Προς το περιεχόμενο

Εθελοντες σε μη κυβερνητικη οργανωση, γιατι;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυστυχως εχουμε δεκαδες υποθεσεις ΜΚΟ που εφαγαν εκατομμυρια για ανθρωπιστικη δραση μαιμου. ακομα και το 1/10 να εδιναν για να βοηθησουν δεν αλλαζει το γεγονος οτι εφαγαν τα υπολοιπα. καθε κυβερνηση εχει τις δικες της ΜΚΟ και παιζει η αντιστοιχη μασα απο πισω. ειδικα τωρα με τους προσφυγες κανουν παρτυ

 

δυστυχως δεν υπαρχει η διαφανεια ωστε καθενας να ξερει ακριβως ποια ΜΚΟ ειναι απατη η οχι αφου τα λεφτα απο πισω ειναι πολλα..οποτε ειναι συνηθες να τσουβαλιαζουμε ολες και μαζι με τα ξερα να καιγονται και τα χλωρα.

 

υπηρχε ΜΚΟ στη περιοχη μου που τσιμπαγε καθε τοσο κατι επιταγες 300-400 χιλιαρικα απο Ε.Ε. (εχω δει με τα ιδια μου τα ματια) εχοντας νοικιασμενο εναν αδειο χωρο με 2-3 αφισες, ενα σαιτ με αοριστολογιες. απο πισω μεγαλοδικηγοροι, λογιστες και γιατροι. καλη μασα

 

τα παραπανω βεβαια δεν εχουν αμεση σχεση με το αρχικο ερωτημα (γιατι εθελοντες σε ΜΚΟ).

 

αμα γουσταρουν να βοηθησουν με εθελοντικη εργασια μεσω καποιων οργανωμενων διαδικασιων και οχι στα κουτουρου, γιατι οχι? μακαρι να ηταν ολες οι οργανωσεις αυστηρα εθελοντικες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

δυστυχως εχουμε δεκαδες υποθεσεις ΜΚΟ που εφαγαν εκατομμυρια για ανθρωπιστικη δραση μαιμου. ακομα και το 1/10 να εδιναν για να βοηθησουν δεν αλλαζει το γεγονος οτι εφαγαν τα υπολοιπα. καθε κυβερνηση εχει τις δικες της ΜΚΟ και παιζει η αντιστοιχη μασα απο πισω. ειδικα τωρα με τους προσφυγες κανουν παρτυ

 

δυστυχως δεν υπαρχει η διαφανεια ωστε καθενας να ξερει ακριβως ποια ΜΚΟ ειναι απατη η οχι αφου τα λεφτα απο πισω ειναι πολλα..οποτε ειναι συνηθες να τσουβαλιαζουμε ολες και μαζι με τα ξερα να καιγονται και τα χλωρα.

 

υπηρχε ΜΚΟ στη περιοχη μου που τσιμπαγε καθε τοσο κατι επιταγες 300-400 χιλιαρικα απο Ε.Ε. (εχω δει με τα ιδια μου τα ματια) εχοντας νοικιασμενο εναν αδειο χωρο με 2-3 αφισες, ενα σαιτ με αοριστολογιες. απο πισω μεγαλοδικηγοροι, λογιστες και γιατροι. καλη μασα

 

τα παραπανω βεβαια δεν εχουν αμεση σχεση με το αρχικο ερωτημα (γιατι εθελοντες σε ΜΚΟ).

 

αμα γουσταρουν να βοηθησουν με εθελοντικη εργασια μεσω καποιων οργανωμενων διαδικασιων και οχι στα κουτουρου, γιατι οχι? μακαρι να ηταν ολες οι οργανωσεις αυστηρα εθελοντικες

 

Δεν διαφωνεί κανείς. Απλά είναι αδύνατον να λειτουργήσει κάτι σωστά αυστηρά με εθελοντές. Η οργάνωση, η παρακολούθηση και ο συντονισμός όλων των ενεργειών απαιτεί και επαγγελματίες, χρήματα, κλπ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε μεινει λιγο πισω, στο θεμα 'ρεμουλα μεσω ΜΚΟ' στην Ελλαδα....

Τωρα το λενε KOIΝ.ΣΕΠ !

http://koinsep.org/

 

Ελλαδα, παντα πρωτοποροι στο ροκανισμα και παντελόνιασμα κονδυλιων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχετε μεινει λιγο πισω, στο θεμα 'ρεμουλα μεσω ΜΚΟ' στην Ελλαδα....

Τωρα το λενε KOIΝ.ΣΕΠ !

http://koinsep.org/

 

Ελλαδα, παντα πρωτοποροι στο ροκανισμα και παντελόνιασμα κονδυλιων!

