Προς το περιεχόμενο

devastation.tv - Το podcast για developers


stakisko88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

thank you , θα τα διαβάσω όταν έχω χρόνο γιατί είναι και τεράστιο το πρώτο άρθρο απο ότι βλέπω :D

Άσχετα με αυτά πάντως και εγώ ακόμη δεν έχω καταλήξει αν είναι χειρότερο η καλύτερο, θέλει εμπειρία με όλες τις μεθοδολογίες , με διαφορετικά projects και με διαφορετικές ομάδες μάλλον για να βγάλεις ένα συμπέρασμα.

Εγώ απο waterfall πήγα σε scrum με την ίδια ομάδα , και σε τεράστιο project.

Το μόνο που έχω να πώ για το scrum είναι ότι για να το δουλέψεις δείχνει ότι θέλει και αρκετές υποδομές σε μία εταιρεία , δεν αλλάζει απλά ο τρόπος που δουλεύεις.  Τες πα , μην χαλάσουμε το τοπικ του ts , θα διαβάσω και το συζητάμε σε άλλο τοπικ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ για το pod cast, αναμένουμε και κάποιο άλλο περι scrum αλλά όχι της θεωρίας του, αλλά απόψεων ατόμων που το δουλεύουν.

 

Ο ρόλος πάντως του scrum master δεν είναι αυτός που ακούγεται απο τον κ. Τσιφλιτζή , δυστυχώς αρκετοί δεν τον καταλαβαίνουν και τελικά μπορεί να γίνει το παιδί για όλες τις δουλειές. Ο ρόλος του είναι να κάνει facilitate το scrum μέσα στην ομάδα και τίποτα παραπάνω.

Ούτε με τα tasks ασχολείται , ούτε με πελάτες μιλάει. Κοιτάει να γίνεται το scrum όπως πρέπει και να βοηθάει την ομάδα να λειτουργήσει όπως πρέπει. (Όλα τα παραπάνω σύμφωνα με το scrum guide και με την εμπειρία μου ώς scrum master :) )

 

Κατά τα άλλα μια χαρά ( για εμένα πάντα)

 

Έχεις δίκιο για τις ευθύνες του Scrum Master και νομίζω ότι προσωπικά παρασύρθηκα γιατί η εμπειρία μου έχει να κάνει κυρίως με μικρότερες ομάδες όπου δε μπορούσαμε να δικαιολογήσουμε μια θέση αφιερωμένη αποκλειστικά στον Scrum Master, όποτε και συνήθως οι ευθύνες πέφτανε στον team leader, κλπ. 

 

Θα σε παρακαλούσα ν'αφήσεις το σχόλιο σου και στο σχόλια στο site ώστε να μπορέσουμε ν'ακούσουμε και τις γνώμες απο τους ακροατές που πιθανόν να μην βρίσκονται σε αυτο το forum.

 

Ευχαριστώ για το feedback και τα σχόλια σου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για τις ευθύνες του Scrum Master και νομίζω ότι προσωπικά παρασύρθηκα γιατί η εμπειρία μου έχει να κάνει κυρίως με μικρότερες ομάδες όπου δε μπορούσαμε να δικαιολογήσουμε μια θέση αφιερωμένη αποκλειστικά στον Scrum Master, όποτε και συνήθως οι ευθύνες πέφτανε στον team leader, κλπ. 

 

Θα σε παρακαλούσα ν'αφήσεις το σχόλιο σου και στο σχόλια στο site ώστε να μπορέσουμε ν'ακούσουμε και τις γνώμες απο τους ακροατές που πιθανόν να μην βρίσκονται σε αυτο το forum.

 

Ευχαριστώ για το feedback και τα σχόλια σου :)

 

Θα το κάνω copy paste μην χάσει το χαρακτήρα του , χεχε.

Πάντως και σε εμάς ισχύει ότι στις αρχές (πριν διαβάσω και πάρω το certification για scrum master) είχαμε την εντύπωση ότι είναι ο άνθρωπος για όλα , να μιλήσει με πελάτες , stakeholders , να διοργανώσει τα meetings , προβλήματα υποδομής μέχρι και να φέρει τα νερά στο meeting :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπειρες φορές είχα σκεφτεί να κάνω ένα εβδομαδιαίο podcast σχετικά με τη τεχνολογία αλλά η έλλειψη χρόνου αποφάσισε διαφορετικά.

Εξαιρετική δουλειά με πολύ ενδιαφέρον. Μπράβο σου.

Δεν τα άκουσα όλα αφού μόλις τα ανακάλυψα αλλά επιτέλους βρήκα κάτι να ακούω στο αυτοκίνητο που να έχει πραγματικά ενδιαφέρον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους,

 

στο τελευταίο επεισόδιο της χρονιάς μιλάμε για το persistence layer μιας αρχιτεκτονικής με τον Γιώργο Σπανό.

 

Θα χαιρόμουν εάν μοιραζόσασταν το επεισοδιο με κάποιον φίλο σας ή μου αφήνατε ένα σχόλιο για το επεισόδιο.

 

✌️

 

http://devastation.tv/2017/12/18/ep14-George-Spanos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...