Προς το περιεχόμενο

Speedport Entry 2i και tp-link tl-wr940n


nikpoth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Έχω το Speedport Entry 2i και το tp-link tl-wr940n.

Υπάρχει κάποιος οδηγός να τα συνδέσω και να έχω μονο voip στου οτε και το tp link για όλα τα υπόλοιπα?(wifi-ethernet,port forwarding κτλ.)

 

Edit:Με λίγο διάβασμα σύνδεσα το Speedport, στο ΤP-LINK στην θήρα WAN.

Στο tp link όρισα μια ip στο WAN,εξω από το έυρος του speedport.

Έκλεισα το wifi στο speedport και δείχνει να δουλεύουν όλα ok.

Βεβαια μάλλον έχω θέμα με port forward τώρα.

Κάποια λύση σε αυτό?

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις θέμα διότι υπάρχει διπλό ΝΑΤ, δηλαδή 2 router στη σειρά, όπου το TP-Link είναι πίσω από το Speedport.

 

Λύσεις υπάρχουν 2:

  1. Ενεργοποιείς στο Speedport την επιλογή PPPoE Passthrough και βάζεις το TP-Link να κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡ. Δηλαδή ρυθμίζεις και σε αυτό τα στοιχεία σε ΡΡΡοΕ.
  2. Το αφήνεις όπως είναι και απλά για κάθε πόρτα που θέλεις να ανοίξεις το κάνεις και στα 2 router. Στο Speedport προς την ΙΡ του TP-Link και στο δεύτερο προς την αντίστοιχη της συσκευής που θα την χρησιμοποιήσει.

Στην πρώτη περίπτωση έχεις 2 ξεχωριστές συνδέσεις στον ίδιο πάροχο, δηλαδή 2 διαφορετικές WAN διευθύνσεις και 2 εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους δίκτυα, που αν και συνδέονται με καλώδιο δικτύου, στην πραγματικότητα δεν επικοινωνούν μεταξύ τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,να είσαι καλά!

Να σε ρωτήσω,πια από της δυο λύσεις θα μου πρότεινες να επιχειρήσω?Έχει κάποια πλεονεκτήματα μια από της δυο?(πχ σε μια αποσύνδεση του speedport)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις 2 περιπτώσεις το Speedport δουλεύει ως modem. Δηλαδή κάνει τον συγχρονισμό της γραμμής. Άρα σε περίπτωση αποσύνδεσης και τα 2 router δεν θα έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο, με οποιαδήποτε λύση κι αν επιλέξεις.

 

Δεν υπάρχει στάνταρτ απάντηση για το ποια λύση είναι η καλύτερη. Ανάλογα ποια σε βολεύει και σ' εξυπηρετεί καλύτερα, αφού τις δοκιμάσεις και τις 2 για λίγες μέρες ώστε να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.

Προσωπικά θα επέλεγα την δεύτερη μόνο και μόνο για να έχω δυνατότητα επικοινωνίας των 2 διαφορετικών δικτύων μεταξύ τους. Όμως εσένα μπορεί να μην σ' ενδιαφέρει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...