 

Το ίδιο το πρόγραμμα είναι πάρα πολύ καλό. Το ότι εδώ το εκμεταλλεύονται διαφορετικά είναι μια άλλη ιστορία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Respect σε όσους πάνε και το κάνουν -πραγματικά- εθελοντικά και μάλιστα χωρίς να ελπίζουν και για τίποτα γιατί έχω και πολλά δείγματα από κόσμο που πραγματικά στο όνομα του εθελοντισμού εκμεταλλεύονται καταστάσεις. Είναι κάτι που το θεωρώ πολύ μα πολύ χειρότερο από αυτόν που δεν θέλει να βοηθήσει είτε από άποψη είτε από στάση ζωής είτε από προσωπικών πεποιθήσεων.  

 

Αλλος το κάνει για λόγους διαφήμισης, άλλος προσπαθεί να βγάλει πελάτες, άλλος προσπαθεί να τους χώσει σε διαμέρισμα με ενοίκιο 3 φορές πάνω από αυτό που πλήρωσε αυτός, άλλος έχει άλλα συμφέροντα, γενικά πέφτει πολύ εκμετάλλευση και ειλικρινά θέλω να δείρω όταν ακούω τέτοια σκηνικά. Απλά σε κάθε μέρος και στιγμή είμαστε μέσα στη βρώμα και τη δυσωδία για το πόσο σκατένιοι είναι ακόμα και οι "απλοί" και "καθημερινοί" άνθρωποι που και καλά μόνο τα λόμπι των μεγάλων και ισχυρών υποτίθεται ότι είναι.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρέσει πάρα πολύ το με "επιχειρήματα" τσουβάλιασμα ορισμένων και η άποψη ότι αν κάτι δεν δουλεύει τέλεια τότε δεν το θέλω καθόλου (γιατί όλα τ' άλλα στην ελλάδα δουλεύουν τέλεια :P ).

Είχα κι εγώ κάποτε απόψεις άσπρο-μαύρο.

Μετά όμως τέλειωσα την 6η δημοτικού και πήγα στο γυμνάσιο!!!

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εθελοντισμός είναι για τα κορόϊδα προκειμένου να αισχροκερδούν οι μη κυβερνητικές οργανώσεις που τα κίνητρά τους μόνο αγνά δεν είναι. Λίγες είναι οι οργανώσεις οι οποίες προσφέρουν πραγματικά έργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εθελοντισμός είναι για τα κορόϊδα προκειμένου να αισχροκερδούν οι μη κυβερνητικές οργανώσεις που τα κίνητρά τους μόνο αγνά δεν είναι. Λίγες είναι οι οργανώσεις οι οποίες προσφέρουν πραγματικά έργο.

Αυτες οι λιγες , εχουν, εθελοντες; :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΚΟ υπάρχουν εκατοντάδες και είναι τελείως διαφορετικές ως προς τον τρόπο λειτουργίας, τον τρόπο χρηματοδότησης και τον σκοπό τους.

 

Περιπτώσεις που αναφέρθηκαν, όπως η Ομάδα Ελλήνων Διασωστών ή αντίστοιχα οι Σαμαρείτες του ΕΣ, δεν έχουν καμία σχέση με τις ΜΚΟ στις οποίες αναφέρεται ο OP και εγώ. Αυτές αποτελούν κυρίως σωματεία εθελοντών, όπου οι έμμισθοι υπάλληλοι έχουν ως σκοπό το συντονισμό, την εκπαίδευση και την υποστήριξη του σώματος των εθελοντών. Στην ουσία προσφέρουν υπηρεσίες στον εθελοντή, ο οποίος προσφέρει προσωπικά/ άμεσα εθελοντικό έργο.

 

Στην περίπτωση του OP, ο κύριος σκοπός της ΜΚΟ είναι η διαχείριση δωρεών και κονδυλίων προς όφελος ευπαθών ομάδων. Σε αυτή την περίπτωση ο εθελοντής δεν είναι στο κέντρο της ΜΚΟ. Αυτό που προσφέρει είναι έμμεσο χρηματικό όφελος μέσω της εργασίας του.

 

Στα τοιαύτα, για να απαντήσω στον Μπιλντάνο, οι εθελοντές, όπως στις περιπτώσεις που ανέφερε, προσφέρουν άμεσο κοινωνικό έργο σώζοντας ζωές και βοηθώντας επί τόπου ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Προφανώς αυτόν τον εθελοντή, θα συμφωνήσω μαζί σου, δεν είναι φυσιολογικό να τον νοιάζουν τα οικονομικά, εκτός και αν ανακατευτεί με διοικήσεις. Ως εθελοντής όμως κάνει αυτό που γουστάρει. 

 

Στην περίπτωση του OP όμως, ο εθελοντής που θα προσφέρει οικοδομικές εργασίες σε μία ΜΚΟ, αναμένει ότι η προσφορά του θα γλιτώσει ένα μεροκάματο το οποίο θα αξιοποιηθεί για τη συνέχιση και βελτίωση της δραστηριότητας της οργάνωσης. Αν όμως υπάρχουν έμμισθοι που παίρνουν 1.000 ευρώ, ενώ για την ίδια εργασία έξω θα έπαιρναν 700 ευρώ, προφανώς και θα αισθανθεί κορόιδο.

