις ετοιμοτητα, σε ανθρωπιστικές δρασεις... αλλα εχω την καρδια μου καθαρη

 

 

EDIΤ: Μιλαω παντα για καθαρα εθελοντες... ουτε στελεχη, ουτε εμμισθο προσωπικο που δεν γνωριζω τι κανουν

Ακριβώς. Ειχα την τύχη να γνωρίσω απο κοντά την Εφη Λατσούδη και τον Κωνσταντίνο Μητράγκα, τους εθελοντές που πήραν φέτος το Βραβείο προσφύγων Νάνσεν της Ύπατης Αρμοστείας και εντυπωσιάστηκα από όσα προσφέρουν αυτοι οι άνθρωποι καθημερινά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λίγο πως το έγραψα και που είναι η ένστασή μου. Δεν αναφέρθηκα στην κρητική για τη λειτουργία ή την αποτελεσματικότητα μιας ΜΚΟ.

Κατάλαβα τι έγραψες, ούτε εγώ μίλησα για την αποτελεσματικότητα μιας ΜΚΟ.

 

Όταν είσαι εθελοντής του Ερυθρού Σταυρού πχ όμως και βλέπεις αυτά τα αίσχη, ακόμα κι αν προσωπικά σαν χαρακτήρας έχεις τη συνείδηση σου καθαρή ή δεν σε ενδιαφέρει γιατί εσύ πήγες για να προσφέρεις, και άπειρα μπράβο, εντούτοις οφείλεις (κατά τη γνώμη μου) να το αναφέρεις.

 

Όχι γιατί πιάστηκες "κορόιδο", τους εθελοντές ποσώς τους ενδιαφέρουν αυτά, αλλά γιατί αυτά σαμποτάρουν τη ΜΚΟ που πήγες να βοηθήσεις.

 

 

 

Δεν αναφέρθηκα στην κρητική

:) :)

large_%CE%A7%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

:) :)large_%CE%A7%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%

 

Μια φορά άφησα το iPhone και απάντησα απο Android tablet και ορίστε τι έγινε... :P

Κατάλαβα τι έγραψες, ούτε εγώ μίλησα για την αποτελεσματικότητα μιας ΜΚΟ. Όταν είσαι εθελοντής του Ερυθρού Σταυρού πχ όμως και βλέπεις αυτά τα αίσχη, ακόμα κι αν προσωπικά σαν χαρακτήρας έχεις τη συνείδηση σου καθαρή ή δεν σε ενδιαφέρει γιατί εσύ πήγες για να προσφέρεις, και άπειρα μπράβο, εντούτοις οφείλεις (κατά τη γνώμη μου) να το αναφέρεις.Όχι γιατί πιάστηκες "κορόιδο", τους εθελοντές ποσώς τους ενδιαφέρουν αυτά, αλλά γιατί αυτά σαμποτάρουν τη ΜΚΟ που πήγες να βοηθήσεις.

:) :)large_%CE%A7%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%

 

Ειναι αλλο το να κάνεις κριτική σε κάτι άσχημο ή λάθος και αλλο να λες "α αυτός πληρωνεται καλά ενω εγώ δεν παίρνω τίποτα ή παίρνω λιγότερα". Το αρχικο ποστ ειχε και αλλα "θεματα" κατα τη γνωμη μου και γι αυτό αντεδρασα κάπως πιο έντονα απο το κανονικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λίγο πως το έγραψα και που είναι η ένστασή μου. Δεν αναφέρθηκα στην κριτική για τη λειτουργία ή την αποτελεσματικότητα μιας ΜΚΟ.

Ακριβώς. Ειχα την τύχη να γνωρίσω απο κοντά την Εφη Λατσούδη και τον Κωνσταντίνο Μητράγκα, τους εθελοντές που πήραν φέτος το Βραβείο προσφύγων Νάνσεν της Ύπατης Αρμοστείας και εντυπωσιάστηκα από όσα προσφέρουν αυτοι οι άνθρωποι καθημερινά.

 

στην ιδια ομαδα ειμαι... με τον κ. Μητράγκα απλα δεν αναφερω το ονομα της ΜΚΟ να μην θεωρηθει διαφημιση

 

απο την αλλη πλευρα ημουν και 7 χρονια στον Ερυθρο Σταυρο... εφυγα... νυχτα! Δεν θα πω παραπανω γιατι δεν ειμαστε να μπλεκουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

στην ιδια ομαδα ειμαι... με τον κ. Μητράγκα απλα δεν αναφερω το ονομα της ΜΚΟ να μην θεωρηθει διαφημιση

 

Η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης θα πρέπει να αναφέρεται παντού. Προσφέρει πολύτιμο έργο καθημερινά όπου υπάρχει ανάγκη. Και οι άνθρωποι αυτοί έχουν και αλλες δουλειες, οικογένειες κλπ κλπ. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...