Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Arduino


siomio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις παρέλαβα ενα arduino uno απο e-bay, εχω αρκετή εμπειρία με arduino αλλα κατι παρόμοιο δεν εχω ξανα συναντήσει.Οταν το συνδέω σε καποια θύρα usb ολες οι λυχνίες λειτουργίας λειτουργούν κανονικά ,οταν ομως κανω upload οποιοδηποτε sketch μου πεταει προβλημα : avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding . Ξερει κανεις τι παιζει , ειναι χαλασμενο? φτιαχνετε ? και αν φτιαχνετε πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να πας διαχείριση συσκευών και να αλλάξεις τον αριθμό της com. Αν δεν το δει και έτσι πήγαινε σε κανένα άλλο pc να δεις αν δουλεύει εκεί, αν κάνει νούμερα και σε εκείνο κάτι έχει το board.

Driver πιστεύω έχεις περάσει σωστό ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιώσου ότι δεν "μπλέκεσαι" με τα pins 0 (RX), 1 (TX) και RESET. Εάν το πρόγραμμά σου απαιτεί σύνδεση με αυτά, αφαίρεσε οτιδήποτε έχεις συνδέσει και πέρνα το έτσι. Κάνεις τις συνδέσεις μετά.

 

Ο μικροελεγκτής που κάνει την επικοινωνία με τη USB είναι ίδιος με του UNO (ATMEGA 16U2), ή είναι κάποια κακή κόπια, με κάποια ανεξάρτητο ολοκληρωμένο γι' αυτή τη δουλειά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα το port παλι τα ίδια.Το arduino που χρησιμοποιω λεγετε NHduino και εχω χρησιμοποιησει καμποσα απο αυτα, εχοντας εγκαταστησει του drivers για το συγκεκριμενο αρα απο drivers ειμαι κομπλε. Το εβαλα και σε αλλο pc και πεταει το ιδιο προβλημα.Απ'οτι εψαξα σε διαφορα forums λενε οτι πρεπει να του περασω κατι ics  ISP γιατι δεν κανει boot.


Βεβαιώσου ότι δεν "μπλέκεσαι" με τα pins 0 (RX), 1 (TX) και RESET. Εάν το πρόγραμμά σου απαιτεί σύνδεση με αυτά, αφαίρεσε οτιδήποτε έχεις συνδέσει και πέρνα το έτσι. Κάνεις τις συνδέσεις μετά.

 

Ο μικροελεγκτής που κάνει την επικοινωνία με τη USB είναι ίδιος με του UNO (ATMEGA 16U2), ή είναι κάποια κακή κόπια, με κάποια ανεξάρτητο ολοκληρωμένο γι' αυτή τη δουλειά;

 

Δεν εχω συνδεσει τιποτα στα rx,tx κ reset. Τωρα για τον μικροελεγκτη που λες δε γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το προγραμματίσεις μέσω άλλου ελεγκτή δηλαδή; Αυτό είναι φασαρία..... Εδώ πως: link

Απο την άλλη δεν μου έχει έρθει ποτέ κάποιο που να μην μπορώ να το προγραμματίσω απο USB, παράξενο μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε καμια παλιοτερη εκδοση του ide. τοχα και γω αυτο το θέμα. δε θυμαμαι τι έκανα για να το φτιαξω ομως. με αλλαγη της com μπορει να γινει δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα εχεξς ολα σωστα, τοτε παιζει να μην εχει bootloader. Για δες στο ebay απο εκςι που το πηρες αν λεει τιποτα για το bootloader.

 

Και εγω απ'οτι εχω καταλαβει απο την συνολικη ερευνα που εχω κανει δεν εχει μαλλον bootloader και παλευω να του τον φορτωσω απο αλλο arduino που εχω , για να ειμαι σιγουρος θα ψαξω και εκει που το πηρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν βουτήξεις στα βαθειά με τον bootloader δες και στον Device manager να δεις αν βλέπει τον driver. Οι κινέζοι έχουν αντιγράψει μέχρι και τις USB-TTL serial και γιαυτό η κατασκευάστρια του C340 ανιχνεύει και μπλοκάρει την λειτουργία του driver αν το chip είναι μαιμού.

Σιγουρέψου απο τον device manager ότι δεν έχεις κανένα θαυμαστικό εκεί. Αν έχεις τότε θα χρειαστεί να βάλεις μια παλαιότερης έκδοσης driver...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν βουτήξεις στα βαθειά με τον bootloader δες και στον Device manager να δεις αν βλέπει τον driver. Οι κινέζοι έχουν αντιγράψει μέχρι και τις USB-TTL serial και γιαυτό η κατασκευάστρια του C340 ανιχνεύει και μπλοκάρει την λειτουργία του driver αν το chip είναι μαιμού.

Σιγουρέψου απο τον device manager ότι δεν έχεις κανένα θαυμαστικό εκεί. Αν έχεις τότε θα χρειαστεί να βάλεις μια παλαιότερης έκδοσης driver...

Το τσεκαρα και το διαβαζει κανονικα οπως και τα αλλα arduino χωρις να εμφανιζει καποιο σφαλμα ! Πλεον εχω δοκιμάσει να φορτωσω τον bootloader απο ενα arduino που λειτουργει σε αυτο που δεν λειτουργει αλλα διαβασα οτι χρειαζετε ενας πυκνωτης 10uF μεταξυ του reset και του gnd δε ξερω αν εχεις καποια παραπανω εμπειρια επι του θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...