 

Και φυσικά παίζει και το θέμα της διαφάνειας. Φαντάσου να είσαι εσύ, πχ δικηγόρος και να σε στείβουν για 700 ευρώ, να πας για εθελοντισμό και να συναντήσεις ένα συμφοιτητή σου, κομματοτεμπελόσκυλο, να είναι νομικός σύμβουλος με αμοιβή 1000 ευρώ, πως θα ένιωθες; Γι' αυτό είπα και στο δεύτερο ποστ μου ότι θα με ενοχλούσε ανεξάρτητα από το αν ήμουν εθελοντής.

 

Σημ: Δεν έχω κάποια γνώση για κακώς κείμενα ή υπερβολικούς μισθούς, θεωρητικά μιλάω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τοιαύτα, για να απαντήσω στον Μπιλντάνο, οι εθελοντές, όπως στις περιπτώσεις που ανέφερε, προσφέρουν άμεσο κοινωνικό έργο σώζοντας ζωές και βοηθώντας επί τόπου ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Προφανώς αυτόν τον εθελοντή, θα συμφωνήσω μαζί σου, δεν είναι φυσιολογικό να τον νοιάζουν τα οικονομικά, εκτός και αν ανακατευτεί με διοικήσεις. Ως εθελοντής όμως κάνει αυτό που γουστάρει. 

 

Για να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου βέβαια, αυτό το κάνουν και οι γιατροί και οι πυροσβέστες. Προφανώς και ανάμεσα στους γιατρούς λόγου χάρη υπάρχουν κάποιοι που προσφέρουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους σε κέντρα στέγασης (πράγμα που και πάλι απέχει αρκετά από περιπτώσεις εθελοντών που εργάζονται αμισθί εκεί με πλήρες ωράριο). Το γεγονός ότι με ορισμένες ανάγκες της κοινωνίας - όπως η φροντίδα ευπαθών ομάδων - απασχολούνται άνθρωποι κυρίως σε εθελοντικό επίπεδο, δείχνει ένα πρόβλημα της κοινωνίας, ούτε των ΜΚΟ ούτε των εθελοντών.

 

Τα περί εθελοντισμού=κορόιδα, καθώς επίσης ΜΚΟ=πρέπει να προσφέρω κοινωνικό έργο αμισθί των προηγούμενων δεν τα σχολιάζω καν - βλακείες επιπέδου Τραμπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου βέβαια, αυτό το κάνουν και οι γιατροί και οι πυροσβέστες. Προφανώς και ανάμεσα στους γιατρούς λόγου χάρη υπάρχουν κάποιοι που προσφέρουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους σε κέντρα στέγασης (πράγμα που και πάλι απέχει αρκετά από περιπτώσεις εθελοντών που εργάζονται αμισθί εκεί με πλήρες ωράριο). Το γεγονός ότι με ορισμένες ανάγκες της κοινωνίας - όπως η φροντίδα ευπαθών ομάδων - απασχολούνται άνθρωποι κυρίως σε εθελοντικό επίπεδο, δείχνει ένα πρόβλημα της κοινωνίας, ούτε των ΜΚΟ ούτε των εθελοντών.

 

Τα περί εθελοντισμού=κορόιδα, καθώς επίσης ΜΚΟ=πρέπει να προσφέρω κοινωνικό έργο αμισθί των προηγούμενων δεν τα σχολιάζω καν - βλακείες επιπέδου Τραμπ.

 

Εχω δικηγορο ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου βέβαια, αυτό το κάνουν και οι γιατροί και οι πυροσβέστες. Προφανώς και ανάμεσα στους γιατρούς λόγου χάρη υπάρχουν κάποιοι που προσφέρουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους σε κέντρα στέγασης (πράγμα που και πάλι απέχει αρκετά από περιπτώσεις εθελοντών που εργάζονται αμισθί εκεί με πλήρες ωράριο). Το γεγονός ότι με ορισμένες ανάγκες της κοινωνίας - όπως η φροντίδα ευπαθών ομάδων - απασχολούνται άνθρωποι κυρίως σε εθελοντικό επίπεδο, δείχνει ένα πρόβλημα της κοινωνίας, ούτε των ΜΚΟ ούτε των εθελοντών.

 

Τα περί εθελοντισμού=κορόιδα, καθώς επίσης ΜΚΟ=πρέπει να προσφέρω κοινωνικό έργο αμισθί των προηγούμενων δεν τα σχολιάζω καν - βλακείες επιπέδου Τραμπ.

Φυσικά και γνωρίζω ότι υπάρχουν δεκάδες δημόσιοι οργανισμοί και ιδρύματα που προσφέρουν κοινωνικό έργο με δημόσιους ή έμμισθους υπαλλήλους, από ΕΚΑΒ μέχρι Χαμόγελο του Παιδιού, αλλά δεν καταλαβαίνω το point σου. 

 

Κανείς δεν είπε ότι οι ΜΚΟ πρέπει να προσφέρουν κοινωνικό έργο αμισθί.

Επεξ/σία από Miracle Worker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...